homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Salut!


#1 2009-01-12 23:30:07

softlyy
Membru
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 3

Salut!

Salut! Am dat un search pe forum si nu am vazut sincer problema mea.
Pentru inceput.. am un prieten .. si nu de curand .. cateva luni (3-4) mi-am inceput viata sexuala. Ideea e urmatoarea ... in ultimul timp dupa ce facem sex cateodata si in timpul actului propriu zis, daca prietenul meu nu e "gentil" sa spun asa si "da mai tare" am niste dureri insuportabile in zona ovarelor.. Nu stiu sincer ce ar putea sa fie sincer si ma gandeam ca poate unele dintre voi ati trecut prin asta... Candva in cursul saptamanii acestea o sa merg si la ginecolog pentru un control dar as vrea inainte si nishte pareri. Multumesc

Offline

 

#2 2009-01-12 23:36:07

softlyy
Membru
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 3

Re: Salut!

Pai chestia este urmatoarea.. Durerile nu le simt in timpul actului tot timpul .. s-a intamplat o singura data sa simt o durere in timpul actului (scuze de repetare) dar apoi .. durerile au aparut .. la 20 de secunde dupa ce se retragea.. sau dupa ce faceam o pauza.. imediat dupa.. excitata zic eu ca am fost destul ultima oara.. cand durerile au fost chiar cumplite..

"poate fi faptul ca are penisul un pic mai lung decat vaginul tau"

Ar mai fi un lucru .. de fiecare data cand penetrarea e adanca.. ma doare mai putin sau mai mult.. asta nu e o exceptie.. in 95% din cazuri...--- ar putea fi faptul ca are penisul mai lung decat vaginul meu .. ?

Ultima oara a fost editat de softlyy (2009-01-12 23:38:49)

Offline

 

#3 2009-01-13 12:48:31

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: Salut!

ai zis bine zic eu in 95 la suta din cauzri....si e posibil sa fie asta cauza........nu ati incercat sa se joace si cu degetu tot asa te doar......sunt multe chesti care pot fi....pot fi chisturi ranii......app si cand esti umezita tot la fel te doare....?

Offline

 

#4 2009-01-13 12:53:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Salut!

mai, dar gasiti si voi o pozitie in care sa nu te doara...nu e neaparat sa o faceti in pozitii in care nu te simti bine
foarte multe fete au probleme la pozitiile care presupun penetrearea mai adanca... deci cand se intampla asta schimbati pozitia sau spune-i ca te doare, sa fie si el mai atent... nu e un capat de tara

Offline

 

#5 2009-01-13 12:56:16

ancutika
Sr. member
De la: Unirea, Alba
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 1291

Re: Salut!

cum prietenul meu e plecat dincolo si ne vedem cam la 3 luni, de fiecare data cand o facem dupa aceasta pauza ma doare si pe mine acolo. da nu in fiecare pozitie. Ma doare cand intra mai tare, si asta cateva partide la rand. ma gandesc ca pana ma obisnuiesc iar cu pozitiile alea dupa pauza. Ca inainte nu aveam nimic in orice pozitie o facea, Si o faceam si destul de des..aproape in fiecare zi. Si acuma dupa cateva partide dispare durerea s e totul normal.
Ma gandesc ca si la tine fiindca abia ti-ai inceput viata sexuala poate fi asta cauza. Da nu neaparat. Se poate sa ai si altceva..si nu cred ca ar strica un control ginecologic


16.01.2016 si viata noastra e mai frumoasa bebe boy

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-13 13:21:24

softlyy
Membru
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 3

Re: Salut!

Multumesc de raspunsuri. Oricum saptamana asta voi face o vizita la ginecolog dar vroiam si niste pareri din experientele altora.
Ceea ce vreau sa precizez e ca practic nu ma doare in timpul actului. Cum am mai spus o singura data sa intamplat acest lucru .. dar apoi durerile apareau dupa terminarea actului in sine.. deci nu cred ca pozitiile au legatura..

Offline

 

#7 2009-01-13 14:04:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Salut!

depinde cat de tare te doare... mai ales daca ai orgasm e normal sa ai unele dureri datorita contractiilor uterine

Offline

 

#8 2009-01-13 14:25:12

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Salut!

Daca te doare cand te penetreaza, in anumite pozitii este din cauza ca iti atinge cervixul....incearca sa eviti pozitiile astea in care penetrarea e adanca, sau daca e poti macar sa-i spui sa te pentreze mai superficial in acele pozitii...sa nu intre tot.
Si pe mine de ex ma doare daca stau cu picioarele pe umerii lui...dar ii zic sa intre mai usor si nu ma mai doare.
Daca nu esti lubrifiata iarasi te poate durea...

Offline

 

#9 2009-01-16 11:00:54

Dorian
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 18

Re: Salut!

Una din cauzele posibile este aceea ca: in cazul folosirii prezervativului, daca fata nu "se umezeste" destul si in mod constant, lubrifiantul de pe prezervativ este absorbit de catre peretii vaginali si astfel prez. ramane uscat.... si provoaca durere (o fosta partenera de-a mea patea asa ceva).
O alta cauza poate fi o mica raceala la nivelul ovarelor (i s-a intamplat unei foste partenere).
O alta cauza ar fi dilatatia prea mica la nivelul vaginului fetei (in cazul in care actul sexual incepe direct, fara preludiu-sensibilitatea fetei este destul de alarmata si corpul reactioneaza ca atare);
Apropo, stiati ca poate aparea o durere la nivelul overelor din cauza unor frustrari emotionale (avand baze fiziologice) intense in timpul actului sexual? Am citit un stidiu, in care se spunea ca in general, la fetele care inca nu si-au inceput viata sexuala si exista mult "teasing" sau "petting", suprimarea satisfacerii sexuale propriu-zise (finalizata prin climax) se manifesta deobicei prin dureri ovariene....asadar exista posibilitatea ca datorita "perceptiei" creierului ca este abrutizat fizicul -ceva asemanator trairilor din timpul violului- (daca zici ca "da mai tare" si acest fapt cauzeaza curmarea placerii) si astfel se suprima generarea de endorfine (hormonul fericirii-care apare in timpul placerii provocate de actul sexual)...corpul nu mai simte decat "frecare"...sa ma contraziceti daca vorbesc prostii.


"Carpe Diem"

Offline

 

#10 2009-01-16 13:19:37

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Salut!

se poate sa ai si chist ovarian.Si alea dau dureri uneori.Mergi la ginecolog cel mai bine.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.