homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Absorbtia anticonceptionalelor


#1 2008-10-29 19:29:43

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

absorbtia anticonceptionalelor

buna seara. as avea si eu o nedumerire. iau anticonptionale diane 35 de aproape un an de zile si sunt la ultima pastila din folie. problema e ca de luni am probleme cu digestia. mai exact ieri( marti ) am avut un scaun normal si 2 moi ( cele moi le-am avut cam dupa 16-17 ore dupa ce am luat pastila. iar azi dupa 15 ore de la inghitirea pastilei am avut un scaun foarte moale, cu apa as zice, iar dupa alte 2-3 ore am avut alt scaun tot moale. pastila o iau la ora 22.00. deci astazi tb sa iau ultima pilula. este afectata eficacitatea contraceptivelor? tb sa ma protejez suplimentar?

Offline

 



#2 2008-10-29 19:31:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: absorbtia anticonceptionalelor

nu este afectata...dar ai grija sa nu mai ai si alte scaune moi dupa ce iei pastila de azi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-10-29 19:33:07

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: absorbtia anticonceptionalelor

pastila se absoarbe in 4 ore.
probleme apar la peste 4 scaune moi/zi, dintre care cel putin unul in primele 4 ore
deci, daca am facut calculele bine, nu ai probleme. mai fa-le si tu o data smile

pilulele sunt recomandate de medic? din ce stiam eu, diane 35 nu se iau mai mult de 6 luni... sunt medicamente care au SI efect contraceptiv... le iei ca tratament pt ceva?


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#4 2008-10-29 19:39:18

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: absorbtia anticonceptionalelor

da.. mi-au fost recomandate de medicul ginecolog pt tratament la ovarele micropolichistice, pt acnee si de asemenea si hirsutism. si se pare ca la mine chiar au efect. chisturile s-au micsorat si cu acneea nu mai am pb.. doar ceva cosuri inainte de ciclu .

Offline

 

#5 2008-10-29 19:40:09

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: absorbtia anticonceptionalelor

aa...si am facut niste teste speciale inainte de a mi le da pe acestea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-10-29 19:50:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: absorbtia anticonceptionalelor

happysmilingtw ai warn pt ca nu ai editat...citeste regulile...in cazul tau se pare ca e vb de SOPC si diane trebuiesc administrate in continuare...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-10-29 20:05:07

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: absorbtia anticonceptionalelor

ma scuzati. se pare ca am omis regula 8. pe data viitoare o sa am mai multa grija.  din cate am citit SOPC este deseori asociat cu infertilitatea. ar tb sa imi fac griji pe viitor asupra conceperii unui sau a mai multor copii? si cam cat timp as putea lua diane 35? ( referindu-ma la o perioada mai lunga de timp). pentru ca ma "impac" f bine cu acest AC si as dori sa-l folosesc in continuare si ca metoda contraceptiva. medicul ginecolog mi-a recomandat sa-l folosesc pana in februarie si apoi sa fac o pauza de 2 luni. o sa vorbesc mai multe cu medicul la urmatorul control, dar as dori si parerea altor persoane.

Offline

 

#8 2008-10-29 20:14:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: absorbtia anticonceptionalelor

pai daca diagnosticul tau pus de medic e de SOPC atunci ar cam trebui sa l iei toata viata (exceptad cand vei vrea sa faci un bebe)...iar SOPC nu e automat egal cu infetilitate...e drept ca poate va fi  mai greu umpic sa ramai insarcinata si va fi neplacut in momentul in care le vei intrerupe pt un bebe caci vor reveni toate simptomele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2008-10-29 20:34:02

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: absorbtia anticonceptionalelor

medicul ginecolog nu s-a precizat exact ca despre asta ar fi vorba. doar ca prezint multe simptome ale SOPC ( imi intarzia ciclul luni de zile, ba chiar nu-mi venea deloc, pilozitate ridicata, o acnee mai serioasa, dureri ingrozitoare cand aveam ciclu ) si bineinteles prezenta acestor micute chisturi care populau ovarele, de s-a speriat doctorita cand m-a vazut prima data. eu initial pt problema aceasta am luat diane 35, dar mi-am inceput viata intima si le folosesc si pt contraceptie. si ma simt foarte bine cu aceste pilule : nu-mi provoaca greturi, migrene, nu m-am ingrasat niciun gram( ce-i drept as vrea putin wink) dar la inaltimea mea am greutatea perfecta.) ce-i drept ma jeneaza durerea pe care o simt la nivelul bustului inainte de ciclu.

