homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fibroadenom si anticonceptionale-3


#39 2009-04-02 17:07:40

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Anca, RMN  se face la recomandarea medicului si costa o groaza. Bine, poti face din proprie initiativa la o clinica privata...

Offline

 



#40 2009-04-02 19:42:18

Arcadia
New member
Inregistrat: 2009-04-02
Mesaje: 12

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Am facut RMN la recomandarea medicului.Daca te duci la un medic care are contract cu casa de asig, se poate compensa 50 % de catre casa de asigurari. Eu l-am facut la CMU si a costat 4,5 mil....altfel e 9 mil la ei. Insa am auzit ca sunt si clinici care fac cu 5-6 mil.
E o investigatie care nu te iradiaza ca o mamografie.Te introduc intr-un tunel, iti baga sanii in doua gauri si apoi iti injecteaza o subst de contrast. Nu e nimic dureros. Dureaza un sfert de ora , iar rezultatul ti-l da pe cd si pe film peste o sapt.
Nu am simitit nimic  (vreun nodul ) la axila, dar pe mine ma dor axilele de peste  20 de ani...si mai e ceva  care e linistitor : daca doare nu e cancer.Asa mi-au zis toti chirurgii...insa mastodiniile dor. Mai ales inainte de ciclu. Eu am ani buni si ani chinuitori...Uneori ma doare de nici nu pot face sport...sau sunt ani cand nu ma doare deloc...
Despre acnee : da am fost la cei mai buni dermato in tara si peste hotare. Nu manac dulciuri, nu beau coca-cola nu fumez, fac sport, nu ma fardam inainte ...ca sa fie de la cosmetice...acum folosesc cele mai bune de pe piata.
Analizele de sange sunt ok...
Mai am sa incerc autovaccin...

Offline

 

#41 2009-04-02 19:53:56

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Mie mi s-au inflamat ganglionii axilari dupa ultima menstruatie. Acum e in regula. Ce-i drept si pe mine ma dor axilele de mult timp, am facut echo mamara acum 5 ani (cred) si era totul in regula. Cred ca voi face o sonoelastografie curand.

Ultima oara a fost editat de ET (2009-04-02 19:56:10)

Offline

 

#42 2009-04-03 10:08:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

ft ciudat cazul tau cu acneea, arcadia. deci medicii nu au stiut sa-ti spuna din ce cauza e si ce tratament sa iti dea? suna dubios rmn-ul ala, la faza cu injectatul. si mai e si scump. smile mie nu mi-a zis nimeni de el, deci sper sa fie suficiente ecografiile.

sonoelastografia ce mai e? cat costa, in ce consta?

Offline

 

#43 2009-04-03 18:48:43

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: fibroadenom si anticonceptionale

E tot o investigatie pe baza de ultrasunete, dar care poate depista si tumorile maligne, asadar nu mai e nevoie de mamografie. E 150 RON la clinica unde intentionez sa merg.

Ultima oara a fost editat de ET (2009-04-03 18:49:15)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-04-03 19:05:11

Arcadia
New member
Inregistrat: 2009-04-02
Mesaje: 12

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Buna ET...la ce clinica se face  sonoelastografia ? Multumesc mult

Offline

 

#45 2009-04-03 19:30:48

Arcadia
New member
Inregistrat: 2009-04-02
Mesaje: 12

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Nu nimic periculos un rmn si nici dureros. Subst de contrast este total inofensiva si nu se injecteaza in san, ci in vena ca sa se poate vedea apoi la aparat.
E cea mai performanta metoda de investigare. Nodulii peste 2 sau 2,5 cm au in general indicatie de operatie.
Eu as fi tentata sa-l scot pe cel dureros (care e pe linia sutienului ) oricum. Daca se mareste il scot oricum.
La mine au parut deci fara ca sa fi folosit AC in ultima vreme. Dupa unele opinii de pare ca ar fi un exces de estrogeni, insa atunci de ce oare am acnee? ca doar excesul de strogeni ar trebui sa-mi confere un ten perfect, asa cum l-am avut 36 de ani...
Saptamana viitoare ma duc la Inst. Parhon la o dr-ita care e considerata cea mai buna pe probleme hormonale. A scris si numeroase carti si studii si o sa-i cer parerea in cazul fibroadenoamelor. O sa va spun si voua si pararea ei. Dar pana acum eu n-am auzit de alt tratament in afara de antiinflamatoare, naturiste si mai ales Mastodynon. Insa daca mai aflu ceva nou va spun si voua. Numai bine si week-end placut tuturor

Offline

 

