homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Piercing.... unde?cum?-6


#96 2008-09-13 15:12:27

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: piercing.... unde?cum?

pana la urma cred ca oricine care isi face pierce in zilele noastre se intereseaza pe undeva de riscuri...si daca isi face, isi face pe riscul pielii sale...
de cand citesc topicu asta ma bate si pe mine un gand sa imi fac in buric... dar mai intai sa mai dau jos din burtica

Offline

 



#97 2008-09-13 15:15:18

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: piercing.... unde?cum?

pinkshine a scris:

am avut 5 pierce`uri... am ramas cu 2 (in ureche) ... sfatul meu sincer : renuntati la pierce`uri de orice feeeel !!! am fost plecata in afara cateva luni ... si am vazut la ei un documentar pe care nu`l vazusem in viata mea... nici nu credeam ca se poate asa ceva... indiferent de cat de profesionist este facut un pierce sunt riscuri f mari sa mori... pt ca odata facut, el infecteaza sangele care ne circula in organism si ajunge la inima... si persoanele kre stau mai prost cu sistemul imunitar...pot... muri sad am plans zile cand am vazut, parinti disperati, tineri morti, si nu imediat, dupa ani de zile, fara semne ca ti`ar fi rau, nimic ... am renuntat la ele, am avut in buric,buza si nas... le`am pastrat doar pe cele din ureche.. si sincer , imi pare rau de ele grater dar ... asta e, nu vreau sa risc sad

parerea mea  e k e o prostie


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#98 2008-09-13 15:17:27

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: piercing.... unde?cum?

de acord cu pitziiii big_smile


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

#99 2008-09-13 15:17:33

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: piercing.... unde?cum?

atunci nici la fetitze la maternitate sa nu le mai faca gauri in urechi pentru ca le afecteaza circulatia...
bullshit...nustiu

le:cand am citit ce a zis pinkshine m-am gandit la  tipa aia care a intrat in cartea recordurilor care are fatza si corpul pline de pierce-uri

Ultima oara a fost editat de deyacrs (2008-09-13 15:19:26)

Offline

 

#100 2008-09-13 15:19:24

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: piercing.... unde?cum?

right deya !


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2008-09-13 15:24:15

pinkshine
Full member
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 599

Re: piercing.... unde?cum?

pitzipoank a scris:

pinkshine a scris:

am avut 5 pierce`uri... am ramas cu 2 (in ureche) ... sfatul meu sincer : renuntati la pierce`uri de orice feeeel !!! am fost plecata in afara cateva luni ... si am vazut la ei un documentar pe care nu`l vazusem in viata mea... nici nu credeam ca se poate asa ceva... indiferent de cat de profesionist este facut un pierce sunt riscuri f mari sa mori... pt ca odata facut, el infecteaza sangele care ne circula in organism si ajunge la inima... si persoanele kre stau mai prost cu sistemul imunitar...pot... muri sad am plans zile cand am vazut, parinti disperati, tineri morti, si nu imediat, dupa ani de zile, fara semne ca ti`ar fi rau, nimic ... am renuntat la ele, am avut in buric,buza si nas... le`am pastrat doar pe cele din ureche.. si sincer , imi pare rau de ele grater dar ... asta e, nu vreau sa risc sad

parerea mea  e k e o prostie

cum crezi/credetzi ... wink


te iubeeeeeeeeeeeeessssssccccccc !! hjarta

Offline

 

#102 2008-09-13 15:35:38

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: piercing.... unde?cum?

Considerat de unii o formă de artă, văzut de alţii ca pe o rănire inutilă a propriului organism, cerceii aplicaţi ?n diverse părţi ale corpului nu trec niciodată neobservaţi. Indiferent de argumentele care au fost aduse, de-a lungul timpului, pro sau contra acestei practici, pierce-ul a oferit ?ntotdeauna o mai mare diversitate culturală.

