homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??


#1 2008-11-28 17:04:10

oana1988
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 16

am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

eu  am   22  de  saptamani   si   m-am  ingrasat  9  kg  jumate   iar  doctorita   mi-a   facut  capu  calendar   ca  am fost  si  mai  grasuta  cand  am  ramas  90 kg  .  Nu  stiu  ce  sa   fac  bebe   este   bn  sanatos   vioi   toata   ziua  se  misca   dar   doctora  mi-a   dat  un  regim  de  1400  calori  pe   zi  (  eu  stiu  ca  trebuie  sa   mananci  mai  mult  de  1400  calori  pe  zi )  e  un  regim   diabetic  cu  toate  ca  nam  avut  si  nici  nu  am  probleme  cu  diabetu   nu  stiu  ce  sa  fac  (  mentionez  ca   sunt  in  spania   si  aici   deobicei  doctori   fac   mai  urat  la  persoanele  mai    grasute  big_smile ).  Va   rog  sa-mi  dati  un  sfat     sunt  zapacita

Offline

 



#2 2008-11-28 18:01:16

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

o limita e clar ca trebuie sati-o impui, daca mai iei 8 panala sfarsit e ok, scoate sarea si painea

Offline

 

#3 2008-11-28 18:57:18

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

ha, eu  am pus 12 in primele 3 luni..........si acum am vreo 26 peste si mai am pana sa nasc, am scos si eu painea intr-o sapt si in sapt aia am suferit de foame si am racit si o tin de atunci, de o luna si ceva racita, cu imunitatea scazuta........ si eu am primit regim de la endo, dar a fost imposibil, m-am imbolnavit, nu pot trai doar cu friptura si salata zilnic, eu care mancam f putin, fara paine, fara multe
nu am ce face, mananc dimineata 2-3 felii de paine cu branza sau un lapte cu fulgi, la pranz carne cu salata sau o supa si un felul 2 fara paine, seara tot ceva de mancare, nu fac excese, mai fur un dulce uneori, nu poti tine in sarcina regim ca in afara ei, eu am patit-o si trag acum cu raceala, nu mai pot, nu imi revin deloc, deja nu ma mai cantaresc de 3-4 sapt, nu ma mai intereseaza decat sa scap de nas curgand, de durerea groaznica din spate, te ochi rosii, de rinita, etc si peste toate astea burta cat casa si durere la baza coloanei din cauza sarcinii
kg se rezolva si dupa nastere, important e sa fii acum sanatoasa si tu si bebeul
daca poti evita prajiturile si sucurile, in rest, sa mananci 3 mese pe zi ca iti scade imunitatea si....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#4 2008-11-28 23:12:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

fetelor, de ce va stresati???
aveti timp de regimuri dupa ce nasteti...si veti slabi atunci.acum important e sa fii vesela si fericita, nu sa tii dieta...sunt convinsa ca sunteti foarte frumoase, orice femeie care poarta un copil dorit e foarte frumoasa, indiferent cit a luat in greutate...asadar, mincati ce va cade bine, fara diete si exagerari


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2009-01-30 14:18:26

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

fetele, chiar asa, ca fapt divers, in ce luna ati pus cele mai multe kg? eu , la prima sarcina, am pus 8 kg in luna a 5- a pt ca am mancat cate 4 kg de capsuni/zi, cu zahar, smantana, si cu muulta paine. in total am pus cam 26 kg. acum am deja 4 kg puse. e mult, putin? a, oare la a doua sarcina o sa pun mai mult ca la prima? sa ma pregatesc psihic pt 30 de kg??


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-30 14:24:07

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Lili cum ai reusit sa pui 4 kg cu starile de greata  yikes ?
ca eu am ajuns la 45......am dat jos. O sa ma cantaresc maine. Aseara m-am cantarit si aveam 47 dar mancasem si eram imbracata.....


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#7 2009-01-30 14:25:56

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

eu la prima am pus 18 kg  si nu am facut deloc excese, singura placere cozonac cu lapte dimineata.....
acum am pus 30! si asta pt ca am avut o pofta nebuna de mancare in lunile 2 si 3 cand am pus 11........, apoi m-am linistit, insa in trim 3 am avut pofta de dulce si pe sapt mai mancam o prajitura, plus paine zilnic, plus ciocolata............, daca ai pus numai 4 kg in 3 luni e perfect!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#8 2009-01-30 14:31:18

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Offff citesc ca ati avut pofta de mancare in lunile 2 si 3 si mi se pare ca eu sunt cam ciudata. Eu nu am pofta...... grater
foarte rar imi doresc ceva si cand ajung sa mananc, iau doar 2-3 inghitituri... sad si gata pofta mea.
In rest mananc doar ca sa nu-mi simt stomacul ca freaca in gol.....
Acum la pranz am mancat o rosie cu castravete si 3 felii de cascaval si ma doare capul dar simt ca nu mai intra nimic si nici pofta sa mananc altceva nu am..... bang


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#9 2009-01-30 14:34:56

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

asa mancam eu in prima sarcina, ce bine de tine!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#10 2009-01-30 14:37:32

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Nu stiu cat de bine e, ca eu sunt schiloada de felul meu. E normal ca in luna a 3-a sa am 1.66 si 45 kg, hai sa zicem 47 kg?
Nu as vrea ca bebe sa iasa slab. Mama zice ca o sa iasa amenic saracutul