#46 2009-04-04 10:54:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: fibroadenom si anticonceptionale

anca9 a scris:

doctoressa a scris:

la unele fete fibroadenoamele cresc sub estrogeni

din acest motiv, consider absolut necesar ca fiecare fata care vine la planning sa fie informata de acest lucru. deci medicul de planning sa ii explice ca exista acest risc, iar in cazul in care fata respectiva are deja fibroadenoame, sa se incerce o formula fara concentratie mare de estrogeni. oricum, eu consider ca decizia ar trebui sa-i apartina pacientei si nu medicului. medicul e dator sa expuna realitatea.
din pacate, inca nu am auzit de medici care sa procedeze astfel. desi dupa parerea mea, o verificare a sanilor ar trebui facuta intotdeauna inainte de prescrierea de anticonceptionale.

exact asta e si parerea mea si exact asa si fac(or fi fost recunosc, citeva exceptii in iarna, cind era frig ca in pivnita la mine in cabinet...)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#47 2009-04-05 08:46:36

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

salut!!aveti idee daca e vreo diferenta intre nodulii mamari in functie de zona din san unde apar?adica e mai periculos unul situat la periferia sanului inspre axila decat unul care e situat la unirea cadranelor superioare?

Offline

 

#48 2009-04-09 19:52:59

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

de ce nu imi raspunde nimeni?grater

Offline

 

#49 2009-05-23 19:51:12

Arcadia
New member
Inregistrat: 2009-04-02
Mesaje: 12

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Buna,
nu cred ca are importanta zona, ci forma lor si daca sunt maligni sau benigni...eu cred ca cea mai concludenta investigatie este RMN. Acolo ti se spune exact natura lor si asta e cel mai important.
Eu am problema chisturilor de la 18 ani...si am acum 38...dar i-am monitorizat toata viata si nu prea m-am expus la soare. Asa mi-a fost recomandat.
Vin cu o veste noua : v-am spus ca ma duc la o dr-ita f buna de la Parhon. Mi-a spus ca eu m-am dereglat hormonal si mi-a recomandat Yaz ( ruda mai sofisticata a Yasminului si cu continut mai mic de estrogeni 0.2 in loc de 0,3). Nu intrase  Yaz inca in tara, astfel incat am luat 2 luni Yasmine.Dupa doua luni de tratament macar nu ma mai dor sanii. Am fost din nou la o echo si mi-a spus ca e totul ok.
Prin urmare la mine nodulii au aparut dupa un exces de estrogeni si fara sa fi luat  Ac... AC supreseaza nivelul de estrogen  impunandu-i alte valori...asa mi-a fost explicat.
Efecte :
Pana acum nu m-am ingrasat de la ele. Iau in continuare si Mastodynon 60 pic/zi si ma simt f. bine fiindca nu ma mai dor sanii.
La mine a fost un avantaj ,fiindca eu sufeream de sindrom prementrual si plangeam, aveam depresii, ma umflam, sangeram apoi f mult timp de o sapt si aveam cheaguri.
Acum ma simt ok toata luna, mi-a revenit optimismul...ma simt mai bine. Mai departe voi vedea pe parcurs.
Sigur ca imi fac probleme, fiindca am 38 de ani, dar sunt alte femei care se confrunta cu probleme  mult mai mari decat ale mele. Daca eu ma simt bine cu Ac voi continua asa.Iau si Essentiale si vitamine ca sa protejez ficatul. O sa-mi fac si un nou set de analize.
Problema cu tenul s-a ameliorat un pic, dar nesatisfacator...ma gandesc ca totusi ar fi trebuit sa iau Laurina....o sa mai fac niste investigatii si o sa mai consult niste endocrinologi mai spre toamna. Mai las un pic timp Yasminului sa functioneze...poate dupa inca cateva luni va lucra si asupra tenului...cam atat.seara buna

Offline

 

#50 2009-05-24 09:45:48

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

pai poate ca in cazul tau e vb de chisturi si nu de noduli. din cate stiu eu chisturile se trateaza cu anticonceptionale. la mine e vb de noduli tot de pe la 18 ani ii am si eu si am luat si mastodinon si duphaston, am facut si o operatie si tot degeaba. nu vor sa dispara. am incercat si cu un tratament naturist si nimic! acu de cand am inceput sa iau ac mi-a mai aparut unul si e situat in partea laterala a sanului. dar am fost la dr si e k.pur si simplu m-am obisnuit cu ideea si nu ma mai stresez ca la inceput.

