homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Remedii pt colici


#1 2008-06-14 11:53:34

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

remedii pt colici

10 remedii altfel pentru colicile lui bebe



Un nou-nascut poate avea, in mod normal, 8 pana la 10 colici abdominale pe zi. Atata timp cat are cel putin una pe zi, se poate considera ca este normal.

Sugarii care au colici plang mai mult decat ceilalti copii. In timpul crizelor, acestia isi misca mainile si picioarele, devin agitati si plang pana se inrosesc sau invinetesc. Din nefericire, plansul nu-i ajuta deloc, pentru ca se inghite aer si burticile lor se umfla si se intaresc marind, astfel, si mai mult disconfortul. Atunci cand plang mai mult de trei ore pe zi, cel mai probabil sufera de colici. Crizele pot aparea in orice moment al zilei, dar de cele mai multe ori ele isi fac de cap spre sfarsitul zilei.

INCEARCA ALTCEVA!
Plansul unui sugar cu colici poate fi foarte suparator si frustrant pentru parinti. De aceea, important este sa interveniti rapid, pentru a nu lasa criza sa puna stapanire pe micut. Dincolo insa de traditionalele remedii ? picaturi si ceaiuri pentru colici ? poti opta pentru ceva... mai creativ. Remediile sunt incercate de mamici ca tine, care au trecut prin perioada colicilor. Si, cine stie, una poate se va potrivi si minunii tale!

1. Inveleste-l intr-o patura moale si calduroasa. Caldura, dar nu de la o sursa directa, este un remediu indicat in crizele de colici ale sugarului tau.

2. Scoate-l pe micut afara la plimbare. Explicatia sta in schimbarile de temperatura, de la cald la rece, ori invers.

3. Ia-l in brate, strange-l cu fermitate la piept si leagana-l usor de pe un picior pe altul. Succesul acestui remediu sta in schimbarea locului, de la orizontala, la verticala.

4. Pune-l in balansoarul lui, asaza-l deasupra unui calorifer si leagana-l usor. Efectul de calmare vine de la sursa de caldura si de la miscarile usoare.

5. Pune muzica in surdina, un ritm linistitor, asemanator cu bataile inimii. Puiul tau se va calma concentrandu-se pe ritmul muzicii si va uita de durerile de burtica.

6. Tine-l cu burtica pe unul dintre umeri (sustine-i funduletul si capsorul) si indoaie genunchii ca la genufl exiuni. Miscarea sus-jos ii va atenua durerile de burtica si, cu siguranta, il va opri din plans.

7. Arata-i copilului desene simple, alb-negru (o fata de om, peisaje simple). Cel mic va fi intrigat de contrastul formelor din fata ochilor si se va opri din plans.

8. Intinde-l pe burtica, sub un ventilator si maseaza-i spatele cu ulei pentru copii. Poti sa si sufl i usor pe spatele lui, efectul e la fel de linistitor.

9. Foloseste-te de zgomote din fundal (evacuarea apei masinii de spalat, apa care curge in cada, sunetul pe care il face aerarea unui acvariu). Atrage- i atentia sa asculte astfel de zgomote linistitoare care au un efect de calmare.

10. Cu degetul aratator bate usor, de jur-imprejur, fata copilului tau. Poti sa canti si o melodie din repertoriul lor (ex.: Podul de piatra, Ratustele mele), in felul acesta ai avea si un ritm.

ADEVARURI DESPRE COLICI
Colicile apar in jurul varstei de 6 saptamani si dispar pana la 3 luni. Crizele se manifesta prin iritabilitate si plans, dureaza de la 3 ore pe zi, mai mult de 3 zile pe saptamana, o perioada mai lunga de 3 saptamani. Pentru unii sunt mai putin deranjante decat pentru altii, dar asta nu inseamna ca nu exista. Nici una, nici cealalta varianta, insa, nu indica nimic grav. Modul de ingrijire al sugarului nu are nicio legatura cu aparitia colicilor. Nu exista efecte secundare are crizelor de colici. Fereste-te, insa, sa-l zgaltai pentru a-l linisti! Nu vei face decat sa-l agiti, nicidecum sa-l opresti din plans sau sa-l linistesti. Iar pentru tine acesta ar putea fi inceputul depresiei post-partum.

