homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Exista riscuri..?


#1 2009-01-12 22:40:27

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Exista riscuri..?

Hey..  big_smile  am nevoie de ajutorul vostru..  Sa trec la subiect.. Am 15 ani.. si am prieten.. M`am gandit sa ma culc cu el.. il iubesc si stiu ca ma iubeste.. el a zis ca ma asteapta cat vreau.. nu vrea sa ma preseze. Am cateva intrebari la care nu`mi gasesc raspuns, poate ma ajutati voi :k?ra:

1) Daca pe la 30 de ani.. fac un copil.. poate o sa ma intrebe candva cand am facut`o prima data.. sa`i raspund : "la 15 ani" suna putin banal neutral.. ce fac?
2) Am citit multe articole despre riscuri si toate cele.. daca din greseala se rupe prezervativu`.. ce ma fac? ok.. iau pastilutza de "a 2a zi"  poate nu`si face efectu`.. am numai 15 ani.. ce fac.. raman cu un bebe? nu o sa`mi faca nimeni avort  :f?rbryllad:
3) Prietenul meu.. poate sa pateasca ceva .. pentru ca a facut sex cu o minora?
4) Am vorbit cu prietenul meu si a zis ca daca sunt virgina.. o sa`mi curga sange si o sa ma doara.ar eu stiu ca nu e obligat sa curva sange.. A zis ca daca nu`mi curge.. inseamna ca l`am mintit.. nu o sa ma creada.. ce pot sa fac daca nu`mi curge sange? sad


Plz astept raspunsuri..


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#2 2009-01-12 22:50:31

Tinutza
Sr. member
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 1085

Re: Exista riscuri..?

hmm...si eu mi-am inceput viata sexuala la 15 ani, nu vad care e problema.
la ce te referi cand zici "banal"? e viata ta privata si poti povesti numai ce vrei tu din ea. nu te obliga nimeni sa ii spui copilului tau adevarul de la inceput. si cu atat mai putin sa ii dai explicatii.
in legatura cu sarcina...faci f bine ca te informezi, felicitari! exista prezervativul, care e sfant!
nu va jucati cu chestii periculoase, pt ca la un moment dat o sa fiti curiosi cum e "fara". sfatul meu e sa nu incerci "fara" pana nu iei pastile sau pana nu vrei bebe. in caz de accidente exista pastila de a 2-a zi, care insa se foloseste strict pt "accidente", nu ca metoda de contraceptie, si nu mai des de o data la 6 luni.
prietenul tau nu pateste nimic pt ca face sex cu o minora atata timp cat tu esti de acord. eu inca sunt minora (am 17 ani jumate) si fac sex cu un baiat de 20. si nu pateste nimeni nimic wink
in leg cu virginitatea...eu nu am sangerat deloc la primul contat sexual. si presupun ca multe alte fete, deci nu e o regula. ia-ti prietenul de manuta si informeaza-l. nu e cazul sa faci nimic, el trebuie doar sa aibe incredere in tine.

si f important: nu o face pana nu esti sigura. ai grija sa nu regreti. daca crezi ca el e cel cu care vrei sa iti incepi viata sexuala fa-o, insa nu te grabeste nimeni.

Offline

 

#3 2009-01-12 22:54:48

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Exista riscuri..?

fara suparare dupa ce am citit treaba cu " trebuie sa iti curga sange daca nu l-ai mintit " eu nu sunt sigura ca TU vrei sa faci pasul asta cu el. ok! poate tu il iubesti , insa mie imi suna a santaj din partea lui treaba asta ca sa te faca sa vrei sa te culci cu el. la 15 ani trebuia sa te creada nu sa puna problema asa. stie ca il iubesti si iti spune ca te asteapta oricat dar te ia cu faze de astea ca sa te faca sa te culci cu el ca sa ii dovedesti ca esti virgina....ai grija!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#4 2009-01-12 23:28:05

erna
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 48

Re: Exista riscuri..?

Sunt de acord cu parerile exprimate anterior. Uite, de exemplu si eu ma gandeam..daca prima daca nu sangerez, va crede cine stie ce. Cand eram mica faceam sport...de capul meu, dar faceam. Chiar daca nu a existat inca prima data, stiu ca iubitul meu are incredere deplina in mine si nu e nevoie sa ii demonstrez nimic, asteptam doar a perfect moment sa se intample ce ne dorim hjarta Gandeste-te bine..nu fa asta doar sa ii demonstrezi lui nu stiu ce, pt ca mai tarziu e posibil sa regreti in caz ca gasesti pe cineva sa te merite cu adevarat. O sugestie..vezi daca face presiuni asupra ta..daca are rabdare intr-adevar..iubirea e indelung rabdatoare,stii?:-) Bafta!

