homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nu pot sa raman insarcinata ???


#1 2008-10-08 22:17:04

cici
Membru
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 1

nu pot sa raman insarcinata ???

salut la toata lumea pt inceput ma numesc cecilia s i am si eu niste nelamuriri am 41 de ani in 2001 am avut o operatie sarcina extrauterina rezectia trompei uterine pe partea dreapta cealalta in buna stare ovare sunt ok uter ok intrebarea mea este daca pot face copii sau exista posibilitatea ca trompa uterina ramasa sa fie infundata si ce se pot face in aceste cazuri va multumesc anticipat

Offline

 



#2 2008-10-08 22:18:22

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

exista posibilitatea ca cea restanta sa fie infundata. ca sa afli in ce stare se afla se face histerosalpingografie. insa daca e permeabila sanse de sarcina exista. exemplu - mihaela radulesc si andreea marin wink


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2009-02-07 22:38:06

carmen_1
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 10

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

SALUT am 25 de ani si imi doresc sa raman insarcinata de 1 an de zile fac tratamente si degeaba am fost diagnosticata cu o infectie numita CLAMIDYA si am si dureri mari la contact va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Offline

 

#4 2009-02-07 22:46:04

carmen_1
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 10

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

carmen_1 a scris:

SALUT am 25 de ani si imi doresc sa raman insarcinata de 1 an de zile fac tratamente si degeaba am fost diagnosticata cu o infectie numita CLAMIDYA si am si dureri mari la contact va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Offline

 

#5 2009-02-07 23:01:03

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

dr gineco ce ti-a spus? nu ti-a dat nici un tratam?


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-07 23:04:43

carmen_1
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 10

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

ba da amoxiciclina si ovule klion dar degeba nici un rezultat

Offline

 

#7 2009-02-07 23:07:45

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

incearca si la alt dr...si eu am fsost la un dr si mi-a dat tratam pt candida, dar nu imi trecea si am schimbat dr si de atunci n-am mai avut ptobl...pararea mea e sa incerci la alt dr  goodluck ...sper sa rez cat mai curand probl cu clamidya si sa poti trece la rez probl 2: bb  bebe


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#8 2009-02-07 23:12:57

carmen_1
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 10

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

am incercat dar nu mi-a zis ca nu pot ramane a mai spus ca e pe baza de stres astept poate ma ajuta d-zeu anul acesta  multumesc

Offline

 

#9 2009-02-07 23:15:22

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

daca vrei iti pot da nr de tel al dr meu sa te duci sa vb cu el...poate te lamureste mai bine


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#10 2009-02-07 23:16:46

carmen_1
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 10

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

da vreau nr dar unde la ce spital?

Offline

 

#11 2009-02-07 23:17:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

tratamentele obisnuite pentru chlamydia sunt cu azitromicina si doxiciclina . poate ciprofloxacina desi nu are rezultate nemaipomenite. si mai este si josamicina dar la noi in tara nu se gasesc medicamente cu aceasta substanta activa.
am mai auzit de amoxiclina ca tratament pt chlamydia, dar nu ca prima optiune...

eu am facut vreo 6 ture de tratament pana am scapat asa ca nu dispera dupa prima runda...
si asigura-te ca faci o analiza de incredere ( recomand chlamydia PCR)

de curiozitate, la ce dr. mergi?

Offline

 

#12 2009-02-07 23:20:14

carmen_1
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 10

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

la o clinica LILMED o doctorita din siria

Offline

 

#13 2009-02-07 23:22:17

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

se num dr Stefan Badea nr 021 323 86 98 e la cabinet partic aproape de Big (si-a schimbat adresa din 02.02 si n-am aj acolo) ,dar nr de tel a ramas asta asa ca suna luni si fa-ti o programare, sper din tot sufletul sa te ajute...ai grija de tine  puss ....eu am avut (parca acum 10 ani) dar nu sunt sigura si m-am tratat repede, nu stiu excat cat de grava e ciuperca asta, dar toate au un tratam, numai sa gasesti dr potrivit sa te ajute... tin pumnii si sa ne dai vesti bune rugaciune

Ultima oara a fost editat de fleurette (2009-02-07 23:24:21)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#14 2009-02-07 23:25:39

carmen_1
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 10

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

multumesc mult ai grija si tu de tine imi poti spune la ce spital?

