homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Recoltarea de celule stem la nastere-4


#58 2010-10-28 10:27:13

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Am citit pe site-ul maternitatii CMU ca o sa fie un semniar pe 3 noiembrie "tipuri de nastere" si după seminar, opţional, se va face un tur al maternităţii regina maria şi al băncii de celule stem Stem Health Unirea situată la subsolul 2 al Centrului de Diagnostic şi Tratament.

Daca vrei poti sa mergi la seminarul lor, sigur iti vor raspunde la toate intrebarile. Si daca tot vei fi in zona, tocmai bine ca poti sa vizitezi live laboratorul si sa cunosti echipa (sa ii intrebi tot ce te nelinisteste).

Good luck and have fun!  wave

Offline

 



#59 2010-10-28 11:52:22

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Multumesc pentru informatii smile

Din pacate eu nu sunt din Bucuresti, si nu pot ajunge, insa cred ca am aflat toate informatiile de care am avut nevoie, pe mail... Am fost tare insistenta si enervanta, insa chiar vreau sa fiu informata inainte sa decid.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#60 2010-10-29 09:40:47

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

lol foarte bine, foarte bine! Lasa ca asa trebuie, sa te interesezi cat mai mult, uneori chiar cu riscul de a rani un orgoliu sau doua! Si pana acum cu cine esti inclinata sa semnezi?

Offline

 

#61 2010-11-06 16:11:15

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Nu m-am hotarat inca neutral Oscilez intre Stem Health si Biogenis, Cord Blood cam iese din discutie din cauza modului de stocare (sange integral).


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#62 2010-11-08 10:54:36

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

blueeyes a scris:

Nu m-am hotarat inca neutral Oscilez intre Stem Health si Biogenis, Cord Blood cam iese din discutie din cauza modului de stocare (sange integral).

Mi se pare foarte ok si te sustin orice ai alege. Stiu ca atunci cand am umblat cu sora mea sa semneze cu o banca de celule stem si ea era tot la fel, nehotarata intre Stem Health Unirea si Biogenis. Amandoua stocheaza in Romania, in 2 recipiente... in principiu modalitatile sunt relativ la fel insa Stem Health stocheaza tot doua dar nu ia ca Biogenisul alti bani pentru asta. Si au niste modalitati de a plati in 'rate' practic suma totala. Ea a optat pentru asta deoarece nu avea toti banii sa ii dea dintr-o data si s-a stabilit o anumita suma lunara - ceea ce e super ok si foarte convenabil (cel putin pentru noi).
Sarcina merge ok? Mami e bine? Multa bafta si multa sanatate in continuare  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-11-08 11:37:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Multumesc de intrebari, totul merge foarte bine cu sarcina big_smile

Mie mi-ar placea sa se poata plati si la Stem Health in rate anuale, le-am adresat aceasta intrebare, insa nu am primit inca raspuns...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#64 2010-11-09 11:09:55

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

blueeyes a scris:

Multumesc de intrebari, totul merge foarte bine cu sarcina big_smile

Mie mi-ar placea sa se poata plati si la Stem Health in rate anuale, le-am adresat aceasta intrebare, insa nu am primit inca raspuns...

Daa, uite chiar saptamana trecuta discutam cu o colega de la serviciu care tot cu Stem Health Unirea semneaza si i-a intrebat, la fel, despre un sistem de rate ceva.. pt ca nu poate sa ii dea pe toti o data. Si cica i-au spus ca au inaugurat luna asta un sistem din acesta de rate anuale foarte ieftine si convenabile. Deci se poate si abia au pus in functiune asta. Eu zic ca e de bine pentru ca nu toata lumea are sa dea atatia bani dintr-o data si chiar e util.
Daca vrei si crezi ca te-ar ajuta mai mult pot sa vorbesc cu colega mea sa iti dea nr de tel al persoanei cu care a vorbit ea si sa intrebi direct.
Te pup si ai grija de tine! puss

Offline

 

#65 2011-01-21 12:41:05

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Hello, mai este cineva pe aici smile.. @blueeyes..pana la urma pe cine ai contactat, cu cine ai semnat?
Multa sanatate

Offline

 

#66 2011-01-21 13:42:07

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Am semnat cu Biogenis pana la urma, caci doc ginecolog al meu a lucrat mai mult cu ei si cu Cord Blood si asta a fost recomandarea lui...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#67 2011-08-22 12:54:18

farry
New member
Inregistrat: 2011-08-22
Mesaje: 13

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Nu stiu cum este la altii, stiu doar cum am procedat eu cand a fost momentul deciziei daca recoltez sau nu: am facut cu sotul o lista a bancilor de celule stem, pe unii i-am contactat, ne-am uitat pe site-urile lor la preturi si am cautat info despre credibilitatea lor, am intrebat dr. ginecolog si am citit pe net si forumuri ce au spus si altii despre decizia lor.
Ne-am stabilit la o banca ce pastreaza celulele stem in Bucuresti si am optat si pentru recoltarea de tesut de cordon ombilical. am luat kitul mai din timp si cand a fost momentul, sotul i-a sunat sa vina sa ia recipientul in care dr a recoltat sangele din cordonul ombilical. totul a decurs bine si fara incidente neplacute.. iar acum suntem fericitii posesori ai unui "borcanel" de celule ale fetitei noastre. dance

Offline

 

