homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-9


#153 2009-06-19 14:33:14

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Secretie vaginala NORMALA

hmm....nu stiu sa-ti explic...dar oricum nu e un miros neplacut


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 



#154 2009-06-27 14:35:05

alina27
New member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 58

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna fetele. mi-am  refacut analiza la secretie si la col.as vrea sa stie despre ce e vorba exact la secrectia vaginala.
secretia vagilana:celule epiteliale poligonale frecvente izolate si in gramezi plicaturate in proportie de 90%, celule epiteliale rotunde-absente, celule  cu aspect "clue cell"-absente, leucocite numeroase, hematii- absente, trichomonas vaginales -absent, lervuri- absent, flora microbiana: bacili gram pozitivi polimorfi(probabil Doderlein)-rari
-bacili gram la limita scurti dispusi unghular si in palisade-frecventi.
cultura de col: culturi necrescute la 48 de ore, va rugam repetati recoltare.
ureaplsma urealyticum-secretie col- absent, mycoplasma hominis-secretie col- absent, chlamydia- absent. imi poate spune si mie cineva de ce este vb in secretia vaginala-in flora microbiana. va rog mult.

Offline

 

#155 2009-06-29 00:03:46

radumih
Membru
Inregistrat: 2009-06-28
Mesaje: 4

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna fetelor, sunt noua pe acest forum. Azi am primit si eu rezultatele de la secretia vaginala si cultura de col dar nu stiu daca sunt bune sau rele,  va rog frumos daca ma poate ajuta cineva . Am urmatoarele rezultate:

Pt secretie vaginala: frecvente epitelii superficiale si intermediare/ rare PMN/frecvent bacili doderlein/ rari cocobacili gram negativ/absente levuri/ absenttrichomonas.

Pt. secretia de col: cultura in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene/ cultura fungi-negativ


                               Va rog foarte mult, doctorita mea se intoarce din concediu abia saptamana viitoare.

Offline

 

#156 2009-06-29 09:01:06

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Secretie vaginala NORMALA

Din cunostintele mele, cred ca nu ai absolut nimic si analiza este cat se poate de buna.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#157 2009-06-29 09:16:52

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Secretie vaginala NORMALA

dar ai ceva probleme? sau ai facut analiza asa de rutina?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2009-06-29 23:20:14

radumih
Membru
Inregistrat: 2009-06-28
Mesaje: 4

Re: Secretie vaginala NORMALA

Cu 8 luni in urma am facut un test papanicolau la care am avut ca rezultat LSIL . La ultimul control d-na doctor mi-a recomandat sa refac toate analizele in vederea montarii unui alt sterilet in viitorul apropiat daca si tesul pap va fi OK.
Mentionez ca la ultimul ciclu am scos steriletul pe care il aveam pus de 5 ani deoarece in ultima perioada aveam o secretie mai abundenta si dureri pelviene,  in partea  stanga, durere asociata unei anexite.
De cand am scos steriletul pot sa spun ca nu mai am nicio secretie si durerile abdominale din partea stanga au disparut fara nici un fel de tratament.
In momentul de fata fac tratament cu cervugid ovule 12 zile dupa care va urma   o colposcopie.

Voi ce ziceti?

Oare toate problemele de dinainte sa fi fost cauzate de sterilet?

    Analizele au fost recoltate inainte de a incepe tratamentul cu cervugid .

Astept parerile voastre.

Offline

 

#159 2009-07-01 12:40:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Secretie vaginala NORMALA

foarte posibil ca simptomatologia anterioara sa fi fost in legatura cu prezenta steriletului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#160 2009-07-03 13:20:43

radumih
Membru
Inregistrat: 2009-06-28
Mesaje: 4

Re: Secretie vaginala NORMALA

multumesc f mult doctoressa

Offline

 

#161 2009-07-11 22:02:10

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: Secretie vaginala NORMALA

Am renuntat de luna asta sa iau AC dupa 1 an is 8 luni fara intrerupere. Am luat Novinette. Am observat de 2 zile pe hartia igienica firisoare rosii de sange... Cu 2 luni inainte am facut testul papanicolau, si mi-au iesit ceva leziuni pe col, in ret nimic, nu rana, nici la testul de secretie nimic. Ginecologul mi-a dat ovule dupa care a zis in 2 luni sa vin sa repet testul sa vedem daca se vindeca.

