homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!-4


#58 2008-08-26 15:36:44

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

mikyshor a scris:

buna ziua
eu sunt in sapt 11 de sarcina si stiu ca in curand trebuie sa fac triplu test; vroiam sa va intreb daca aveti cumva idee cat costa si in ce consta de fapt acest test
va multumesc

triplul test se face avand la baza ultima ecografie care trebuie sa fie f aproape de data recoltarii sangelui si consta intr-o analiza de sange ce masoara niste hormoni, BHCG, estriol si afp. In functie de valorile care ies gravida prezinta risc de trisomia 18, 21 sau defecte de tub neural la fat.
Din experienta spun ca daca esti peste 30 de ani si ai mai avut sarcini sau avorturi anterioare care se completeaza in chestionarul ce precede recoltarea, o sa iti iasa prost, mai ales daca esti fumatoare sau diabetica.
Acest test se face cu predilectie si este recomandat femeilor care au peste 30 de ani si sunt la prima sarcina. Costul lui este de cca 1 milion de lei la care se adauga costul ecografiei facute anterior.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#59 2008-08-26 19:04:41

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

mikyshor, ai warn pt mesaje consecutive scrise la mai putin de 15 minute unul de altul. citeste regulile forumuilui

Offline

 

#60 2008-08-27 15:44:10

mikyshor
New member
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 12

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

daliana a scris:

mikyshor a scris:

buna ziua
eu sunt in sapt 11 de sarcina si stiu ca in curand trebuie sa fac triplu test; vroiam sa va intreb daca aveti cumva idee cat costa si in ce consta de fapt acest test
va multumesc

triplul test se face avand la baza ultima ecografie care trebuie sa fie f aproape de data recoltarii sangelui si consta intr-o analiza de sange ce masoara niste hormoni, BHCG, estriol si afp. In functie de valorile care ies gravida prezinta risc de trisomia 18, 21 sau defecte de tub neural la fat.
Din experienta spun ca daca esti peste 30 de ani si ai mai avut sarcini sau avorturi anterioare care se completeaza in chestionarul ce precede recoltarea, o sa iti iasa prost, mai ales daca esti fumatoare sau diabetica.
Acest test se face cu predilectie si este recomandat femeilor care au peste 30 de ani si sunt la prima sarcina. Costul lui este de cca 1 milion de lei la care se adauga costul ecografiei facute anterior.

multumesc daliana pt raspuns dar daca eu am 25 de ani, am facut un avort acum 4 ani, nu sunt diabetica si de cand am aflat ca sunt insarcinata nu mai fumez, are vreun rost sa fac acest test? ar folosi la ceva?butter

Offline

 

#61 2008-08-27 18:15:13

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

asa e cum spune daliana, oricum, cred ca e bine sa asculti  si de sfaturile medicului tau ginecolog in ceea ce priveste TT, eu doar pe TT l-am facut, dar ai citit pe forum ca parerileunt impartite. it's up to you!
sarcina usoara si tie, mikysor!   wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#62 2008-08-27 18:17:52

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

daca medicul iti recomanda eu zic sa faci TT,daca nu, nu are rost sa mai ai un stres in plus smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-08-27 18:23:14

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

asa e, si daca scrii in formular ca ai mai avut un avort s-ar putea sa iasa prost, nu ma intreba prin ce am trecut eu cu testele astea, fetele stiu mai bine
in afara de asta sunt cazuri in care testul iese bine si in realitate copilul are probleme.......asa cum e si viceversa
nu stiu de ce au fost si astea inventate, am cheltuit o gramada de bani pe ele
diagnosticul sigur ti-l pune amniocenteza
apoi, uite o intrebare pe care mi-am pus-o si eu: daca ies toate proaste, faci avort la cateva luni bune de sarcina? si cu copilul ce se intampla? il injecteaza letal?
parerea mea e ca daca eco iese bine sa stai linistita, oricum, daca medicul ti l-a recomandat nu ai ce face, trebuie sa il faci si sa mergi cu rezultatul la el
important e sa nu te panichezi daca iese prost, nu e relevant


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#64 2008-08-28 09:32:31

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

aualeu daliana cat ai tras tu cu testele astea rotfl tocmai d-aia eu n-am facut nici unu big_smile


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#65 2008-08-28 11:48:12

mikyshor
New member
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 12

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

_alexa_ a scris:

aualeu daliana cat ai tras tu cu testele astea rotfl tocmai d-aia eu n-am facut nici unu big_smile

pai bine alexa nu ai facut chiar nici un test? si cum te simti? bebitza?
de-asta ma tot intreb daca merita sa faci toate testele care ti se recomanda?????roll
am o cunostinta care ar fi trebuit sa nasca anul trecut, a dus sarcina pana aproape de final iar cu 3 zile inainte de data cand ar fi trebuit sa nasca i-a murit copilul in burta; insa ea, femeie constiincioasa a facut absolut toate analizele care i s-au spus; toate au iesit f bine, nu a aparut nici-o problema si cand colo............
e cu dus si intors toate analizele astea; dai o groaza de bani si nici nu poti fi sigura de ele; eu sunt de-abia in sapt 11 si pana acum am dat 450 RON pe analize si ecografii:cry:

Offline

 

#66 2008-08-28 11:57:31

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

daca medicul iti spune sa faci testele,eu zic sa le faci,acum este alegerea fiecaruia smile,iar copilul mort,doamne fereste,cauzele unui fat mort sunt foarte multe,mai ales inainte de nastere,nu cred ca depinde rezultatul unor teste,daca se intampla ceva cu bebele inaite de as se naste cu cateva zile:), parerea mea e ca testele nu sunt un diagnostic;),si datorita lor(daca le faci),poti sa descoperi unele malformatii la bebe,dar cum am mai spus,este alegerea fiecaruia,si depinde de medic,si mai e ceva,si testele dau o marja de eroare foarte mare+un stres si mai mare,dupa parerea mea,aceste teste sunt indicate femeilor peste 35 ani,si care au cazuri de copii cu probleme in familie,nicidecum in cazul unei mamici tinere smile
ALEXA macar a scapat de un stres:),eu m-am stresat ca dracu cu pliul ala nucal:)),iar Daliana ce sa mai zic,saraca de nu a facut la teste smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#67 2008-08-28 12:05:06

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

am dat peste 20 de milioane pe toate testele si ecografiile facute pana acum!
acum las lucrurile sa decurga de la sine
mai am 2 eco pana nasc, programate la spital - deci nu voi plati pt ele si imi canalizez energia si banii pt nastere si dupa


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#68 2008-08-28 12:07:26

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

asa e daliana, o groaza de bani :(dar na ce sa ii faci:)asta esmile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#69 2008-08-28 12:39:54

mikyshor
New member
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 12

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

doctorul mi-a recomandat sa le fac pe toate, altfel nu mi le dadea, dar pe de alta parte mi se pare cam prea mult
o vecina care  a nascut tot anul trecut n-a facut nici un test toata sarcina, decat ecografiile lunare + 3D si a nascut o fetita sanatoasa si frumoasa foc care astazi implineste 1 an
de asta spun, nu mai stii ce sa faci

Offline

 

#70 2008-08-28 12:41:19

mikyshor
New member
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 12

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

daliana a scris:

am dat peste 20 de milioane pe toate testele si ecografiile facute pana acum!
acum las lucrurile sa decurga de la sine
mai am 2 eco pana nasc, programate la spital - deci nu voi plati pt ele si imi canalizez energia si banii pt nastere si dupa

daliana cate saptamani ai de sarcina de ai dat 20 mil pana acum la analize?
te intreb de curiozitate sa stiu ce ma asteapta

Offline

 

#71 2008-08-28 12:45:24

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

21
am facut 1 dublu test, 2 triplu, 1 quadruple, 3 eoc 2d, 1 eco 3d, 1 eco 4d, 1 morfofetala 4 d, neunamarate teste de sange, cam tot ce se poate pana in ac. sapt, nu mai zic banii de consultatii
practic dupa sapt 20 mai ai morfofetala de la 22-23 sapt si eco de la 32 de sapt si una inainte de nastere


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#72 2008-08-28 12:55:11

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

mikyshor a scris:

doctorul mi-a recomandat sa le fac pe toate, altfel nu mi le dadea, dar pe de alta parte mi se pare cam prea mult
o vecina care  a nascut tot anul trecut n-a facut nici un test toata sarcina, decat ecografiile lunare + 3D si a nascut o fetita sanatoasa si frumoasa foc care astazi implineste 1 an
de asta spun, nu mai stii ce sa faci

Care toate???care le ai de facut mai exact???


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#73 2008-08-28 13:31:38

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

si rezultatul care e deliana?

Offline

 

#74 2008-08-28 14:08:12

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

mikyshor, ai incalcat din nou, dupa doar 2 zile de la warn-ul primit, regula privind editarea mesajelor. ai ban o zi! data viitoare va fi si mai aspru ban-ul.

Offline

 

#75 2008-08-28 14:09:20

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

ca are o fetita sanatoasa lol
bebele meu e bine, eu am facut decat ecografiile si ATAT. A, plus un doppler 2d la 17 sapt cand mi-a spus ca am un bebic sanatos si ca e baietel big_smile
acum am 21 saptamani... si n-am mai facut nici un test, nici o analiza nimic... il las in pace. Nici prea multe ecografe nu sunt ok, am inteles ca bebe aude ca atunci cand ar trece trenu pe langa el... si la majoritatea nu le place. Cel putin al meu ingheata saracu tot cand e la ecograf lol nu mai misca nu mai face nimic lol decat da usor din maini
O sa mai fac la 24 sapt morfo, si atat. si pe mine m-a trimis medicul sa le fac pe toate, DT, TT, etc., si nu m-am dus big_smile


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#76 2008-08-28 14:16:33

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

alexa spune-mi te rog fumezi??,din cate tin eu minte da, eu fumez cateodata cam 7-10 tigari pe zi:(

Ultima oara a fost editat de ttenzika (2008-08-28 14:17:42)


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.