homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

La cate saptamani ati nascut?-2


#20 2009-09-17 16:00:30

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: la cate saptamani ati nascut?

Nu se vede nimic !


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 



#21 2009-09-17 16:26:19

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: la cate saptamani ati nascut?

incearca acum


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#22 2009-09-17 16:48:56

livya
Full member
De la: zalau....acum milano.
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 517

Re: la cate saptamani ati nascut?

anne85 a scris:

Da' stai, ca n-am terminat cu tine !
Cum din trei impinsaturi - numai atat ?
Ca eu pe imaginile alea de pe Youtube (pe care mai bine nu le vedeam) am observat ca se "munceste " mai mult la o nastere.
Off, ce bine ar fi sa mearga si la mine asa de repede !
Nu zic ca o sa refuz categoric cezariana sau epidurala, dar daca o sa se poata vreau sa nasc cat mai natural, sa simt totul ...

da draga de doua ori am impins,si ziceau ca nu e destul...sa imjping mai tare chicot
apoi a treia oara am impins tare de tot...si a si iesit ,ca pe tobogan...
m-am dilatat foarte repede...si era coborata burtica jos tare...
depinde de fiecare mamica ... smile in parte

Ultima oara a fost editat de livya (2009-09-17 16:50:49)


mihai pui de livya
un vot pentru mihai kram

mami de baietel mihai...santahappyapplause

Offline

 

#23 2009-09-17 19:40:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: la cate saptamani ati nascut?

pai depinde... unele mamaici nasc in cateva minute, altele in cateva ore... altele in cateva zile big_smile

si eu tot natural fara epidurala vreau... sigur fara epidurala, am sa-i zic dr de la inceput sa nu bage in seama ce cer atunci, ci ce am zis inainte, cand eram in deplinatatea facultatilor mintale lol

si n-am inteles niciodata cum e faza cu "cezariana de frica"... mie mi se par mult mai multe chestii de care sa-ti fie frica la o cezariana... anestezia... operatia... toate astea implica mult mai multe riscuri decat o nastere naturala, zic eu...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#24 2009-09-17 20:28:59

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: la cate saptamani ati nascut?

Katami,te admir pentru curaj.Eu am zis de cand ma stiu ca vreau cezariana,dar doctorul meu nu face decat daca este absolut necesara.Am mers pe mana lui,si bine am facut.Am nascut natural,foarte usor,si m-am refacut foarte repede.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-09-17 20:38:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: la cate saptamani ati nascut?

suntem cam offtopic aici... dar era un studiu pe forumul "despre copii.ro" in care femeile trebuiau sa argumenteze de ce nasterea prin cezariana a depasit, in romania, nasterea naturala (pe cand in alte tari e exact invers). si administratorul care a facut topicul comenta f corect si pertinent intr-un post... zicea ca si mine, ca nu pricepe cum e cu "cezariana de frica" (acolo multe argumentau ca le era frica sa nasca natural IN ROMANIA, din cauza conditiilor nasoale din spital, a modului in care esti tratata etc). iar el/ea zicea ca ok... daca e sa consideram medicii/asistentele nepriceputi/e, nepasarea, mizeria etc, tot o cezariana e mai riscanta... pentru ca:
1. anestezistul poate gresi doza/substanta/locul
2. ustensilele pot fi prost sterilizate
3. neglijenta poate fi la ea acasa si acolo... si tu dormi bine mersi, nici macar nu poti riposta/cere ajutor
4. cezariana necesita refacere sub supraveghere mai atenta... ori daca dai peste o asistenta nepasatoare.... si nici nu te poti ridica din pat.... e paradoxul: ne plangem ca spitalele au conditii aiurea, dar vrem sa fim mai dependente de medici si spital...

ma rog... el avea o groaza de argumente de genul asta...

oricum, din statistica MEA, din pacate, marea majoritate a femeilor care isi doresc sa nasca natural parca de-a dracului ajung la operatie sad stiu o gramada de cazuri.... incerc si eu sa ma setez pe "oricum ar fi, bebe sa fie sanatos". si stiu si multe cazuri ca al tau... care au nascut natural usor, desi le era initial frica de nasterea naturala smile

Ultima oara a fost editat de katami (2009-09-17 20:39:32)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#26 2009-09-17 21:29:30

livya
Full member
De la: zalau....acum milano.
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 517

Re: la cate saptamani ati nascut?

katami a scris:

pai depinde... unele mamaici nasc in cateva minute, altele in cateva ore... altele in cateva zile big_smile

si eu tot natural fara epidurala vreau... sigur fara epidurala, am sa-i zic dr de la inceput sa nu bage in seama ce cer atunci, ci ce am zis inainte, cand eram in deplinatatea facultatilor mintale lol

si n-am inteles niciodata cum e faza cu "cezariana de frica"... mie mi se par mult mai multe chestii de care sa-ti fie frica la o cezariana... anestezia... operatia... toate astea implica mult mai multe riscuri decat o nastere naturala, zic eu...

