homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-96


#1806 2010-12-31 09:02:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ia un antiinflamator (nurofen, ketonal) si daca nu trece mergi la stomatolog

Offline

 



#1807 2010-12-31 13:15:32

dark_beee
Full member
De la: Oradea
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 114

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am luat ketonal...mi-a mai trecut...ms mult


have a nice day wink

Offline

 

#1808 2011-01-15 19:49:09

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o problema..banuiesc ca trebuie sa`mi iasa maseaua de minte.. ca de multa vreme am asa momente ale gingiei cand se inmoaie si nu pot manca in partea aia ca ma doare. suportabil, dar e jenant. eh, acum iar sunt intr`o perioada dintr-aia.. de azi..am gingia moale, am un nod in gat spre partea gingiei si ma jeneaza cand inghit..chiar doare..si am si o durere surda sa zic asa..in ureche. dar nu in gaura, ci pe platoul dinainte ei.

eu zic ca tot de la maseaua de minte am problemele astea.. e motiv de ingrijorare? trece de la sine cum trecea si gingia de obicei sau ar trebui sa merg la stomatolog daca nu scap pana luni.. ?

Offline

 

#1809 2011-01-16 11:06:26

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

help?! sad acum e mai bine...but it`s only morning..

Offline

 

#1810 2011-01-16 11:10:32

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Esti sigura ca e de la maseaua de minte? Eu la fel am avut simptome ca si tine, iar diagnosticul meu a fost oreion.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2011-01-16 17:19:04

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am avut oreion. plus ca la oreion te doare inauntrul urechii. pe mine nu ma doare in canalul auditiv, ci mai am asa cate`o "crampa" in pavilionul urechii. si este de la masea pt ca gingia acolo este inflamata putin. si acum ca mi`am bagat degetele in gura, am impresia ca am un coltisor?!?!?!?!?!?! yikesyikesyikesyikesyikes

m-am speriat..nu e coltisor..dar e un punct al gingiei..micut..deschis..nush cum sa zic..ca si cum a fost o rana si acu e ia coaja. habar n`am cum sa explic :-< eu am oroare de dentist big_smile traumatizata de mica lol

Ultima oara a fost editat de deealexx (2011-01-16 17:33:52)

Offline

 

#1812 2011-01-25 13:54:06

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua ,


Una din maselele de minte din partea de sus nu mai are decat radacina , coroana s-a rupt , simt cu limba doar pe una dintre laturi un rest de coroana de cativa mm.

Intrucat cred ca va trebui sa o scot v-as ruga sa-mi spuneti , cum se numeste "manevra " medicala ce urmeaza sa se efectueze :

extractie rest radicular ,extractie molar minte erupt complet ,extractie pluriradiculara , extractie prin alveotomie ?


Va multumesc foarte mult ,
Arisa

Ultima oara a fost editat de arisa (2011-01-25 13:54:34)

Offline

 

#1813 2011-01-26 18:50:51

Ana60
Membru
Inregistrat: 2011-01-26
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna seara!As avea si eu niste intrebari in legatura cu RCR-ul...ce imi puteti recomanda ca material ptr pivotul care trebuie sa imi fie introdus peste radacina?Trebuie sa-mi reconstruiasca un premolar, si nu stiu ce aliaj e mai bun.Adica, sa nu apara reactii alergice si sa poate si modificat usor in caz de ceva.Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Offline

 

#1814 2011-02-01 09:33:43

marylena
Membru
Inregistrat: 2011-02-01
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua! Am si eu o problema cu o masea obturata( 46), in sensul ca de mai bine de doua luni durerea nu-mi trece. Am facut o gramada de radiografii si nu apare nimic suspect. Medicul meu m-a trimis la un alt specilaist care mi-a facut niste infiltratii, insa durerea tot nu a cedat, a revenit si mai puternic inact ma durea toata partea. Apoi mi-a dat un tratament cu lyrica de la care s-a mai diminuat. Nu stiu ce sa mai fac a cui este vina, organismul meu sau s-a intamplat altceva mai grav. Mi-a pus lucrarea provizoriu sa vada cum reactioneaza, normal ca ma doare. Pot suporta durerea dar deja am obosit psihic la gandul ca este acolo si nu-mi poate cimenta lucrarea. Nu am avut infectie la ea, a fost o masea sanatoasa...sunt in dubii rau de tot. Cealata masea obturata din lucarare est ok, nu am avut nicio problema cu ea. Astept un raspuns, am nevoie si de alte pareri! Acum eu nu pot acuza medicul deaorece nu stiu care este adevaratul motiv care imi produce durere. Multumesc mult!!!

Offline

 

#1815 2011-02-08 14:35:21

rudy2005
New member
Inregistrat: 2006-04-09
Mesaje: 22

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

BUna ziua,

Am si eu o problema spinoasa fiind foarte terorizata de stomatolog de fel. Am o masea care a fost tratata, mi s-a obturat canalul, mi s-a pus plomba de canal si plomba finala, dar am reusit cu un bob de porumb de la popcorn sa imi sparg o parte din masea plus plomba. Stomatologul m-a trimis la radiografie sa vada daca este totul in regula cu plomba de canal si mi-a zis ca va trebui sa imi puna pivot. As vrea si eu sa stiu in ce consta aceasta procedura cu pivotul si daca este dureroasa. Am inteles ca trebuie indepartata gingia. Se scoate plomba de canal si se pune in locul ei? E nevoie de anestezie pentru procedura sau e suportabil? Stiu ca depinde de la om la om dar ca idee. Pe urma e posibil sa imi puna si coroana, a zis ca o sa incerce cu nu stiu ce pivot "revolutionar" care nu mai necesita coroana. Pana la coroana, insa, care nu cred ca e dureroasa ma framanta treaba asta cu pivotul fiindca vreau sa stiu macar la ce sa ma astept.

