homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-31


#571 2014-08-15 14:58:39

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Din ce văd ?n analiza postata anterior, absenţa candidozei se observă ?n cultură. Deci dacă as face doar examen microscopic, acesta nu ar putea să-mi spună dacă am sau nu candidoza, nu? ?ntreb asta pentru că nu mi-a descoperit niciodată nimic la lamă dar un alt media mi-a spus ?n urma unei ecografii că am această problema.

Offline

 



#572 2014-08-15 15:02:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

Ba da, daca ai avea candidoza ar aparea pe buletin "levuri"

Offline

 

#573 2014-08-15 15:23:23

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Am găsit pe un site al unei clinici cum că sunt necesare trei analize şi anume: examen bacteriologic al preparatului nativ, examen al preparatului colorat şi cultură secretie pentru că o vaginoza determinată de gardanella poate trece neobservată la două dintre ele şi se depistează sigur doar la examenul bacteriologic al preparatului colorat. Chiar aşa e? Pentru că eu din ce văd aici pe forum o lamă spune ?n mare tot ce este. ...

Offline

 

#574 2014-08-15 16:08:28

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie vaginala NORMALA

eu nu stiu sa ajute cultura la diagnosticul gardnerellei. dar poate nu stiu eu (presupun ca recomandarea despre care zici este venita din partea unui medic, eu nu sunt medic).
iar ecografia cu siguranta nu are nicio legatura cu diagnosticul candidozei.

Offline

 

#575 2014-08-16 18:40:38

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Dar e adevarat ca gardanella se depistează sigur doar la examenul bacteriologic al preparatului colorat? Si nu stiu ce pot spune, mie o doctorita mi-a spus in urma ecografiei abdominale ca se observa candidoza.

Inca doua intrebari, Analizele despre care vorbeam anterior, examenul microscopic si cultura se pot face pe baza de trimitere gratuit / cu reducere sau se platesc integral chiar si cu trimitere? Stiu ca sunt analize ce nu pot fi decontate de casa de asigurari, acestea se incadreaza printre ele?

Daca fac examenul microscopic si nu este nimic in neregula, are sens sa fac si cultura? Adica, e posibil sa apara ceva la cultura daca examenul e bun?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2014-08-17 17:12:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

se vede si la examenul de secretie ca ai gardnerelle, dupa faptul ca bacilii doderlein sunt absenti, sunt prezente clue cells etc
cred ca examen de secretie si pap poti face cu trimitere, in rest nu cred
daca nu e nimic in neregula, nu e necesara cultura
nu inteleg de ce esti asa panicata

Offline

 

#577 2014-08-17 19:26:05

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Vreau să fac analizele ?n alt oraş pentru că am fost dezamăgită de medicii de aici şi am nevoie să ştiu ce să cer la laboratorul de analize cu exactitate şi voi merge la medic doar pentru interpretare.
Am ?nţeles că trebuie să treacă o zi de la ultimul contact sexual pentru asta, este suficient? C?te zile trebuie să treacă exact de la ultima menstruatie pentru a nu fi influentat deloc rezultatul? Şi c?nd am voie să mă spăl ultima dată ?nainte de analiză, ţin?nd cont de faptul că analiza se face dimineaţa, seara dinainte am voie să mă spăl sau nu?

Offline

 

#578 2014-08-17 20:00:54

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Secretie vaginala NORMALA

C?te zile trebuie să treacă exact de la ultima menstruatie pentru a nu fi influentat deloc rezultatul?
- se poate recolta oricand, exceptand perioada menstrei.
Şi c?nd am voie să mă spăl ultima dată ?nainte de analiză, ţin?nd cont de faptul că analiza se face dimineaţa, seara dinainte am voie să mă spăl sau nu?
-de spalat te speli normal, pe dinafara, intravaginal sa nu te speli cu 48h inainte de recoltare. la fel, cu 48h inainte de recoltare sa nu intretii relatii sexuale.


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#579 2014-08-18 01:53:12

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Şi dacă m-am spălat intravaginal doar cu apa cu aprox 30 de ore ?n urmă e o problema? Poate afecta rezultatul? Masturbarea se pune drept contact sexual? Este vreo problema dacă ?n loc de 48 de ore sunt 40 de ore?

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2014-08-18 04:27:20)

Offline

 

#580 2014-08-18 10:41:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

daca sunt mai putin de 48h da, poate iesi modificat rezultatul
ideea e sa nu introduci nimic in vagin
ii poti spune medicului si el va decide daca sa-ti recolteze sau nu

Offline

 

#581 2014-08-18 14:30:17

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Am ?nţeles. Mulţumesc pentru răspunsuri. Ultimul lucru pe care vreau să-l ştiu este numele exact al analizei. Am găsit pe internet mai multe denumiri de forma "examen microscopic vulvar bateriologic " sau "examen microscopic vulvar micologic" , asta ?ntr-un loc şi ?n alt loc denumirile erau "examen microscopic secretie vaginala al preparatului nativ" sau "al preparatului colorat". Nu ştiu denumirea exactă la clinica unde voi merge pentru că este ?n alt oraş şi nu mă duc p?nă acolo doar pentru a vedea denumirma ci mă voi duce direct la analiza. De aceea ?ntreb, ceea ce mă intereseaza pe mine este examenul bacteriologic (pentru că la el se vede şi candida) al preparatului nativ (pentru că oferă mai multe informaţii dec?t cel al preparatului colorat)?

