homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Parerea mea .. Ce ziceti ?-2


#20 2009-04-08 18:57:32

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Nu sunt eu suparata din atata lucru dsi doamne fereste de cate ori am scris parerea mea in ultimul post rotfl

Offline

 



#21 2009-04-08 19:01:52

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

lol


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#22 2009-04-08 19:14:07

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

eu am o relatie de 6 ani jumate si parerea mea si a lui iubi e ca nu longevitatea relatiei trebuie sa ne determine sa ne alegem metoda contraceptiva...putem sta toata viata impreuna si sa folosim prez daca noua ne e bine asa.
noi folosim prezervativ cand si cand in rest metoda calendarului. acum folosim prez ca nu vrem un bebe deocamdata dar de la anul cand ne vom muta impreuna nu ne mai facem griji de bebe. daca vine va fi bine primit de amandoi.
amandoi suntem de parere ca fara prezervativ amandoi simtit mult mai bine, dar cu toate astea iubi mi-a zis ca nu vrea sa inghit pilule ca sa ma dau peste cap. n-o sa stau acum sa inghit o viata intreaga pilule doar sa ma feresc de bebe.
de la anul voi folosi metoda calendarului si spermicide si atat o sa renunt la prezervativ definitv. am discutat si cu mama si mi-a recomandat si ea sa folosesc asa ei nu i s-a intamplat niciun incident.
sunt de parere ca prezervativul nu dauneaza sanatatii cu nimic comparativ cu pilulele care in afara faptului ca te feresc de sarcina alt beneficiu nu-l au.
pt dureri de burta si reglare de menstra se rezolva si cu altele nu doar cu pilule, dar noi aici vb strict pe contraceptie.
am mai zis-o oricum fiecare alege pt el ce e mai ok, dar eu n-as folosi in veci pilule ca nu suporta partenerul prezervativul....adica hai sa inghit eu hormoni si sa ma ingras si sa pun celulita sa-mi scada libidoul, sa ma dereglez sa risc sa nu mai raman insarcinata ca nu suporta barbatul prezervativul, asta e culmea.

Offline

 

#23 2009-04-09 10:35:58

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

andrulina, nu e chiar asa rau cu efectele anticonceptionalelor... dar, ma rog, asta e parerea ta smile

oricum, asa cum ziceau fetele mai sus, metoda contraceptiva se alege in 2. asa cum unii nu sunt de acord cu anticonceptionalele, asa altii nu sunt de acord cu prezervativul.

Offline

 

#24 2009-04-09 14:27:38

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

eu am vb din proprie experienta si am mai intalnit f multe fete care iau pilule si se plang ca au luat in greutate, ca nu mai au libidou, ca au facut celulita.....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-04-09 16:06:00

louisse
New member
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 44

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

personal nu am fost niciodata de acord cu pilula,dar nu am alegere.eu ma irit de la prezervativ si actualul meu iubit nu il suporta.decizia am luat-o amandoi si nu a fost simplu pentru mine.dar nici nu m-as mai vedea  in postura de a folosi mereu prezervativul,cu persoana in care am incredre si pe care o iubesc .e ca o bariera.ultima mea relatie s-a deteriorat din cauza asta ,in ceea ce ma priveste.eu nu vroiam pilula si el nu vroia altfel decat cu prezervativ.in 2 ani de relatie cred ca o singura data a fost fara.e groaznic.ma gandeam numai la asta cand ne apucam de ceva.poate poate o fi uitand de...........da de unde?aiurea.e totul mecanic.asta e parerea mea

Offline

 

#26 2009-04-09 16:09:34

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

si eu sunt impotriva anticonceptionalelor pentru ca au prea multe reactii nedorite. Ele te pot scapa doar de o sarcina ca in rest.............


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#27 2009-04-10 10:06:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

andru, dar nu e riscant cum faceti voi? in spermicide poti avea incredere? ce probabilitate au? metoda calendarului mi se pare ft, ft riscanta. el se termina inauntru cand alegeti metoda asta? tu ai ciclu regulat, fix 28 zile?

in rest, perfect de acord cu ce ai zis despre anticonceptionale si alegerea lor.
de asemenea, de acord si cu lady in black: fiecare cuplu decide metoda potrivita. pe mine ma revolta insa ca cele mai multe fete nu cunosc reactiile adverse ale pilulelor sau nu le acorda suficienta importanta si credibilitate. multe decid sa le ia pt ca "asa e mai simplu, mai placut si fara griji". da, fara griji pe moment, dar in timp?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-04-10 10:11:09)

Offline

 

#28 2009-04-10 11:56:29

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Eu cred ca maj care le iau la sfatul medicului stiu reactiile adverse. Pe mine doctorita m-a chemat luna viitoare la analize sa vada daca totul e ok cu anticonceptionalele, cum stau cu ficatul etc.

Plus, oentru unele persoane anticonceptionalele au si efecte pozitive. Adica multe fete au niste dureri inainte de menstruatie de nu sunt in stare sa faca nimic. Eu luna asta nu am simtit nimic si nu mi-a venit sa cred. Am recuperat vre-o 3 zile din viata pe luna.

Offline

 

#29 2009-04-10 12:03:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

ai dreptate. si cu efectele pozitive. eu ma refeream la cele care le iau fara nicio prescriptie sau informare.