#68 2011-08-22 13:47:49

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: recoltarea de celule stem la nastere

si noi tot cu regina maria lucram!
am primit deja kit-ul pt celule, dar cel pt cordon ombilical cica vine inainte cu 2 sapt de termenul la care ar trebui sa nasti.
pai eu vreau natural, daca ma apuca mai devreme ce fac?
tu cum ai procedat? si unde l-ai tinut ca am citit ca tre' depozitat la o temp de 4C nustiu

Ultima oara a fost editat de pokemon (2011-08-22 13:48:53)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#69 2011-08-22 14:11:53

farry
New member
Inregistrat: 2011-08-22
Mesaje: 13

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Si mie tot la fel mi l-au trimis, sa stii...
si eu am nascut tot natural insa l-am primit in timp util, nu a fost problema. Daca e sa te apuce mai devreme, cred ca poti sa suni la nr lor (sau sotul sau cine o sa fie cu tine) si cred ca au reprezentanti care vin imediat si aprovizioneaza cu tot ce trebuie.. stai linistita, pokemon ca nu o sa ai probleme  nocry

iar kitul l-am tinut in frigider deoarece cam asta este temperatura optima.. acum cu un grad, doua in plus nu e problema, am inteles.

cand ai dpn-ul si unde vrei sa nasti tu? cred ca ti-au spus si tie ca au niste reduceri in functie de diferiti factori (daca nasti in maternitatile lor partenere, daca esti abonat regina maria, etc..).

tu platesti tot o data sau in transe?
pupici

Offline

 

#70 2011-08-22 14:23:19

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: recoltarea de celule stem la nastere

pfii, sper sa nu nasc mai devreme ca atunci nu-i bine! o sa ma 'tin' pana cand ajunge kit-ul la noi! smile
aha, deci merge tinut in frigider, multumesc pt lamurire!
eu am dpn-ul pe 12 ian. o sa nasc la maternitatea de stat din craiova, pt ca, din pacate, aici nu exista inca maternitati private.
o sa platesc tot o data, nu vreau sa ma complic in transe, ca banii pe care ii dau sunt aceiasi, doar bataia de cap e mai mare...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#71 2011-08-22 14:31:25

farry
New member
Inregistrat: 2011-08-22
Mesaje: 13

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Asa am zis si eu - sa platim totul o data pt. ca pana la urma tot aia cam e. daca nu aveam toti banii atunci cred ca ar fi fost ok sa platesc si in rate.
da, sa stii ca kitul merge la frigider fara probleme, sa nu-ti faci griji.
pai sa ai o sarcina cat mai usoara pana pe 12 ianuarie (acum am vazut ca ai scris si in semnatura cand e dpn-ul)... mai e ceva pana atunci dar dupa ce semnezi contractul pentru recoltare te mai linistesti (bine ca apoi incep alte griji, la noi au fost legate de camera copilului, renovare, etc...)

pupici la frumoasa viitoare mamica gravida

Offline

 

#72 2011-08-22 16:11:11

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Poke, intereseaza-te la agentul cu care ai vb de la Regina Maria, daca nu cumva au kit-uri de rezerva la spital, pt cazuri de urgenta. Stiu ca sunt mari diferente in spitale, dar la Filantropia mi-a zis ca aveau.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#73 2011-08-22 16:45:19

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: recoltarea de celule stem la nastere

farry, am semnat deja contractul :chicot:am kit0ul pt celule deja acasa lol
la noi s-a ocupat iubi de contactarea baiatului, eu doar am spus unde vreau,la ce firma big_smile
lalli, uite ca nu m-am gandit la asta smile o sa il intreb pe doc, daca stie ceva. si pe baiatul cu contractul il sunam smile
eh, si noi avem stresuri farry, ca noi acus ne construim casa lol deci te inteleg in ceea ce priveste decorarea & restul smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#74 2011-08-23 12:43:49

farry
New member
Inregistrat: 2011-08-22
Mesaje: 13

Re: recoltarea de celule stem la nastere

va construiti casa? oho, pai spor atunci... o sa ai ceva de munca insa tu sa stai linistita.. asa cum trebuie sa stea o viitoare mamica, sa nu te apuci sa te agiti prea mult..
cu kitul, cum a zis si lali, sigur baiatul care v-a ajutat cu contractul stie mai multe.. si eu tot cu un baiat am vorbit cand am semnat, poate e acelasi lol
chiar, tu cum te-ai hotarat sa recoltezi la regina maria? ca eu mi-am batut capul cu mai multe firme pana sa ajung aici (si bine am facut ca am dat de ei)

Offline

 

#75 2011-08-23 16:07:17

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: recoltarea de celule stem la nastere

la mine a fost simplu chicot sotoiul e in domeniu, a sunat un prieten ne-a facut o recomandare, am citit pe net, mi-a placut ce am gasit, am sunat baiatul si am semnat big_smile easy,nu?
da, ne construim casa smile suntem deja la finisaje, deci cuminte nu prea stau :)dar incerc cat de cat sa nu ma fortez :0


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#76 2011-08-24 13:25:32

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

E, acum se numeste Regina Maria.. pe vremea cand a recoltate sora mea se numeau stem health unirea.
oricum, si eu am o impresie foarte buna despre ei.. s-au purtat super si am fost in buc. sa vedem laboratorul lor, ne-au aratat pe acolo recipientele, kitul. Mi-au lasat senzatia de oameni foarte prietenosi si deschisi.
pokemon, sa ai sarcina usoara si recoltare la fel.
toate cele bune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.