homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Viata sexuala regulata si problemele hormonale


#1 2009-01-22 09:34:12

danat
New member
Inregistrat: 2008-03-24
Mesaje: 49

Viata sexuala regulata si problemele hormonale

Dragilor, am citit de mai multe ori pe net, in cadrul unor subiecte legate de mai multe afectiuni ginecologice, ca o viata sexuala neregulata (asta referindu-se la persoane mature, care si-au inceput de ceva timp viata sexuala) ar putea duce la dereglari hormonale.
Nu am gasit alte explicatii, adica cum, de ce, care ar fi mecanismul, ce se deregleaza daca NU ai, sau ce se regleaza daca ai, o viata sexuala regulata?

Daca ma poate lamuri cineva si pe mine...ca nu am reusit sa inteleg pina acum  rodnar .

Multumesc  smile

Ultima oara a fost editat de danat (2009-01-22 09:57:58)

Offline

 

#2 2009-01-22 12:30:10

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Viata sexuala regulata si problemele hormonale

Tind sa cred ca asta e un mit. In primul rand, eu sunt sceptica in privinta sumedeniei de articole postate pe net. Secondo, vorbeste cu ginecologul.

Offline

 

#3 2009-01-22 12:43:01

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: Viata sexuala regulata si problemele hormonale

ce inseamna regulata,nu stiu....eu stiu ca o faci cand ai chef,nu dupa un program special.....nu baga in seama chestii din astea,


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#4 2009-01-22 12:44:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Viata sexuala regulata si problemele hormonale

pai neregulat inseamna sa n-o poti face cand ai chef smile cred

Offline

 

#5 2009-01-22 19:25:41

danat
New member
Inregistrat: 2008-03-24
Mesaje: 49

Re: Viata sexuala regulata si problemele hormonale

Asa cum am scris initial, ma refeream la cazul persoanelor (mai ales femei, caci "furtuna" hormonala e mai pronuntata la ele) care au avut o viata sexuala regulata si din anumite motive, aceasta e rara, nu simt nevoia...nu stiu daca e normal sa nu simti nevoia...
Discutii, argumente logice, asta vroiam...  smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-22 21:08:11

AiluJ
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 173

Re: Viata sexuala regulata si problemele hormonale

eu stiu de ceva deregarile hormonale , viata sexuala neregulata etc in sensul ca de exemplu sunt femei divortate sau vaduve sau singure etc si au avut o viata sexuala regulata , dar ani intregi n-au avut deloc, si au avut probleme mari cu dereglarile hormonale, o prietena de a mamei mele a avut probleme mari cu tiroida si a zis ca din cauza asta......apai nu pot sa zic sigur, doar din ce am auzit.si daca nu am inteles bine subiectu si m-am referit la altceva......scuze smile

Offline

 

#7 2009-01-22 22:03:08

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Viata sexuala regulata si problemele hormonale

Subscriu la teorie. A fost la fel si la mine dupa ce am intrat in abstinenta. Cicluri aiurea, menstre abundente, cu cheaguri, cosuri la greu...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.