Offline

 

#30 2009-04-10 13:16:22

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

anca9 a scris:

andru, dar nu e riscant cum faceti voi? in spermicide poti avea incredere? ce probabilitate au? metoda calendarului mi se pare ft, ft riscanta. el se termina inauntru cand alegeti metoda asta? tu ai ciclu regulat, fix 28 zile?

in rest, perfect de acord cu ce ai zis despre anticonceptionale si alegerea lor.
de asemenea, de acord si cu lady in black: fiecare cuplu decide metoda potrivita. pe mine ma revolta insa ca cele mai multe fete nu cunosc reactiile adverse ale pilulelor sau nu le acorda suficienta importanta si credibilitate. multe decid sa le ia pt ca "asa e mai simplu, mai placut si fara griji". da, fara griji pe moment, dar in timp?

eu am menstruatia f regulata 28, 29 de zile.....si nu poti ramane insarcinata in perioada nefertila si daca mai folosesti si spermicide cu atat mai putin....am zis mai sus ca folosim prezervativul uneori mai ales in perioada fertila iar uneori cand o facem fara si sunt in perioada fertila nu ejaculeaza inauntru....dar incercam sa evitam coit intrerupt pt ca nu e sanatos pt el.
si da cand aleg metoda spermicidelor + metoda calendarului ejaculeaza inauntru...asta avem de gand sa o folosim cand ne vom muta impreuna.  oricum iubi a zis ca dupa ce ne vom muta chiar nu isi mai face pb sa nu raman pt ca atunci pot face bebe adica de la anul daca va fi sa raman asa accidental. deocamdata prezervativ si metoda calendarului... si n-am avut nicioadata probleme....mi-a zis si doctorul ca daca am menstra regulata si folosesc spermicide e ok, doar in perioada fertila sa am grija.

Offline

 

#31 2009-04-10 13:58:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

esti norocoasa, atunci. spermicidele nu au niciun dezavantaj? nu te poti irita de la ele?

Offline

 

#32 2009-04-10 16:50:09

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

depinde daca le tolerezi....in mod normal daca tolerezi prezervativul care si el are spermicid atunci tolerezi si celelalte spermicide

Offline

 

#33 2009-04-10 17:05:55

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Habar n-aveam ca rezervativele au spermicid. Esti sigura? Toate au, sau numai cateva?

Offline

 

#34 2009-04-10 17:06:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

eu stiu ca toate.

Offline

 

#35 2009-04-10 18:19:34

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Uitati ce am gasit eu pe wikipedia, nu cred ca toate au spermicide pe ele.

Spermicidal

Some latex condoms are lubricated at the manufacturer with a small amount of a nonoxynol-9, a spermicidal chemical. According to Consumer Reports, spermicidally lubricated condoms have no additional benefit in preventing pregnancy, have a shorter shelf life, and may cause urinary-tract infections in women.[88] In contrast, application of separately packaged spermicide is believed to increase the contraceptive efficacy of condoms.[89]

Nonoxynol-9 was once believed to offer additional protection against STDs (including HIV) but recent studies have shown that, with frequent use, nonoxynol-9 may increase the risk of HIV transmission.[90] The World Health Organization says that spermicidally lubricated condoms should no longer be promoted. However, they recommend using a nonoxynol-9 lubricated condom over no condom at all.[91] As of 2005, nine condom manufacturers have stopped manufacturing condoms with nonoxynol-9, Planned Parenthood has discontinued the distribution of condoms so lubricated,[92] and the Food and Drug Administration has proposed a warning regarding this issue.[93

Nu stiu daca e voie sau nu sa dam bucati din alte parti...

Offline

 

#36 2009-04-10 18:31:06

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

sunt si fara spermicide si cu....dar majoritatea cu spermicide sunt din cate stiu eu

Offline

 

#37 2009-04-10 20:35:15

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

PillBlast a scris:

Habar n-aveam ca rezervativele au spermicid. Esti sigura? Toate au, sau numai cateva?

eu stiu ca doar cele extra safe, la durex asa era insa nu bag mana in foc.

din pacate multe fete iau ac dupa capul lor si nu cunosc efectele adverse insa nu e cazul sa generalizam.
si stiti ca au si alte beneficii exceptand contraceptia

ceea ce ma enerveaza pe mine sunt atitudinile acestea agresive fie impotriva contraceptivelor, fie impotriva prezervativelor: ca fac numai rau, ca te deregleaza, ca pe X il irita etc. eu zic sa nu mai judecati doar prin prisma propriilor experiente ci sa priviti in ansamblu smile

PillBlasat, nu are nimic, se considera reclama doar cand tu castigi ceva in urma postarii pe site a anumitor linkuri/mesaje
ceea ce ai scris mai sus are rol informativ

Offline

 

#38 2009-04-10 21:46:28

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

lady in black a scris:

ceea ce ma enerveaza pe mine sunt atitudinile acestea agresive fie impotriva contraceptivelor, fie impotriva prezervativelor: ca fac numai rau, ca te deregleaza, ca pe X il irita etc. eu zic sa nu mai judecati doar prin prisma propriilor experiente ci sa priviti in ansamblu smile

subscriu  tummenupp


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.