Offline

 



#2 2009-01-24 10:09:54

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: remedii pt colici

colicile pot sa ii deranjeze numai noaptea???? fetita mea noaptea da semne de colici.....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#3 2009-01-24 17:22:36

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: remedii pt colici

a mea numai seara...deci cred ca raspunsul la intrebarea ta este da...

Offline

 

#4 2009-01-24 18:07:06

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: remedii pt colici

evrika! de aseara i-am dat sab simplex si i-am schimbat laptele formula din Nan in Milumil, doamne ce diferenta! Mi-a zis o vara care e medic ca nan e apa chioara si chiar pare in biberon ca laptele la cutie, desi eu cu nan am crescut prima fata, milumil e asa pastos si face si spuma, parca e lapte de vaca, mi-a dormit linistita toata noaptea! Doar ce i-am dat masa de 3, laptele asta chiar e satios, cu nan de 2 zile imi cerea si la 2 ore si 2 ore jumate, zic nu se poate........
In sfarsit am dormit tot familionul! majoreta

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-27 11:00:49)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#5 2009-02-09 11:39:10

erikamirel
Full member
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 336

Re: remedii pt colici

Si eu ii dau tot nan puiutului meu, si sa stiti ca se trezeste foarte des si plange. Oare din cauza laptelui? Este prea slab pentru el?


bebe   smile Adelin-Alexandru

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-10 10:24:40

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: remedii pt colici

eu cand ii dadeam nan incepuse sa ceara la  2 ore..., a apos, sa vezi cu milupa, face spuma si e tare consistent si tine mult mai mult, altii foloses humana, oricum, cica nan e cel mai slab desi eu cu nan mi-am crescut prima fata


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#7 2009-02-10 10:31:36

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: remedii pt colici

pt noi nan a fost ff bun. mi-a luat in greutate f bine. nu mi se pare delok apa chioara.nan e un lapte echilibrat...milupa stiu ca e mai gras (de aia face si spume). acum depinde de organismul fiecarui copil si de metabolism.
acum bem laptic doar dimineata si seara. seara cand ii dau ii pun si o cupa de cereale "somn linistit" si doarme toata noaptea. nu se trezeste delok ca sa ceara mancare. eventual daca e prea cald in casa ii dau putina apa si inapoi la somn.

Ultima oara a fost editat de anca13 (2009-02-10 10:33:11)


storstark

Offline

 

#8 2009-02-19 23:32:56

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: remedii pt colici

milumilul este laptele praf cel mai echilibrat din toate punctele de vedere de pe piata. am luat cutie cu cutie de la fiecare marca de lapte si am comparat cu milumilul si el a iesit detasat castigator tongue


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2009-02-20 10:28:01

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: remedii pt colici

dar humana?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#10 2009-02-20 12:41:54

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: remedii pt colici

cel mai bun lapte e cel pe care il tolereaza bebele si de la care creste bine....big_smile

Offline

 

#11 2009-02-20 12:42:12

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: remedii pt colici

o'hara a scris:

milumilul este laptele praf cel mai echilibrat din toate punctele de vedere de pe piata. am luat cutie cu cutie de la fiecare marca de lapte si am comparat cu milumilul si el a iesit detasat castigator tongue

pe ce criterii l-ai declarat castigator?  eu ii dau aptamil, si creste frumos, nu e gogoasa fata mea, ii prieste....asta conteaza defapt nu? toleranta fiecarui bebe la un anumit tip de lapte, parerea mea wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#12 2009-02-20 12:59:58

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: remedii pt colici

corect. toate sunt bune atat cat sunt tolerate bine de copii.


storstark

Offline

 