Offline

 

#10 2008-10-29 20:40:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: absorbtia anticonceptionalelor

ziceai mai sus ca ai facut ceva teste speciale...analize hormonale ai facut?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2008-10-29 20:52:36

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: absorbtia anticonceptionalelor

dap.  pe langa ecografii mi-au luat analize de sange si le-au trimis la bucuresti ( eu sunt din iasi) pt investigatii amanuntite ( sa vada ce hormoni predomina) ca sa fie sigura doctorita ce imi prescrie. si dupa ce a vazut rezultatul analizelor, a hotarat sa incerc cu diane 35 . si sa vin din 6 in 6 luni la un control. si la ultimul control facut lucrurile s-au imbunatatit ( ovarele mele nu mai sunt populate de chisturi )

Offline

 

#12 2008-10-29 21:00:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: absorbtia anticonceptionalelor

ar trebui sa mai vb cu medicul...sa vezi daca vb de SOPC sau nu...caci daca nu exista si alte anticonceptionale pe care le ai putea lua...nu obligatoriu diane...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2008-10-29 21:14:22

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: absorbtia anticonceptionalelor

da.. am sa vorbesc. dar imi e putin frica sa incep cu alte contraceptive, poate nu voi fi multumita de ele sau o sa am reactii adverse. dar asta e doar o conceptie gresita a subconstientului meu. chiar asa de speriat sunt aceste pilule?

Offline

 

#14 2008-10-29 21:17:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: absorbtia anticonceptionalelor

nu dar daca nu ai motive serioase nu e bine sa le iei mai mult de 1 an...caci in fond sunt medicamente cu rol contraceptiv...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-10-29 21:23:53

alinaa_me
Full member
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 135

Re: absorbtia anticonceptionalelor

am citit pe un site ca pastila e absorbita in organism dupa 2 ore.Adica scria ca un fel de prospect ca protectia scade dak pastila e vomitata inainte de a se fi implinit 2 ore de cand ai luat-o...so? 2 ore sau 4 ore?

Offline

 

#16 2008-10-29 21:26:13

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: absorbtia anticonceptionalelor

da.. la asta ma gandeam si eu.. sa renunt la diane si sa trec cumva la yasmine sau alt contraceptiv mai putin controversat, pe care sa-l folosesc ca metoda de protectie. dar imi e putin frica sa renunt si doamne fereste sa revin la aceleasi probleme cu acneea si pilozitatea excesiva si cu intarzierile menstruale ( ma cam deprima ) oricum am sa discut cu doctorita despre asta;)

Offline

 

#17 2008-10-29 21:43:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: absorbtia anticonceptionalelor

alinaa_me a scris:

am citit pe un site ca pastila e absorbita in organism dupa 2 ore.Adica scria ca un fel de prospect ca protectia scade dak pastila e vomitata inainte de a se fi implinit 2 ore de cand ai luat-o...so? 2 ore sau 4 ore?

cam 3-4 ore...s-o fi cercetat si descoperit recent ca 2 ore sunt suficiente, e posibil...eu insa as merge pe minim 3, pentru siguranta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2008-10-29 21:50:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: absorbtia anticonceptionalelor

happysmilingtw a scris:

da.. la asta ma gandeam si eu.. sa renunt la diane si sa trec cumva la yasmine sau alt contraceptiv mai putin controversat, pe care sa-l folosesc ca metoda de protectie. dar imi e putin frica sa renunt si doamne fereste sa revin la aceleasi probleme cu acneea si pilozitatea excesiva si cu intarzierile menstruale ( ma cam deprima ) oricum am sa discut cu doctorita despre asta;)

de aceea trebuie vazut exact diagnosticul si luata aceasta decizie impreuna cu medicul smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#19 2008-10-31 21:52:17

lizz
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 93

Re: absorbtia anticonceptionalelor

hello, am si eu o probl micuta:), trebuia sa iau pastila ieri (Mercilon) dar din cateva motive personale nu am ajuns sa o iau, si pot doar maine. Cum pot proceda din aceasta situatie. de joia trecuta pana joia asta aveam pauza de 7 zole dar am fost nevoita sa o prelungesc cu 1-2 zile. Ce pot face in acest caz? la doctoressa am fost la planning deci nu am pe cine altcineva sa intreb si cam din aprilie iau anticonceptionale. astept raspuns, multumesc anticipat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.