Procedura cunoscută sub numele de ?body piercing? se referă la introducerea diverselor forme de bijuterii (cel mai adesea cercei) ?n diferite părţi ale corpului. Tehnicile prin care acest lucru se realizează sunt numeroase, dar cea mai răsp?ndită este aceea a cateterului. Un ac special, numit ?branulă?, este folosit pentru a perfora pielea. Acest ac are pe interior un tub de plastic foarte subţire. Imediat după perforarea pielii, partea metalică a acului este scoasă, ?n piele răm?n?nd numai tubul de plastic. Acesta este tăiat, iar ?ntr-o latură a sa este intodus cercelul. C?nd cealaltă parte a tubului este trasă afară din piele, ea va trage, la r?ndul ei, cercelul care se aşază direct ?n locul său. Deşi este destul de dureroasă, această procedură este preferată pentru precizie, dar şi pentru riscul mult mai mic de infectare a rănii. Pentru găurile simple din urechi se mai foloseşte ?pistolul?, un mecanism care este aşezat pe piele şi ?mpinge cercelul, cu o forţă foarte mare, direct ?n piele. De asemenea, termenul de pierce defineşte şi bijuteria ?n sine, iar această denumire este folosită ?n r?ndul pasionaţilor acestei practici. Pierce-ul a fost folosit de-a lungul timpului at?t ca o distincţie culturală ?n anumite tipuri de societăţi, c?t şi ca ornament cu scop spiritual, estetic sau sexual. Deşi a fost ?re?nviată? relativ recent, această practică există ?ncă din preistorie, după cum au demonstrat-o şi cercetările arheologice. Cea mai veche mumie descoperită vreodată, Otzi, găsită ?ntr-un gheţar din Munţii Alpi, purta un cercel ?n ureche. Pierce-ul acestei mumii, perfect conservate la temperaturi foarte joase, avea diametrul de aproximativ 11 milimetri. Chiar şi ?n Biblie este menţionată practica de a aplica cercei pe corp. Cartea Exodului menţionează crearea unui viţel de aur (reprezentare clasică a idolilor) din cercei topiţi. ?Iar Aaron le-a zis: Scoateţi cerceii de aur din urechile femeilor voastre, ale feciorilor voştri şi ale fetelor voastre şi-i aduceţi la mine. Atunci, tot poporul a scos cerceii cei de aur din urechile alor săi şi i-a adus la Aaron. Lu?ndu-i din m?inile lor, i-a turnat ?n tipar şi a făcut din ei un viţel?, se spune ?n capitolul 32, versetele 2-4. Cerceii de nas erau extrem de populari ?n India, ?ncă din secolul al 16-lea. Femeile obişnuiesc ca, la sărbători, să lege podoabe de cercelul din nas şi de cercelul din ureche, făc?nd ca respectivele ornamente să acopere graţios faţa. Pierce-ul ?n limbă era folosit de azteci ?n ritualuri. Aceşti cercei erau destinaţi conducătorilor sau preoţilor, dar nu erau permanenţi. Purtarea unei perechi de cercei ?n ambele urechi a fost o practică normală ?ncă din Antichitate. A existat o perioadă de declin, ?ntre 1920 şi 1960, ?n Statele Unite ale Americii, dar odată cu era hippie, purtarea uneia sau a mai multor perechi de cercei ?n urechi, a revenit. Mişcarea punk din anii 1970 a fost cea care a lansat cu adevărat practica purtării bijuteriilor ?n părţi ale corpului dintre cele mai neobişnuite. Deşi a devenit un lucru comun, ?ncă din anul 1980, ca bărbaţii să poarte unul sau mai mulţi cercei ?n urechi şi tot mai mulţi tineri aleg cerceii faciali, pierce-ul este ?ncă privit de majoritatea oamenilor ca o devianţă socială, ca o practică respingătoare. Tinerii privesc inserarea cerceilor ?n corp ca pe un aspect al modei sau ca pe o metodă de a se delimita de marea masă. Americanii folosesc foarte des termenul ?primitivism modern? pentru a defini această practică. Pierce-ul a mai fost folosit de către victimele abuzurilor, majoritatea declar?nd că purtarea cerceilor, dar ?n special penetrarea pielii, le-a permis să ?şi recapete controlul asupra propriului corp. Problema integrării sociale este ?ncă vizibilă şi astăzi, mulţi dintre cei care au pierce-uri găsind foarte greu locuri de muncă şi fiind respinşi de anumite categorii sociale. O altă problemă majoră pe care o ridică realizarea găurilor pentru cercei sunt normele de igienă. Deşi un număr foarte mare de saloane au fost deschise ?n toată lumea, inclusiv c?teva ?n Rom?nia, profesioniştii trebuie să facă faţă valului imens de ?amatori? care realizează piercing ?n condiţii precare. Competiţia este str?nsă, cu at?t mai mult cu c?t un salon profesionist va avea preţuri mai mari pentru fiecare gaură din cauza materialelor diferite pe care le utilizează. Un amator va cere bani mai puţini, dar riscul unei infecţii este foarte mare. Foarte mulţi percep aplicarea cerceilor drept ceva distractiv şi nu ?nţeleg că operaţiunea implică rănirea pielii. Prin inserarea unui ac ?n corp, riscul de a contacta boli, precum hepatita sau SIDA, este la fel de mare ca ?n cazul unui contact sexual neprotejat. De-a lungul timpului, foarte mulţi profesionişti au purtat ?campanii? pentru a-i face pe tineri să ?nţeleagă riscurile realizării unui pierce ?n condiţii improprii. Cel mai adesea, ei invocă celebra zicală ?c?t dai, at?ta face?. Din păcate, societatea civilă nu a putut ţine pasul cu dezvoltarea rapidă a acestui fenoment şi nu a existat nici o campanie oficială ?n acest sens. Un pierce trebuie realizat cu multă grijă. Acul trebuie să fie de unică folosinţă, iar bijuteria, c?t şi celelalte ustensile, trebuie să fie sterilizate. Cel care va face gaura trebuie să poarte tot timpul mă- nuşi chirurgicale. De asemenea, este esenţial ca pentru pierce să fie folosiţi cercei din titan. Aceştia sun preferaţi pentru că nu cauzează infecţii şi nici alergii, reduc?nd riscurile ?mbolnăvirii. Dacă bijuteria nu mai este dorită, ea poate fi scoasă cu uşurinţă, iar rana se va vindeca ?n scurt timp. Majoritatea pierce-urilor nu lasă semne vizibile pe corp.

