homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase


#1 2009-01-10 13:39:18

Placide
New member
Inregistrat: 2007-03-29
Mesaje: 21

Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

Buna!
Iua Yasmin de .. 2 ani, aproape 3, timp in care nu am avut nici o suferinta care sa necesite administrarea de antibiotice. Acum sunt mega racita si nu`mi trece cu nimic, deaceea vreau sa iau ceva antibiotice.
Problema e ca prospectul nu e chiat atat de clar in privinta interactiunilor medicamentoase. Daca Ampicilina e o penicilina sintetica si interactioneaza cu Yasmin, asta inseamna ca toate interactioneaza.
Jur ca habar nu am pe cine sa intreb. NIMENI nu stie. Am fost la farmacie sa cumpar Paracetamol si Trachisan (tiotricina 0.5mg - stiu ca e antibiotic, dar nu am auzit in viata mea de el) si am intrebat`o pe farmacista daca e vreo problema cu anticonceptionalele si mi`a dat un raspuns de genul: `Pai stii .. e cantitate mica .. se absoarbe prin mucoasa orala .. nu stiu .. `. Asa ca am nevoie de putin ajutor autorizat.
Plus de asta, nu ma mai simt bine de la Yasmin. Au inceput sa ma doara sanii de la jumatatea foliei, dureri destul de deranjante in conditiile in care inainte de a lua anticonceptionale ma dureau sanii ingrozitor inainte de menstra si Yasmin parca mi le`a luat cu mana. Sa nu mai vorbim de iritabilitate, lipsa aproape totala a libidoului ..
Sa nu uit sa mentionez ca nu am facut nici un fel de analize inainte de a le lua. In cazul in care vreau sa le schimb, ce analize ar trebui sa fac?
Stima si respect.

Offline

 



#2 2009-01-10 13:50:03

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

cand iei orice antibiotic e bine sa te protejezi..singurele ab care stiu ca nu interactioneaza sunt biseptolul si metronidazol
trachisan sunt pastilele de supt nu? au actiune locala si nu au treaba cu ac. de aceea toate medicamentele ce contin ab si au actiune locala nu interactioneaza pt ca nu se absorb sistemic(unguente cu antibiotic, picaturi oftalmice etc)
pe langa ab mai interactioneaza barbituricele, antidepresivele ceaiul de sunatoare si grapefruitul. cu yasmin mai interactioneaza si ketoconazolul
de aceea cand iei medicamente e bine sa intrebi

durerile de sani sunt de la ac cel mai probabil. daca nu te simti bine cu ele du-te la medic sa ti le schimbe
cand iei ac e bine sa faci analize in fiecare an(colesterol(HDL,LDL si total), trigliceride, glicemie, TGO,TGP, timp quick). ar fi indicat sa le faci

Offline

 

#3 2009-01-10 13:57:57

Placide
New member
Inregistrat: 2007-03-29
Mesaje: 21

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

Da. Analizele alea le fac deobicei de 2 ori pe an. Chiar inainte de sarbatori le`am facut. Ideea e ca totul e ok inafara de colesterol. `Sufar` de o hipercolesterolemie familiala moderata (286) cu nivel HDL mare si LDL normal. Eu ma refeream la ceva dozaje hormonale. Nu se fac?
Nu stiu .. deja ma si enerveaza putin pastilele astea. Cred ca ar trebui sa trec pe alta metoda contraceptiva. Prezervativ nu mai vreau(am avut mari probleme cu el, asta inafara de o usoara alergie la lubrefiant). Ma gandeam la sterilet .. stiu si eu?
Problema e ca nici nu stiu un doctor klumea in Timisoara. Singurul de care se zice ca e cel mai bun e Dr. Olaru, dar pentru o programare la el trebuie sa astept pana in vara (nu glumesc). Sunt studenta la medicina si stiu ca e greu sa gasesti un doctor bun. De aia mi`e cam groaza.

Offline

 

#4 2009-01-10 14:01:43

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

+hemoleucograma

Adaug ketoconazolul si griseofulvinul (antimicotice).

LE: Daca HDL-ul e mai mare decat LDL-ul ar trebui sa fie in regula, nu? Trigliceridele sunt in limite normale?

Ultima oara a fost editat de ET (2009-01-10 14:03:37)

Offline

 

#5 2009-01-10 14:03:45

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

pt dozari hormonale ar trebui sa le intrerupi, sa faci pauza si doar apoi sa faci analizele. altfel nu are rost
este un topic cu ginecologi buni, poate gasesti acolo..si eu sunt in cautare de un medic in care sa am incredere

de ketoconazol am scris, mi-a ramas in mine dupa faza aceea lol

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-01-10 14:05:08)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-10 14:03:58

Placide
New member
Inregistrat: 2007-03-29
Mesaje: 21

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/drug … nformation
Am gasit pana la urma cu ceva interactiuni medicamentoase (sau ma rog, precautii) valabile cam pentru toate COC. Poate le e de ajutor si altora.

Si HLG am facut. Mi`au iesit oleaca naspa fiindca am luat Cervugid care au cloramfenicol si deranjeaza HLG.

Offline

 

#7 2009-01-10 14:06:33

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

Multam pt. site! tummenupp

Offline

 

#8 2009-01-10 14:09:06

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

dar in site scrie de majoritatea antimicoticelor, de AINS...