Offline

 

#582 2014-08-18 15:55:29

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Secretie vaginala NORMALA

m-am cam pierdut si eu in atatea analize. de exemplu imi iesise la un moment dat, pentru prima data in viata, ca am levuri frecvente - la o clinica mica (si care mi-a creat o impresie proasta per ansamblu; fusesem cu voucher si a fost groaznic). nu m-am tratat pentru ca nu aveam simptome. apoi, dupa vreo 2 ani, am fost la Gynecoland si am facut microscopie, cultura, Pap si mi-a iesit ca nu am levuri, nici candida (ci doar streptococ B). Ciudat, pentru ca stiu ca levurile nu ar disparea asa, de la sine. nustiu

Offline

 

#583 2014-08-20 13:56:54

Emm
Hero member
De la: mama de acasa
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 2647

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna fetelor. am si eu o intrebare: in timpul unui tratament cu ovule trebuie sa ne spalam intravaginal zilnic sau ramane aceeasi regula de 2 ori pe sapt?


Seasons come and go, but I will never change and I’m on my way

Offline

 

#584 2014-08-22 12:03:29

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: Secretie vaginala NORMALA

Am si eu nevoie de un sfat. Mi-a iesit urmatorul rezultat la analiza de secretie:
trichomonas absent, candida absent
foarte frecvente celule epiteliale, rare leucocite, frecventi bacili Gram-negativi, relativ frecventi bacili Gram-pozitivi

Am mers azi la medic si mi-a zis ca din analize reiese ca n-as avea nimic. Eu ceva simptme am avut dar parca au mai trecut. Simteam zona din exterior putin mai inflamata, o jena la urinat, urinat mai des. Mi-a prescris insa spalaturi interioare cu Septovag, o data pe zi. Doar ca nu stiu ce sa fac. Daca din analize reiese ca nu e nimic, sa fac totusi spalaturile astea? Nu e posibil sa se deregleze flora de la ele?

Ultima oara a fost editat de Dellyutza (2014-08-22 12:05:57)


par

Offline

 

#585 2014-08-24 14:32:48

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Secretie vaginala NORMALA

are vreun sens sa incep sa am deranjuri sporadice (ceva mai rele decat inainte) plus un miros intepator, dupa ce am inceput sa folosesc faimosul Bioclin Multi-Gyn ActiGel? e singura schimbare pe care am facut-o in ingrijirea mea in acest sens.
doar ce am fost acum cateva luni la gineco, tb sa ma duc din nou. posibil si ca streptococul ala B pe care l-am ignorat (pt ca degeaba il tratez cu bomba de antibiotice, ca el reapare frumusel inapoi) a inceput sa isi faca de cap acum.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-08-24 14:34:56)

Offline

 

#586 2014-08-24 14:34:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

eu cred ca folosit regulat fara motiv da, poate crea dezechilibre...
dar tu cum / de ce il folosesti ?

Offline

 

#587 2014-08-24 14:38:31

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Secretie vaginala NORMALA

initial aveam uneori mici intepaturi. bine, la mine e combinat si cu o usturime la urinare, plus senzatie aproape permanenta de urinare; urocultura iese sterila la analize, nu am o infectie urinara de tratat. mi-e teama de ce ti-e teama si tie heim, in ce priveste cistita aceea fara patogen.

am avut multi ani ureaplasma si am pus usturimea uretrei pe seama unei "uretrite non-gonococice" creata de ureaplasma. dar dupa multa truda cu antibioticele, mi-a iesit ureaplasma negativ de doua ori la rand, la intervale de vreo 2-3 ani. oi fi ramas doar cu uretrita non-gonococica (nedetectabila la analize)? e complicat.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-08-24 14:41:31)

Offline

 

#588 2014-08-24 14:42:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

nu stiu ce sa-ti spun, eu nu l-as mai folosi in primul rand, exista o flora bacteriana "buna" si la nivelul uretrei pe care ti-o poti distruge cu diverse produse locale, antibiotice etc.

Offline

 

#589 2014-10-17 19:53:55

Brunettabb
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 9

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna fetelor,am si eu o problema in legatura cu secretiile vaginale.In momentul in care doresc sa incep actul sexual cu prietenul meu,pe masura ce ma umezesc secretia este normala,incolora ,fara probleme,dar dupa ce finalizez actul sexual,lichidul prinde un anumit miros neplacut,intepator;dar ramane la fel de incolor.Nu am mancarimi in acea zona sau usturimi atunci cand urinez..este normal sa prinda un miros dupa actul sexual?si ma refer imediat dupa ce am terminat,nu dupa 5-10 min.Pentru ca ma simt cam aiurea si fata de prietenul meu,pe el nu il deranjeaza.dar totusi sad ma simt eu prost si sper sa nu fie vorba de vreo bacterie...Voi ce parere aveti? Multumesc puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.