Offline

 

#5 2009-01-12 23:42:50

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

Pai eu nu cred ca face presiuni asupra mea.. a zis ca asteapta momentul.. si nici nu deschide subiectul asta mereu.. ca altii.. Imi mai este frika de faptul ca .. poate o sa ma plictisesc de el.. si unde ajung? imi pierd virginitatea.. asa aiurea.. nu prea imi doresc asta...  sad


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-12 23:49:44

erna
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 48

Re: Exista riscuri..?

Te gandesti la faptul ca apoi va fi altul si altul si altul si tot asa? Sau la ce anume? Cred ca ai nevoie de timp sa te definesti ca personalitate pentru inceput, sa poti astfel constientiza riscurile pe care ti le asumi facand o anumita alegere. Nu degeaba treaba cu responsabilitatile vine treptat..pentru ca facand unele mici greseli inveti sa le eviti pe cele mari. De cat timp sunteti impreuna? Il cunosti asa bine incat sa ai incredere deplina in el? Sau nah..dragostea e oarba..

Offline

 

#7 2009-01-13 00:17:01

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

poi de cateva luni.. eu nu vreau sa ma culc cu el acum.. o sa mai astept pana prin vara.. sau de paste... dar vreau sa fiu mai intai.. clara .. adika sa gasesc un raspuns pentru fiecare intrebare care ma framanta.. intelegi? cand am spus ca imi e frik sa nu ma plictisesc de el dupa ce o fac cu el.. ma refer ca.. poate o sa intalnesc alt baiat care sa`mi placa mai mult.. si de el sa ma satur.. nu stiu.. sunt confunza :s


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#8 2009-01-13 00:23:27

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Exista riscuri..?

nimeni nu iti poate garanta ca va fi primul si ultimul.. sau ca nu va disparea iubirea la un mom dat, sau ca nu va aparea plictiseala..
important e daca decizi sa faci pasul asta cu el, sa stii ca e persoana potrivita in sensul ca il iubesti/ te iubeste, e cald, iubitor, rabdator, finut..


hjarta

Offline

 

#9 2009-01-13 00:24:19

erna
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 48

Re: Exista riscuri..?

In iubire oferi totul..parerea mea. Daca ai indoiala asta, probabil doar il placi. E bine ca mai astepti..asa ai timp sa il intalnesti pe cel care te va face sa simti totul la superlativ!

Offline

 

#10 2009-01-13 00:27:59

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

Poi el e dulce cu mne.. iubitor si toate cele hjarta imi e asa drag de el ..  probabil ca doar il plac.. dar parka simt ca`l iubesc.. nustiu


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#11 2009-01-13 00:33:32

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

Tinutza a scris:

hmm...si eu mi-am inceput viata sexuala la 15 ani, nu vad care e problema.
la ce te referi cand zici "banal"? e viata ta privata si poti povesti numai ce vrei tu din ea. nu te obliga nimeni sa ii spui copilului tau adevarul de la inceput. si cu atat mai putin sa ii dai explicatii.
in legatura cu sarcina...faci f bine ca te informezi, felicitari! exista prezervativul, care e sfant!
nu va jucati cu chestii periculoase, pt ca la un moment dat o sa fiti curiosi cum e "fara". sfatul meu e sa nu incerci "fara" pana nu iei pastile sau pana nu vrei bebe. in caz de accidente exista pastila de a 2-a zi, care insa se foloseste strict pt "accidente", nu ca metoda de contraceptie, si nu mai des de o data la 6 luni.
prietenul tau nu pateste nimic pt ca face sex cu o minora atata timp cat tu esti de acord. eu inca sunt minora (am 17 ani jumate) si fac sex cu un baiat de 20. si nu pateste nimeni nimic wink
in leg cu virginitatea...eu nu am sangerat deloc la primul contat sexual. si presupun ca multe alte fete, deci nu e o regula. ia-ti prietenul de manuta si informeaza-l. nu e cazul sa faci nimic, el trebuie doar sa aibe incredere in tine.

si f important: nu o face pana nu esti sigura. ai grija sa nu regreti. daca crezi ca el e cel cu care vrei sa iti incepi viata sexuala fa-o, insa nu te grabeste nimeni.

si.. nu iti pare rau ca ai facut`o la 15 ani? big_smile .. app crezi ca varsta conteaza?


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#12 2009-01-13 00:34:12

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Exista riscuri..?

eu am "facut`o" la 14
si rau nu`mi pare
insa daca ar fi sa dau timpul inapoi, as mai astepta..


hjarta

Offline

 

#13 2009-01-13 00:35:40

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

alexia a scris:

smile Esti atat de mica...
Nu merita sa-ti incepi viata sexuala de acum, mai asteapta, ai tot timpul din lume sa faci si asta. Profita de anii astia, distreaza-te, poti fi azi cu un baiat, maine cu altul, fara sa stai cu grija sarcinilor nedorite sau a bolilor cu transmitere sexuala. Nu are rost sa te impovarezi de la varsta asta.

pai.. si eu cred ca sunt mika.. nu arat de 15 ani.. nu gandesc ca una de 15 ani.. dar totusi am 15 ani..
si eu ma gandesc ca am o viata in fata.. dar totusi il vreau pe "bebe" al meu :S..