Offline

 

#9 2009-01-10 14:17:11

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

pai sunt trecute la precautions before taking oral contraceptives

Offline

 

#10 2009-01-10 14:24:11

Placide
New member
Inregistrat: 2007-03-29
Mesaje: 21

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

Exact. Ca sunt multi pacienti care nu stiu exact de ce sufera si daca le spun medicului despre pastilele care le iau .. E mai usor sa iti dai seama.
Plus de asta e lista aia la sfarsit cu toate anticonceptionalele. Deci nu e vb doar de Yamin.

Offline

 

#11 2009-02-10 19:41:29

ScoobyDee
New member
De la: Buzau
Inregistrat: 2008-12-12
Mesaje: 25
Site

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

cu Fluocinolon interactioneaza?


Praf de stele pe...hainele mele...  patfierbinte

Offline

 

#12 2009-02-10 21:40:33

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

din cate am citit e unguent. nici un unguent nu interactioneaza caci are actiune locala

Offline

 

#13 2009-02-10 21:42:41

ScoobyDee
New member
De la: Buzau
Inregistrat: 2008-12-12
Mesaje: 25
Site

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

da dar e antibiotic...


Praf de stele pe...hainele mele...  patfierbinte

Offline

 

#14 2009-02-10 22:02:23

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

nu conteaza daca e unguent caci nu se absoarbe sistemic asa ca nu are cum sa interactioneze cu ac. acelasi lucru e valabil de ex si pt picaturile oftalmice cu antibiotic, etc
si eu am folosit unguente cu antibiotic si nu e pb, daca dai o cautare pe forum ai sa gasesti ca s-a mai discutat despre acest subiect

Offline

 

#15 2009-02-19 23:28:00

ScoobyDee
New member
De la: Buzau
Inregistrat: 2008-12-12
Mesaje: 25
Site

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

dar cu nizoral200mg si flonidan 10 mg?
nizoral200mg:Prezentare:

Nizoralul este un agent antifungic sintetic cu spectru larg de actiune. Un comprimat contine: 200 mg ketoconazol, si ca excipienti: amidon de porumb, lactoza, polividona, celuloza microcristalina, silice coloidala anhidra si stearat de magneziu (formula F2).
Proprietati:

Farmacodinamice: Ketoconazol este un derivat sintetic al dioxolan-imidazolului, cu o activitate fungicida sau fungistatica fata de dermatofite, levuri (Candida, Pityrosporum, Torulopsis, Criptococcus), fungi dimorfici si eumicete. Mai putin sensibili sunt: sporii de Aspergillus, Sporotrix schenkii, cateva dematicee, sporii de Mucor si alte ficomicete, cu exceptia endomoftoralelor. Ketoconazolul inhiba biosinteza ergosterolului in fungi si schimba compozitia altor componente lipidice din membrana.
Farmacocinetice: O concentratie maxima plasmatica de 3,5 mg/ml se obtine dupa 1-2 ore dupa administrarea orala (in timpul mesei) a unei doze unice de 200 mg. Eliminarea sa este bifazica, cu un timp de injumatatire de 2 ore in timpul primelor 10 ore si de 8 ore dupa aceea. Dupa absorbtia sa din tractul gastrointestinal, ketoconazolul este convertit intr-o serie de metaboliti inactivi. Principala cale metabolica identificata este oxidarea si degradarea ciclului imidazolic si a celui piperidinic, 0-dezalchilarea si hidroxilarea aromatica. Aproximativ 13% din doza este excretata prin urina, din care 2-4% sub forma nemodificata. Calea pricipala de excretie este prin bila si de acolo in tractul intestinal. In vitro, legarea de proteinele plasmatice (in principal de albumine) este de aproximativ 99%. Doar o cantitate mica de ketoconazol se regaseste in lichidul cerebro-spinal. Ketoconazolul este un agent bi-bazic slab si de aceea reclama mediu acid pentru dizolvare si absorbtie.

iar flonidan 10 mg
COMPOZITIE:

Flonidan ? comprimate

Un comprimat contine 10 mg loratadina.
Excipienti: lactoza, amidon de porumb, amidon pregelatinizat, stearat de magneziu.

Flonidan ? Suspensie orala

5 ml suspensie (1 lingurita) contin 5 mg loratadina.
Excipienti: polisorbat 80, acid citric monohidrat, citrat de sodium dihidrat, celuloza microcristalina si carboximetilceluloza sodica (Avicel RC 591 FMC), benzonat de sodium, zahar, aroma de visine salbatice, glycerol, propilenglicol, apa purificata.


Praf de stele pe...hainele mele...  patfierbinte

Offline

 

#16 2009-02-19 23:53:06

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

nizoral interactioneaza. scrie si in prospect ca ketoconazolul poate scadea eficienta si am scris si mai sus

Offline

 

#17 2009-02-20 00:19:41

ScoobyDee
New member
De la: Buzau
Inregistrat: 2008-12-12
Mesaje: 25
Site

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

multumesc


Praf de stele pe...hainele mele...  patfierbinte

Offline

 

#18 2009-02-20 00:20:26

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

cu placere smile

Offline

 

#19 2009-03-02 18:25:35

piticaAntipatica
Full member
De la: orasul celor 7coline mioritice
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 154

Re: Yasmin - lista cu interactiuni mediamentoase

modafen nu cred ca interactioneaza cu anticonceptionalele,nu? :-/


judeca fiecare raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.