homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Locuitul cu parintii/socrii-11


#191 2014-03-04 12:53:18

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Locuitul cu parintii/socrii

Deci ai doua variante. Vorbesti cu sotul tau si ii spui in fata clar si fara ocolisuri ca te deranjeaza f tare ca mama lui s-a mutat la voi si ca ar trebui ca el sa vorbeasca cu ea, pentru ca nu este de datoria ta.

Daca sotul tau nu vrea sa o alunge, atunci ia o gura de tuica, fa-ti curaj si da-i cartile pe fata cu soacra.

Din ce povestesti tu, cred ca si pe sotul tau il deranjeaza prezenta lu` ma-sa, insa nici el nu are curajul sa-i spuna sa se care.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 



#192 2014-03-04 12:53:31

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Locuitul cu parintii/socrii

april sunset a scris:

b4rbie a scris:

eu de ce sa nu stau.

pt ca ai casa ta, vaca pamantului! off, ca imi crapa o vena. pana acum, eu ori ma enervam in asa hal incat nu as mai fi gandit si as fi luat-o la suturi, ori as fi innebunit, dar la modul serios neutral

mi-e rusine mie de rusinea ei, iti dai seama?
sa vezi comedie. are o vecina care venea foarte des la ea, acum nu se mai viziteaza. am intrebat-o de ce nu se viziteaza si a zis ca s-au suparat una pe alta, dar ei ii convine chestia asta ca vecina aia venea prea mult pe la ea, venea zilnic, ca e o nesimtita. ca venea de dimineata si statea pana noaptea tarziu si ca i-a zis in fata : ti-e frica sa nu ti se toceasca canapelele de vii la mine toata ziua? hai vecini, vecini, prieteni prieteni, dar totul are o limita.
eu zic de colo : hai daca erau rude......
ea : si chiar daca eram rude, ce e asta toata ziua buna ziua in casa mea.fiecare sa stea in casa lui, poate am si eu o treaba de facut si nu pot sa o fac din cauza ei, ca vine toata ziua

deci ea are impresia ca asta e casa ei


pc  lyssna

Offline

 

#193 2014-03-04 12:56:19

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Locuitul cu parintii/socrii

april sunset a scris:

_Summer_ a scris:

Pai atunci in situatia asta nu prea ai ce sa mai spui/ faci..

cum sa nu mai aiba ce sa spuna/faca? wow pai mama ta e intr-o situatie in care are nevoie de ajutor, nu are unde sa stea, doar n-o s-o lasi pe drumuri, acum ca a divortat, e singura si ii e greu, ma gandesc. soacra ta, pe de alta parte, nu are nevoie de niciun ajutor in acest sens, incat sa stea la voi. are casa, are pensie, il are pe fiu-su care sta cu ea in casa, deci nici singura nu e. nu se poate compara sub nicio forma situatia mamei tale cu cea a soacrei.

iar daca barbata-tu ar indrazni sa comenteze ca "mama ta poate sta la noi, dar maica-mea nu", ar merita sa ramana singur cu ma-sa! fie si numai sa il sperii putin sau sa ii vezi reactia ar merita sa incepi sa iti faci bagajele, daca ar comenta in vreun fel

Ma refeream ca nu mai are ce sa zica in sensul ca poate si el sa ii scoata ochii ca vine maica'sa deci oricum va fi iar o alta persoana in casa si viata lor de cuplu tot nu se va inbunatatii...cu mama lui acolo sau nu. Deci argumentele ei cu invatatul si calculatorul nu mai stau asa bn in picioare. Dupa ce pleaca mama ta cel mai bn ar fi sa ai o atitudine ferma din prima zi... A stat si mama ta, a stat si a mea...gata! Ori te hotarasti sa ii spui in prezenta lui ori nu te mai plangi pentru ca el nu pare sa oa atitudine probabil doar daca nu ii dai un ultimatum: ori pleaca ea ori plec eu nustiu

Ultima oara a fost editat de _Summer_ (2014-03-04 12:59:32)

Offline

 

#194 2014-03-04 12:56:36

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Locuitul cu parintii/socrii

pink_martini a scris:

Deci ai doua variante. Vorbesti cu sotul tau si ii spui in fata clar si fara ocolisuri ca te deranjeaza f tare ca mama lui s-a mutat la voi si ca ar trebui ca el sa vorbeasca cu ea, pentru ca nu este de datoria ta.

Daca sotul tau nu vrea sa o alunge, atunci ia o gura de tuica, fa-ti curaj si da-i cartile pe fata cu soacra.

