homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Marvelon si Desorelle-3


#39 2008-07-04 12:19:54

Mady24
Membru
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 3

Re: Marvelon si Desorelle

Nu mi-au dat sa fac analize, nici medicul de la planning nici ginecologul la care am fost. Am facut eu o ecografie abdominala si singura problema este k am un inceput de caliculi (sper k asa se spune, nisip) la fiere. Ce analize ar trebui sa fac?
Multumesc pt raspuns.

Offline

 



#40 2008-07-04 12:26:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Marvelon si Desorelle

acestea sunt analizele care se fac pt pilule: TGO, TGP, Colesterol total si fractiunile HDL si LDL, trigliceride si timp quick...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#41 2008-12-10 17:24:19

deea86
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 16

Re: Marvelon si Desorelle

am si eu o intrebare am schimbat pastilele,am lasat sa vina ciclul normal si de luni am inceput sa iau alte pastile prescrise dar marti am avut contact neprotejat.....credeti ca sunt riscuri?

Offline

 

#42 2008-12-10 17:54:39

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Marvelon si Desorelle

Ai incepu folia din noile pastile in prima zi de menstra? Daca da, esti protejata. Inteleg ca ai scurtat pauza.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#43 2010-01-04 13:38:17

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Marvelon si Desorelle

Se poate ca de la ac sa am gingiile inflamate? Mi-a spus cineva ca a patit asa de la sterilet, dar nu stiu cum sta treaba. Am avut sangerare  de la desorelle de pe la mijlocul foliei si ma gandeam sa ii mai dau o sansa desorellului, dar e buna si ideea cu marvelonul, doar ca mai am 2 cutii de desorelle si 2 zile ca sa ma hotarasc.

Sangerarea nu e asa de grava, ca nu e chiar sange, era o scurgere...totusi anormala dupa 7 luni de acelasi ac, dar problema cu gingiile ma sperie ca in unele zile nu pot sa mananc, desi am fost de 2 ori la dentist si mai-mai ca a ridicat din umeri.
Totusi ma gandesc sa incep prin a schimba dentistul, dar mai vreau o parere, sau mai multe.

Eh, macar mi-a trecut sperietura ca incepuse sa si doara cand pe stanga,cand pe dreapta, dar a cedat rapid la antiinflamatoare si a trecut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-01-07 10:24:06

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Marvelon si Desorelle

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine: schimba dentistul. Nu are treaba sangerarea gingivala cu desorelle-ul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#45 2010-01-07 11:31:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Marvelon si Desorelle

Rosa a scris:

Se poate ca de la ac sa am gingiile inflamate? Mi-a spus cineva ca a patit asa de la sterilet, dar nu stiu cum sta treaba. Am avut sangerare  de la desorelle de pe la mijlocul foliei si ma gandeam sa ii mai dau o sansa desorellului, dar e buna si ideea cu marvelonul, doar ca mai am 2 cutii de desorelle si 2 zile ca sa ma hotarasc.

Sangerarea nu e asa de grava, ca nu e chiar sange, era o scurgere...totusi anormala dupa 7 luni de acelasi ac, dar problema cu gingiile ma sperie ca in unele zile nu pot sa mananc, desi am fost de 2 ori la dentist si mai-mai ca a ridicat din umeri.
Totusi ma gandesc sa incep prin a schimba dentistul, dar mai vreau o parere, sau mai multe.

Eh, macar mi-a trecut sperietura ca incepuse sa si doara cand pe stanga,cand pe dreapta, dar a cedat rapid la antiinflamatoare si a trecut.

sa iei in calcul faptul ca Marvelon e acelasi lucru cu Desorelle, doar ca facut de alta firma...si si eu as incepe prin a schimba dentistul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#46 2010-01-11 23:32:42

yuly15
New member
Inregistrat: 2009-12-24
Mesaje: 12

Re: Marvelon si Desorelle

buna am si o problema am avut contac cu pr meu acu 1 luna si am luat pastila cu o seara inainte de dupa ciclu si el mi-a spus ca nu a lasat nimic in mine .sunt stresata ca ar fi lasat in mn si acuma is stresata daca imi vine da sau nu ciclu.si zilele astea tre sa-mi vina si am renuntat la pastila aseara ca sa vad daca imi vine ciclu mai repede sa ma convin.ce ma sfatuiti va rog is stresata de numa .va multumesc

Offline

 

#47 2010-01-12 00:19:34

georgiana_ionela_25
New member
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 44

Re: Marvelon si Desorelle

seara buna tuturor!am vazut ceva legat de grefe,cum k ar interactiona cu ac-urile.mai exact ce se poate intampla?scade protectia,sau cum?eu iau marvelon 28,nu am probleme,nu mam ingrasat,nu mi-au iesit cosuri,pieptul parca sa zic k mi-a mai crescut un pic.problema cu grefele ma intereseaza ff mult pt k eu mananc des grefe.si inca ceva.care e treaba cu perioada fertila?cand este?cum se procedeaza?