Ultima oara a fost editat de pitzipoank (2008-09-13 15:36:57)


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#103 2008-09-13 16:01:12

SmackDown
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-11
Mesaje: 1506

Re: piercing.... unde?cum?

deyacrs a scris:

SmackDown a scris:

maria_82 a scris:

Nu te-as sfatui sa-ti pui.
Eu mi-am pus acum 5 ani.
M-am saturat de el acum vreo 2 ani si l-am scos.... Se vede ffff urat gaura aia acolo, ei la salon zic ca se astupa in 6 luni sau ceva de genul asta...ei bine NU...
Acum imi pare rau ca am facut asta, atunci aveam 19 ani si mi se parea cool

Din cauza asta nu-mi pun eu .... mai ales k mie imi ramane semn de la orice si de o la zgarietura mik sad .... am un buric frumos  rodnar si cred k ar arata horror cu gaura ramasa neutralneutralneutral
am doar in limba de 1 an si 2 luni big_smilebig_smilebig_smile si ink nu m-am plictisit ... rodnar

pune si tu poza, plz...smoke2

rodnar cu piercingul din limba ? rodnar


الله مساعدتي لتعلم اللغة العربية 
ALHAMDULILLAH !!!!

Offline

 

#104 2008-09-13 16:06:16

mcdreamy
Full member
De la: calculator
Inregistrat: 2008-09-11
Mesaje: 597

Re: piercing.... unde?cum?

SmackDown a scris:

deyacrs a scris:

SmackDown a scris:


Din cauza asta nu-mi pun eu .... mai ales k mie imi ramane semn de la orice si de o la zgarietura mik sad .... am un buric frumos  rodnar si cred k ar arata horror cu gaura ramasa neutralneutralneutral
am doar in limba de 1 an si 2 luni big_smilebig_smilebig_smile si ink nu m-am plictisit ... rodnar

pune si tu poza, plz...smoke2

rodnar cu piercingul din limba ? rodnar

wooooow ai in limba applause pune poza ..sa vedem si noi..eu vreau sa mi fac de 2 ani ..da n am avut ocazia niciodata sad


Uitarea si mersul mai departe sunt cea mai mare intelepciune. kram
http://www.youtube.com/watch?v=4rGvq3cdJkk  hjarta Great Song music

Offline

 

#105 2008-09-13 16:33:22

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: piercing.... unde?cum?

da, smack down..smile

Offline

 

#106 2008-09-13 16:42:53

SmackDown
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-11
Mesaje: 1506

Re: piercing.... unde?cum?

http://i34.servimg.com/u/f34/12/14/76/52/sp_a0510.jpg


    big_smilebig_smilebig_smile


الله مساعدتي لتعلم اللغة العربية 
ALHAMDULILLAH !!!!

