homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre ele in general-2


#20 2006-09-06 22:10:46

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

minnie, incepi cu alea care sunt 21 de aceeasi culoare. pun pariu ca sunt alea albe. cele maro nu contin nici un hormon; probabil doar fier; si sunt acolo ca sa  nu uiti cand sa incepi folia noua. poti sa nu le iei, ca nu e problema. oricum, menstruatia iti va veni in timp ce iei pastilele maro sau cand faci 7 zile pauza (tot aia).


Nobody home

Offline

 



#21 2006-09-06 23:54:42

minnie
New member
Inregistrat: 2006-07-05
Mesaje: 47

Re: despre ele in general

multumesc mult Nashira. Sunt speriata si de aceea am cam stresat-o si pe doctoressa cu intrebari. Am inteles ca fiecare are corpul lui si sunt constienta ca fiecare organism reactioneaza altfel dar au aparut atatea anticonceptionale incat de astea parca toata lumea fuge....ca sunt prea iefine, ca nu sunt de ultima generatie etc etc.
In fine, eu am sa iau dar incep cu albe din prima zi de menstruatie, nu? si dupa ce se termina cele 21 vine iar menstruatia? Eu asta nu inteleg.......vine la 21 de zile? Iarta-ma pt atatea intrebari dar n-am luat si menstra mea mai devreme de 30 de zile nu venea never ever. multumesc mult inca odata

Offline

 

#22 2006-09-07 00:48:29

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: despre ele in general

deci incepi cu cele albe in prima zi de menstruatie,ai inteles bine.in prima luna o sa vina in acele 7 zile de pauza dar nu ai de unde sa stii exact in care.apoi in a doua luna se regleaza mesntruatia in functie de pastile si vine regulat,adica la 28 de zile.


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 

#23 2006-09-07 09:31:23

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

de acord cu nereida.


Nobody home

Offline

 

#24 2006-09-07 12:11:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

minnie, nu am nici cea mai vaga idee de ce ti s-a spus la farmacie sa incepi cu cele maro(care sunt placebo, nu au hormoni) insa e gresit. Corect e sa incepi cu cele albe si sa iei una pe zi, in fiecare zi in preajma aceleiasi ore, 21 zile. Am zis sa le arunci pe cele maro, ca sa nu te incurci din cauza lor. In locul lor faci pauza 7 zile(daca insa ti se pare mai comod sa le iei, ia-le). In intervalul acesta de pauza, in principiu cam pe la a 4a zi de pauza vine menstruatia....asta inseamna ca primul ciclu de cind iei pilule va fi de 25 zile(adica urmatoarea menstruatie iti va veni dupa 25 zile de cind ai inceput sa iei pastilele) urmatoarele insa vor fi de 28. E clar acum?
Regret dar nu stiu cabinet de planning in Ploiesti, iar eu sunt in Bucuresti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-09-07 14:26:32

otilia
New member
Inregistrat: 2006-04-26
Mesaje: 98

Re: despre ele in general

doctoressa...uite cum s a nu ne suparam si pe astia care fabrica anticonceptionalele...eu novinette iau, dupa cum am mai scris...si pe prospect scrie asa :se recomanda prudenta in asociere cu:ampicilina, cloramfenicol, neomicina, penicilana V, sulfonamide, tetracicline, dihidroergotamina, tranchilizante(efectul contraceptiv poate fi redus etc)si de  Fenoximetilpenicilina care se afla in ospen nu spune...of ce ma enerveaza...si acum eu astept sa-mi treaca bucuria sa-mi fac un test de sarcina...cred ca azi se termina...m-a tinut 4 zile dar numa a doua zi ce a curs cat de at normal in rest picaturi sa zicem poate un pic mai mult...ar eimp daca imi fac testul dim sau seara? si spune-mi ce parere ai doctoressa daca nu scrie ce contine ospenul la novinette nu e asa mare problema nu?....off ca tot stresata is...sad

Offline

 

#26 2006-09-07 14:30:21

otilia
New member
Inregistrat: 2006-04-26
Mesaje: 98

Re: despre ele in general

aspirina si paracetamol se pot lua cand luam anticonceptinale...?deja ma informez pt orice medicament:))...vai inebunesc...daca abia mai imi curge as putea s afac deseara un test?sa ma linistesc?cred ca nu o sa mai am nimik deseara si as face un test desi o sa am niste emotii...of...si cand ma gandesc ca medicul ginecolog mi-a dat ospenul si mi-a zis 6 zile sa nu fac nimik da nu stiam de ce:( credeam ca de la inflamatie uf...si 7 zile dupa protecti enici vb.nu mi-a spus nimik,ce inconstienti sunt si medicii...ce le pas alor ca nu ei au dua ed suferit,sad

Offline

 

