homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre sarcina-3


#39 2006-10-27 17:02:35

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: Despre sarcina

alexia a scris:

Diana, ai vreo sora/vreun frate geaman(a) ???

Nu, mama a nascut 2 gemeni mai mari decat mine, care, din nefericire nu au supravietuit. Baietel si fetita.


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 



#40 2006-10-27 19:23:12

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Despre sarcina

off...ce dureros... cel mai mult imi place cand au sexe diferite! E mai interesant!

Offline

 

#41 2006-10-27 19:29:11

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: Despre sarcina

sarcina usoara... si sincere felicitari! esti un om extraordinar....copilasii tai o sa fie mandrii cu o asa mamica! 2 pooopici - pt fiecare bebelush cate unul:">

Ultima oara a fost editat de annna (2006-10-27 19:29:32)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#42 2006-10-27 20:00:23

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Despre sarcina

Felicitari!Esti o femeie demna de admirat!Ai tot respectul meu.Sa ai o sarcina usoara si bebeii tai sa fie sanatosi si frumosi si voiosi!


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#43 2006-10-27 20:42:37

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

Buna ..azi am fost la medicul de familie si am ramas uimita de atitudinea ei..mai ca nu era sa imi recomande pe cineva sa ma ajute sa-i fac marinari dar i-am taiat-o scurt ..pt ca i-am spus d-na doctor ,,a fost o greseala un accident dar pe care mi-l asum...singurul lucru pe care mi-l doresc este ca cei doi sau cele doua sa fie sanatoase..si cam atit deocamdata...desigur ca i-am spus ca daca nu vrea sa ma ia inh evidenta ca pacienta insarcinata ..nu ma supar ..gasesc alt medic..la care a vazut ca sunt foarte hotarata..si nu am glumit..imi doresc ingerii astia,vorbesc cu ei ca si cum ar fi de fata,deci nimeni nu poate sa ma judece...stiu singura la ce ma implic dar nu dau inapoi..mai greu o saa imi fie cu accesoriile..pt ca nu am serviciu deci o sa vad eu ..faptul ca nu am deocamdata nici posibilitati materiale de lux nu ma descurajeaza..unele femei dau bani frumosi sa aibba macar un copil..altora li se intampla mai mult sau mai putin voluntar sa fie mame...deci sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru cadourile care sunt in pantecele meu si de care o sa ma bucur din plin peste citeva luni.am o prietena foarte buna...nu e nici ea foarte instarita dar e o fata super ..are un copil si il creste singura...o sa ma ajute cu ce poate..si cu ce i-a mai ramas de la baietel ...o sa ma descurc fetelor..nu dau inapoi..sunt chiar fericita...credeti-ma si as vrea sa fiti si voi fericite/fericiti cu mine impreuna...va multumesc..p.s pierderea in greutate este din cauza lipsei de vitamine..organismul meu nu asimileaza destul de rapid ceea ce consuma..dar mi-a spus medicul ca o saa fie ok...si o cred...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2006-10-27 20:48:50

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: Despre sarcina

Si noi suntem fericite alaturi de tine, Riona! Speram sa va fie cat mai bine si sa reusesti in ce ti-ai propus, esti o femeie cu adevarat puternica! Nu vrei ca tatal copiilor sa te ajute nici macar financiar? Inteleg ca nu vrei sa fiti un cuplu, dar mi se pare firesc ca, dupa ce a "contribuit" la concepere, sa contribuie si la crestere, chiar daca de la distanta. Sper ca nu te-am suparat! smile


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#45 2006-10-27 21:05:20

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

sincer..?nu are cu ce...nu a lucrat in viata lui..fuge de lucru ca Incornoratu de tamaie..ma scuzati ca folosesc limbajul asta..nu are nici cat am eu...asta nu ca ma laud dar fac o comparatie ..cum as putea pastra o relatie cu cineva care nu poate sa imi ofere nici minimul necesar?ca ma iubeste!!dragostea trece prin stomac si nu tine loc de plata la intretinere curent caldura apa ,mancare..cred ca am dreptate...nu a realizat nimik concret in viata lui..asta am mai spus-o..dar eu chiar nu vreau sa il jignesc dar asta e realitatea...e un om care depinde de cei sdin jur pt ca nu se stie ajuta singur...eu de exemplu ..o sa fac tot ce o sa pot sa lucrez ceva si daca temporar pentru ca stiu ca trebuie...nu poti sa stai o vesnicie,sa-ti bage altii painea in gura...sa ma scuzati daca am folosit limbaj nepotrivit..spuneam doar adevarul...

Offline

 

#46 2006-10-27 22:57:52

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Despre sarcina

esti de admirat!!!! si ai si 2 bebei, mi-ar place si mie sa am gemeni big_smile
la cat esti de ambitioasa si curajoasa o sa te descurci financiar wink. in rest sa fiti sanatosi toti 3!


