homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pierdut sarcina


#1 2009-04-29 12:29:36

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Pierdut sarcina

Buna, fetelor!
Sora mea a trecut de curand printr-o experienta urata. A pierdut o sarcina care avea aproape 3 luni. Nu a avut greturi deloc pe tot parcursul celor aproape 3 luni iar durere a avut o singura data la piciorul drept, de sus pana jos. Cand a avut durerile s-a alarmat si s-a dus la ginecologul ei. Acesta i-a dat de facut o serie de analize care au iesit bune. In cateva zile i-a incetat si durerea. Doctorul a spus ca copilul se dezvolta normal, inimioara ii batea la parametrii normali, totul parea ca e bine.
La 3 saptamani dupa aceasta durerea la picior a avut sangerari maronii. S-a dus la doctor din nou, a facut echo si s-a vazut ca bebele era mort. Dupa masuratori s-a ajus la concluzia ca murise deja de 2 saptamani! Cum e posibil ca sora mea sa nu simta nimic in tot acest timp? Nici o durere, nici un disconfort!
Aceasta veste o aflase intr-o joi. Iar medicul a programat-o la chiuretaj abia pe marti! E normal asa ceva? Sa stai atat cu bebele mort si nici dupa ce a aflat sa nu i-l scoata? Complicatiile merg mai departe! Deoarece la o zi dupa ce a aflat vestea cea proasta a facut avort spontan, sau cum se numeste, si a ajuns la urgente sa o chiureteze(de fapt numai sa curete locul, ca bebele a iesit singur afara)! A primit ceva calmante si antibiotice sa le ia dupa avort, dar doctorul ei i-a spus sa vina in control abia peste 10 zile!
Va intreb si pe voi: e normal ce i-a facut medicul acesta surorii mele? Adica, nah, nu a putut el sa impiedice sau sa prevada moartea micutului, dar macar sa o fi scapat de tot chinul prin care a trecut dupa aceea, in momentul in care a vazut ca bebele nu mai traieste!
Atat eu cat si sora mea am fost foarte multumite de acest doctor! Aveam impresia ca e profesionist si ca isi face treaba fara sa se grabeasca. Sora-mea a stat la control chiar si 50 minute, nu 5-10 ca in alte parti. Pana acum citisem numai recomandari bune in ceea ce il priveste. Nu am auzit pe nimeni sa fie nemultumit de el. E destul de tanar si parea ca isi da interesul.
Ce credeti?
Mersi

Offline

 



#2 2009-04-29 13:35:23

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Pierdut sarcina

imi pare rau pt sora ta.....
noi aici pe forum mai ales la aspirante am mai avut asemenea cazuri, dar eu zic ca din momnet ce a constata ca e mort, trebuia sa-i fii  facut atunci chiuretajul
cum il cheama pe doctor si la ce spital e?

inca o data imi pare rau, dar nu ai ce face, trebuie sa o incurajezi sa treaca peste moment, si sa incerce din nou, parca dupa 2-3 luni are voie, sa se refaca uterul....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#3 2009-04-29 13:41:11

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Pierdut sarcina

Andi, imi pare rau pt ce a patit sora ta.
Doamne fereste!
Se mai intampla, am auzit cazuri.
Dar totusi, daca copilul nu mai traia, trebuia sa o interneze imediat, nu sa il lase inauntru iar cateva zile, parerea mea.....
De prevenit, nu stiu daca se poate preveni, daca sora ta nu a avut probleme, dureri, sangerari, analizele erau bune.....
Eventual acum sa faca niste analize amanuntite sa vada ce s-a intamplat (rh-ul, anticorpi fosfolipidici, coagulograma, complexul TORCH - daca nu l-a facut, etc).
Doamne ajuta in continuare!


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#4 2009-04-29 13:54:05

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Pierdut sarcina

Doamne fereste!cred ca as fi terifiata daca m-as afla in situatia asta...sa am bebele mort in burta si sa mai stau si cateva zile cu el asa...bang


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#5 2009-04-29 14:23:32

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Pierdut sarcina

andi mi s-a zbarlit pielea pe mine ... e groaznic  sad ... din cate am aflat si eu atunci cand pierzi o sarcina (se opreste din ev) nu simti nimic, atunci cand nu mai ai simptome de gravida (greturi, stari de oboseala, sanii mariti si sensibili) atunci sa fie un semn de intreb, deci cand se opreste din ev nu se simte nimic...afli doar in urma eco, cand se produce avort spontan atunci se vede (e sangerare mare si dureri)...sa dea Dumnezeu sa-si revina sora ta si tu sa fii langa ea  kram


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-29 17:44:29

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Pierdut sarcina

Suntem cu totii langa ea. Si e o fata tare! Isi revine, desi socul, durerea si supararea au fost foarte mari!
Cat despre simpome, de la inceputul sarcinii si pana la sfarsitul ei ea nu a avut greturi sau alte simptome. Deci, din pacate, ea nu prea avea cum sa banuiasca ca e ceva in neregula.
Deci, sa inteleg ca si voi credeti ca doctorul a gresit tare mult ca nu i-a facut chiuretaj imediat! Ma gandeam sa ii mai dau o sansa, si sa aflu de la voi ca ar putea sa aibe un motiv intemeiat pentru care i-a mai spus sa mai astepte 5 zile pana sa ii faca chiuretajul...

Doamne ajuta pe mai departe sa ii fie bine!

Ultima oara a fost editat de andi_ene (2009-04-29 17:47:21)

Offline

 

#7 2009-04-29 17:53:13

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Pierdut sarcina

Andi, sa mearga sa ceara opinia si altui medic si apoi hotarati medicul.
Oricum, parerea mea e ca trebuia sa-i faca macar a doua zi chiuretajul.
Dar pt pierderea bebeului, nu avea ce sa va faca medicul, nu cred ca putea preveni asta daca sora ta nu a avut probleme.
Sanatate multa si sa dea Domnul sa treaca peste asta si sa aibe apoi un bebe sanatos.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.