homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fumatul...


#1 2008-04-28 16:01:54

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

fumatul...

Spre rusinea mea sunt o fumatoare inraita. Am redus cat am putut de mult tigarile, la jumatate. Ma chinui si ma abtin sa nu fumez cat pot, dupa tot felul de metode, dar imi este ingrozitor!! Mi se face rau, si-mi vine sa vomit, si ma enervez si trag o tigara dupa care regret... dar ma simt mai bine. sad  Voi, fumatoarele gravide, cum ati procedat? Ce v-a ajutat sa va lasati de fumat? Nu pot sa apelez la gume de mestecat sau pastile cu nicotina, pentru ca mi-e frica de reactii adverse.
Cineva mi-a explicat ca lasandu-ma brusc de tigari (fumez de 13 ani sad ) creez un stres extraordinar organismului meu, si imi poate afecta si aceasta sarcina... ce fac?!? grater


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 



#2 2008-04-28 16:06:21

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: fumatul...

uite eu fumez de 16-17 ani, si acuma insarcinata fiind m-am lasat de fumat de aproape 2 saptamani de cand am aflat ca sunt. Cred ca tre sa ai doar constiinta si sa te gandesti ca nu ii faci bine la bb si restu vine d ela sine...
Nu zic, am momente si voi avea inca cand o sa imi fie pofta la nebunie sa fumez, iar cand chiar voi simti ca nu mai pot si mor de pofta poate, poate voi lua un fum de la sotul meu, dar repet asat in caz ca chiar nu voi mai putea, decocamdata tine faza cu constiinta....si tine sa stii!

Ultima oara a fost editat de marcristina (2008-04-28 16:09:57)

Offline

 

#3 2008-04-28 16:21:22

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: fumatul...

Am fost fumatoare inraita. Pe putin un pachet de tigari pe zi si le-as fi fumat cu mandoua mainile. Dupa aproximativ 9 saptamani de sarcina mi-a venit raul si vomitam din orice .. nu am mai suportat tigara si am pus capat fumatului. Nu am suportat nici daca simteam fumul de tigara, vomitam instantaneu. Si uite asa am renuntat la tigara, chiar daca eu nu as fii vrut big_smile lol
Acum ma uit la tigari si nu imi vine sa cred ca acum 6 luni fumam.

Offline

 

#4 2008-04-28 16:21:26

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: fumatul...

din pacate in ultima perioada n-am avut parte deloc de liniste... si lipsa de stres... nehotararea partenerului meu mi-a dat mult de furca sad faptul ca el era indecis daca vrea acest copil m-a facut si pe mine indecisa si drept urmare la mine n-a functionat treaba cu constiinta grater acum insa am decis sa-mi pastrez copilul cu sau fara el...

SoareleMeu a scris:

Am fost fumatoare inraita. Pe putin un pachet de tigari pe zi si le-as fi fumat cu mandoua mainile. Dupa aproximativ 9 saptamani de sarcina mi-a venit raul si vomitam din orice .. nu am mai suportat tigara si am pus capat fumatului. Nu am suportat nici daca simteam fumul de tigara, vomitam instantaneu. Si uite asa am renuntat la tigara, chiar daca eu nu as fii vrut big_smile lol
Acum ma uit la tigari si nu imi vine sa cred ca acum 6 luni fumam.

cred ca e prima oara cand imi doresc sa-mi vina greturile rotfl sa ma las draq de tigarile astea nenorocite
p.s. dupa calculele mele sunt in 5 sau 6 saptamani. cand vin greturile? big_smile

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2008-04-28 16:25:38)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#5 2008-04-28 17:11:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: fumatul...

pot sa nu vina deloc.
si eu as fi aprins o alta tigara de la ultima inainte sa o sting si m-am lasat cand eram in 6 saptamani.
cand am aflat ca sunt insarcinata fumam 1 pachet jumate pe zi. mi-am facut portie de tigari pe zi, intai 10, apoi 7, 5, 2 si nimic. i'm clean now big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-04-28 17:23:01

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: fumatul...

asa cred ca voi proceda si eu sad din ce in ce mai putina pana renunt de tot. Am incercat sa ma opresc brusc din fumat, si n-am facut bine... sad


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#7 2008-04-28 17:44:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: fumatul...

din pacate trebuie sa te lasi...fumatul e un factor teratogen destul de periculos...gandeste te la copilul tau si la ce ii pot face tigarile data viitoare cand iti va veni pofta sa iti aprinzi una...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2008-04-28 22:23:21

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: fumatul...

eu am fumat 6 ani, si de un an nu mai fumez. nu am reusit de prima data, mai gresam si imi mai aprindeam cate o tigare cand eram nervoasa, dar nu ma lasam descurajata, si nu incepeam iar sa fumez, si tot asa pana cand am reusit sa ma las definitiv. acum nu mai simt absolut deloc nevoia sa fumez, nici macar nu ma mai gandesc la tigari. in primele saptamani tin minte ca visam in fiecare noapte tigari rotfl


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#9 2008-04-28 22:41:00

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: fumatul...

