homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta personala cu anticonceptionale


#1 2008-04-05 15:10:19

ricardo
Membru
Inregistrat: 2008-04-05
Mesaje: 1

Experienta personala cu anticonceptionale

Buna fetelor!
Voiam sa va impartasesc si voua experienta mea cu anticonceptionalele. Acum 2 luni am decis cu prietena mea sa folosim anticonceptionalele, desi cu prezervativul era ok, dar voiam totusi acea senzatie de libertate totala si siguranta. Am facut o programare la doctoressa, care ne-a recomandat Logest. Eram entuziasmat si chiar credeam ca o sa fie mai bine daca vom folosi AC.
Dar nu a fost! Sa va spun si de ce:
1. Prietena mea a inceput sa aiba dureri in timpul actului sexual. Stiu ca ati spune ca e insuficienta de lubrifiere, preludiu prea scurt. Ideea e ca inainte nu s-a intamplat niciodata.
2. Poate cel mai grav:  AC au scazut intr-adevar libidoul. Si nu e deloc placut!
3. Celulita a inceput sa apara.

Asa ca am hotarat ca cel mai bine e sa renuntam si de acum incolo nu mai vreau sa aud de AC.
Ce vreau sa intelegeti este ca ceea ce v-am povestit e ceea ce ni s-a intamplat noua. Asa ca afirmatiile de mai sus au caracter personal si nu general. Stiu ca sunt persoane carora le merge mai bine de cand au inceput sa ia AC. Eu am vazut diferenta la ceea era inainte si cum a fost dupa si nu am gasit avantaje mai multe decat dezavantaje. Pur si simplu sexul e mai bun fara AC!
In plus, mi se pare nesanatos sa "pacalesti" organismul, sa simulezi sarcina.

Sfatul meu este sa nu luati AC daca va este bine cu metodele de protectie pe care le folositi in prezent!

Offline

 



#2 2008-04-05 15:13:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

fiecare este liber sa decida ce metoda de contraceptie sa foloseasca.majoritatea fetelor sunt multumite de ele.si cu siguranta nu exista nici o legatura intre ac.si durerile din timpul actului sexual.cat despre celulita se rezolva cu sport si alimentatie mai sanatoasa wink


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3 2008-04-05 15:32:07

mady_zuzu
New member
Inregistrat: 2008-02-01
Mesaje: 36

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

buna. este adevarat k anticonceptionalele cer si un regim alimentar anume? adik exista anumite restrictii de alimente care ar putea dauna efectului? am auzit acest lucru si mi s-a parut ciudat...

Offline

 

#4 2008-04-05 15:33:34

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

grefele consumate in cantitati mari si ceaiul de sunatoare scade protectia.cand iei ac.reti apa de aici se poate sa apara celulita si kg.in plus din cauza asta in primele luni de utilizare e bine sa ai grija la ce manaci .


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2008-04-05 19:58:22

arianna-maya
Membru
Inregistrat: 2008-04-05
Mesaje: 4

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

Sincera sa fiu eu sunt super multumita de ac. Iau Logest de aproape 5 ani si ma simt super ok. N-am avut niciodata dureri la menstruatie, actul sexual este ok...chiar sunt incantata de ele. Probabil ca fiecare organism reactioneaza intr-un anumit fel....oricum fiecare isi alege metoda contraceptiva care i se potriveste cel mai bine

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-04-05 20:04:30

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

nici eu nu sunt foarte multumita de anticonceptionale-marvelon-dar ...ce alta metoda mai sigura exista??

