homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sa mancam (mai) sanatos!-7


#115 2014-03-11 22:45:41

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

heimdall a scris:

aia e o prostie cu ouale de 2 ori pe saptamana, oricum s-a demonstrat ca nu cresc colesterolul, daca asta e grija ta
colesterolul e fabricat de organism in proportie foarte mare, nu provine din exterior (din ce mananci) cum inca mai cred uii medici; sunt si vegetarieni cu colesterolul crescut, ala de unde vine ?

cu ouale e demonstrat ca au un efect nedorit de a creste colesterolul, daca depasesti o anumita limita...limita e stabilita diferit de diferite ghiduri, dar majoritatea o situeaza undeva pe la 5 pe saptamana. dilema ramane cu privire la ce fel de oua sa alegem..si aici discutia devine complicata, cum se intampla in probleme de nutritie. concluzia mea e ca e important, ca in orice, echilibrul.

colesterolul este fabricat in organism in proportie foarte mare, dar este fabricat pe baza a ceea ce mananci. exista cam trei cauze care pot conduce la colesterol crescut: grasimile saturate, care se gasesc mai ales in produsele de origine animala, grasimile trans, care in principiu sunt mai degraba prezente in uleiuri hidrogenate si colesterolul ca atare, care e gasit exclusiv in produse animale. e drept ca practic grasimile saturate si trans sunt raspunzatoare in mai mare masura de cresterea colesterolului, de aici poate confuzia.

despre vegetarienii cu colesterol crescut....sunt o gramada de posibile explicatii. depinde ce fel de vegetarieni sunt, ce mananca, in ce prajesc ce mananca etc.

este jumatate de adevar in ce ai spus. da, colesterolul se sintetizeaza in organism si foarte bine ca e asa, ca avem nevoie de el smile dar se sintetizeaza in exces sub influenta a ceea ce mancam.

Ultima oara a fost editat de moksha (2014-03-11 22:46:59)

Offline

 



#116 2014-03-18 21:37:48

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

care paine din comert e cea mai sanatoasa (pt cei care n-au masini de paine acasa) ? am luat niste paine cu secara din carrefour, mai neagra asa, dar la ingrediente are multe chestii pe-acolo (printre care si amestec cu 60% secara, nush cate tipuri de "faini", gluten, enzime, etc).
Voi ce paine mancati?


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#117 2014-03-18 22:20:08

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Paine cu ceapa de la Carrf lol Eu iau paine integrala de la Vel pitar si cand nu gasesc iau de jos de la brutarie neagra sau semi. Ideea e sa nu iei alba...in rest cred ca toate au tot felul in ele. Esti sigur doar cu aia pe care o faci tu...

Offline

 

#118 2014-03-19 00:48:37

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Chiar asa, are vreun beneficiu painea de tip Wasa?

Offline

 

#119 2014-03-19 09:59:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

sub, cauta o brutarie mica, sa faca paine doar cu faina, apa, drojdie, sare
ai noroc ca esti intr- zona in care se mai face inca paine decenta
painea facuta industriala nu va fi niciodata ok din punctul asta de vedere, numai faina folosita de ei are tot soiul de amelioratori, plus ce se mai adauga in procesul de fabricatie

jean, "beneficiul" e ca mananci mai putina paine si fara aditivii de care vorbeam

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2014-03-19 10:00:42

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

pai are mai multe fibre si, cel putin teoretic, mai putine ingrediente
cat despre painea din comert... eu m-am edificat recent daca mai era nevoie de vreo confirmare. am discutat de curand cu o persoana care a lucrat ani buni in industria panificatiei si care mi-a spus ca, pe langa aditivii care nu lipsesc din niciun sortiment, se adauga gluten la faina pana ajunge in anumiti parametri. m-am gandit ca probabil cantitatea asta crescuta de gluten ar putea fi cauza intoleantei pe care o acuza tot mai multa lume neutral
pe de alta parte habar n-am daca painea produsa de hipermarketuri e mai plina de aditivi decat cea din comert sau sunt ei mai tipicari in ceea ce priveste etichetele...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#121 2014-03-19 10:03:36

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

cand ma  gandesc ca noi numai porcaria asta de paine alba mancam... bang


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#122 2014-03-19 10:09:14

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

eu nu cred ca e vreo deosebire intre painea alba si cea neagra atunci cand vorbim de painea "comerciala". a, ba da, la un moment dat gasisera colorant in painea neagra roll probabil e acelasi aluat, apoi unul e "imbogatit" cu colorant si gata neutral

Ultima oara a fost editat de alinda (2014-03-19 10:11:14)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#123 2014-03-19 10:19:14

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

sunt convinsa ca aasa e,alinda.doar ca pt mine e mai buna la gust cea cu tarate,secara...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#124 2014-03-19 10:19:45

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

macar puteti incerca sa le alternati, nu?
daca ai vreun Kaufland prin preajma poti gasi asa ceva: http://www.zlacnene.sk/detail/1w-vita-s … 0g-651935/
sunt mai multe sortimente si o fi mai ok decat cea alba

Ultima oara a fost editat de alinda (2014-03-19 10:22:35)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#125 2014-03-19 10:27:23

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

n-am kaufland,alinda bang

de la lidl e vreuna mai ok?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#126 2014-03-19 11:07:44

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

de painea aia taraneasca, cu cartofi ce ziceti? Alor mei le aduce un domn de la tara, paine de 1Kg cu 5 lei bucata. Nu baga aditivi in ea sau ceva.. chiar dai de mici bucati de cartofi cand o mananci. e mai "grea" la stomac, simti ca te saturi daca mananci o felie de paine din aia.


