homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!-2


#20 2009-01-23 13:41:41

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Cred ca e din cauza faptului ca iei pastilele nepotrivite combinat cu administrarea de antibiotice. Insa ... asteapta si parerea doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#21 2009-01-23 15:17:48

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

poate fi de la marvelon ca is nepotrivite? Dar am zis ca antibiotice am luat la inceputul foliei, si mai am 7 pastile de pe aceasta folie adik acum vreo saptamana si jumate. Si sange a inceput sa imi curga odata cu administrarea primului ovul de gynozol, inainte de al administra aveam doar secretie maronie. O sa mai am menstra si in pauza?

Offline

 

#22 2009-01-23 15:55:06

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Sincer ... nu stiu sa te lamuresc. Asteapta parerea doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#23 2009-01-23 20:40:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

adinutza22 a scris:

buna ziua, doctoressa te rog din suflet sa imi raspunzi ca sunt foarte ingrijorata si speriata in acelasi timp. Pe scurt, iau anticonceptionale de 4 luni, asta fiind a 4 luna, mai am 7 pastile de pe folie, in toate lunile am avut asa numitul spotting,(o scurgere maronie care a aparea pe la pastila 7 de pe folie si se sfarsea aproape de menstra), fiind luna a 4 am crezut ca nu o sa mai am asa ceva, intradevar am luatptr. o infectie la masea amoxicilina + metronidazol 3 zile 1 caps.la 12 ore, dupa care imediat dupa administrarea de antibiotic a reaparut aceeasi secretie maronie, plus mancarimi groaznice de imi venea sa ma rup, am fost la farmacie si am luat gynozol ovule de 400 mg, mentionez ca la primul ovul eram cu acea secretie maronie, dupa cel-am administrat seara a doua zi dimineata a inceput sa curga sange, si cu cat pun ovulele cu atat curge mai mult, plus durere de burta ca la menstra, am observat ca dupa ce le introduc ovulele am o senzatie de usturime, arsura, si in acelasi timp mancarime inaunitru. Acum a 3 zi de ovule, si ultima pot sa spun ca am mentruatie in adevaratul sens al cuvantului, chiar mai mult decat aveam in pauza de la antibebe.Mentionez  de asemeni ca am mai folosit si luna trecut acelasi fel de ovule tot ptr.mancarime, imediat daca iau ceva antibiotic incepe sa ma manace groaznic, a fost tot o sangerara dar foarte putin, cateva picaturi. De asemeni de la meclon ovule la fel spuma care se scurgea de la ovul era rozie si se facea tot in sange dar tot catea pictauri. Nu inteleg de ce de la administarare de ovule imi curge sange, de asemeni de ce mi-a aparut menstra peste anticonceptionale, nu am uitata nici o pastila, si nici nu am mai luat antibiotic. Sa iau in continuare marvelonul? M-am ingrasat de 54 la 61 kg in 4 luni. este normal? cepot face? te rog sa imi rasp.

nu e normal sa singerezi atit
mergi repede(sapt viitoare) la un medic de planning si vorbeste cu el, sa schimbi pastilele
nu au ovulele treaba cu singerarea, e o coincidenta
mincarimea e de la o probabila/posibila candidoza datorata antibioticelor
de asemenea in oarecare masura singerarea se poate datora antibioticelor care scad efectul contraceptivului, indiferent ca ai luat antibioticul la inceput de folie si abia la nu stiu cite zile dupa aia a aparut singerarea
oricum, sa singerezi peste pastile ca la o menstra obisnuita nu e normal, nu e in regula!
ia clorocalcin si mergi saptamina viitoare la planning
nu lua vitasmina k
e foarte posibil in pauza sa nu mai ai menstra
repet:MERGI LA PLANNING


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2009-01-23 23:18:49

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

multumesc mult doctoressa, daca schimb pastilele continuui imediat dupa pauza cu altceva ce imi recomanda dr? Sau las pauza o luna, doua? Problema ca mi s-a intamplat aceasta sangerare in cantitate foarte mica, cand luam meclon ovule, si in timpul ala luam yasmine, si am mai luat meclon odata cu marvelon si iarasi aceeasi sangerare dar mai redusa. Cat timp nu foloseam ovule nu sangeram doar secretia maronie, care se declansa pe la 6-7 pastila de folie si ma tinea aproape de menstra. Da ca si cum as avea menstra dar este parca mai mult decat la menstra, si cu cheaguri nu foarte mari. Am luat clorocalcin + vitamina k. Imi recomandase dr. mea ginecolog acest amestec, si clorocalcin simplu nu am in casa, doar acest amestec.
Ma gandeam eu sa fie coincidenta, dar chiar de 4 ori la rand cu ovulele sa fie oare coincidenta? Eu mai am o problema cu vaginita, sa fie de la ea? Ca nu stiu daca s-a tratat? Si de asemeni mai aveam un chist foarte mare la ovar drept de 5,6 cm, din aceasta cauza iau pastile.
Cum sa procedez la planning, sa imi faca ceva analize, sa imi prescrie pastilele corecte, deja sunt la al doilea fel si nu is bune, mi se pare ca face exeprimente pe corpul meu, plus de asta de marvelon care iau de 4 luni m-am ingrasat 6 kg, ceea ce mi se pare exagerat.

Ultima oara a fost editat de adinutza22 (2009-01-23 23:23:34)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-01-23 23:29:14

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

da, incepi noile pastile imediat dupa pauza de 7 zile, in a8a zi.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#26 2009-01-23 23:34:01

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

nu interactioneaza, sa aiba efecte secundare ceva? ma crezi ca nu mai stiu cum sa discut cu ele, ca iara o sa imi prescripe dupa ochi, si iara o sa fie nasol de mine, cobai ma numesc.