eu nu ma asteptam sa fie atat de usor...dar dupa ultima tigara fumata chiar nu am mai simtit nevoia ci chiar a inceput sa ma deranjeze fumul de tigara


mami de minuni hjarta

Offline

 

#10 2008-04-30 00:11:11

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: fumatul...

si eu am fumat mai mult de 10 ani dar din ziua in care a iesit testul pozitiv (25 decembrie) nu am mai pus mana pe tigara, nici nu s-a mai fumat in casa sau in jurul meu. La noi cam toata lumea este fumatoare. Nu mi-a fost si nu-mi este usor dar aici nu a fost vorba de vreo ambitie ci de dorinta de a avea un bebe sanatos. Mi se intampla destul de des sa visez noaptea ca fumez, la inceput visam ca fumam cu pofta o tigara, acum ma trezesc speriata si ma bucur ca nu este decat un vis. Dar inca visez si pot spune ca destul de des. Sunt sigura ca dupa ce o sa nasc o sa ma apuc din nou, de fapt abia astept...Nu se mai intampla nimanui sa viseze ca fumeaza?

Offline

 

#11 2008-04-30 08:34:57

alyaly
Full member
Inregistrat: 2007-07-18
Mesaje: 113

Re: fumatul...

n-am mai intrat de mult timp pe forum si imi fac mea culpa.......asadar, legat de acest subiect, va spun ca si eu( precum multe dintre voi) am fumat inainte de sarcina.insa din data de 24 ianuarie(zi in care testul de sarcina a iesit pozitiv) n-am mai pus tigara in gura; nu mi-a fost usor, Dumnezeu mi-e martor, dar am rezistat, asta in conditiile in care sotul este fumator,si cu asa pofta fumeaza de nu-mi vine sa cred cand il vad(sau poate doar mi se pare.....hm.....); nu garantez ca n-o sa ma reapuc de fumat dupa ce nasc( sau dupa ce termin de alaptat, daca voi avea lapte); de fapt chiar mi-e dor de cafeaua si tigara de dimineata...eu sper sa rezist fara.iar de visat, da, visez si eu ca fumez, si asa vinovata ma simt in vis, insa rasuflu usurata cand ma trezesc;acum vreo luna insa, asa din senin m-am trezit ca-mi umblu in geanta dupa pachetul de tigari...eram in bucuresti, era super aglomeratie in trafic, sotul isi aprinsese o tigara de nervi.....asa pofta ca atunci n-am avut niciodata, nici chiar in perioada imediat urmatoare renuntarii la fumat. hmm .pup

Offline

 

#12 2008-04-30 09:08:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: fumatul...

corneliabuc. a scris:

Sunt sigura ca dupa ce o sa nasc o sa ma apuc din nou, de fapt abia astept...

cornelia eu te sfatuiesc sa astepti dupa ce termini si cu alaptatul...si abia apoi sa pui iar o tigara in gura...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2008-04-30 09:45:52

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: fumatul...

Daca nu era sa am greturile insuportabile nu puteam sa ma las de fumat cu vointa. Cred ca trebuie sa ii multumesc baietelului meu din burtica nefumator... dar chiar nu am mai simtit nevoia de o tigara si nici nu le mai suport. Sunt slabe sansele sa ma apuc de fumat. Cel putin nu in viitorul apropiat.

Offline

 

#14 2008-04-30 16:40:49

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: fumatul...

da,ar fi indicat sa nu fumez pana nu termin cu alaptatul dar... si inainte cand terminam ceva de facut trebuia sa-mi aprind tigara. Sper dar acum nu stiu. Ma bucur ca nu sunt singura care viseaza.

Offline

 

#15 2008-04-30 17:39:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: fumatul...

citisem undeva ca fumatul in timpul alaptarii e mai toxic decat cel din timpul sarcinii.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2008-05-01 14:09:03

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: fumatul...

gata, pe mine m-ai pus cu boticul pe labe! am mai auzit pe cineva ca numai o tigara a fumat si copilul i-a respins apoi sanul definitiv si asta la numai o luna. Bun, deci renuntam doar am mai facut-o si acum avem si experienta.

Offline

 

#17 2008-05-01 14:49:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: fumatul...

am inteles ca se elimina nicotina & co in lapte 2 ore dupa tigara...da cine fumeaza numai 1 tigara la 2 ore? lol


mami de minuni hjarta

Offline

 

#18 2008-05-01 15:19:49

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: fumatul...

este mereu sub...antibiotic!
apropo, si noi asteptam ...o printesa! probabil Andra Cristina.trombon

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-05-01 15:23:14)

Offline

 

#19 2008-05-02 10:16:52

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: fumatul...

OFFF ce lupta groaznica....!!!! alaltaieri am avut in total 3 tigari cumulate. Aprindeam tigara, trageam cateva fumuri si-o taiam cu foarfeca. Ieri, tot cam asa, am aprins vreo 3 si n-am fumat nici una mai mult de jumate. Astazi sper sa reusesc sa fie mai putin.... sad Este groaznic grater ma gandesc numai la tigari si ce-as mai fuma... si ce-as mai bea o cafea fierbinte cu lapte... rotfl


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.