Offline

 

#1816 2011-02-08 14:43:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

tu inteleg ca nu mai ai nerv la maseaua respectiva, deci nu are ce sa te doara
daca trebuie sa taie o bucatica mica de gingie (am patit si eu chestia asta, si tot cu popcorn smile adica o bucata de dinte s-a rupt de sub nivelul gingiei) se face anestezie locala si nu simti absolut nimic
dar operatiunea cu pivotul si venetual coroana e nedureroasa, o sa ti se ia amprenta cu un soi de plastilina sa vada exact forma si marimea dintelui si apoi o sa vii la niste probe inainte sa cimenteze definitiv

Offline

 

#1817 2011-02-08 14:59:16

rudy2005
New member
Inregistrat: 2006-04-09
Mesaje: 22

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mersi mult. Nu nu mai am nerv. Nici nu stiu daca mi s-a rupt bucata de sub nivelul gingiei sau de unde. Oricum e o bucata de masea dusa pana jos deci imi simt gingia, nu cred ca a mai ramas nimic din ea la nivelul gingiei totusi. Eu cam evit anesteziile ca ma gandesc ca daca nu e o durere mare pot sa stau si fara. Tocmai ce imi povestea o colega cum trebuie sa iti pileasca toata maseaua in acest scop, deci... chiar ca m-am panicat.

Offline

 

#1818 2011-02-08 15:01:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai da, trebuie, dar cum nu ai nerv tu nu simti nimic, o sa taie partea care e la suprafata ca sa puna pivot + coroana

Offline

 

#1819 2011-02-08 15:09:19

rudy2005
New member
Inregistrat: 2006-04-09
Mesaje: 22

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am inteles. Mersi mult, imi vine sa imi pun AMR-ul pana se termina. Cred ca totusi m-am speriat si pentru ca am mai avut pe cineva care si-a pus pivot si i-a intrat cu freza pe sub gingie, dar cred ca asta a fost si fiindca parca sa zic ca i-a spus ca ii ajunsese caria sub gingie, ca altfel nu stiu ce ar fi putut sa caute pe acolo. Daca supravietuiesc pana maine, voi raporta. Si asa mai am 2 masele de minte (minim) de scos, dintre care una la chirurgie ca e crescuta nu stiu cum submandibular. Ca nu putea sa creasca si ea normal... nuuu. Intai sa scap de pivot.

Offline

 

#1820 2011-02-09 10:27:28

rudy2005
New member
Inregistrat: 2006-04-09
Mesaje: 22

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Bineinteles, acum a aparut alta problema. Maselele de minte. Ambele masele de jos sunt cariate, iesite doar o parte din ele, evident si usor acoperite de gingie. Solutia care mi s-a oferit aseara a fost decapisonare si plombare a lor, deoarece mi s-a spus ca nu sunt masele de scos. Una din masele are si un punct mic de puroi pe care mi l-a curatat aseara. E o solutie viabila, oare? Nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca sansele de recidiva a cariei sunt mari si sa ma chinuiesc si cu decapisonarea care am inteles ca dupa este dureroasa si pe urma sa ajung tot la scos... Stiu ca maselele astea de minte pot sa cauzeze probleme mari, sunt intr-un loc unde cu greu ai acces cu periuta de dinti si mi-e sa nu fie o frectie la picior de lemn aceasta prombare. Nici nu am prea auzit de plombare a maselelor de minte decat in cazuri extreme.

Offline

 

#1821 2011-02-09 10:29:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, e ok deocamdata, e important sa le pastrezi, ca sunt si ele bune la ceva... eu am niste plombe mici de tot pe maselele de minte de vreo 4-5 ani si sunt ok

Offline

 

#1822 2011-02-09 10:52:14

rudy2005
New member
Inregistrat: 2006-04-09
Mesaje: 22

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Serios? Asta chiar m-a luat prin surprindere. Am crezut ca imi spune sa le plombez ca sa mai facem o lucrare, o ceva... Mi se parea inutil sa le pastrez mai ales ca nu stiu daca le voi folosi ca punte sau ca sprijin pentru vreo lucrare si astea sunt mereu focar de infectie. As fi vrut initial sa ma duc si la un chirurg maxilo-facial sa le vada dar cred ca acolo clar mi se va recomanda sa le scot, la cum sunt chirurgii.

Offline

 

#1823 2011-02-09 10:57:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

un stomatolog bun e interesat sa-ti pastreze cu orice pret dintii tai inainte de a-ti propune alte solutii, eu asa cred

Offline

 

#1824 2011-02-15 13:10:46

anda_bv
New member
Inregistrat: 2010-11-21
Mesaje: 14

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna ziua.
Am si yo o problema cu o masea.Maseaua respectiva are o punga de puroi la radacina si as vrea sa stiu daca mai poate fi salvata sau trebuie scoasa neaparat?va multumesc anticipat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.