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#11 2009-01-30 14:53:04

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

ar trebui tu sa ai 56 normal......, s-ar putea sa fi hiper tiroidiana


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#12 2009-01-30 16:06:04

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

eu aproape toata sarcina dimineata- cereale cu lapte sau o felie de paine cu ceva, la pranz peste- pastrav cu cartof natur si sos, seara fructe, o felie de paine cu ceva- asta zilnic vreo 7 luni de zile  rotfl  nu  am suportat deloc, pe parcursul intregii sarcini mirosul de mancare gatita, in afara de peste. spre sarsitul sarcinii am mancat f multa ciocolata, chiar si una de 300g pe zi. am luat vreo 14kg din care 7 le-am dat jos la nastere. ca le-am pus apoi din nou, e altceva... rotfl
zilnic vreo 3-4 litri de apa+cam 1 litru lapte pe care il beam cu mare  placere, biscuiti mancam noaptea  rotfl  multiiiiiiiii

bineinteles ca nu era corect, teoretic se manca peste numai de 2-3 ori pe zi dar daca altceva eu nu puteam, si dimineata la inceput pe felia de paine mancam pateu- care nu este indicat in sarcina, si sigur ca in ultimul trimestru am fost anemica

de varsat am varsat exact de 3 ori, toata sarcina si de fiecare data cand am simtit miros de mancare gatita.

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2009-01-30 16:36:19)

Offline

 

#13 2009-01-30 16:14:00

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

am pus 4 kile pt ca pot manca orice, si mi-e foame non stop. mananc de f multe ori pe zi (6-7-8 ori), dar cate putin... iar de vomitat nu vomitam in fiecare zi la fel. in unele zile doar de 3 ori , in alte zile de 7 ori, intr-o zi de 10 ori. depinde. iar acum, de cand cu injectiile, nu mai vomit deloc. si ce e cel mai interesant, e ca nici pofte absurde nu mai am. ma simt si ma comport normal. si mananc. ORICE! daca nu mananc, mi-e rau! oare o sa pun iar 26 de kg?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#14 2009-01-30 16:16:55

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Si eu am mancat pateu muuuuult  rotfl
Acum am aflat ca nu e bun si l-am lasat... dar imi face cu ochiul cateodata din frigider  big_smile
Am 14 saptamani si 3 zile, nu am luat nici un kg in plus, ba am slabit 2  big_smile
Si eu mananc biscuiti multiiiiiii  lol   
De la ciocolata ma abtin, adica mananc doar un cubulet... ca daca ar fi dupa mine, as manca tot frigiderul  rodnar


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#15 2009-01-30 16:32:44

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

eu am pus cam 1kg pe luna, iar un ultima luna- diferenta  rotfl  atunci am batut recordul
sarea am scos-o de tot din sapt 14. si nu am avut deloc picioare sau maini umflate, mai este un exercitiu pt imbunatatirea circulatiei, l-am mai tot scris eu.

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2009-01-30 16:34:26)

Offline

 

#16 2009-01-30 16:55:19

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

love_t, nu inteleg, de ce ai slabit? ti-e rau? nu mananci? eu stiam ca ti-e bine... sper ca nu faci cura de slabire... cormelia, in ultima luna de ce ai luat asa de mult?6 kg, nu? asa trebuie? ca la mine prima sarcina a fost total atipica...dar imi amintesc ca in ultima luna chiar am slabit un pic...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#17 2009-01-30 17:07:38

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Fetele, m-ati omorat,
In concluzie eu sunt schelet ambulat  :f?rv?nad:
La mine merge zicala "doua bete infipte in f....d, aparat de mers pe drum.... big_smile

oare cat voi lua in sarcina?? :f?rv?nad: Nici sa ma fac prea mare ca va trebui sa-mi schimb toata garderoba si nu am atatia bani......


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#18 2009-01-30 17:12:02

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

lili pala a scris:

love_t, nu inteleg, de ce ai slabit? ti-e rau? nu mananci? eu stiam ca ti-e bine... sper ca nu faci cura de slabire... cormelia, in ultima luna de ce ai luat asa de mult?6 kg, nu? asa trebuie? ca la mine prima sarcina a fost total atipica...dar imi amintesc ca in ultima luna chiar am slabit un pic...

Nu, Doamne fereste, nu tin cura.
Nu stiu... am slabit 2 kg, dar asa... pe parcurs.. mai ales zilele astea, ca nu am mancat decat paine prajita, orez si ocazional pui... cred ca am slabit aproape un kg.

Juli, stai linistita... o sa iei atatea kg cat are nevoie bebe.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#19 2009-01-30 17:12:25

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

lili pala a scris:

love_t, nu inteleg, de ce ai slabit? ti-e rau? nu mananci? eu stiam ca ti-e bine... sper ca nu faci cura de slabire... cormelia, in ultima luna de ce ai luat asa de mult?6 kg, nu? asa trebuie? ca la mine prima sarcina a fost total atipica...dar imi amintesc ca in ultima luna chiar am slabit un pic...

nu stiu, adevarul este in ultima luna a crescut burtica extraordinar de mult, dovada si vergeturile, dar a fost ok, nu a fost vreo problema, eu m-am cantarit mereu singur, pe mine nu m-a cantarit nici un medic, se merge ca fiecare ia in greutate cat este nevoie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.