Offline

 

#15 2009-02-07 23:28:16

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

n-ai pt ce  puss el e dr la caritas, dar n-am fost decat la el la cabinet


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#16 2009-02-08 12:40:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

carmen.... cu infectia asta nenorocita poti sa te lupti si jumate de an....s i mai mult....d ar tre sa-i dai de cap pana la urma. va trebui sa repeti tratamentele (toate posibile, daca analiza de dupa iese tot pozitiva).... pana trece. schimba medicul daca e nevoie. ai vreo 5 antibiotice la care ar putea raspunde... sunt f puternice si dau peste cap organismul, dar scapi de ea macar.... pe langa ce a zis gargarita ar mai fi si claritomicina.


daca esti din bucuresti, incearca analiza PCR CHLAMYDIA la GENETIC LAB (daca nu esti din buc poti trimite proba prin curier rapid, eu asa am facut). e cea mai sigura, de multe ori analizele dau rezultate eronate, desi, daca ai dureri, tind sa cred ca e un pozitiv corect sad

oricum, sa NU te bazezi doar pe analiza din sange, NEAPARAT  si secretie (chiar daca sunt dr care zic ca sangele ajunge, NU e asa). in cele mai grave cazuri se merge si pe injectabil.... dar SE TRATEAZA, greu la unele, dar se trateaza, fruntea sus, va veni si bebe! bebe ca si rezultatul negativ.


oricum, sper ca stii ca nu e bine sa ramai insarcinata peste infectia cu chlamydia.... poti pierde usor sarcina sau, daca nu, bebe se poate naste cu infectii grave la ochi... asa ca eu in locul tau m-as proteja pana vad "negativ" pe buletinul de analize wink

(eu una m-am luptat cu aceasta bacterie timp de jum de an, cum ti-am zis.... am facut vreo 4 tratamente cu antibitoice diferite, a fost urat tare, eram dezamagita.... eu am descoperit-=o la un control, nu voiam bebe.... si am multumit lui Dumnezeu ca am descoperit-o la timp.... multa bafta smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#17 2009-02-08 14:18:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

inca ceva... nu vreau sa te sperii dar in timp chlamydia provoaca salpigita care e cauza de infertilitate.
daca banuiesti ca o ai de mult timp, ar fi bine sa faci un HSG sa verifici starea trompelor ( dupa ce scapi de infectie ca sa nu provoci ascensionarea bacteriei spre uter si trompe in timpul procedurii)

Offline

 

#18 2009-02-09 15:21:30

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

Carmen, chlamidia este o este una dintre cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala. Posibil sa fi luat-o de la sot, asa ca aveti grija cu fidelitatea. Este foarte important daca va doriti un copil. El se trateaza?

"Aproape jumatate din femeile care au chlamidia si nu sunt tratate de medic vor face sindrom inflamator pelvin, un termen generic pentru infectii ale uterului, trompelor uterine si /sau ovarelor. Sindromul inflamator pelvin poate cauza leziuni ale organelor de reproducere ceea ce ulterior poate duce la complicatii serioase inclusiv durere pelvina cronica, dificultate in a ramane insarcinata, sarcina extrauterina precum si alte complicatii periculoase legate de sarcina.
Chlamidia este transmisa la copil de cele mai multe ori in timpul nasterii (pe cale vaginala) si provoaca infectii grave la acesta. Copilul se contamineaza in momentul trecerii prin vagin, cand intra in contact cu secretiile patologice de la acest nivel"


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#19 2009-02-09 20:26:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nu pot sa raman insarcinata ???

gargarita a scris:

inca ceva... nu vreau sa te sperii dar in timp chlamydia provoaca salpigita care e cauza de infertilitate.
daca banuiesti ca o ai de mult timp, ar fi bine sa faci un HSG sa verifici starea trompelor ( dupa ce scapi de infectie ca sa nu provoci ascensionarea bacteriei spre uter si trompe in timpul procedurii)

eu una n-as face asta decat daca, dupa ce s-ar negativa testul, tot n-as putea ramane... dupa incercari indelungate. asta asa, pe principiul "mai intai incerc, apoi ma stresez si dau banii"....

Juli, crede-ma, chestia asta cu fidelitatea e f generica... sunt cazuri de cupluri care s-au trezit cu chlamydia si sunt extrem de siguri de fidelitatea reciproca... si inainte nu au avut alte relatii... se poate lua si de la ustensile gineco aiurea sterilizate neutral.... ce spui tu e real, dar nu e cazul pt carmen sa-si invinovateasca sotul de cine stie ce, pot fi total alte cauze. desi parerea mea e ca mai putin conteaza acum cauzele, conteaza sa scape de ea si sa aiba bebeul mult dorit wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.