Offline

 

#107 2008-09-13 16:51:11

SmackDown
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-11
Mesaje: 1506

Re: piercing.... unde?cum?

eu sunt si eu pic raraita la unele cuvinte Doar ... k naiba am 22 de ani ..nu 3 big_smile
Cand mi l-am pus vorbeam si sasait si rarrait ..eram de coma lol asta 3 zile ....
cand mi-a facut gaura big_smile nu m-a durut deloc ...dupa aia  mi se umflase limba ... dar nu mult big_smile oricum aveam un pierce cu tija ceva mai maricica ....
5 zile abia AM putut manca ..aveam limba amortita .... abia o miscam... dar nah eu mi l-am facut vara .... asa k mai ushor cu mancarea big_smiletongue
de durut ma durEa doar cand mancam.... altfel n-aveam nici o treaba ....
dupa o saptamana eram k noua big_smile


الله مساعدتي لتعلم اللغة العربية 
ALHAMDULILLAH !!!!

Offline

 

#108 2008-09-13 17:39:55

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: piercing.... unde?cum?

se vede frumos pierceu, smackdown... place:x

Offline

 

#109 2008-09-13 17:42:20

SmackDown
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-11
Mesaje: 1506

Re: piercing.... unde?cum?

deyacrs a scris:

se vede frumos pierceu, smackdown... place:x

buga desi mie nu-mi place cum a iesit in poza hmm am dita' limba lol


الله مساعدتي لتعلم اللغة العربية 
ALHAMDULILLAH !!!!

Offline

 

#110 2008-09-13 17:44:35

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: piercing.... unde?cum?

ee..las ca mai faci o poza mai incolo si o postezi p'aia... oricum mie place...dar deocamdata mai astept cu pierceu... poate la iarna... ca sa se vindece pun zapada:))) asta dak ninge wink)

Offline

 

#111 2008-09-13 17:46:26

andraaa
Full member
De la: curtea de arges
Inregistrat: 2008-06-30
Mesaje: 828

Re: piercing.... unde?cum?

pinkshine a scris:

am avut 5 pierce`uri... am ramas cu 2 (in ureche) ... sfatul meu sincer : renuntati la pierce`uri de orice feeeel !!! am fost plecata in afara cateva luni ... si am vazut la ei un documentar pe care nu`l vazusem in viata mea... nici nu credeam ca se poate asa ceva... indiferent de cat de profesionist este facut un pierce sunt riscuri f mari sa mori... pt ca odata facut, el infecteaza sangele care ne circula in organism si ajunge la inima... si persoanele kre stau mai prost cu sistemul imunitar...pot... muri sad am plans zile cand am vazut, parinti disperati, tineri morti, si nu imediat, dupa ani de zile, fara semne ca ti`ar fi rau, nimic ... am renuntat la ele, am avut in buric,buza si nas... le`am pastrat doar pe cele din ureche.. si sincer , imi pare rau de ele grater dar ... asta e, nu vreau sa risc sad

jeez.. pai si cerceii pe care ii avem in urechi.. ar trebui si ei sa contamineze... pt ca si acolo curge sange.. sa fim seriosi.. ca sunt atatea persoane care au pierce... si n-au nici pe naiba.. dar in fine


Dragostea pe care o daruim mai departe, este singura pe care o pastram pentru noi. Elbert Green Hubbard
Iubeste, zambeste, iarta!!! hjarta http://ticker.7910.org/an1czZf0g411210M … dWJpbQ.gif

Offline

 

#112 2008-09-13 17:47:06

SmackDown
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-11
Mesaje: 1506

Re: piercing.... unde?cum?

dak vrei sa intri in cura de slabire fortatza fa-l iarna big_smile
Eu nu mi-ash face ... o sa te chiunui ..mai ales k nu ai voie lactate o saptamana tongue


الله مساعدتي لتعلم اللغة العربية 
ALHAMDULILLAH !!!!

Offline

 

#113 2008-09-13 17:54:21

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: piercing.... unde?cum?

eu vreo 2 ani am vrut in limba sa-mi fac...acum parca nu as mai vrea... dar imi place cum arata in buric... dar pt asta tre sa dau burtica jos...ca nu arata frumos impreuna:)

Offline

 

#114 2008-09-13 17:57:45

mcdreamy
Full member
De la: calculator
Inregistrat: 2008-09-11
Mesaje: 597

Re: piercing.... unde?cum?

baaai ce fain e pierce ul din limba as vrea si eu sad ....


Uitarea si mersul mai departe sunt cea mai mare intelepciune. kram
http://www.youtube.com/watch?v=4rGvq3cdJkk  hjarta Great Song music

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.