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#47 2006-10-27 23:26:13

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

da,stiu sunt doi..si asta ma motiveaza sa nu ma opresc doar la rolul de mama..eu sunt studenta la o facultate de Relatii Internationale.Studii Europene,ceea ce inseamna ca intr-adevar am nevoie de o mica pauza dar ambitiile mele profesionale nu se opresc doar la a avea copii..o sa imi reiau studiile cit pot de rapid ,deocamdata merg la cursuri..insa s-ar putea sa imi aman licenta...mai e pina atunci...oricum sper sa fie bine cu bebelinele mele pe care le ador...totul va fi la patrat..deja mor de nerabdare..mersic de incurajari

Offline

 

#48 2006-10-27 23:46:48

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Despre sarcina

Riona, esti din Bucuresti? Iti pun deoparte niste hainute? Pot sa-ti dau si un patut de lemn. Copiii mei au dormit foarte putin in el, pentru ca ei dorm cu mine in pat. Principala functie a patutului la noi, este de a bloca patul mare sa nu cada copiii din el, peste cateva luni cred ca ne vom putea lipsi de el, deci daca vrei, te asteapta.
Numai bine! Curaj!

Offline

 

#49 2006-10-27 23:59:15

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

Satina..iti multumesc din suflet esti tare amabila dar sunt din Oradea,deci este o distanta mare de tot Oradea Bucuresti ..daca eram acolo ti-l cumparam si iti acceptam si hainutele dar sunt aici...imi pare foarte rau..chiar ma gandeam..ca baietelul prietenei mele doarme cu ea in pat deci nu are patut ca il luam de la ea...Dar o sa fie bine..Dumnezeu si Maicuta Sfanta ma ajuta si gasesc eu o solutie..pentru ingerii mei..(ai si tu gemeni?)iti multumesc inca o data pentru intentie...merg sa ma culc, pentru ca la bebeline le e somn si nu vreau sa le fac rau si sa imi bat joc de sanataTEA mea..noapte buna tuturor..mai vorbim maine...ps...sarcina isi intra in drepturi la fel si greturile si capriciile alimentare,in plus mi-e somn cam toata ziua..sa fie bine..imi doresc...si sa am curaj..

Offline

 

#50 2006-10-28 14:24:10

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: Despre sarcina

Stiu ca dragostea trece prin stomac, tocmai de-aia te intrebam de el, ma gandeam ca te-ar putea ajuta. Daca iti putem fi de folos, sa ne anunti! Ai grija de voi! smile cand te gandesti la nume, sa ne spui si noua!! big_smile


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#51 2006-10-29 00:29:06

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

va multumesc..azi am plins cam toata ziua pentru ca nu-i inteleg deloc pe unii,dau sfaturi de parca ar avea piatra dura in lok de suflet..."fa avort ca oricum nu o sa ai ce sa le dai sa manance! "nu fi proasta sa-i pastrezi ,scapa de ei,in 2 saptamani ai si uitat ca au fost in pantecele tau..!"si alte sfaturi de astea..cum pot fi asa rai oamenii?sunt doi nu unul..si oricum eu nu renunt..ai iubesc si o sa ma descurc ..cumva...numai ca ma socheaza rautatea unora..pentru ca sfaturi de astea nu cred ca vin din dragoste...va multumesc si sper ca nu v-am plictisit....stiu ca plansul si nervii nu fac bine la bebeline...dar azi nu m-am putut abtine..sunt singura dar nu cred ca sunt incapabila cum cred unii vreau sa le demonstrez ca se inseala...noapte buna..merg sa dorm..asta face si mai bine la toti trei!

Offline

 

#52 2006-10-29 09:32:27

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Despre sarcina

Imi pare rau ca e distanta asa de mare, e cam greu sa ajunga la tine patutul si hainutele (iti dadeam totul pe gratis, nu vreau nici un leu, pentru nimic)... dar pana la vara mai e mult, mai vedem, poate apare vreo solutie.
Sa stii ca e mai bine sa dormi cu copiii in pat. Eu asa fac. Nici nu suport sa ma uit la copilul meu printre gratii, cat e mic si suge vreau sa stea langa mine. E si mult mai usor asa, mai ales noaptea in timpul alaptarii, bebe suge, eu motai intinsa in pat si adormim amandoi fara sa ne dam seama. Pe cel mare mai incercam sa-l pun in patut, dar pierdeam toata noaptea leganandu-l si cand il puneam in patut se trezea si urla de mama focului, asa ca iar il plimbam, iar il leganam pana adormea si iar se trezea. M-am prins ca e falimentara dorinta mea de a-l obisnui in patut si de atunci ne-a fost mult mai bine. Ti-ar fi de folos patutul mai mult pe post de tarc, atunci cand incep sa se rasuceasca si pot cadea din pat atunci cand ii lasi singuri, dar, poti sa gasesti o modalitate de bloca patul si e ok.

Eu nu am gemeni. Au venit pe rand.

