homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta personala cu anticonceptionale-3


#39 2008-06-24 08:39:50

Julie_me
Full member
De la: casutza mea
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 503

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

mersi, fetele puss

offtopic @crys_ty_na: imaginea de la avatar ai luat-o de pe site-ul pitzi? k vreau si euuuuu, dah fashion pitzi cool si nu mai stiu de unde sa il iau diablo

Ultima oara a fost editat de Julie_me (2008-06-24 08:44:17)

Offline

 



#40 2008-06-24 09:47:01

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

cresti mare...si legasesti pe site la pitzi banners wink


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#41 2008-06-24 13:14:44

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

LadyInRed a scris:

rotfl eu sunt o mutatie genetica inseamna ricardo rotfl k de cand iau antibebe am pofta mai multa rotfl

si eu am o pofta mai mare de sex big_smile
mai ales k inainte o faceam numai cu prezervativ asa k acum mi se pare al9leacer .....


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#42 2008-06-24 13:57:48

zuzuta
Membru
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 2

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

eu am luat marvelon 5 luni si mi-au aparut pete maronii pe fata,am renuntat le ele de 2 luni si nu mi-au mai aparut pete, dar nici nu mi-au trecut? e din cauza AC?albert

Ultima oara a fost editat de zuzuta (2008-06-24 13:59:26)

Offline

 

#43 2008-06-24 13:58:25

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

zuzuta ti-am raspuns la celalalt topic ai warn te rog sa citesti regulile !


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-06-24 14:16:53

greeneyes
Full member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-05-24
Mesaje: 768

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

eu am luat AC desorelle timp de 1 an jumate si nu am avut probleme deloc, din contra, menstra era mai putina cantitativ, fara dureri, nu m-am ingrasat nici un kg si celulita mi se pare ca am facut de cand am renuntat la ele (de 3 luni). mi-am facut acum si niste analiza la ficat si la pancreas pt a vedea daca AC au avut efecte negative si a iesit totul ok. si de luna viitoare incep iarasi sa iau. Dar nu stiu cum: din prima zi de menstruatie sau din ziua a5a cum am inceput prima data?


viseaza ca si cum ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi
http://www.trilulilu.ro/Luminita2007/9f7a2b405416f6

Offline

 

#45 2008-06-24 14:31:14

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

din prima zi,ca sa nu te protejezi suplimentar


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#46 2008-06-24 14:35:34

greeneyes
Full member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-05-24
Mesaje: 768

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

oki..ms..la asta ma gandeam si eu..m-am dezobisnuit de prezervative smile, in astea 3 luni, cand vroiam sa ne apucam si noi de o treaba, ne aduceam aminte ca nu avem prez.


viseaza ca si cum ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi
http://www.trilulilu.ro/Luminita2007/9f7a2b405416f6

Offline

 

#47 2008-06-24 14:42:21

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

pilulele iti dau o mare siguranta,e adevarat.plus ca nu te poate opri nimic cand te ia valul....


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#48 2008-06-24 14:45:18

greeneyes
Full member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-05-24
Mesaje: 768

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

asa e...sa stii..


viseaza ca si cum ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi
http://www.trilulilu.ro/Luminita2007/9f7a2b405416f6

Offline

 

#49 2008-07-17 13:16:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

Experienta mea cu AC:

Dupa o operatie de fibroadenom mamar, un "medic" (nici nu merita denumirea asta) mi-a prescris drept tratament AC Microgynon!!! 2 ani de zile am urmat "tratamentul" avand incredere in medic. Dupa 2 ani de Microgynon am facut o ecografie mamara unde mi s-a descoperit la sanul operat inca un fibroadenom mamar, aparut "din senin" si care se facuse de aproape 3 cm in 2 ani. De un an de cand am intrerupt Microgynonul, fibroadenomul a ramas la aceeasi dimensiune. Concluzia: estrogenul din Microgynon a potentat fibroadenomul si a dus la cresterea lui de la 0 la aproape 3 cm in 2 ani.
Am facut si eu pauze la 8 luni cand luam Microgynon si recomand aceste pauze fetelor care iau AC. Si asta pentru ficat. Ganditi-va ce inseamna pentru ficat faptul ca seara de seara, 21 zile iei cate o pastila, stai 7 si o iei de la capat.

De cand cu experienta asta, am o repulsie fata de AC la care contribuie si toate articolele citite. Prin urmare, consider ca metodele anticonceptionale de bariera sunt mai sanatoase. Anticonceptionalele impiedica functionarea normala a organismului, deci cat de sanatoase pot fi?
Nu vreau sa par ipocrita, insa dupa cate complicatii am avut de la AC + o rana pe col care cel mai probabil e de la prezervativ + lubrifiere scazuta, am preferat sa renunt la sex pentru o perioada, in favoarea sanatatii. In mometul de fata, sanatatea pentru mine e mai presus de orice...