#27 2006-09-07 14:44:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

otilia, fa test miine, daca tii musai....si linisteste-te


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2007-02-19 19:26:20

zanutza
Membru
Inregistrat: 2007-02-19
Mesaje: 1

Re: despre ele in general

am o mica nelamurire...iau yasmine...e a doua placheta...in fine nesemnificativ...problema e k intre timp mam racit....si doctorita d la cabinet a zis sa iau ospen d 1500si ibuprofen....am amanat....dar acuma nu mai pot  k sutn super racita....mai are efect yasimen sub influneta ospenului...k eu am auzit k nu e antibiotiv suta la suta...sau tre sa fol si alta metoda d antibebe...va rog sami rasp...va multumesc

Offline

 

#29 2007-02-19 19:50:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: despre ele in general

ospenul este antibiotic...asa ca fa linishtita tratamentul cu el...dar pe perioada tratamentului si 7 zile de la terminarea acestuia foloseshte si protectie suplimentara deoarece efectul anticonceptionalelor scade...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#30 2007-02-22 11:32:16

ali saphia
New member
Inregistrat: 2007-02-22
Mesaje: 9

Re: despre ele in general

am o intrebare :aparitia celulitei se poate datora folosirii de anticonceptionale?in cazul meu diane 35?intreb deoarece eu in principiu mananc sanatos si n-am mai avut problema asta(de 5 luni am observat aparitia celulitei).

Offline

 

#31 2007-02-22 12:38:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

Pot fi de vina si contraceptivele(Diane-35 are chiar o poveste mai lunga decit celelalte) insa din nefericire mincatul  sanatos despre care vorbesti comporta discutii si el, in sansul ca, indiferent de eforturile tale de a minca doar ce trebuie, mincarea are si ea un rol in aparitia celulitei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#32 2007-02-22 13:36:26

ali saphia
New member
Inregistrat: 2007-02-22
Mesaje: 9

Re: despre ele in general

ma refeream ca nu am avut aceasta problema pana sa incep tratamentul cu diane.yasmin sper ac nu are aceleasi efecte...nu?

Offline

 

#33 2007-02-22 14:29:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

nu stiu cum vei reactiona tu la Yasmin...nici sa presupun nu pot, nu stiu nimic despre tine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#34 2007-02-22 16:35:57

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: despre ele in general

doctoreassa,sa inteleg ca e recomandat sa renuntam la cele 7 pastilute inactive,pt aface pauza?

Offline

 

#35 2007-02-22 16:39:25

yasmy
New member
Inregistrat: 2007-02-22
Mesaje: 7

Re: despre ele in general

salutare. As vrea sa-mi spuneti si mie o chestie....am luat anticoncept jasmine timp de 2 luni....in timpul asta am sangerari....la inceput (dupa menstruatie) un ciclu prelungit care erau defapt scurgeri maro spre rosu...m=am dus la doctor si a spus sa nu-mi fac probleme ca o sa treaca .......a doua luna la fel....numa ca nu mai era maro...era rosu rosu...toata luna pana cand le-am terminat si a venit mentruatia NORMALA.....acum nu mai iau si nu mai curge nimic am avut menstruatia normala.......ma intreb daca incep sa iau din nou luna viitoare o sa sangerez din nou????  vreau sa va mai spun ca la ecografie doctorul a vazut un chist care spunea ca se va dizolva cu anticonceptinale .........oare sangerarile au fost de la acel "chist care se dizolva".  Daca puteti sa-mi raspundeti ....pupici!

Offline

 

#36 2007-02-22 16:43:22

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

ionela, in pauza de 7 zile poti s aiei cele 7pastile inactive sau poti sa nu iei nimic. tot aia e.
yasmy, scurgerile alea erau spoting. e posibil sa incepi iar sa sangerezi. nu te speria. trece in maxim 3 luni. sangerarile nu erau de la chist ci de la pastile (organismul tau se obisnuia cu ele)


Nobody home

Offline

 

#37 2007-02-22 16:45:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

ionela....pastilele inactive au rolul de a te tine pe tine in priza, ca sa nu uiti sa incepi noua folie....eu nu zic neaparat sa se renunte la ele, insa am observat ca dau batai de cap multor fete care se tem de diverse probleme daca uita vreo pastila activa....nu zic nici sa fie luate nici sa nu fie...fiecare face vum vrea, mie insa mi se pare inutil sa le iei si mult mai comod psihic sa faci pauza in locul lor
singerarile au fost de la pastile nu7 de la chist. Au fost suficient de indelungate incit sa ma determine pe mine sa cred ca poate ar fi cazul sa iei altele, nu tot pe acelea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#38 2007-02-22 16:47:51

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: despre ele in general

ideea e ca at cand am luat blistere cu 21 de pastile,m-a durat burta in timpul menstrei,acum ca iau cu 28 nu ma nimic1

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.