homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rh negativ


#1 2009-03-12 10:29:26

florentina24
Membru
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 3

Rh negativ

Buna ziua
Ma numesc B.Florentina sunt insarcinata in 10 saptamani  gravida ,iar ieri am aflat la analize ca eu si sotul meu nu suntem compatibili Eu am Rh - negativ iar el are Rh - pozitiv
Am mai pierdut o sarciana la o saptamana  grater dar nu stiam ca am Rh negativ care este  riscul la cea de a doua sarcina si ce este de facut?  disperat
Am auzit ceva de dozare anticorpi va rog spuneti-mi unde se face si cat ma costa sau daca este gratuit ?

Va multumesc.

Offline

 



#2 2009-03-12 12:34:01

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Rh negativ

cum sa pierzi o sarcina la o saptamana? numai ai de unde sti cand esti insarcinata intr-o saptamana

Offline

 

#3 2009-03-12 12:48:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Rh negativ

nivelul de anticorpi trebuie monitorizat periodic si in functie de asta dr. va sti ce trebuie facut.
discuta cu dr. tau...
si nu fi speriata , ca nu ai dc

Offline

 

#4 2009-03-12 14:00:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Rh negativ

Probabil era gravida in 5 saptamani, multe femei pun varsta sarcinii in fct. de zilele de intarziere ale ciclului.

Offline

 

#5 2009-07-10 20:03:08

chrysstinutza
New member
De la: galati
Inregistrat: 2009-07-08
Mesaje: 59

Re: Rh negativ

eu am grupa sanguina B lll ( ca a mamei mele) si RH este negativ (al ei fiind pozitiv)...am auzit k at knd voi vrea sa am copii o sa fie cam greu...asa sa fie oare?...deokmdata eu nu vreau sa am copii k am doar 17 ani dar va veni un timp knd ma voi gandi si la bebe...atunci knd voi fi pregatita oare voi avea probleme?sad


I remember the day when I met you
I looked to your eyes and I kissed you
hjartahjartahjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-10 23:02:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Rh negativ

nu, christinuta, nu e nicio pb acum. daca ai bafta ca si vitorul tatic sa aiba rh neg, e totul super.

daca nu, o sa trebuiasca pe la sfarsitul sarcinii sa-ti faci niste analize care sa arate nivelul anticorpilor anti-rh din corpul tau (ideea e ca daca tu ai rh neg si bebe il mosteneste pe tata, adica are rh poz, hematiile tale lipsite de rh pot ataca pe cele ale lui bebe, pt ca li se pare ca exista un corp strain). DAR: 1. sangele tau intra in contact cu al lui bebe doar la nastere. 2. pe parcursul sarcinii, daca testele de anticorpi ies negative (asa cum tre sa iasa in mod normal, adica nu ai nimic format care deja sa respinga moleculele in plus de pe hematiile copilului), dr iti va face un vaccin in sapt 28 si unul dupa nastere (asta in cazul in care bebe iese cu rh poz, daca nu nu ti-l mai face).

deci cam asta ar fi.... rh neg nu mai este de mult o pb... era pe vremea mamicilor noastre, cand nu existau vaccinuri. si, oricum, la prima sarcina totul e ok.. vaccinul il faci ca sa nu formezi anticorpi si sa nu ai pb la a doua, a treia etc smile

atentie, avortul intra in aceeasi categorie cu nasterea, adica un contact intre sangele matern si cel al fatului... asa ca daca, Doamne fereste, faci vreun avort, NEAPARAT spune medicului ca ai rh neg si cere-i vaccinul.

sper ca te-am lamurit cat de cat... ma bucur ca sunt persoane responsabile care se  preocupa din timp de chestiile astea... eu la varsta ta habar n-aveam de chestiile astea, rh-ul (negativ tongue) mi l-am descoperit in sarcina smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2009-07-12 02:32:32

chrysstinutza
New member
De la: galati
Inregistrat: 2009-07-08
Mesaje: 59

Re: Rh negativ

ms mult katami:*...eu pe la 16 ani( cred) am fost sa'mi aflu grupa sanguina k ma framanta de cv timp kestia asta si cel de acolo mi'a spus k ar fi bn sa'mi aflu si rh'ul..pt at knd voi vrea un bebe...si mai apoi am aflat din diferite surse k nu ar fi kiar bn sa am rh'u neg...deoarece poate influenta in mod negativ in timpul sarcinii...sper sa ai dreptate si ms mult ink o data pt tot ce mi'ai zis si kiar nu stiam k dak ar fi sa fac un avort( doamne fereste) sa'i spun ginecologului k am rh neg...kiar luna treqt m'am speriat si ma gandeam k e posibil sa fi fost insarcinata si deja ma gandeam la avort..da multumesc lui dumnezeu k nu a fost vorba despre asa cv...si eu ma bucur k sunt persoane ca voi kre ajuta si pe alte persoane kre au vreo nelamurire...pusspusspusspuss

Ultima oara a fost editat de chrysstinutza (2009-07-12 02:33:40)


I remember the day when I met you
I looked to your eyes and I kissed you
hjartahjartahjarta

Offline

 

#8 2009-07-12 12:51:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Rh negativ

e asa cum zic wink bafta puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.