Offline

 

#53 2006-10-29 09:33:50

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Despre sarcina

Te inteleg in privinta celor care... parca ar vrea sa-ti smulga copilul din pantec. Eu asa simteam. Si mie imi ziceau la fel, mai ales cand am depasit pragul psihologic de doi copii, asta in ciuda faptului ca eram deja casatorita, dar gaseau ei motive, ca sunt prea tanara la primul (aveam 23 de ani), ca o sa-mi fie greu, cu doi, cu trei... ca aia si ailalta... Ideea e ca acesti oameni au facut in viata lor o alegere... cumplita... si nu au uitat in doua saptamani, si undeva in adancul lor trebuie sa-si justifice in fiecare zi poate cumplita "optiune". Altfel nu ar putea trai. Ar trebui sa accepte ca si-au omorat copilul... si ca nimic nu-i indreptateste. Tu ai fi un exemplu pentru faptul ca in ultima instanta avortul ar fi o "solutie". In loc de asta, tu intorci roata la 180 de grade si in ciuda dificultatilor (probabil cu mult mai mari decat cele care le justificau lor alegerea), tu le daruiesti viata copiior tai, ai nadejde, lupti... Intelegi, atitudinea ta ii acuza. Asta e, iarta-i ca nu stiu ce fac. Dar evita-i sa nu te tulbure. Daca doctorii (de familie, ginecologul) te judeca, schimba-i fara regrete. Intre toti doctorii din Oradea trebuie sa fie si vreunul care sa nu fie de acord cu avortul sau macar sa aibe bunul simt sa-ti respecte libertatea de a alege si sa respecte efortul pe cae ti-l asumi.

Numai bine, sa-ti fie dupa nadejdea ta.

P.S. pentru greturi mananca ghimbir (se gaseste in supermarketuri), puri si simplu musti din el in timp ce iei masa. Poti sa iti faci si ceai din cateva feliute subtiri, sau razi putin si il pui in mancare. Sau poti sa folosesti pulbere (il gasesti la condimente). Alt ceai bun este roinita (melissa) si cele de galbenele si/sau coada soricelului, sau musetel+cimbru.
Somnul e firesc, dormi cat mai mult, e foarte important.

Offline

 

#54 2006-10-29 09:44:03

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

nu pune la suflet tot ce spun oamenii. e viata ta, doar tu ai dreptul sa iei decizii. si nu mai plange aiurea pt ce spun ei. sunt perfect de acord cu satina: ceea ce faci tu le da lor o plama foarte dureroasa. mergi mai departe cu capul sus. esti o femeie foarte puternica.


Nobody home

Offline

 

#55 2006-10-29 11:07:40

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

buna dimineata...mersi de incurajare deja azi dimineata a fost mai bine...urmatorul pas pe care doresc sa il fac este ca sa imi caut ceva de lucru...eu cred ca nu e nimik rau in asta..oricum as dori ceva care sa nu ma solicite foarte mult si sa faca rau sarcinii..si ca si cum asta nu ar fi de ajuns.."'.magnificul tatic" bate in retragere...ca deh..el nu vrea sa se implice daca el nu il iubesc si nu ma marit cu el...prostii!!nici macar nu i-am cerut nimik si deja face pe victima infranta si traumatizata..oricum i-am spus foarte clar sa ne scuteasca pe mine si pe ingerii mei de mofturile lui si de prostiile lui inutile..intr-un cuvant i-am cam cerut sa o terminam de tot pentru ca nu ajungem nicaieri!!..oricum eu lupt pentru ca ingerii mei sa fie sanatosi si sa fie mandri ca exista si sunt cei mai fericiti copii chiar daca fara tata...o sa lupt pina la capat...pentru ca Dumnezeu o ssa imi dea curaj..iar Maicuta Sfanta o sa-i ocroteasca cum stie ea mai bine si o sa fie bine..va pup

Offline

 

#56 2006-10-29 11:44:41

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: Despre sarcina

Eu zic sa-ti continui planurile. Nu privi in jur pt ca oamenii sunt rai si invidiosi. Cred ca satina are mare dreptate. Curaj! Daca te ajuta cu ceva, noi suntem langa tine!


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#57 2006-10-29 11:47:08

andrada1983
New member
Inregistrat: 2006-10-19
Mesaje: 42

Re: Despre sarcina

riona, da-i incolo de barbati, si asa sunt facuti mai mult pentru a ne complica viata smile sincer, iti doresc tie si la bebeline toata sanatatea si norocul dim lume. sper sa fie fete asa cum iti doresti si sa fii tare mandra de ele, iar cand iti va fi greu sa stii ca aici o sa te ajutam cum o sa putem iar dumnezeu nu ne da nimic din ce nu putem duce. capul sus si lasa lumea sa vorbeasca, caci vorbeste doar invidia din ei. le dai o lectie de viata si ei nu sunt dispusi s-o vada si sa invete ceva din ea. va pup pe toate trei puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.