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#14 2009-01-13 00:37:13

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

alexia a scris:

YourEcstassy, am si eu o curiozitate smile
Tu esti clasa a 9a, sau ceva de genul , nu? Colegele tale, prietenele tale.. mai sunt virgine? Care mai e parerea despre sex in zilele astea la varsta asta?

din oarece motiv sunt a 10a.. la mne in clasa .. sunt cateva prietene care au recunoscut ca au facut`o.. big_smile


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#15 2009-01-13 00:39:09

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

Loveable a scris:

eu am "facut`o" la 14
si rau nu`mi pare
insa daca ar fi sa dau timpul inapoi, as mai astepta..

pff.. 14 ani.. eu una cred ca nu exista o varsta anume.. pentru a face sex.. adika daca ma simt pregatita si sunt cu persoana potrivita e ok.. nu?


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#16 2009-01-13 00:41:14

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

alexia a scris:

E normal sa il vrei, hormonii iti dicteaza asta. Dar tu trebuie sa iei aceasta decizie cu creierul , nu sa te lasi condusa de hormoni.

Mereu am luat deciziile cu creierul`.. am avut multe momente .. "excitante" cu el  rodnar  si ne`am oprit mereu cand a trebuit..  big_smile  pfff hjarta


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#17 2009-01-13 00:44:02

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

alexia a scris:

YourEcstassy a scris:

alexia a scris:

YourEcstassy, am si eu o curiozitate smile
Tu esti clasa a 9a, sau ceva de genul , nu? Colegele tale, prietenele tale.. mai sunt virgine? Care mai e parerea despre sex in zilele astea la varsta asta?

din oarece motiv sunt a 10a.. la mne in clasa .. sunt cateva prietene care au recunoscut ca au facut`o.. big_smile

aha... cam asa era si cand eram eu a 10a tongue Adica.. acum 6 ani  roll 
Ma asteptam sa fii ultima virgina si sa te simti ciudat din cauza asta, dar e bine totusi ca nu e asa big_smile

Eu am facut-o la 18 ani si un pic si imi pare foarte bine ca am asteptat pana la varsta aia si nu am inceput mai devreme...
Vrei sau nu, in momentul in care incepi sa faci sex, incepi o noua viata, de-asta ii si spune "viata sexuala" . Nu mai e nimic ca inainte. Totul se complica.

Da.. totul se complika neutral.. trebuie sa mai astept...  big_smile cu toate ca uneori am parerea ca nu mai rezist..  :f?rv?nad:


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#18 2009-01-13 00:50:57

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Exista riscuri..?

YourEcstassy a scris:

Loveable a scris:

eu am "facut`o" la 14
si rau nu`mi pare
insa daca ar fi sa dau timpul inapoi, as mai astepta..

pff.. 14 ani.. eu una cred ca nu exista o varsta anume.. pentru a face sex.. adika daca ma simt pregatita si sunt cu persoana potrivita e ok.. nu?

asa e..numai sa stii ca e persoana potrivita. daca ai cel mai mic dubiu, mai bine mai astepti..
la mine nu s-a pus problema de persoana potrivita, a fost doar curiozitate..sa vad cum e..


hjarta

Offline

 

#19 2009-01-13 00:51:00

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

alexia a scris:

YourEcstassy a scris:

alexia a scris:

E normal sa il vrei, hormonii iti dicteaza asta. Dar tu trebuie sa iei aceasta decizie cu creierul , nu sa te lasi condusa de hormoni.

Mereu am luat deciziile cu creierul`.. am avut multe momente .. "excitante" cu el  rodnar  si ne`am oprit mereu cand a trebuit..  big_smile  pfff hjarta

smile Uite ca sa vezi.. eu de la 15 ani pana la 18 am avut 4 prieteni cu care am avut momente de genul, dar eram convinsa ca pana la 18 ani sa nu fac nimic big_smile Si am rezistat.. si sunt mandra de asta. Am avut foarte multe ocazii sa ma culc cu fiecare dintre ei si fizic mi-o doream foarte mult.. dar ce castigam? Ajungeam sa insir barbatii unu dupa altu de la varsta aia? neutral

uite sa iti spun de ce imi e frika..

ai vazut ca sunt tot felul de cazuri.. violuri.. si doamne fereste.. poate patesc o nenorocire din asta.. ce fac? imi pierd virginitatea asa.. din cauza unui nebun.. asa.. ma gandesc ca cel mai bne e.. sa imi gasesc un baiat care sa cred ca ma merita.. sa fiu sigura de el.. sa ne iubim.. si sa`i daruies lui .. ceea ce ar putea "lua" un nebun.. nu stiu ce o sa crezi cand ai sa citesti.. dar asta e modu` meu de gandire big_smile


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.