Din ce povestesti tu, cred ca si pe sotul tau il deranjeaza prezenta lu` ma-sa, insa nici el nu are curajul sa-i spuna sa se care.

el e clar deranjat de chestia asta, imi dau seama ca il cunosc. de exemplu de multe ori cand vine acasa de la munca usa de la intrare e fata in fata cu usa de la sufragerie si maica-sa sta chiar pe canapeaua de langa usa. o vede pe maica-sa si trece direct nici nu o saluta, nu zice nimic si vine direct in camera unde sunt eu. eu stau si invat in dormitor ca in sufragerie nu pot ca se uita soacra la tv.

e si el satul, e clar, se vede de la o posta


pc  lyssna

Offline

 

#195 2014-03-04 12:58:29

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Locuitul cu parintii/socrii

asta e tragedie, nu comedie, barbie lol e rasu'-plansu'..
trebuie sa fii sireata sa scapi de ea, barbie, dar acum nu imi vine vreo idee..


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2014-03-04 12:59:03

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Locuitul cu parintii/socrii

_Summer_ a scris:

april sunset a scris:

_Summer_ a scris:

Pai atunci in situatia asta nu prea ai ce sa mai spui/ faci..

cum sa nu mai aiba ce sa spuna/faca? wow pai mama ta e intr-o situatie in care are nevoie de ajutor, nu are unde sa stea, doar n-o s-o lasi pe drumuri, acum ca a divortat, e singura si ii e greu, ma gandesc. soacra ta, pe de alta parte, nu are nevoie de niciun ajutor in acest sens, incat sa stea la voi. are casa, are pensie, il are pe fiu-su care sta cu ea in casa, deci nici singura nu e. nu se poate compara sub nicio forma situatia mamei tale cu cea a soacrei.

iar daca barbata-tu ar indrazni sa comenteze ca "mama ta poate sta la noi, dar maica-mea nu", ar merita sa ramana singur cu ma-sa! fie si numai sa il sperii putin sau sa ii vezi reactia ar merita sa incepi sa iti faci bagajele, daca ar comenta in vreun fel

Ma refeream ca nu mai are ce sa daca in sensul ca poate si el sa ii scoata ochii ca vine maica'sa deci oricum va fi iar o alta persoana in casa si viata lor de cuplu tot nu se va inbunatatii...cu mama lui acolo sau nu. Deci argumentele ei cu invatatul si calculatorul nu mai stau asa bn in picioare. Dupa ce pleaca mama ta cel mai bn ar fi sa ai o atitudine ferma din prima zi... A stat si mama ta, a stat si a mea...gata! Ori te hotarasti sa ii spui in prezenta lui ori nu te mai plangi pentru ca el nu pare sa oa atitudine probabil doar daca nu ii dai un ultimatum: ori pleaca ea ori plec eu nustiu

in rarele zile in care ramanem singuri cateva ore totul e ok. iesim ne plimbam, ne uitam la tv, mai jucam un joc
mancam unde vrem, pe jos prin sufragerie, imprastiem peste tot ne jucam sau pur si simplu stam amandoi lungiti pe canapea.
dar cand vine maica-sa se schimba lucrurile. el trece ca un robot la pc si asa sta pana dormim.

Ultima oara a fost editat de b4rbie (2014-03-04 12:59:14)


pc  lyssna

Offline

 

#197 2014-03-04 12:59:45

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Locuitul cu parintii/socrii

april sunset a scris:

asta e tragedie, nu comedie, barbie lol e rasu'-plansu'..
trebuie sa fii sireata sa scapi de ea, barbie, dar acum nu imi vine vreo idee..

de-asta vreau ide sirete de la voi  forgetit


pc  lyssna

Offline

 

#198 2014-03-04 13:00:23

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Locuitul cu parintii/socrii

ma duc sa mananc si revin ca de nervi nici mancare n-am mancat si trebuie sa imi iau medicamentele puss


pc  lyssna

Offline

 

#199 2014-03-04 13:00:39

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Locuitul cu parintii/socrii

Dar nu trebuie sa ne convingi pe noi ci lui sa ii arati efectele soacrei asupra cuplului lol

Offline

 

#200 2014-03-04 13:00:50

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Locuitul cu parintii/socrii

_Summer_ a scris:

A stat si mama ta, a stat si a mea...gata!

e si asta o chestie, dar poate fi un argument bun pt al tau, incat sa nu se supere ca vrei sa ii gonesti mamitica


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#201 2014-03-04 14:00:39

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Locuitul cu parintii/socrii

sa nu te superi dar eu am impresia ca mi se deruleaza un film prost prin fata ochilor
ti-ai spus supararea, ti s-au dat n solutii, raspunzi tacticos fiecarui utilizator in parte dar nu faci nimic sa-ti rezolvi tu problema
nu incepe sa-ti vorbesti sotul de rau de fata cu noi ca nu e ok, tu l-ai ales, cu el defilezi
nu trebuie sa fii smechera sau sireata
trebuie doar sa deschizi gura si-ti sa-ti spui pasul!


