homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Grupe de sange diferite- sarcina


#1 2009-01-30 18:53:28

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Grupe de sange diferite- sarcina

Buna seara !
Fetele, am fost azi la doctor si a aparut o problema.
Sunt insarcinata in 14 sapt si am RH pozitiv si grupa de sange O1.
Sotul meu are grupa de sange A2.
Am inteles de la medicul ginecolog ca ar trebui sa fac anticorpi la Institutul de Hematologie.Nu mi s-a explicat, in schimb, de ce. Ce inseamna asta? Ce influenta are asupra sarcinii? La cate sapt de sarcina se fac? Si cat timp?
Voi ce parere aveti?

Pup

Offline

 



#2 2009-01-31 14:19:41

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

salut, si eu sunt in exact aceeasi situatie (14 saptamani, eu O, el A), dar nu am de gand sa fac analize. in primul rand nu cred ca stiu unde se fac, in al doilea rand, rH-ul e pozitiv si nu ma stresez, in al treilea rand chiar de ies anticorpi anti A ce voi face? ca nu am ce sa fac, nu? asa ca nu ma stresez degeaba...
cred ca ar trebui sa ne gandim la chestii mai placute.... am o idee, pune-l pe EL sa se intereseze, mai bine, apoi ne zici si noua! rotfl
nu te stresa, eu sunt la a doua sarcina, si doctoresa spunea candva ca titrul la anticorpi ar trebui sa fie ff mare ca sa se intample ceva rau bebelusului. nu am auzit cazuri cu probleme.
primul meu copil nu a facut deloc icter, si chiar de unii fac, este normal(culoarea este data de pigmentul din globulele rosii care se acumuleaza in piele pt ca bebelusii au un nr muult mai mare de celule rosii care dupa nastere se distrug). na, eu asta stiu!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#3 2009-01-31 15:22:38

erikamirel
Full member
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 336

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

Adica imi explicati si mie? Eu am grupa O1 si sotul A2. ce inseamna acest lucru? Trebuie sa faca copilul icter mai accentuat? Sau nu trebuie deloc?
Sunt in aceas situatie, dar baietelul meu a facut si a fost foarte accentuat. Acum trece deja!


bebe   smile Adelin-Alexandru

Offline

 

#4 2009-01-31 18:18:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

e prima data cand aud asa ceva.... e problema daca sunt grupe de sange diferite??
eu stiam ca e problema doar daca are ea rh-ul negativ, in rest nu stiam nik de genul asta yikes


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2009-01-31 18:23:19

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

nu e nici o problema.... si ce-ar fi sa stim toate cate stie doctorul? vaaaaii, cred ca as muri de frica.... rotfl2


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-01 19:24:59

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

Fetele pe mine medicul nu mi-a zis nimic de asta si nici nu a pomenit de sot sa faca analize pt asta. Mai bine fara atatea analize, ca mai mult te sperie.
Eu nici nu stiu ce rh are sotul.....si nici nu-l pun sa faca.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#7 2009-02-01 22:50:44

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

din cate stiu eu nu tb sa fie diferenta de rh adica tu + el - sau invers, daca sunt aceste diferente mama va face anticorpi pe [eriaoda sarcinii. nu vad legatura intre grupele parintilor si sarcina.. de ex eu si sotul am avut amandoi rh +, fratele si cumanta amandoi rh -. parintii mei mama rh - tata rh +, si mama a facut injectii cu anticorpi in ultimul trim de sarcina, si credema ca suntem amnadoi ok. FRatele a luat rh mamei adica neg si eu pe al lui tata ad +. iar de la anticorpi avem toate grupele de sange existente , mama BIII, tata AII, fratele AB IV si eu O I  lol  tongue

Offline

 

#8 2009-02-01 23:33:21

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

e bine totusi sa vzi cum sunt anticorpii, de obicei se poate face un icter mai pronuntat la nastere- intr-un caz fericit. daca se poate, fa-i. o data la inceputul sarcinii apoi la 2luni, sau o data pe trim, sau in functie de rezultat- si mai des.

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2009-02-01 23:35:22)

Offline

 

#9 2009-02-02 13:49:14

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

Fetelor aveti idee unde se mai fac si in alta parte testarile pt acesti anticorpi A pt incompatibilitate grupe de sange inafara de Institutul de Hematologie?
Undeva la vreo clinica ceva...

