homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale


#1 2008-06-09 09:18:02

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

Am gasit acest articol despre Ac, mi s-a parut interesant, asa ca il dau si eu mai departe...

Influenteaza alte medicamete eficacitatea pilulelor contraceptive?

Majoritatea medicamentelor nu influenteaza eficacitatea anticonceptionale, insa este bine sa iti anunti medicul ginecolog cu privire la orice tratament pe care il urmezi. Exista totusi cateva medicamente care interactioneaza cu anticonceptionalele, reducandu-le efectul. Spre exemplu, rifampicina ( un antibiotic) interactioneaza cu contraceptivele orale. Fenobarbitalul de asemenea reduce eficacitatea contraceptivelor orale. Dintre plantele medicinale, studii recente au identificat posibila reducere a eficacitatii anticonceptionalelor in combinatie cu sunatoarea.

Exista motive pentru care nu poti lua anticonceptionale?

Da, spre exemplu daca ai peste 35 de ani si mai si fumezi, anticonceptionalele cresc substantial riscul unui atatc de cord sau al unei comotii cerebrale. Multi medici sunt de parere ca fumatoarele nu ar trebui sa ia anticonceptionale indiferent de varsta. Tot legat de varsta fetitele sub 16 ani nu ar trebuie sa foloseasca metoda hormonala de contraceptie, ci mai bine ar fi sa astepte stabilizarea ciclului menstrual.

De asemenea femeile ce au avut afectiuni legate de prorpietatile de coagulare a sangelui sau de alta natura (tromboflebita, modificarea factorilor de coagulare, afectiuni hepatice grave, cancer de san, afectiuni cardiace, colesterolemie ridicata, drepanocitoza, hipertensiune arteriala etc.) au contraindicatie pentru pilulele anticonceptionale.

Sunt ptotejata impotriva sarcinii in saptamana in care nu iau pilulele? (daca produsul e disponibil in cutii de 21 de pilule)

Da, pentru ca cele 21 de pilule pe care le-ai luat deja au blocat ovulatia din luna respectiva.

Pilulele contraceptive previn aparitia sarcinii inca din prima luna de administrare?

Teoretic da. Insa, fiind prima luna de cand iei anticonceptionale, probabil ai uitat in cateva zile sa le administrezi, caci inca nu te-ai obisnuit cu ele. Tocmai de aceea este mai intelept ca in prima luna sa folosesti si alta metoda contraceptiva asociata, spre exemplu prezervativul.

Pilulele contraceptive sunt riscante pentru sanatate daca sunt administrate pe termen lung?

La inceputul aparitiei pilulelor contraceptive, acestea prezentau o doza mai mare de hormoni si erau mai nocive. Astazi dozele hormonale continute de pilule sunt relativ sigure pentru femei. Desigur insa ca aceste pilule pot avea efecte adverse si, cu toate ca unii medici sunt de parere opusa, totusi ar trebui sa luati in considerare unele riscuri presupuse ale administrarii pe termen lung a anticonceptionalelor.

Administrarea pe termen lung a pilulelor contraceptive creste riscul aparitiei cancerului de san si col uterin?

Din pacte nu exista dovezi clare in acest sens, insa incidenta acestor patologii canceroase a fost mai mare la femeile care au luat anticonceptionale. Totusi nu trebuie sa neglijam si alti factori asociati, cum ar fi inceperea precoce a vietii sexuale, mai multi parteneri sexuali, alimentatia incorecta cu produse ce contin substante cancerigene, fumatul, alcoolul etc.

Ingrasa pilulele anticonceptionale?

Pilulele anticonceptionale nu ingrasa! Probabil ca la inceputul administrarii acestora femeia va lua 1-2 kg in plus, insa in niciun caz 7-10 kilograme. Aceasta usoara crestere ponderala nu se datoreaza interactiunii anticonceptionalelor cu metabolismul lipid, ci din cauza ca, la inceput, apare un zedechilibru hidric usor cu retentie de apa in tesuturi, ceea ce duce la o creste usoara a greutatii, insa dupa scurt timp aceste inconveniente dispar.

Pilulele contraceptive favorizeaza aparitia acneei?

Unele femei constata ca pilulele contraceptive le favorizeaza aparitia cosurilor, altele din contra, sunt de parere ca pielea este mai curata de cand iau anticonceptionale. Anumite progestative, cum ar fi etinodiol diacetat, desogestrel si nerogestimat sunt consdierate ca avnd un efect benefic asupra pielii.

Ce fac daca uit sa iau o pilula?

In cazul in care uiti intr-o zi sa iei o pilula, vei lua in ziua urmatoare doua, astfel ar trebui sa mentii o contraceptie eficienta. Daca ai uitat doua sau mai multe zile sa iei pilulele, atunci este indicat sa folosesti o metoda contraceptiva asociata (prezervativul).

Este normal sa sangerez intre cicluri daca iau pilule contraceptive?