Ultima oara a fost editat de adinutza22 (2009-01-23 23:43:30)

Offline

 

#27 2009-01-23 23:36:20

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

cam ce pastile mi-ar trebui, ma refer ptr chistul respectiv, mentionez ca cu marvelon nu mi-a fost rau, doar putin dureri de sani si crestere exagerata in greutate, pe cand yasmine, ma durea capul ameteam,dureri de sani groaznice nici nu puteam sa dorm pe burta, si de asemeni greata.Macar de as sti ce concentratie sa le zic, habar nu am

Ultima oara a fost editat de adinutza22 (2009-01-23 23:37:03)

Offline

 

#28 2009-01-23 23:38:49

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

nu ai treaba. le iei ca si cum ai lua in continuare celeelalte ac`uri.
doar sa nu iei antibiotice, ceai de sunatoare, grapefruit in cantitate mare, sa nu ai mai mult de 4 scaune moi in interv dintre 2 pastile, sau sa vomiti in mai putin de 4 ore de la luarea pastilei. astea scad efectul anticonceptionalelor.

efecte secundare e posibil sa ai de la ac`urile noi in perioada de 3 luni de acomodare, gen spotting, greata...etc

editeaza ultimul mesaj ca iei warn. daca ai chist, evident cred ca un medic ti`ar recomanda anticonceptionale, dar noi nu iti putem spune ce, doar la o consultatie poti afla.

Ultima oara a fost editat de Danae (2009-01-23 23:40:44)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#29 2009-01-23 23:45:37

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Ti s-a intamplat sa iei antibiotice intr-o luna de ex. si porma sa iti apara o secretie maro, sau eventual sange din cauza antibioticelor? eu asta am patit-o, cred.
Daca esti dragutza sa imi spui daca te-ai ingrasat de la pastilute, si cate kg? Ce fel de pastilute iei?

Ultima oara a fost editat de adinutza22 (2009-01-23 23:46:20)

Offline

 

#30 2009-01-23 23:50:54

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

nu m`am ingrasat de la pastilute niciodata, acum iau loette.
ar trebui sa mergi la medic in legatura cu secretiile alea maro, nu e pre ok.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#31 2009-01-24 00:07:07

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

crede-ma ca m-am saturat, sa le explic de secretia maro, care o am de la inceputul foliei pana la sfarsit si sa imi zica ca is de la pastile, sa imi zica ca ii dereglare hormonala, a ca aveam si cand nu luam pastile, imi aparea secretie maron. Ca mai asteptam o luna sa vedem si tot asa, am vreo 7 luni de cand in loc ca o femeie normala, trebuie sa merg cu protej slipuri sa nu imi patez chilotii. Nu mai stiu de la ce ar putea fi, am intrebat si aici pe site si mi-a zis lumea ca ar fi spotting sad, dar nu inteleg de fiecare data, si la acceasi pastila? Ce analize as putea sa cer, poate mi se termina sangeraraea asta, sa merg la ginecolog, sa cer un set complet de analize, care ar fi alea?

Offline

 

#32 2009-01-24 00:25:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

pai din ce inteleg in primul rand ar trebui schimbate pilulele...ca inteleg ca nu ti au fost schimbate...si apoi vazut daca persista...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#33 2009-01-24 12:53:55

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

da am sa o sun mai diseara pe dr. ca vad ca are telefonul inchis si am sa ii explic situatia, ptr ca vad ca persista aceasta sangerare, si durere de burta de imi vne sa ma urc pe pereti, ceea ce este ciudat este faptul ca aseara dupa ce am luat marvelnoul il iau la 9 seara, s-a oprit, iar spre dim. iara a inceput. pai nu o sa imi dau seama primele 3 luni, ptr ca o sa fie vb de acomodare, iara spotting, si nu o sa stiu. Oare acum pe ce baza o sa mi le schimbe?

Ultima oara a fost editat de adinutza22 (2009-01-24 12:54:24)

Offline

 

#34 2009-01-24 17:57:48

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

medicul stie mai bine sa iti explice. inseamna ca marvelonul nu iti prieste.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#35 2009-01-25 02:15:11

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

daca te referi la secretia maronie, pot sa zic ca nici yasminul nu imi prieste. aceasta secretie maron poate fi de la o anexita, raceala ceva? Cum se poate depista  daca este asa ceva? Ma gandesc ca nu doar prin simplu control cu mana. La lama iesa doar infectia, sau iesa si genul anexita, metroanexita etc. Sau trebuie ecografie sau papanicolau? care fete stiti va rog sa imi rasp. ptr astept sa imi treaca acesta sangerara si merg si la ginecolog. va pup si va multumesc la toate ptr raspunsuri

Offline

 

#36 2009-01-25 12:49:15

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

anexita nu se vede la secretie. anexita e o inflamare a ovarelor, o raceala, care se simte la palpare, pt ca simti tu dureri

Offline

 

#37 2009-01-27 11:46:10

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

ce fel de dureri? Puternice sau doar asa un pik? la ecografie nu se vad ovarele inflamate?

Offline

 

#38 2009-01-27 11:51:17

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Doctoressa, am vb cu dr de planning, si mi-a zis sa iau vitamina C, sa intrerup pastilele care le mai am de pe folie adik 4 pastile (eu nu am facut treaba asta ca stiu ca ma dereglez de tot). Si mi-a zis sa iau novinette sau karisa de care pot lua, ca sincer nu ma pricep. multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.