Offline

 

#48 2010-01-12 10:08:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Marvelon si Desorelle

nu mai ai perioada fertila daca iei AC
daca uiti o pastila sau scade protectia poti ovula si exista risc de sarcina, daca iei pastilele corect nu ai de ce sa-ti faci griji
si da, grapefruit-ul interactioneaza, nu se stie sigur in ce cantitate, asa ca e mai bine sa-l inclocuiesti cu altceva
poti manca in pauza smile eu asa fac

Offline

 

#49 2010-01-12 11:45:46

georgiana_ionela_25
New member
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 44

Re: Marvelon si Desorelle

aha,ms pt info.ziua buna!

Offline

 

#50 2010-02-03 23:10:14

miss P
Membru
Inregistrat: 2010-02-03
Mesaje: 4

Re: Marvelon si Desorelle

Buna! Am o intrebare legata de Marvelon. Am observat ca daca merg si cumpar din farmacie, primesc un blister cu 21 de comprimate dar daca ma duc la planning primesc unul cu 28 de comprimate (stiu care e rolul acelora 7 in plus dar...) vreau sa stiu de ce exista diferenta aceasta?
Si o a doua intrebare ar fi...lipsa de sex duce cumva la aparitia "cosurilor" in exces? E un mit sau e adevarat? Pentru ca ma cam sperie ideea. Ma gandesc sa reincep sa iau Marvelon pentru ca stiu sigur ca voi scapa de cosuri, chiar daca nu am un partener.

Offline

 

#51 2010-02-03 23:18:19

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Marvelon si Desorelle

Ideea e ca la Marvelon 28 se da numai la cabinetele de Planning, iar Marvelon 21 numai la farmacii. Oricum, sunt una si aceeasi chestie, nu e nicio diferenta intre ele mai mult decat cele 7 pastile placebo, al caror rol ai zis ca il stii.

Legat de a 2-a chestie, parerea mea e ca faza asta cu cosurile e doar un mit, dar, repet, e doar parerea mea. Mai asteapta pareri, daca vrei smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#52 2010-02-10 23:14:52

Iulia_d
New member
Inregistrat: 2007-07-20
Mesaje: 10

Re: Marvelon si Desorelle

iau marvelon de mai mult timp(2 ani si ceva), si incep a lua pastilele in ziua de vineri. Am inceput sap trecuta vineri, iar duminica seara si luni dim am avut contact sexual. Pastila am luat-o si dum seara si luni seara, in schimb marti seara am uitat sa o iau. Am luat-o miercuri seara impreuna cu cea de miercuri. Care sunt posibilitatile sa fiu insarcinata? Ce trebuie sa fac?? Va rog sa-mi raspundeti! Sunt disperata! nu mi s-a mai intamplat pana acum sa uit vreo pastila!

Offline

 

#53 2010-02-10 23:38:16

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Marvelon si Desorelle

contactul de luni nu e cu risc deoarece erai protejata de pilula de duminica.
insa in continuare trebuie sa te protejezi suplimentar timp de 7 zile pana se reinstaleaza protectia. smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#54 2010-02-10 23:50:31

miss P
Membru
Inregistrat: 2010-02-03
Mesaje: 4

Re: Marvelon si Desorelle

kdeea a scris:

Ideea e ca la Marvelon 28 se da numai la cabinetele de Planning, iar Marvelon 21 numai la farmacii. Oricum, sunt una si aceeasi chestie, nu e nicio diferenta intre ele mai mult decat cele 7 pastile placebo, al caror rol ai zis ca il stii.

Legat de a 2-a chestie, parerea mea e ca faza asta cu cosurile e doar un mit, dar, repet, e doar parerea mea. Mai asteapta pareri, daca vrei smile

Ma gandesc, ce rost are sa mai iau acele 7 pastile? Pot sa las acele 7 zile fara sa mai iau nimic? Desi sunt placebo, totusi ajung in stomac, afecteaza si ficatul presupun..etc.... Nu?

Offline

 

#55 2010-02-10 23:53:09

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Marvelon si Desorelle

pastilele placebo daca vrei poti sa nu le iei..insa ai grija sa nu uiti sa faci pauza doar de 7 zile si nu mai mult.
in legatura cu cosurile...ele pot sa apara cand ai dereglari hormonale...iar acele dereglari pot sa fie cauzate si de lipsa de sex smile dar asta nu inseamna k daca nu faci sex des...te umplii de cosuri lol


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#56 2010-02-11 00:00:04

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Marvelon si Desorelle

YoHanna a scris:

dar asta nu inseamna k daca nu faci sex des...te umplii de cosuri lol

Sustin ca este discutabil rotfl

Offline

 

#57 2010-02-11 00:25:57

Iulia_d
New member
Inregistrat: 2007-07-20
Mesaje: 10

Re: Marvelon si Desorelle

YoHanna a scris:

contactul de luni nu e cu risc deoarece erai protejata de pilula de duminica.
insa in continuare trebuie sa te protejezi suplimentar timp de 7 zile pana se reinstaleaza protectia. smile

Multumesc mult pt promptitudine!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.