homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?-11


#191 2009-08-23 00:46:03

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

multumesc fetelor suntem  offtopic are dreptate camysh, hai sa vb la topikul cum va descurcati in situatia asta, v-am raspuns acolo, sper sa fie k.....

Ultima oara a fost editat de bella-yzaura (2009-08-23 00:55:24)


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#192 2009-08-25 20:59:17

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

dar de ce trebuie informati ca ne-am inceput viata sexuala? oricat de parinti ar fi, e o chestie de intimitate.
nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa merg sa o anunt pe mama - de fapt sa o sun, ca eram in alta tara - si sa-i zic: in caz ca te intrebai, tocmai am facut sex.
desi mama e f. open-minded si stiu ca nu s-ar fi isterizat.

dupa care am avut alt prieten (cel cu care sunt si azi, de 4 ani) si intr-o zi dupa multa vreme, nu stiu ce vorbeam noi, cum veni vorba, si-i zic: "dar A. nu-i primul!!!!" mama: "Nuuu?" eu, contrariata: "doaaaamne, mami, da cum sa fie primul? Tu asa ai crezut?" si ea: "pai daca nu-mi spui, de unde sa stiu?" la care eu: "no, stii acuma."

alta faza, anterioara celei de mai sus (ca sa vedeti ce tare-i mami): Eram de vreo 3 luni cu A., si cu cateva zile inainte de Craciun i-am zis:
"vezi ca intr-o zi merg sa dorm la el"
"de ce?"
"pt ca l-am batut la scrabble si pedeapsa e sa-mi aduca micul dejun in pat."
ok, n-a zis mami nimic.
Intr-o dupa-masa ma pregateam sa merg la el. Ninsese foarte tare la noi in oras si eu stau intr-un varf de deal de unde de coborat cobori, dar nu se stie cum mai urci, daca n-ai jeep. M-am certat cu mama ca nu voia sa ma lase cu masina, chipurile sa nu patesc ceva, ca de ce nu pot sta acasa, eu o tineam pe-a mea ca nu pot sta inchisa in casa pana la primavara si-mi zice:
"stii ce, du-te, da mai bine ramai si dormi la el, ca decat sa ramai cu masina blocata in zapada la noapte pe la 1-2, mai bine vii la dimineata, in caz ca tre' sa venim sa te scoatem"
Mum rulz

PS N-am ramas inzapezita nici a doua zi dimineata. big_smile


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#193 2009-08-25 22:38:44

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Da, da... eu cu siguranta voi fi o mama asa  cool


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#194 2009-08-26 17:23:08

andreutza89.dreaming
Full member
Inregistrat: 2009-08-12
Mesaje: 389

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

fetelor..am facut pasul...i-am sp mamei ca am facut-o...nu-i spuneam ,numai ca m-a supus la o discutie in drum spre cumparaturi si eu i-a spus  clar si raspicat: " Da ,am facut-o!" a ramas  neutral  nu stia ce sa zica..sa tipe,cum era de asteptat,sau sa ..nush ..sa stea calma...eee..uite ca a ramas calma..bineinteles ca a urmat o groaza de intrebari...:" CAND?"..."UNDE?"...."Te-ai protejat?" , "De ce n-ai mai avut rabdare?"  spranceana  frate..nu mai traim in vremea lu' buny sa intri in biserica fata mare...damn...ce naiba... bang  in fine...a reactionat destul de bine fata de cum ma asteptam....oricum toata discutia a inceput cand i-am spus eu ca ma speriasem ca nu mi-a venit ciclu...si treb acum 2 zile lol...si a urmat..."Ai facut-o?  yikes  "..... rotfl  rotfl  rotfl  dupa care...deapana si raspunde-i la intrebari...uffffffff chicot


“Dragostea noastra a inceput k o scanteie.Niciunul din noi nu a simtit cand sa aprins focul magic intre noi.Tot ce ne amintim e k am fost rapusi de o dragoste  puss si puss  de care nu ne putem vindeca...:k�ra:

Offline

 

#195 2009-08-26 17:28:50

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

apropo de subiectul asta...aveam 23 de ani cand am ramas gravida si il cunosteam pe sot de o luna...ei aici belea ,cum sa le zic la ai mei?...am scos rezultatul ecografului si astfel i`am pus in fata faptului implinit rotfl nu au avut grai sa zica nimic, tata a inceput dupa 2 min sa planga ( de fericire)


pc  pc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2009-08-26 17:37:40

myrela22
Full member
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 242

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

andreutza89.dreaming a scris:

fetelor..am facut pasul...i-am sp mamei ca am facut-o...nu-i spuneam ,numai ca m-a supus la o discutie in drum spre cumparaturi si eu i-a spus  clar si raspicat: " Da ,am facut-o!" a ramas  neutral  nu stia ce sa zica..sa tipe,cum era de asteptat,sau sa ..nush ..sa stea calma...eee..uite ca a ramas calma..bineinteles ca a urmat o groaza de intrebari...:" CAND?"..."UNDE?"...."Te-ai protejat?" , "De ce n-ai mai avut rabdare?"  spranceana  frate..nu mai traim in vremea lu' buny sa intri in biserica fata mare...damn...ce naiba... bang  in fine...a reactionat destul de bine fata de cum ma asteptam....oricum toata discutia a inceput cand i-am spus eu ca ma speriasem ca nu mi-a venit ciclu...si treb acum 2 zile lol...si a urmat..."Ai facut-o?  yikes  "..... rotfl  rotfl  rotfl  dupa care...deapana si raspunde-i la intrebari...uffffffff chicot

Pai e bine intr-un final nu???

A mea s-a prins singura dupa vreun an si m-a intrebat pe mine si pe sora-mea direct. De fapt ne mai intrebase ea si noi i-am spus "nu" si gata.

Cand ne-a intrebat atunci sora-mea se inrosise la fatza (desi e mai mare ca mine) iar eu i-am spus direct "da". Nu a reactionat deloc urat, ne-a intrebat daca a fost bine (s-o fi gandit sa nu ramanem cu sechele cine stie lol ) apoi am iesit am mancat in oras si am vorbit de contraceptie vroia sa mergem la doctor sa luam pastile. Cam atat. In privinta asta am avut noroc ce-i drept mama are 41 eu 23 si sora-mea 25 face in octombrie ne intelegm super bine. Tata nu stiu cand a aflat daca i-a spus mama sau nu, dar si-o fii dat el seama cand am plecat sa dorm la el pt prima data.

Anka dar ce tupeu ai avut  yikes
eu chiar asa nu cred ca aveam curaj cred ca eram toata  disperat  disperat  disperat


Din Mai 2010 mamica. In sfarsit a venit bebitza sa ne bucure si sa ne inveseleasca casa happydance

Offline

 

#197 2009-08-26 18:09:55

andreutza89.dreaming
Full member
Inregistrat: 2009-08-12
Mesaje: 389

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

chicot In final e bine...numai ca are stilul ala aiurea de a se uita la mine de parca nu e bn ce am facut...si asta ma enerveaza la culme...oricum e bn ca a trecut...k de cand asteptam sa-i spun odata  happydance  k mi se luase sa stau cu "povara asta" pe suflet...de fapt sa am cu cine vb daca am vreo problema...  partydance


“Dragostea noastra a inceput k o scanteie.Niciunul din noi nu a simtit cand sa aprins focul magic intre noi.Tot ce ne amintim e k am fost rapusi de o dragoste  puss si puss  de care nu ne putem vindeca...:k�ra:

Offline

 

#198 2010-01-28 00:00:42

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

intrebare....la ce varsta au aflat parintii? neutral si ce reactie au avut?

Ultima oara a fost editat de Alessya_13 (2010-01-28 00:00:54)


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#199 2010-01-28 00:32:54

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

la mine mama nu m-a crezut k inca sunt lol..ea o tinea pe a ei:sa am grija,sa ne protejam,etc..si eu ..nu k nu s-a intamplat nimic(chiar asa era),ea nu ma credea si dupa vreo ora de contraziceri am lasat-o sa creada ce vrea..
apoi dupa cateva luni imi zice ca e sigura ca nu actualul e primul smile)


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#200 2010-01-28 00:48:36

Pako
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2010-01-04
Mesaje: 419

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

nu le-am spus eu,m-a luat tata prin clasa 8 la o discutie despre protectie si etc tongue


Anyone can die.Stare into death's eyes but have the courage to live.

Offline

 

#201 2010-01-28 01:23:15

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Clasa a 8-a? big_smile


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#202 2010-01-28 08:13:51

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

e asa mult de atunci ca nu mai tin minte  rotfl2 dar stiu ca vorbeam cu maica-mea despre asta si era in tema ca am de gand  wink asa ca atunci cand s-a intamplat nu a fost socata  smile


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 

#203 2010-01-28 09:23:49

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

***

Ultima oara a fost editat de Alessya_13 (2010-01-28 10:11:23)


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#204 2010-01-28 09:42:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

ea oricum e 90% sigura ca nu mai esti virgina. ce rost are sa o minti?
in plus, ti-ar fi usor acum sa-i spui adevarul, pt ca ea oricum stie ceva. nu e ca atunci cand n-are nici cea mai mica idee si te decizi sa-i dai vestea cea mare.

sfatul meu e sa fii sincera si apropiata de mama ta. ea e cea mai buna si sincera prietena a ta si oricat ai gresi nu poate sta mult suparata pe tine, pt ca te iubeste cel mai mult pe lumea asta.

in plus, cum ai vazut si la shine, ai de castigat daca ii spui adevarul: nu va mai tb sa te ascunzi (ceea ce e lucru mare, crede-ma, scapi de o multime de situatii stresante) si vei avea o prietena de nadejde cu care sa discuti toate pb ce tin de inceperea vietii sexuale. una e sa colinzi singura si disperata cabinetele de ginecologie cand vei avea o problema (si sa mai fii nevoita sa te si ascunzi de parinti, sa pari fericita, ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat) si alta e sa o ai pe mama alaturi.

goodluck sa iei o decizie corecta!