Offline

 

#51 2009-05-25 09:24:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Arcadia, ma bucur sa aud ca te simti mai bine.
asa cum spune si be_happy, anticonceptionalele sunt bun pt cazul tau (ca ai chisturi), dar nu pt cineva care are  fibroadenoame.

be_happy, tu de ce le iei? mai ales ca ai observat ca ti-a aparut inca unul. eu le-am lasat de aproape 2 ani si fbroadenoamele mele au stagnat. pt mine asta e cea mai buna solutie. nu am auzit pe cineva la care sa fi ajutat tratamentul cu duphaston, mastodinon sau produse naturiste (ma refer la femeile cu fibroadenoame la sani). si stiu multe persoane care au incercat, inclusiv eu.

Offline

 

#52 2009-05-25 12:03:17

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: fibroadenom si anticonceptionale

Arcadia, ne poti spune cum o cheama pe doctorita? tongue

Offline

 

#53 2009-05-27 16:20:55

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

anca9 a scris:

Arcadia, ma bucur sa aud ca te simti mai bine.
asa cum spune si be_happy, anticonceptionalele sunt bun pt cazul tau (ca ai chisturi), dar nu pt cineva care are  fibroadenoame.

be_happy, tu de ce le iei? mai ales ca ai observat ca ti-a aparut inca unul. eu le-am lasat de aproape 2 ani si fbroadenoamele mele au stagnat. pt mine asta e cea mai buna solutie. nu am auzit pe cineva la care sa fi ajutat tratamentul cu duphaston, mastodinon sau produse naturiste (ma refer la femeile cu fibroadenoame la sani). si stiu multe persoane care au incercat, inclusiv eu.

le iau ptr ca anul acesta sub nicio forma nu imi doresc un copil..si alta metoda de contraceptie nu prea imi este la indemana! si sunt constienta ca ac ar putea fi responsabile de aparitia unor noi noduli dar asta e...merg si eu la ecograf la fiecare doua luni ca sa nu am parte de surprize!
asa e...medicamentele care se recomanda in cazul fibroadenoamelor nu prea dau rezultate..cel putin nici eu nu am auzit vreun caz..Cred ca e un lucru cu care trebuie sa te obisnuiesti ca de retras nu prea cred ca se mai retrag.mi-a zis un dr ca e posibil ca atunci cand voi alapta sa dispara problemele!

Offline

 

#54 2009-05-27 16:26:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

eu decat sa risc sa imi apara altii mai bine ma lipsesc de sex. mie mi-e tare teama de ei si as face orice sa-i tin in loc, sa nu las altii sa apara.
nu zic sa fii crizata ca mine, dar mi s-ar parea firesc sa alegi o alta metoda de contraceptie (ca doar mai sunt cateva), cu atat mai mult cu cat ai observat ca ti-a aparut altul de cand iei ac.
povestea cu alaptatul si eu am auzit-o. nu stiu cat e de adevarata.

Offline

 

#55 2009-05-27 17:45:31

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

sa stii ca mie medicul mi-a zis de fiecare data ca din moment ce organismul meu e predispus la asemenea formatiuni ma pot astepta sa-mi apara oricand cu sau fara ac. Pur si simplu trebuie sa-i accepti. Plus ca atata timp cat nu exista riscul sa se transforme in formatiuni de natura maligna sunt linistita. pana la urma am incercat atatia ani sa scap de ei, m-am si operat am vazut ca nimic nu da roade nu-mi ramane decat sa accept ca asta sunt eu si sa merg periodic le medic sa nu am surprize.

Offline

 

#56 2009-05-28 09:39:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

asta cu organismul predispus si eu am auzit-o. in cazul meu, n-o cred. eu sunt convinsa ca mi-au aparut fibroadenoamele astea la pubertate si atata timp cat nu va avea loc un nou boom de estrogen, vor ramane sub control.
sunt de acord cu tine ca tb sa le accepti, sa te impaci cu ele, dar totodata parerea mea e ca atata timp cat poti face ceva ca sa eviti aparitia/cresterea lor, atunci acel ceva e bine facut. eu una pe principiul asta ma bazez. fac tot posibilul sa nu-mi apara altii sau sa creasca cei existenti.

Offline

 

#57 2009-05-28 12:05:59

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

atunci iti pot spune ca mie mi s-a recomandat un regim alimentar care sa cuprinda cat mai putina carne si in masura in care cuprinde sa fie carne alba. de asemenea, ar trebui evitate ciocolata, cafeaua, sucurile. eu una nu reusesc sa le evit! vad ca tu esti intr-adevar dispusa sa faci orice. eu cred ca am intrat intr-o stare de nepasare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.