Offline

 

#7 2008-04-05 20:10:01

muty
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 645
Site

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

consider ca prietena ta trebuia sa deschida subiectul asta... a fost alegerea ei si fiecare suporta consecintele. efectele asupra organismului depinde de la persoana la persoana. si nu inteleg de ce vorbesti la plural..."am renuntat sa luam", nu iei tu pastila ci prietena ta si nu retii tu apa in corp ci ea. mult succes

Offline

 

#8 2008-04-05 21:49:16

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

claudia abstinenta totala este mai sigura.dar evident nu se poate smile.stiu problema ta.dar personal cred ca daca nu ai o experienta buna cu un anumit tip de ac.asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la ele.... si eu am avut probleme am fost la doc si le-am schimbat acum sunt multumita de ele smile.dar cum am zis mai sus fiecare isi alege metoda contraceptiva pe care o considera cea mai potrivita.in plus cgiar nu cred ca intr-o relatie stabila trebuie folosit prezervativul smile.nu ma vad facand dragoste cu sotul meu pt.urmatorii 30 de ani cu prezervativ smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#9 2008-04-06 00:42:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

de unde sti ca te dor ovarele?ca pot fi multe in zona aia...eu zic sa ai mai multa grija cu ce mananci...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2008-04-07 13:28:57

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

in legatura cu ac eu acum termin a treia folie de jeanine si pe parcursul lor am slabit 5 kg fara nici o cura nam avut efecte secundare mari in afara de sangerarile peste in prima luna si faptul ca sa mai redus menstra in rest toyul ok.

Offline

 

#11 2008-04-07 13:30:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

lesi...daca aceste pierderi de greutate te ingrijoreaza si nu ti ai schimbat tabieturile alimentare poate nu ar strica o vizita la medic...mai ales daca vor continua...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#12 2008-04-07 13:35:45

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

nu cred ca de la ac am slabit oricum mi au redus pofta de mancare,dar daca stiam mai repede de acest forum nu aveam probleme cu lipsa de informare care duce la multe lucruri

Offline

 

#13 2008-04-07 13:38:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

oricand mai ai nelamuriri si intrebari te asteptam smile ...dar eu insist cu faptul ca daca continua sa mergi lamedic...nu neaparat pt anticonceptionale ci mai degraba pt niste analize...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#14 2008-04-07 13:40:45

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

mersi

Offline

 

#15 2008-04-07 13:41:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

cu placere smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2008-04-07 13:42:19

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

lesi a scris:

in legatura cu ac eu acum termin a treia folie de jeanine si pe parcursul lor am slabit 5 kg fara nici o cura nam avut efecte secundare mari in afara de sangerarile peste in prima luna si faptul ca sa mai redus menstra in rest toyul ok.

sa stii ca si eu am slabit de la ele, vreo 4 kile, si eu iau janine, in rest nicio problema , vezi cum se comporta in continuare organismul tau... puss daca ma pierzi in greutate...


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#17 2008-04-07 15:58:41

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

nici eu nu par sa am cine stie ce probleme de la AC.  acum iau Logest smile bine, exclud aici tensiunile in sani, singurele semne observate in ultimele 2 sapt de cand am reinceput administrarea ac dupa o pauza de 5 luni, precum si o menstra usoara si redusa cantitativ, insa prelungita de la 3-4 zile cat dura inainte pana la aproape 9 (o fi fost spotting, normal in primele luni de acomodare) neutral  sa vedem cum va fi acum tongue
de Marvelon si Novynette nu eram tocmai incantata din cauza spottingului peste spotting  sad bleah! mad  atata tot smile
mmm, si mi-am tras niste boobs hjarta lol  si nici un kg in plus big_smile

Ultima oara a fost editat de SonneAle (2008-04-07 15:59:06)


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#18 2008-04-09 13:18:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

ar fi de mentionat ca, orice probleme apar si sunt considerate inacceptabile(gen scadere libido, etc)...solutia cea mai buna e sa te intorci la medicul tau(sau sa mergi la altul daca de acela nu esti multumita) ca sa le discuti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2008-04-14 18:16:16

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: Experienta personala cu anticonceptionale

rotfl eu sunt o mutatie genetica inseamna ricardo rotfl k de cand iau antibebe am pofta mai multa rotfl

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.