homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri-4


#58 2010-04-15 08:57:26

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Ceea ce ai tu se numeste spotting si este normal sa apara in primele trei luni de administrare a anticonceptionalelor. Nu te ingrijora.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#59 2010-04-28 21:13:11

hina
Membru
Inregistrat: 2010-04-28
Mesaje: 3

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Buna, o intrebare as avea si eu. Iau anticonceptionale Yasmin de o luna doar; am luat inca din prima zi a menstruatiei si de atunci si pana acum, cand sunt in ultima zi a celei de-a doua menstruatii (tot azi ar trebui sa incep a doua folie), nu mi s-a oprit sangerarea deloc. Am inteles ca este ceva perfect normal si ca dureaza teoretic doar 3 luni dar problema e ca la mine nu sunt doar cateva picaturi de sange ci sangerez foarte mult, aproape ca la o menstruatie normala. Ma deranjeaza foarte tare, psihic ma refer si nu cred ca situatia se va ameliora de maine incolo. Intrebarea era daca pot sa schimb anticonceptionalele la atat de scurt timp dupa ce am inceput administrarea lor sau mai bine, daca pot sa fac o pauza de o luna in aceasta situatie. In orice caz, sangerarea mi se va opri imediat daca nu mai iau anticonceptionalele? Sau efectele vor dura mai mult?Multumesc

Offline

 

#60 2010-04-28 22:43:43

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Poti schimba anticonceptionalele.

Daca curge mult, constant, trebuia sa anunti medicul imediat, ca sa poata sa ti le schimbe la a 2-a folie.

Acuma suna-l, vorbeste cu el si vezi poate ti le poate schimba in decursul foliei curente.

Offline

 

#61 2010-04-29 09:43:45

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

hina a scris:

Buna, o intrebare as avea si eu. Iau anticonceptionale Yasmin de o luna doar; am luat inca din prima zi a menstruatiei si de atunci si pana acum, cand sunt in ultima zi a celei de-a doua menstruatii (tot azi ar trebui sa incep a doua folie), nu mi s-a oprit sangerarea deloc. Am inteles ca este ceva perfect normal si ca dureaza teoretic doar 3 luni dar problema e ca la mine nu sunt doar cateva picaturi de sange ci sangerez foarte mult, aproape ca la o menstruatie normala. Ma deranjeaza foarte tare, psihic ma refer si nu cred ca situatia se va ameliora de maine incolo. Intrebarea era daca pot sa schimb anticonceptionalele la atat de scurt timp dupa ce am inceput administrarea lor sau mai bine, daca pot sa fac o pauza de o luna in aceasta situatie. In orice caz, sangerarea mi se va opri imediat daca nu mai iau anticonceptionalele? Sau efectele vor dura mai mult?Multumesc

Teoretic le poti schimba, dar doar la sfatul medicului.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#62 2010-05-06 12:40:40

Iiulia19
Membru
Inregistrat: 2010-05-06
Mesaje: 2

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

par Buna, am si io o intrebare. Am luat Yasmin pentru prima oara  timp de 5 zile si dupa terminarea menstruatiei am inceput sa am efecte adverse, gen voma cu bila , greturi, diaree acuta iar surpriza menstruatia, sau ce o fi mi sa mai prelungit cu 5 zile si e destul de abundenta si se pare ca nu da semne sa se opreasca prea curand. Am oprit si tratamentul iar doctorul mi-a spus ca ogranismul meu nu suporta anticonceptionale. Intrebarea e trebuie sa fac ceva pentru a opri sangerarea sau se va opri de la sine? oricum groaznic. Multumesc anticipat:)

Ultima oara a fost editat de Iiulia19 (2010-05-06 12:42:43)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-05-06 13:20:33

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

daca ai intrerupt folia probabil iti va veni iar menstruatia...
nu inteleg de ce, daca yasmin nu-ti sunt bune, ti-a spus medicul ca organismul tau nu suporta anticonceptionalele...
te-as sfatui sa mergi la alt medic de planning

Offline

 

#64 2010-05-06 14:12:48

Iiulia19
Membru
Inregistrat: 2010-05-06
Mesaje: 2

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Poi deocamdata nu pot sa iau ca din cauza stresului si mai multor factori am inceput sa am probleme cu fierea, cu care aparent nu se impaca anticonceptionalele...dar daca mi-a venit inca odata menstruatia, asta inseamna ca sa dereglat toata perioada, ovulatia incepe la 14 zile dupa menstruatia acutala si asa mai departe? oricum multumesc de ajutor:)

Offline

 

#65 2010-05-07 18:00:58

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

deocamdata e posibil ca ciclul tau menstrual sa sufere modificari din cauza anticonceptionalelor luate. inca nu m-as baza ca ovulatia se produce regulat

Offline

 