Offline

 

#50 2008-07-17 13:18:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

anca 9 ai mai postat mesaju asta la alt topic te rog sa citesti regulile! ai warn!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#51 2008-07-17 21:31:58

Amariei
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 18

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

Am si eu o intrebare,poate e o prostie dar eu ma ingrijorez cam repede din orice!Am 18 ani si de 3 saptamani mi-am inceput viata sexuala...luam anticonceptionale iane 35 dar le luam aiurea asa ca am folosit prezervativ si primele dati nu a ejaculat!Dupa o saptamana mi-a venit menstruatia, dar m-a tinut maxim 4 zile si din prima zi a menstruatiei am trecut pe Yasmin!Din a 5-a zi am inceput sa am tot felul de pete, sangerari maronii...Oare este normal ce se intampla?Am avut o teama ca ar putea fi sarcina extrauterina, ca ma doare burta, dar nu stiu ce sa cred! Iau Yasmin cam de 2 saptamani.M-ati putea ajuta va rog mult?grater

Offline

 

#52 2008-07-17 22:53:52

Puciulinul
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 8

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

Mentionez ca am un ciclu regulat de 28 de zile de obicei, iar dupa ca am luat AC ,cand am inceput sa am scurgerile maronii,cand am inceput sa sangerez un pic mai inchis la culoare, m-a durut si ovarul drept timp de2 zile. Sa nu uit: timp de 3 zile cat am luat AC, in timpul contactului sexual, am avut dureri destul de mari( eu am avut si o usoara vaginita in urma cu 5 luni, insa am urmat tratament, poate ca mi a revenit...?) Nu mai stiu ce zic..stiu ca trebuie sa ma duc repede la medic. Va rog, da ti mi un sfat. multumesc.

Offline

 

#53 2008-07-18 09:38:46

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

Puciulinul a scris:

Mentionez ca am un ciclu regulat de 28 de zile de obicei, iar dupa ca am luat AC ,cand am inceput sa am scurgerile maronii,cand am inceput sa sangerez un pic mai inchis la culoare, m-a durut si ovarul drept timp de2 zile. Sa nu uit: timp de 3 zile cat am luat AC, in timpul contactului sexual, am avut dureri destul de mari( eu am avut si o usoara vaginita in urma cu 5 luni, insa am urmat tratament, poate ca mi a revenit...?) Nu mai stiu ce zic..stiu ca trebuie sa ma duc repede la medic. Va rog, da ti mi un sfat. multumesc.

De ce ai luat anticonceptionale 3 zile? Sangerarea aceea este absolut normala in primele 3 luni de administrare. Insa tot nu reusesc sa inteleg: de ce 3 zile? Cine ti-a spus sa le iei asa?

Amariei a scris:

Am si eu o intrebare,poate e o prostie dar eu ma ingrijorez cam repede din orice!Am 18 ani si de 3 saptamani mi-am inceput viata sexuala...luam anticonceptionale iane 35 dar le luam aiurea asa ca am folosit prezervativ si primele dati nu a ejaculat!Dupa o saptamana mi-a venit menstruatia, dar m-a tinut maxim 4 zile si din prima zi a menstruatiei am trecut pe Yasmin!Din a 5-a zi am inceput sa am tot felul de pete, sangerari maronii...Oare este normal ce se intampla?Am avut o teama ca ar putea fi sarcina extrauterina, ca ma doare burta, dar nu stiu ce sa cred! Iau Yasmin cam de 2 saptamani.M-ati putea ajuta va rog mult?grater

In primul rand as vrea sa te intreb de ce luai Diane si daca le luai la sfatul medicului. Ai fost la planning ca sa schimbi pastilutele sau ai luat singura decizia asta?

Cat despre problema ta, este absolut normal sa apara aceste pete maronii ( spotting = scurgere maronie sau roscata care poate aparea in primele 3 luni de administrare a anticonceptionalelor ) in primele luni, pana se obisnuieste organismul tau cu noile pastilute.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#54 2008-07-18 12:45:25

Amariei
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 18

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

Am luat Diane la sfatul medicului din cauza ca nu imi venise mesntruatia 3 luni!Am fost la ecograf, mi-a zis ca nu am nimic si sa iau Diane pentru reglare hormonala!Dar nu am avut pete de la Diane absolut deloc...apoi am schimbat pe Yasmin de capul meu ca am auzit ca sunt mai bune!De la Diane aveam pofta de mancare foarte mare si un pic chiar m-am ingrasat!Am fost la un planning familial de curand si mi-a zis ca sa astept cateva luni, sa continui cu Yasmin ca altfel fac hemoragie daca le intrerup!neutral
Multumesc mult pentru ajutor!big_smile

Offline

 

#55 2008-07-18 12:54:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

In primul rand Dianele nu se iau doar pentru reglare hormonala. Medicul care ti le-a prescris lasa de dorit. Cat despre spotting, nu este obligatoriu sa apara. Depinde de la organism la organism. Insa la fel de normal este sa apara in primele trei luni de administrare. Asa ca, stai linistita ca nu e nici o problema.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#56 2008-07-22 18:10:03

Amariei
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 18

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

Multumesc din suflet!...dar mai am o problema acum: ieri trebuia sa iau pastila la ora 7 seara, insa am uitat si am luat-o doar la 2 jumate dimineata!Daca astazi am avut contact sexual cu prezervativ si acesta s-a rupt exista sansa sa fi ramas insarcinata?Nu imi pot da seama daca s-a rupt sau nu, stiu doar ca prietenul meu s-a oprit, l-a aruncat si apoi a folosit altul!L-am intrebat si a zis ca fara un motiv anume!

Offline

 

#57 2008-07-22 18:35:43

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

pai nu ai intraziat 12 ore din cate am calculat eu...... asadar   esti ok.
iti era inca mentinuta protectia chiar adca s-a rupt prezervativul.


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.