In general administrarea haotica a acestora determina mici sangerari intermenstruale, spre exemplu daca iei o pilula dimineata, apoi in urmatoarea zi seara ori la pranz. Daca insa acestea continua timp mai lung, desi iei pilulele la aceeasi ora, este cazul ca contactezi medicul. Probabil o alta marca de pilule poate reprezenta solutia pentru astfel de probleme.

Pilulele contraceptive afecteaza fertilitatea?

Unele studii arata ca ovulatia incepe dupa o perioada de ?latenta? in urma administrarii anticonceptionalelor, care poate dura si cateva luni. Mai apoi functia fertila a femeii este reluata ca la normal.

Este posibil sa raman insarcinata daca iau anticonceptionale?

Nu este posibil daca iei pilulele corect. Daca insa uiti in unele zile sa le iei, atunci exista riscuri de a ramane insarcinata.


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 



#2 2008-06-09 09:34:18

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

eu nu inteleg de ce nicaieri nu gasesc despre influienta AC asupra atacurilor de panica si a anxietatii..pt ca da,au legatura,am simtit`o pe pielea mea..si uite ca nicaieri nu e specificat..2ani m`am chinuit cu stari ingrozitoare,accentuate de Ac,si eu habar n`aveam..credeam ca e doar anxietatea de care nu mai scap..si faceam eforturi mari sa controlez ceea ce nu puteam..
in fine,bun articol,merita pus sticky cu toate ca nu stiu cate or sa intre aici intai


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#3 2008-06-09 10:24:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

pt ca nu sunt cazuri atat de intalnite ankuzza...dar se poate intampla...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-06-09 10:33:19

aquarius
New member
Inregistrat: 2008-05-07
Mesaje: 6

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

buna!AC au legatura cu emotionalitatea???Adica devii mai emotiva,mai stresata???sau nu am inteles eu bine ce ai scris ancuzza??pt k observ si eu ceva ...si kiar nu-mi dau seama ce poate sa fie...mersi

Offline

 

#5 2008-06-09 10:34:47

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

se poate sa devii putin mai irascibil..si nu numai ...doar e vorba de hormoni...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-06-11 12:55:38

simona23
New member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 52

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

fetelor ,cum se numeste analiza care trebuie facuta ca sa vedem cat de coagulat e sangele ,eu mi-am facut analizele si mi-a iesit un pic mare colesterolul ( 204 ). si as vrea sa fac si analiza asta de sange sa stau linistita

Offline

 

#7 2008-06-11 13:01:22

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

timp quik???

Offline

 

#8 2008-06-11 13:03:46

simona23
New member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 52

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

asta o fi ,multumesc

Offline

 

#9 2008-06-11 14:42:14

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

aia e analiza care se face daca iei anticonceptionale...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2008-06-15 15:30:02

Jasminutza
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 5

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

:)buna:) am si eu nevoie de un sfat din partea voastra...am luat microgynon timp de 9 luni,am avut probleme cu ele si mi s-au facut analize si mi s-a prescris Novynette,am citit prospectul si are reactii adeverse destul de urate si m-a cam cuprins teama!ce stiti despre ele,cum sunt suportate in general de organism,sunt bune?(le iau pt chist si pt contraceptie).multumesc frumos:*

Offline

 

#11 2008-06-15 15:38:48

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

reactiile adverse sunt cam aceleasi in toate cazurile... totul depinde de cum se adapteaza organismul tau la ele, n-ai de unde sa stii pana nu incerci smile


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#12 2008-06-15 17:58:12

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

Jasminutza ai warn pt posturi multiple...ia mai da o raita pe la reguli wink


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2008-06-16 20:48:43

no1
New member
Inregistrat: 2008-06-16
Mesaje: 8

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

buna pot sa va intreb si eu ceva?dak ai luat AC din prima zii isi face efectul?

Offline

 

#14 2008-06-16 20:49:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

daca sunt luate din prima zi de mentra...altfel doar dupa primele 7 pastilute...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-06-16 20:56:05

no1
New member
Inregistrat: 2008-06-16
Mesaje: 8

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

dar ce inseamna mentra?

Offline

 

#16 2008-06-16 20:58:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

pardon tongue menstra...adica menstruatie


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#17 2008-06-16 20:59:35

no1
New member
Inregistrat: 2008-06-16
Mesaje: 8

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

deci eu nu prea stiu ca ii pt prietena mea.si ei ia dat ginecologu AC pt un chist de 2 cm si avea mici scurgeri.

Ultima oara a fost editat de no1 (2008-06-16 21:00:33)

Offline

 

#18 2008-06-16 21:01:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

aham...pai daca le incepe din prima zi de sangerare (cum sper ca i-a zis medicul) si le ia corect (poti citi pe aici ce inseamna "corect") atunci e protejata dupa prima pastiluta...deci puteti avea contacte fara prezervativ smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#19 2008-06-16 21:03:05

no1
New member
Inregistrat: 2008-06-16
Mesaje: 8

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale

ms foarte frumos:*nu imi poti da un id de mess ca aici d abia ma descurc .ca vreau sa te mai intreb cate ceva daca mai am nelamuriri.te rog

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.