#13 2009-02-20 21:49:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: remedii pt colici

samy a scris:

o'hara a scris:

milumilul este laptele praf cel mai echilibrat din toate punctele de vedere de pe piata. am luat cutie cu cutie de la fiecare marca de lapte si am comparat cu milumilul si el a iesit detasat castigator tongue

pe ce criterii l-ai declarat castigator?  eu ii dau aptamil, si creste frumos, nu e gogoasa fata mea, ii prieste....asta conteaza defapt nu? toleranta fiecarui bebe la un anumit tip de lapte, parerea mea wink

l-am declarat castigator la cantitatea de minerale continute. e cel mai bogat lapte de pe piata in fier, calciu, vitamine si celelalte minerale de care are nevoie bebe. nici a mea nu e gogoasa e chiar din categoria apa plata cu lamaie insa analizele ii ies ok smile

Ultima oara a fost editat de o'hara (2009-02-20 21:50:02)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#14 2009-07-27 16:43:22

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: remedii pt colici

imi spuneti si mie va rog cat timp imi ajunge o cutie de 800 gr de aptamil imunofortis la un bebe de 5 zile?
daca bea lapte praf trebuie sa-i dau si apa?
bebeii hraniti artificial fac colici?
daca papa 70 ml la o masa, e suficient?
multumesc.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#15 2009-07-28 09:11:34

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: remedii pt colici

lilipala, si fata mea tot aptamil bea. poti calcula singura cat timp iti ajunge o cutie, pt ca o cupa are parca 4 g, la aptamil 1, scrie pe cutie. si inmultesti cu cate cupe papa stefan pe zi; sigur ca e suficient 70 de ml la o masa la varsta lui. cand nu se va mai satura cu 70 iti da el de veste wink doar sa faci pauze de 3 ore intre mese ca laptele praf se digera mai greu. si da-i si apita intre mese, mai ales ca-i si cald iar praful tine de foame nu si de sete, eventual poti pune 5 ml de apa in plus cand ii faci laptele sa iasa un pic mai diluat. in mod normal copilul hranit cu formula nu face colici. sanatate voua


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#16 2009-07-28 13:44:03

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: remedii pt colici

multumesc, eu ii dau si un pic de san. ma storc cu pompa, scot cam 20 ml, iar restul completare cu lapte praf...
am voie sa-i dau baby drink la 6 zile?
nimic nu mai stiu... mirru are 7 ani, parca nu am avut niciodata copil mic...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#17 2013-05-05 16:32:48

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: remedii pt colici

Colicii se manifesta doar prin plans nemotivat, frecatul calcaielor, adusul picioruselor la piept?
Cpoilul meu,sincer, nu-l vad sa se inroseasca la fata de durere,sau sa isi frece calcaiele. El in somn se strage de burtica,cam dupa o ora jumatate-doua ore dupa ce mananca. Uneori e asa'deranjat'e de durere ca se trezeste. Acum ii dau Debridat si e mai bine,in sensul ca nu mai urla in somn de durere,acum doar se perpeleste.
Astia sunt colici? ca oricat de mult am citit nicaieri nu ii descria astfel.
Nu ni se intampla noaptea ci doar in somnurile de pete zi.
Nu ne merge cu: Sabsimplex, Espumisan, Bonnisan, Infacol, Debridat, Protectics. Ceaiuri nu vreau sa ii dau.
Cu ce ar putea sa ne mearga? kapitulation

Ultima oara a fost editat de majestik (2013-05-05 16:50:09)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#18 2013-05-22 18:22:24

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: remedii pt colici

Maje, incearca si Gripe Baby Water, am mai auzit pe la mamici ca le-a mers...acum nu se stie, dar na...merita incercat...noua medicul pediatru asta ne-a recomandat, dar nu am mai avut nevoie..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#19 2013-05-23 15:10:53

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: remedii pt colici

Maje, incearca un consult la un homeopat. Sunt remedii homeopate care ameleoreaza colicile bebelusilor.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.