homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-8


#134 2008-04-23 20:53:00

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

mihaela2289 a scris:

pai daca se va scoate lucrarea, nu mai vor avea de ce dinte/masea sa se lege pentru ca a scos maseaua de minte, aceea fiind cea care nu era inclusa in lucrare...
daca se vor pune dinti de portelan?e ok?se poate??

si pt dintii din portelan e nevoie de dinti stalpi. daca te referi la implante, ele nu sunt recomandate la pacientii cu boala parodontala, p ca aceasta afecteaza osul in acre sunt implantati dintii, deci si implantul ------> implantul nu ar avea suport osos

si atunci ce ramane de facut? grater(


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 



#135 2008-04-23 22:30:00

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mihaela2289 a scris:

mika a scris:

mihaela2289 a scris:

pai daca se va scoate lucrarea, nu mai vor avea de ce dinte/masea sa se lege pentru ca a scos maseaua de minte, aceea fiind cea care nu era inclusa in lucrare...
daca se vor pune dinti de portelan?e ok?se poate??

si pt dintii din portelan e nevoie de dinti stalpi. daca te referi la implante, ele nu sunt recomandate la pacientii cu boala parodontala, p ca aceasta afecteaza osul in acre sunt implantati dintii, deci si implantul ------> implantul nu ar avea suport osos

si atunci ce ramane de facut? grater(

pai...stai sa inteleg...cati dinti ii mai raman? dintii ei naturali, dupa ce i se scoate lucrarea care zici ca se misca

Offline

 

#136 2008-04-23 22:36:36

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o intrebare.........am o masea plombata si mereu fac puroi la ea si nu inteleg de ce.sparta nu e.de ce fac puroi la ea ?

Offline

 

#137 2008-04-24 00:12:08

control_freak
Hero member
De la: A la Z
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 2437

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

Gugulik a scris:

Salut,

Daca imi ranesc gingiile cu periuta , poate afecta si structura dintelui ? Si daca rod unghiutze :f?rv?nad:  ?

schimba periuta macar o perioada cu una mai moale. in mod normal, ar trebui sa folosesti o periuta pe care scrie "medium" ( pe cutie ). daca e asa, ia-ti una "soft". daca folosesti o periuta "hard", atunci ia-ti una "medium". si renunta la rosul unghiilor; pe langa ca e inestetic, are si efecte negative, atat asupra dintilor, cat si asupra osului si a gingiei

saru'mana , sa-ti dea doamne doamne sanatate  big_smile
am scos dejtu din gura GATAAAA


Better to remain silent and be thought a fool than to speak and remove all doubt...

Offline

 

#138 2008-04-24 01:45:19

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

mihaela2289 a scris:

mika a scris:


si pt dintii din portelan e nevoie de dinti stalpi. daca te referi la implante, ele nu sunt recomandate la pacientii cu boala parodontala, p ca aceasta afecteaza osul in acre sunt implantati dintii, deci si implantul ------> implantul nu ar avea suport osos

si atunci ce ramane de facut? grater(

pai...stai sa inteleg...cati dinti ii mai raman? dintii ei naturali, dupa ce i se scoate lucrarea care zici ca se misca

pai raman cei din fata si cei din cealala parte
si toti cei de jos


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2008-04-24 07:46:44

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai...se poate incerca o lucrare chiar si asa...sus wink

Offline

 

#140 2008-04-24 07:47:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ToandMe a scris:

am si eu o intrebare.........am o masea plombata si mereu fac puroi la ea si nu inteleg de ce.sparta nu e.de ce fac puroi la ea ?

probabil ai o infectie in os

Offline

 

#141 2008-04-24 15:01:35

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mai am o intrebare mie decand am ramas insarcinata imi curege sange din gingi (si la cea mai delicata atingere) ... am incercat pasta-apa de gura pt gingii sensibile, corsodil, dar fara efect ...
acum imi mai sangereaza datorita faptului ca alaptez (cand am intrerupt alaptatul 1 sapt parca nu ma sangerau asa tare)
pot aparea probleme in timp ?

Offline

 

#142 2008-04-24 16:57:43

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika si dc am infectie in os ce e de facut?

Offline

 

#143 2008-04-24 16:58:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

fugi la medic, si sa faci neaparat si radiografie (sorry ca m-am bagat asa)

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-04-24 16:58:55)

Offline

 

#144 2008-04-24 17:55:49

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

heimdall a scris:

fugi la medic, si sa faci neaparat si radiografie (sorry ca m-am bagat asa)

nu...chiar iti multumesc ca ai facut-o, ca eu acum mai mult nu intru pe forum... puss

ToandMe, mergi la medic...mai zic si eu o data

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-24 17:56:23)

Offline

 

#145 2008-04-24 17:57:20

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

?! a scris:

mai am o intrebare mie decand am ramas insarcinata imi curege sange din gingi (si la cea mai delicata atingere) ... am incercat pasta-apa de gura pt gingii sensibile, corsodil, dar fara efect ...
acum imi mai sangereaza datorita faptului ca alaptez (cand am intrerupt alaptatul 1 sapt parca nu ma sangerau asa tare)
pot aparea probleme in timp ?

ar trebui sa dispara dupa ce termini de alaptat...oricum, mergi la un medic..e vorba de gingivita de sarcina.

Offline

 

#146 2008-04-25 14:52:52

laura2
New member
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 5

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am o fetita de 8 luni, sunt din Bucuresti, si as dori sa stiu mai sigur daca dam sau nu, fluor pentru a avea dinti sanatosi, daca apa din bucuresti si apa plata este fluorurata. Am auzit tot felul de versiuni precum ca fluorul ar fi cancerigen....etc. Va multumesc.