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#202 2014-03-04 14:12:25

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Locuitul cu parintii/socrii

bubutadana a scris:

sa nu te superi dar eu am impresia ca mi se deruleaza un film prost prin fata ochilor
ti-ai spus supararea, ti s-au dat n solutii, raspunzi tacticos fiecarui utilizator in parte dar nu faci nimic sa-ti rezolvi tu problema
nu incepe sa-ti vorbesti sotul de rau de fata cu noi ca nu e ok, tu l-ai ales, cu el defilezi
nu trebuie sa fii smechera sau sireata
trebuie doar sa deschizi gura si-ti sa-ti spui pasul!

nu stiu de ce ti se pare ciudat dar pur si simplu eu nu pot sa ii spun nimic. chiar nu pot, nu sunt genul, nu am facut-o niciodata. si stiu ca si el e la fel. ma enerveaza ca e asa, mi se pare ca e exagerat de moale dar pe de-o parte cand ma pun in locul lui il inteleg si pe el ca daca ar fi facut mama asa poate ca nici eu nu as fi putut sa ii spun mamei mele. ca mama mea nu ar fi facut asa asta e partea a doua.
dar crede-ma eu nu pot sa ii spun soacra-mii sa nu mai vina si din cauza asta nu stiu ce sa fac. chiar nu stiu


pc  lyssna

Offline

 

#203 2014-03-04 14:28:02

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: Locuitul cu parintii/socrii

Barbie mie mi se pare ca voi duceti lipsa grav de comunicare in cuplu, pe langa faptul ca nu poti sa comunici nici cu persoanele din afara, spui ca nici lu' maica-ta nu ai putea sa ii spui daca ar face la fel, te complaci in situatia asta de prea mult timp, deschide odata gura si spunei soacra-ti ce ai in cap. Nu mai astepta sa isi dea ea seama ce ai putea sa gandesti tu in caz ca te-ar deranja :-@ astea sunt abureli,spunei direct ,ai ceva de pierdut?
Pleaca de la voi se supara pe tine, iar barbatul tau daca spui ca ti-ai dat tu seama (pt ca nu vorbiti despre subiectul asta) ca l-ar deranja maicasa, nu o sa aiba nici un fel de problema deci nu o sa va certati pe tema asta.

Ia odata atitudine!

Ultima oara a fost editat de Ramoona (2014-03-04 14:29:29)


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#204 2014-03-04 15:43:29

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Locuitul cu parintii/socrii

b4rbie,eu nu stiu cum poti indura situatia asta  neutral  din atatea sfaturi pe care ti le-au dat toti pe aici,nu ai pus in aplicare niciunul.inteleg ca ai suflet bun si te gandesti la ce va zice ,sa nu se strice relatia intre tine si soarca sau intre sotul tau si mama lui...insa pana cand? pana ce divortati din cauza ei? la faza cu vecina pe care ti-a povestit-o soarca,eu una i-as fi zis "hai nu-i mai barfi pe altii ca si tu esti la fel"  si asa incepeai discutia !! ar fi facut ochii cat cepele?si ce daca? exista si explicatii cu calm,sunteti adulti ce naiba! Ii zici frumos ca si intre voi 2 lucrurile nu mai merg bine deoarece nu aveti intimitate,nu aveti spatiul vostru si va indepartati pe zi ce trece.oare chiar nu i-ar pasa? si daca iti baga pe gat ca o tii si pe mama ta,cred ca merita din moment ce soacra ta deja a stat o buna perioada la voi,acum sa "recuperezi" si tu tinand-o pe mama ta care are si o situatie nasoala cu adevarat!explica-i ca apreciezi ca va ajuta si va iubeste,insa aveti nevoie de intimitate,de spatiul vostru. ca daca nu si cand vei avea copii o sa ti-i creasca tot ea si o sa-i zica "mama"  lol  scuza-ma ca rad,insa mi se pare incredibil.in orice situatie poate fi facut ceva,daca ne plangem nu rezolvam nimic.

Offline

 

#205 2014-03-04 15:47:58

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Locuitul cu parintii/socrii

Eu inteleg ca ti-e greu si mie mi-ar fi in locul tau, dar daca tot stai aici pe forum si comentam ce se intampla in fiecare zi si ce=a mai facut soacra nu rezolvam nimic. Trebuie sa deschizi gura! Cu altceva se pare ca nu rezolvi...


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#206 2014-03-04 15:48:31

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: Locuitul cu parintii/socrii

acum serios, de ce nu o plasezi pe mama ta la soacra ta acasa? sa stea amandoua acolo, daca si asa sunt bune prietene.
le spui la amandoua ca asa si-ar tine de urat, ar avea timp berechet de barfit, si tu ai avea linistea necesara.


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.