Adeavrul e ca saptamana asta am avut 2 partide de sex, si aceeasi chestie mi s-a intamplat si acuma 1 an si ceva dupa o perioada cand aveam sex destul de des, atunci am mers la medic si mi-a depistat ceva leziuni pe col.

Ar trebui sa ma ingrijorez? Poate fi ceva spotting de dupa AC? Deoarece in primele sapt aveam niste scurgeri apoase sau albicioase  destul de abundente. Acestea insa au trecut. Ma gandeam ca ar putea fi de la trecerea de la o viata sexuala activa la una ocazionala.

Multumesc! Sper ca nu am scris prea mult ca sa mai intelegeti ceva.

Offline

 

#162 2009-07-12 11:07:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

poate fi de la intreruperea lor ioana...stai lnistita momentan...daca au aparut la scurt timp de la contact atunci se poate datora lui...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#163 2009-07-12 12:29:27

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: Secretie vaginala NORMALA

crys_ty_na a scris:

poate fi de la intreruperea lor ioana...stai lnistita momentan...daca au aparut la scurt timp de la contact atunci se poate datora lui...

si daca e din cauza contactului sexual ce inseamana asta din puct de vedere fiziologic...mai ales ca nu e prima data cand imi apar, dupa contacte de durata mai lunga si dese...mi-e s anu fie de la lezinea pe col...dar ma gandesc ca nu avea cum sa fie asa de adanc.....

oricum infectii nu am care sa fi produs acea leziune, ma gandesc sa fi aparut din cauza actelor sexuale?

Ultima oara a fost editat de ioanadbc (2009-07-12 12:30:51)

Offline

 

#164 2009-07-12 14:03:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

pot fi s?ngerari mai degrabă de suprafaţă (să zic aşa)...?n genul celor care apar c?nd se rupe himenul...sau pot fi de la col...dacă nu eşti suficient de excitată ?n timpul actului sexual...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#165 2009-07-12 14:25:05

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: Secretie vaginala NORMALA

am si eu o intr....am o secretie vaginala alba si uneori curge mai mult si simt cand curge...e normal??


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

#166 2009-07-12 14:28:10

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

vara e normala sa fie mai abundenta...daca secretia alba a aparut de curand atunci ar merita facuta o analiza de secretie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#167 2009-07-12 14:33:02

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: Secretie vaginala NORMALA

o am de mult timp dar nus cateodata curge asa tare de parca fac pe me


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

#168 2009-07-12 14:39:26

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Secretie vaginala NORMALA

fa un examen de secretie ca sa stii sigur.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#169 2009-07-12 14:42:15

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: Secretie vaginala NORMALA

poi am facut aq 2 luni ....dar secretia asta o aveam dinaince chiar sa incep viatza sexuala si stiu k si o cole de a mea mai ptea si e virg....vroiam sa stiu dak e normal?


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

#170 2009-07-12 14:47:34

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Secretie vaginala NORMALA

pai daca e sa ai o infectie gen candidoza, poti sa o ai chiar daca esti virgina. normala nu putem spune noi daca e sau nu, pt ca nu suntem medici. dar, acu 2 luni ce ti`a iesit la analiza? ca nu ai nimic? daca nu, posibil sa nu ai nimic si asa sa fii tu. dar daca ai dubii, poti sa mai faci inca o data sa vezi 100%


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#171 2009-07-12 14:52:29

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: Secretie vaginala NORMALA

mia iesit o infectie cred k candida am facut tratament cu ovule big_smile


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.