#66 2010-05-13 18:05:04

Zambet_2
New member
Inregistrat: 2010-04-16
Mesaje: 5

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Am si eu o problema legata de pilule. Cu 2 ani in urma am folosit marvelon ,prescrise de medic timp de 1 an. dupa care nu am mai fost nevoita sa continui,pentru ca ma despartisem de el. Acum sunt in alta tara.. de ceva timp. mi-am facut o relatie si am zis sa incep din nou sa iau pilule.Am gasit si aici in farmacii Marvelon,am fost foarte bucuroasa ca nu e cazul sa schimb pastilele. Am luat prima pastila in prima zi de menstruatie,am continuat normal, si total corect cu administrarea lor. trecuse o saptamana si inca mai sangeram. am continuat sa le iau dar sangerearea nu avea de gand sa se opreasca. Am intrerupt totul, si se oprise si sangerarea.Nu inteleg de ce pentru ca am facut fiecare pas corect,nu am uitat nici o pastila sa iau... Am fost la un control si mi-a prescris alte pastile . Minulet se numesc. Acum stau cu aceiasi grija sa nu sangerez in continuare. Poate ati mai vorbit despre acest subiect si poate gasesc si raspunsuri,dar eu nu am gsait nimic concret. Daca aveti infurmatii legate asupra problemei mele,m-ati ajuta foarte mult! Multumesc!

Offline

 

#67 2010-05-13 18:13:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Da, s-a vorbit de foarte multe ori, e vorba de spotting, un efect secundar al pastilelor, care apara foarte frecvent in primele 3 luni de administrare. Puteai sa le iei in continuare, ar fi trecut de la sine. Organismul tau nu are cum sa-si aminteasca faptul ca tu ai mai luat pastile si a reactionat ca si cum le-ai fi luat prima oara
Deci chiar daca o sa-ti apara sangerarea cu noile pastile, e ceva normal si o sa treaca, nu trebuie sa le intrerupi

Offline

 

#68 2010-06-23 19:18:51

ukamiami
New member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 5

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

buna ziua...am si eu o intrebare...la sfatul medicului am inceput de 12 zile anticonceptionalele yasmine,insa mai persista o scurgere maronie,nu e mult dar e deranjant.Un sfat va rog...multumesc

Offline

 

#69 2010-06-24 16:32:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

E normal ca in primele trei luni de administrare sa ai acea scurgere maronie. Ea se numeste spotting si e absolut normala.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#70 2010-06-24 23:55:50

mayana
New member
Inregistrat: 2010-06-12
Mesaje: 29

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

totusi 3 luni mi se pare ffff mult! e super stresant sa sangerezi atat. eu sangerez de  o luna si credeti-ma mi s-a luat maxim!! cred ca o sa ma duc la doctora sa mi le schimbe, chiar ea a zis ca daca continua dupa prima luna ar trebuie schimbate. poate totusi nu e bine ca fetele sa asteptam 3 luni..

Offline

 

#71 2010-06-25 09:24:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

sigur ca nu e cazul sa singerezi 3 luni intr-una...nu se intimpla insa asta.
stiu ca dupa o luna de spotting din asta te-ai saturat insa aproape sigur nu va mai reaparea la a doua folie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#72 2010-07-25 16:40:29

andreeadel
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 41

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

salut! iau yasmin de 6 luni. mai aveam 5 pastile, am luat-o pe a 5-a cu intarziere de ~10 ore si dupa ce am luat pastila cealalta seara, la ora normala, am avut o sangerare. astazi la pranz la fel. nu e spotting maroniu, este culoare de menstra normala.
are legatura cu pastila luata cu intarziere sau...?
multumesc!

Offline

 

#73 2010-07-25 20:48:32

daenarys
Vizitator

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

andrrea,da se poate sa fie de la pastila luata cu intarziere.poate a scazut si protectia chiar daca intarzierea a fost de 10 ore si nu de 12.eu m-as proteja 7 zile suplimentar.

 

#74 2010-08-04 16:11:06

bombonika ana
Membru
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 1

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

BUNA ZIUA AM NEVOIE DE AJUTOR..DE UN SFAT.am luat yasmin din prima zi a ciclului pentru ca pana acum nu am luat deloc anticonceptionale si asa mia sp dr sa iau din prima zi si asta din data de 23 iulie si de atunci nu ami mai trece ciclu ..eu nu cred ca e spotting pt ca e destul de mult in fiecare zi .va rog ajutatima ca nu mai pot de 2 sapt e la fel.ce sa fac sa le intrerup ?

Offline

 

#75 2010-09-16 22:12:57

cryssss
New member
Inregistrat: 2010-09-08
Mesaje: 7

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

buna am si eu o intrebare...am inceput sa iau anticonceptionale yasmine de martea trecuta..si..nici pana azi numai trecut menstruatia...neutral...imi curge foarte putin in fiecare zi...de la ce poate fi?

Offline

 

#76 2010-09-17 00:18:31

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

bombonika daca zici ca iti curge f mult mai bine te duci inapoi la doctor sa ii spui ce ti se intampla

cryssss, este vorba despre spotting, care poate sa apara in primele 3 luni, pana se obisnuieste organismul cu pastilele


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.