Offline

 

#147 2008-04-25 16:06:05

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

apa de la robinet nu i+as da la 8 luni , chiar daca eio otrateaza tevile sunt infecte si pot ajunge microbii in organism, iar pe apa plata ar trebui sa scrie in ce cantitati se afla fiecare substanta

Offline

 

#148 2008-04-25 17:53:39

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

laura2 a scris:

Am o fetita de 8 luni, sunt din Bucuresti, si as dori sa stiu mai sigur daca dam sau nu, fluor pentru a avea dinti sanatosi, daca apa din bucuresti si apa plata este fluorurata. Am auzit tot felul de versiuni precum ca fluorul ar fi cancerigen....etc. Va multumesc.

nu stiu sa iti zic de apa din bucuresti...
pot sa iti spun ca fluorul nu este cancerigen...intreaba medicul pediatru, el sigur stie ce si cum cu cant de fluor din apa.

Offline

 

#149 2008-04-25 23:16:26

rux_
Membru
Inregistrat: 2008-04-25
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna, mika!
Am o problema si ti-as fi foarte recunoscatoare daca ai putea sa imi raspunzi. Nu am o dentitie excelenta, motiv pentru care vizitele mele la stomatolog sunt destul de dese. Am multe plome si chiar o mica lucrare pentru ca mi-a fost extras un molar prin adolescenta... De curand, acum aproximativ o luna, medicul stomatolog mi-a plombat un canin si premolarul de langa el. Precizez ca nu m-au durut niciodata, insa daca a observat cariile, a actionat in consectinta. De atunci am ramas cu o... sensibilitate la canin. Nu pot spune ca ma doare insa nici in regula nu este. Simt durere la apasare pe plomba. Dar durerea asta nu ma deranjeaza in mod constant. Ci mai ales atunci cand din curiozitate, apas ca sa vad daca ma mai doare... Am fost din nou la medic, i-am spus ce mi se intampla, iar acesta mi-a zis ca nu imi poate face nimic altceva decat extirpare de nerv, pentru ca a fost foarte adanca caria. Nu pot sa accept ideea de a avea un canin fara nerv care in cativa ani isi va schimba culoarea si cine stie ce s-ar mai putea intampla cu el, atata timp cat NICIODATA nu m-a deranjat inainte sa fie plombat. Ce ar fi de facut? Se va agrava durerea in timp?                                                                    sad Peste cateva zile voi pleca din tara pentru o perioada mai lunga de timp si acum nu ar mai fi nimic de facut... Dar as vrea sa stiu la ce ma pot astepta.
Multumesc!

Ultima oara a fost editat de rux_ (2008-04-27 00:38:29)

Offline

 

#150 2008-04-28 18:08:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

rux_ a scris:

Buna, mika!
Am o problema si ti-as fi foarte recunoscatoare daca ai putea sa imi raspunzi. Nu am o dentitie excelenta, motiv pentru care vizitele mele la stomatolog sunt destul de dese. Am multe plome si chiar o mica lucrare pentru ca mi-a fost extras un molar prin adolescenta... De curand, acum aproximativ o luna, medicul stomatolog mi-a plombat un canin si premolarul de langa el. Precizez ca nu m-au durut niciodata, insa daca a observat cariile, a actionat in consectinta. De atunci am ramas cu o... sensibilitate la canin. Nu pot spune ca ma doare insa nici in regula nu este. Simt durere la apasare pe plomba. Dar durerea asta nu ma deranjeaza in mod constant. Ci mai ales atunci cand din curiozitate, apas ca sa vad daca ma mai doare... Am fost din nou la medic, i-am spus ce mi se intampla, iar acesta mi-a zis ca nu imi poate face nimic altceva decat extirpare de nerv, pentru ca a fost foarte adanca caria. Nu pot sa accept ideea de a avea un canin fara nerv care in cativa ani isi va schimba culoarea si cine stie ce s-ar mai putea intampla cu el, atata timp cat NICIODATA nu m-a deranjat inainte sa fie plombat. Ce ar fi de facut? Se va agrava durerea in timp?                                                                    sad Peste cateva zile voi pleca din tara pentru o perioada mai lunga de timp si acum nu ar mai fi nimic de facut... Dar as vrea sa stiu la ce ma pot astepta.
Multumesc!

daca a fost caria adanca, e mai sigur sa iti scoata nervul, mai ales daca pleci pt mult timp din tara. in alte tari e ff scump, asa camai bine iti fai aici. da, se va schimba la culoare, dar il poti imbraca in portelan atunci cand te va deranja. a verificat banuiesc sa nu fie plomba prea inalta...

Offline

 

#151 2008-04-28 19:00:24

Rosia
Full member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 517

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika am si eu o intrebare : de cate ori fac sport in  aer liber sau merg pe jos ma dor dinti...e o durere difuza care nu poate fi exact localizata,dupa care trece dupa cateva minute de pauza. Stii ceva despre asta...este normal ? Cateodata dimineata la trezire am asa o durere ( daca e mai frigut in camera).

Offline

 

#152 2008-04-28 19:26:03

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Rosia a scris:

Mika am si eu o intrebare : de cate ori fac sport in  aer liber sau merg pe jos ma dor dinti...e o durere difuza care nu poate fi exact localizata,dupa care trece dupa cateva minute de pauza. Stii ceva despre asta...este normal ? Cateodata dimineata la trezire am asa o durere ( daca e mai frigut in camera).

e vorba de o hipersensibilitate dentinara ( sensibilitate exagerata a dintilor ). exista un tratament pt asta, mergi la medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.