Multam

Offline

 

#10 2009-03-06 13:00:53

Tilloya
Membru
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 2

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

Sunt in aceeasi situatie.... eu am Rh - iar sotul Rh + aceasta diferenta de rh poate cauza probleme grave pentru bebe...
Daca mama este Rh negativ si tatal este Rh pozitiv probabilitatea ca si copilul sa fie Rh pozitiv este 50%. Se dezvolta o incompatibilitate intre sangele mamei si sangele copilului. Asa cum in orice reactie imunologica, un antigen care nu este cunoscut de organismul gazda va determina dezvoltarea unor anticorpi care vor incerca eliminarea antigenului respectiv. In cazul factorului Rh, sangele copilului fiind Rh pozitiv (deci poseda pe suprafata eritrocitelor factorul Rh), vine in contact cu sangele mamei (Rh negativ), deci se vor dezvolta anticorpi impotriva factorului Rh.

Incompatibilitatea Rh la prima sarcina nu este o problema, pentru ca, in mod normal, in viata intrauterina sangele fatului nu intra in circulatia sanguina materna. Totusi in timpul nasterii (sau unui avort) sangele mamei si sangele copilului se amesteca, in circulatia mamei se vor dezvolta anticorpii.

Acesti anticorpi devin periculosi doar la sarcinile ulterioare. Traverseaza placenta intrind in circulatia fetala si vor distruge eritrocitele fatului (boala hemolitica al noului nascut).
CARE SINT CONSECINTELE INCOMPATIBILITATII Rh?

La prima sarcina incompatibilitatea Rh nu afecteaza nici sanatatea mamei nici sanatatea copilului, dar la urmatoarele sarcini anticorpii formati pot cauza probleme serioase la noul nascut: anemie severa, icter, afectarea sistemului nervos central, in situatii extreme chiar si moartea copilului.

In formele mai usoare incompatibilitatea Rh produce hemoliza (distrugerea eritrocitelor). In urma distrugerii eritrocitelor se eliberereaza in sange hemoglobina care se transforma in bilirubina. Bilirubina este responsabila de culoarea galbena a mucoaselor si pielii (icter).

Concentratia bilirubinei fiind foarte mare se depoziteaza in sistemul nervos central determinind aparitia simptomelor neurologice (kernicterus).

Hydrops fetalis este o complicatie severa a incompatibilitatii Rh. In urma hemolizei masive se dezvolta o anemie severa cu insuficienta cardiaca, edema, insuficienta respiratorie, chiar si moarte.

CUM SE PREVINE SI CUM SE TRATEAZA INCOMPATIBILITATEA Rh?

La aceasta afectiune prevenirea este tratamentul cel mai potrivit. Gravidelor, la care exista probabilitatea sa se dezvolte incompatibilitatea Rh, la prima sarcina se administreaza imunoglobulina Rh (in saptamina 28 si la 72 ore dupa nastere), care va preveni dezvoltarea anticorpilor.

Imunoglobulina Rh se administreaza in orice situatie cand exista probabilitatea ca sangele matern sa vina in contact cu sangele fatului (avort, amniocenteza, orice sangerare in timpul sarcinii).

Daca medicul constata ca totusi s-au dezvoltat anticorpi-anti-Rh, sarcina va fi monitorizata (o concentratie mica de anticorpi nu pune in pericol viata fatului).

Metode terapeutice:

Fototerapia: nou nascutul se expune la lampa ultravioleta, bilirubina din sange transformindu-se astfel intr-o substanta nontoxica, hidrosolubila, eliminindu-se prin urina. Fototerapia necesita si o hidratare adecvata.

Transfuzia sanguina (exchange transfusion): restabilirea circulatiei noului nascut sau a fatului cind nivelul bilirubinei este foarte mare, anemia este foarte severa, eliminindu-se astfel si anticorpii.

Dr. Roberta Dochnal

Eu am 5 luni si sunt la prima sarcina... la ultimile teste anticorpii erau absenti, sper sa ramana asa....pe tot parcursul sarcinii..


Tilloya mami lui Ines
22 + bebe

Offline

 

#11 2009-04-09 09:26:23

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

eu stiu ca rh negativ e o probl, daca e poz nu-i nici o probl  puss


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#12 2009-04-09 11:43:35

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

katalyna, analiza asta o fac de obicei femeile insarcinate ca sa stie la ce sa se astepte...d-aia te-o fi intrebat smile nu iti face probleme


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#13 2009-04-09 14:40:08

postoleirina
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 46

Re: Grupe de sange diferite- sarcina

pokemon a scris:

katalyna, analiza asta o fac de obicei femeile insarcinate ca sa stie la ce sa se astepte...d-aia te-o fi intrebat smile nu iti face probleme

Da, asa-i. Si pemine m-a intrebat cand mi-am facut rh-ul. Intr-adevar sunt niste probleme daca rh e negativ, dar am auzit ca se face un vaccin la nastere si totul e ok.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.