homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Concediu prenatal


#1 2009-01-02 20:56:17

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

concediu prenatal

Buna ziua!

De cateva zile bune incep sa numai ma satur de tot felul de articole pe tema nasterii.Imi doresc sa fiu mamica de o luna incoace si experientez si eu ca toate fetele  tot ce tine de conceptie.Am inceput sa citesc tot mai mult , sa-mi cumpar carti , imi doresc atat de mult sa am n bebe incat de acum am impresia ca am toate simptomele unei sarcini...cred ca mai mult mi le provoc singura deoarece in acest moment nu sunt insarcinata.(cel putin asa a zis testul)
Am inceput sa ma interesez copacel copacel de tot ce implica un astfel de pas.Primul ar fi alegerea doctorului si spitalului , am ramas naucita de n pareri despre tot felul de doctori in final mi l-am ales ...mi-a fost recomandat de o colega de la munca si din ce am cautat pe google nu am gasit nimic in neregula cu respectiva persoana.Acuma sper sa ma ia sub supravegherea dansei.Deci urmatorul pas va fi consultatia.
Apoi am inceput sa casc ochii impreuna cu sotul la toate accesoriile pentru bebe...cat costa un patut , un carucior , scaun de bebe pentru masina etc.Preturile ne-au buimacit...un patut cat de cat mai complex costa de la 1600 de lei in sus.In acest caz o prima intrebare ar fi de unde ati achizitionat astfel de lucruri?Eu am cautat doar in Unirea si in Diverta.In rest nu stiu alte magazine.Ne-am gandit anul asta daca ne planificam o vacanta in afara tarii sa cautam si alte preturi.
Alta intrebare ar fi  despre simptomele unei prime sarcine : am ciclul neregulat , am renuntat in octombrie la ac . si de cand imi doresc bebe parca am luat-o razna.Ori am simptome..ori nu.Mi-am facut testul..a iesit negaitv..dar din ce am citit pe net e posibil sa-mi fi facut degeaba testul.Poate trebuia sa mai astept.Prima data , dupa ce am intrerupt pastilele...mi-a venit mentruatia cam pe la sfaristul lunii...si acuma a intarziat..nu stiu daca de vina or fi pastilele..inca nu s-a reglat ciclul...sau ar fi alte motive...si cel mai imbucurator ar fi bebe-ul.M-am inarmat deja cu teste pentru ovulatie.
Alta intrebare care ma cam chinuie este despre concediul prenatal.Din ce perioada a lunii iti poti lua concediu?Poti lucra tot 8 ore pe zi sau legea spune altceva.Eu nu am de gand sa stau la serviciu pana in ultima clipa si vreau sa beneficiez de acest concediu cat mai curand posibil.Doresc sa am o aititudine f pozitiva asupra sarcinii si sa nu ma las stresata de serviciu.
Cele care sunt deja mamici ce au facut cu concediu?


va multumesc!


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 



#2 2009-01-02 21:57:48

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: concediu prenatal

wow, cristina_i, cate intrebari....ve-i descoperi multe pe parcursul unei sarcini, de la stari fizice si emotionale, pana la ganduri si situatii ( ma refer la serviciu si la partea materiala).
e foarte bine ca ti-ai gasit un dr , pentru ac e foarte important sa ai incredere in dr care-ti va monitoriza sarcina pe tot parcursul ei. simptomul cel mai sigur pentru o sarcina este evident intarzierea menstrei, un test e sigur la 7 zile de la intarziere (se poate si mai devreme sa arate o sarcina, dar la distanta asta e sigur, sau o analza la sange e cea mai concludenta dupa zilele astea de inatrziere); cat despre concediul prenatal caci asta e topicul deschis de tine, ai dreptul la 126 de zile calandaristice, dar 43 trebuie sa ramana dupa nasterea pruncului, si e musai sa ai la data intrarii in concediul prenatal 12 luni cotizate la stat (practic 12 luni neintrerupte pe cartea de munca) pentru a beneficia de concediu si de indemnizatia de 85% din media veniturilor brute din ultimile 6 luni.
asa cum iti doresti tu poti intra in concediul prenatal cand ve-i fi in luana a7a de  gravida sarcina.
iti doresc cat mai curand u bebicn bebe! si sanatate multa!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#3 2009-01-02 22:14:32

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: concediu prenatal

Cristina, tot ce ti-a spus Samy despre concediu este adevarat. Vad ca tu si sotul tau v-ati interesat de tot ce poate insemna lucruri ptr un bebelus. Si eu imi doresc foarte mult un bebe dar momentan m-am limitat in a astepta sa am un test pozitiv smile, dar imi place atitudinea pe care ati adoptat-o voi, sunteti mai mult decat hotarati.

Suntem multe care ne dorim un bebe. Daca vrei, te asteptam la "Intrebari despre fertilitate- Pentru aspirantele la titlul de mamica" sa mai povestim si sa ne incurajam una pe cealalta smile

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2009-01-02 22:15:07)

Offline

 

#4 2009-01-02 23:08:24

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: concediu prenatal

cristina de ce iti tb patut sofisticat ? crezi ca daca cumperi unul din hYpermarket nu doarme bebele ? eu am luat la oferta 2 mil din carefour si doarme bebele meu de stinge in el ?oricum poate dormi in el sau nu , depinde de tine. Si ce faci dai 16 mil si il pui in debara sau boxa ? parerea mea e ca daca o sa fir bebe sa nu te arunci la lucruru f scumpe la care de fapt platesti firma. A de ex un carucior bun , e ok , sau ......eu mi-am dat o parere

samy am o intrebare ?" pentru a beneficia de concediu si de indemnizatia de 85% din media veniturilor brute din ultimile 6 luni." nu este media ven impozabile  realizate pe ultimele 12 luni? eu parca asa am retinut?

uite ce scrie in lege"baza de calcul a indemnizatiei pentru crestere copil stabilita potrivit alin(1)se det ca suma totala a ven realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului impartite la 12"

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-02 23:31:33)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.