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#127 2014-03-19 11:10:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

eu zic ca e buna, si in general painea din zona, eu cand trec pe acolo dau o tura prin Gheorgheni, e o brutarie unde se vinde paine din aceea mare rotunda la kilogram smile

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-03-19 11:17:34)

Offline

 

#128 2014-03-19 11:23:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

a scris:

m-am gandit ca probabil cantitatea asta crescuta de gluten ar putea fi cauza intoleantei pe care o acuza tot mai multa lume neutral

si glutenul e obtinut tot din cereale, el nu e rau in sine (cred ca mai rai sunt agentii de afanare, care se folosesc si in industria constructiilor; sper si eu ca brutariile mai mici nu ii folosesc). am cercetat un pic problema si am inteles ca a scoate glutenul din dieta nu poate duce decat eventual la o digestie putin mai buna - asta la persoanele care nu au boala celiaca (care e de predispozitie ereditara, deci nu o dezvolti doar din cauza glutenului). daca ai predispozitia genetica (mai ales daca ai o ruda de gradul I cu afectiunea asta) si mananci gluten mai mult sau mai putin, atunci pot sa apara si simptomele; la suspiciune dar mai ales dupa punerea diagnosticului respectiv, glutenul trebuie scos din dieta; oamenii cu afectiunea asta trebuie sa inlocuiasca, de exemplu, faina de cereale cu faina de cartofi.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-03-19 11:45:44)

Offline

 

#129 2014-06-14 20:20:24

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Offline

 

#130 2014-06-15 10:51:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

daca citesti un bilant similar si pentru oricare alta leguma, vei vedea ca are cel putin tot atatea calitati... dar la fiecare sunt argumente pro si contra
lintea e o leguminoasa, sunt pareri care spun ca leguminoasele sunt mai putin indicate nu doar datorita continutului destul de mare de carbohidrati, si ci datorita acidului fitic, o substanta care impiedica absorbtia nutrientilor din alimente
mai fac parte si din categoria FODMAP : http://en.wikipedia.org/wiki/FODMAP pe care persoanele cu probleme digestive ar trebui sa le evite

pe scurt, echilibrul e cheia, pe primul loc ar trebui sa fie legumele verzi dupa mintea mea, leguminoasele mai pe la urma... dar daca esti vegan le poti folosi ca sursa de proteine

Offline

 

#131 2014-06-15 12:51:31

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Painea GREWE este destul de naturala, la ingrediete scrie ceva d egenul: apa faine sare maia si cam atat parca, adica are maxim 5 ingrediente, se gaseste si in supermarketuri, are multe sortimente: paine cu cartofi, graham, secara etc in general e rotunda si are un ambalaj minimal. M-am informat si frma GREWE e din Sibiu si am incredere in ei, deoarece in cateva zile painea mucegaieste (semn ca nu are conservanti) pe cand altele gen vel pitar stau si 10 zile cu ea.
In Auchan gasesti garantat, in unele mega image am vazut ca are, in Cora parca am vazut. eu cumpar in auchan

Am mai gasit si alte paini care la ingrediente nu ar arata ca are E-uri (sunt cateva care scriu mare pe ambalaj) dar cand o mananc are un gust ne-natural, textura si culoare la fel de fals, asa ca no thank you.
Ce ma deranjeaza este ca la unele paini scrie "paine cu graham/secara" si cand te uiti la ingrediente, prima pe lista este faina alba si duo-aia faina secara 10% ... adica  fix bullshit

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2014-06-21 23:10:35)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#132 2014-06-15 12:53:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

pentru cine e in Bucuresti, pot sa va recomand 3 surse de paine ok cu maia :
- brutaria Cuptorul Brancovenesc - la Dristor
- brutaria Companion - pe Mihai Bravu, la Maior Coravu (ambele au un program imposibil pentru mine, luni- vineri 9-18; preturi foarte decente)
- De-a Brutaria - ii gasiti pe fb si livreaza la domiciliu

Offline

 

#133 2014-06-19 22:58:26

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

cum se pastreaza melasa?
are ceva indicatii aparte, sau e la fel ca la zaharul alb?  (gen, intr o chestie din aia de portelan pe care scrie zahar) rotfl2

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.