homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Melamina...daunatoare pentru copii?


#1 2009-01-06 19:24:13

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Melamina...daunatoare pentru copii?

Am si eu o nelamurire...Sora mea are o fetita de 1 an si 9 luni si de cand a inceput sa-i diversifice mesele i-a dat sa pape din castronase de melamina...Acum cateva zile o verisoara i-a spus ca a auzit ea de nush unde ca ar dauna...stiu pare destul de absurd si nu prea vad legatura...dar voi ati auzit ceva de genul?
Mersi.


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 



#2 2009-01-06 22:21:49

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Melamina...daunatoare pentru copii?

paulinne a scris:

Am si eu o nelamurire...Sora mea are o fetita de 1 an si 9 luni si de cand a inceput sa-i diversifice mesele i-a dat sa pape din castronase de melamina...Acum cateva zile o verisoara i-a spus ca a auzit ea de nush unde ca ar dauna...stiu pare destul de absurd si nu prea vad legatura...dar voi ati auzit ceva de genul?
Mersi.

nu vad de ce, si eu ii dai baiatului meu sa papae din castronase de melamina, cu lingurita din melamina Oare daca erau daunatoare mai produceau marile firme pt copii produse din melamina.Nu i-a dat o explicatie , pentru afirmatioa facuta?sunt si eu curioasa sad  tongue

Offline

 

#3 2009-01-07 06:46:34

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Melamina...daunatoare pentru copii?

Explicatie..i-a dat dar partial(probabil era din auzite) si anume ca ar fi un ceva din melamina care se descompune treptat in contact cu lichidele...mie una mi se pare absurd dar voiam sa o calmez...k asa s-a agitat...ca ea i-a dat de la inceput papica in vase de melamina...


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#4 2009-01-07 16:17:07

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Melamina...daunatoare pentru copii?

am citit recent si eu ca recipientele din plastic dur (policarbonat) zgariate, incalzite sau in contact cu sucuri sau mancaruri acide elimina substante chimice periculoase pt. sanatate care favorizeaza aparitia obozitatii si a anumitor cancere. nu stiu daca melamina intra in aceasta categorie...si eu copilului ii dau tot din castronele din melamina si are si canita cu cioc tot din plastic.


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#5 2009-01-09 14:42:29

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Melamina...daunatoare pentru copii?

si eu am citit ceva asemanator, noi am primit de la hipp acum sticlute de sticla-la biberon. piureul il primeste din pahar- de sticla

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.