Offline

 

#205 2010-01-28 10:02:10

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

***

Ultima oara a fost editat de Alessya_13 (2010-01-28 10:11:34)


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#206 2010-01-28 10:06:44

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

ce bine de tine shine... la mine putin probabil sa tina, iar casa imi va deveni inchisoare....


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#207 2010-01-28 10:19:05

Kleo
Insomniac member
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 6597

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Eu nu le-am spus....mama mi-a gasit pastilutele si mi a zis ceva de genul sa nu mi mai las cutiile pe unde apuc, ca exista cos de gunoi..le tineam in dulapul cu manuale vechi...nu am discutat despre asta ,dar stiu ac stie.Mama e o fire mai rece(a avut multe de indurat la viata ei), noi vorbim despre tot si toate,mai putin subiectul asta.Stie de pui,ii povestesc tot ce facem unde mergem, insa subiectule  tabu.Am discutat noi mai demult si mi a zis ca atata timp cat am grija pe ea nu o intereseaza ce fac in intimitate.Atata doar ca adca am vreo problema si nu am pot descurca singura, stiu ca pot apela la ea. Tata e mai conservator, banuiesc ca si a dat si el seama ca am o varsta si ca dejaaaaaaaa am 3 ani cu pui.Dar e prima mea relatie serioasa, cand lipsesc de acasa mai mult si na..is fata lui.....
Cand ajungi la 23 de ani , ai un prieten de 3 ani si lipsesti de acasa....is da si el seama ca nu mai am 10 ani....
Tin minte ca eram in liceu si mama mia  lasat bani cand au plecat la munca.Si el  batman ca de ce mi a lasat atatia bani..si mama: sa -si ia tampoane......tata:si ea?..mama:..dar el nu e om?.....si acum ma amuz cand imi aduc aminte.Cred ca pot sa am o duzina de copii si tata nu ar putea crede ca si fata lui faces ex;))


Keep trying! Maybe you'll succeed!

Offline

 

#208 2010-01-28 12:42:17

camelialia
New member
Inregistrat: 2010-01-01
Mesaje: 58

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Alessya_13 a scris:

intrebare....la ce varsta au aflat parintii? neutral si ce reactie au avut?

eu am facut-o prima oara la aproape 20 de ani. Mama, care e o fire destul de extrovertita si mi-a vorbit despre menstruatie, sex, protectie, etc, inca din frageda pruncie, a reactionat foarte urat. Nu mi-a vorbit saptamani intregi!
Eram de un an si ceva cu respectivul si intr-o seara mama m-a intrebat pe nepusa masa daca am facut ceva prostioare. Eu i-am raspuns scurt: DA! angel  angel  visslar
Eu am incercat sa fiu foarte deschisa si i-am spus ca am luat decizia asta pentru ca ma simteam bine cu respectivul si m-am saturat de virginitate...asta era adevarul! Bineinteles ca am primit raspunsuri de genul: sa vezi ce-ai sa regreti! E adevarat ca nu muream dupa fostul dar nu mai aveam chef sa fiu virgina.
Ideea e ca parintii, indiferent ce varsta avem, ne vad tot ca pe niste copilite si putem sa ne incepem viata sexuala si la 30 de ani ca tot li se va parea aiurea. Eu sunt de parere ca trebuie sa le spui adevarul indiferent cum vor reactiona. Vor fi suparati o luna, doua, trei, le trece apoi pentru ca in adancul sufletului stiu ca fetitele lor nu mai sunt copii. Sa fim seriosi! nici pe vremea bunicilor nu se maritau toate fetele virgine. Sa ne amintim numai cate avorturi nu se faceau pe ascuns.
Pe mine ma enerveaza la unele mame cand le aud cu remarci de genul: daca ramai gravida, las' ca vezi tu! Nu inteleg de ce nu-si pun mai intai problema bts-urilor care mi se par mult mai grave decat o sarcina, problema contraceptiei.

Offline

 

#209 2010-01-28 14:19:47

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

au aflat si la mine acum vreo saptamana si a fost ok...nu mi-au spus nimic rau. big_smile mai bine decat ma asteptam

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.