de acord cu tine... puss
atunci in momentele alea cand aveam dureri,vroiam toate epiduralele din lume.... chicot
si totusi am rezistat...mi-a dat putere El... smile


mihai pui de livya
un vot pentru mihai kram

mami de baietel mihai...santahappyapplause

Offline

 

#27 2009-09-18 20:54:22

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: la cate saptamani ati nascut?

eu sunt semi-curajoasa... vreau natural CU epidurala chicot


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#28 2009-09-18 21:09:42

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: la cate saptamani ati nascut?

katami a scris:

si n-am inteles niciodata cum e faza cu "cezariana de frica"... mie mi se par mult mai multe chestii de care sa-ti fie frica la o cezariana... anestezia... operatia... toate astea implica mult mai multe riscuri decat o nastere naturala, zic eu...

mie imi e mai frica de cezariana decat de naturala  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#29 2009-09-18 21:10:01

livya
Full member
De la: zalau....acum milano.
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 517

Re: la cate saptamani ati nascut?

Crssy85 a scris:

eu sunt semi-curajoasa... vreau natural CU epidurala chicot

asa ii ziceam si eu doctorului cand megeam la controale,ca eu vreau epidurala,apoi el zicea ca nu imi face ,ca el nu risca ,deoarece la epidurala nu simti cat de tare trebuie sa impingi,si zicea ca se pot intampla multe.... sad
dar asa mi-a zis mie....nu te descuraja,fiecare face cum crede,nu toata lumea suporta durerea aia...nici eu nu am prea suportat,dar nu a vrut sa imi faca,zicea ca in cazul asta sa schimb doctorul ca el nu face..era un doctor bun,si deaia am ascultat...si multumita am fost de el... puss


mihai pui de livya
un vot pentru mihai kram

mami de baietel mihai...santahappyapplause

Offline

 

#30 2009-09-28 17:10:47

Corinica
Full member
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 204

Re: la cate saptamani ati nascut?

buna fetele.nu am mai intrat de foarte mult timp pe forum si acum ma declar fericita mamica a unui baietel in varsta dwacum de 4 luni


Infrangerea nu este decat a celor care o accepta

Offline

 

#31 2009-09-28 17:16:30

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: la cate saptamani ati nascut?

Felicitari Corinica puss
crestere mare !

Offline

 

#32 2009-09-29 09:45:24

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: la cate saptamani ati nascut?

livya a scris:

Crssy85 a scris:

eu sunt semi-curajoasa... vreau natural CU epidurala chicot

asa ii ziceam si eu doctorului cand megeam la controale,ca eu vreau epidurala,apoi el zicea ca nu imi face ,ca el nu risca ,deoarece la epidurala nu simti cat de tare trebuie sa impingi,si zicea ca se pot intampla multe.... sad
dar asa mi-a zis mie....nu te descuraja,fiecare face cum crede,nu toata lumea suporta durerea aia...nici eu nu am prea suportat,dar nu a vrut sa imi faca,zicea ca in cazul asta sa schimb doctorul ca el nu face..era un doctor bun,si deaia am ascultat...si multumita am fost de el... puss

Si eu am un dr in care a super mare incredere ( asta pt ca vuieste netul cu laude pt el si pt ca stiu vreo 2 pers care au nascut cu el ) si am zis sa-l intreb de epidurala; dak imi spunea NU, mergeam pe mana lui; dar dimpotriva, el a zis ca recomanda cu caldura epidurala, ca majoritatea pacientelor lui aleg epidurala; l-am intrebat si de forceps... a zis ca f rar se ajunge acolo, dar dak e cazul, sa stau linistita, ca voi fi pe maini bune; mi-a mai spus ca dak nu vreau epidurala, e ok, e alegerea mea; practic, indif cum voi naste, mi-a garantat ca va fi acolo; acum..... god help us smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#33 2009-09-29 10:05:03

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: la cate saptamani ati nascut?

38 si 3 zile

Offline

 

#34 2009-09-29 16:20:42

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: la cate saptamani ati nascut?

la 37 saptamani am nascut...devreme mi se pare...bebe a avut 2,850 si 48,5 cm. Micut. Asa ca la 3 kg mie mi se pare foarte bine.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#35 2009-09-29 16:56:49

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: la cate saptamani ati nascut?

37 de sapt si 6 zile. la nastere, bebelica mea o avut  3 kile si 500 gr si 50 cm  smile

Offline

 

#36 2009-09-29 18:02:58

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: la cate saptamani ati nascut?

fetelor, multumim mult, dar pls, mentionati cele care ati facut ceza, ca ne induceti in (t)eroare big_smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#37 2009-10-02 17:01:45

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: la cate saptamani ati nascut?

39 de saptamani, 5 zile; 4,400 kg-natural (na uite teroare)

Offline

 

#38 2009-10-02 17:47:56

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: la cate saptamani ati nascut?

valeeeeeeu big_smile ; hai la celalalt topic si zi-ne cum a fost big_smile

gagici, stiu ca am multe pretentii... dar ne ziceti, cele care au nascut natural, dak ati avut baiat sau fata? big_smile

moniv, banuiesc ca la tine a fost baiat...


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.