homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ecografiile - cate... si cand?-2


#20 2009-06-25 12:24:30

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: ecografiile - cate... si cand?

MEDICII (majoritatea) calculeaza sarcina de a UM, deci ai 7 saptamani.
Pt a nu cheltui bani inutil mai bine fa echo pe la 8 saptamani, atunci se vede bine.
La analizele de sange trebuie obligatoriu testul Torch -toxoplasma, rubeola si CMV.
Ia acid folic zilnic, pt prevenrea defectelor de tub neural.
Si normal ca tre sa te linistesti! Felicitari, uitasem... cu asta trebuia sa incep!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#21 2009-06-25 12:35:03

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Multumesc mult fetelor!!!!! puss Acid folic am inceput sa iau cu o luna inainte sa raman insarcinata. Iau in continuare, impreuna cu MagneB6 si vitamina C, ca deja am racit nitel. Asa m-am gandit si eu, ca acum e sarcina prea mica si dau banii degeaba. Nu numai controlul, dar si avionul, trenul. Si o sa fie dublu cost, ca o sa fie si sotul cu mine. Eu sunt terorizata de tot ce citesti despre sarcini oprite din evolutie, si tot felul de povesti horror!!! Eu sunt tanara (inca, asa cum zice mama, ca ea m-a nascut pe mine la 22 lol ), am 29 de ani, nu am avut nicio problema de sanatate majora, nicio alta sarcina in afara de asta,nici pierduta, nici avort, nimic. Asadar, cred ca sunt doar nitel dusa cu capul! Dar voi ma intelegeti, ca toate mamicile cred ca sunt ingrijorate pentru puiutul lor, desi ginecoloaga mea imi spunea ca bebeii sunt mult mai puternici decat credem noi si ca doar ceva dramatic ii face sa-si paraseasca casuta (iar asta s-ar manifesta in primul rand prin sangerari). va pup si va imbratisez pe toate! kram

Offline

 

#22 2009-06-25 13:14:01

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: ecografiile - cate... si cand?

neraida, sa de-a Dumnezeu sa ai o sarcina usoara....

dar de ce trebuie sa vii in romania pt control?
acolo unde esti nu poti sa-ti faci controale?

apropo , unde esti? asta daca vrei sa ne spui , binenteles...

aaa, si inca odata felicitari....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#23 2009-06-25 13:48:13

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Buna, Adina! Sigur ca pot sa va spun. Acum sunt in Berlin unde are sotul meu un contract. Faza este ca acest contract se va termina in decembrie si nu pot sa fac o parte dintre controale aici, o parte in Romania. Si sa nasti in Germania costa o avere.Si apoi, eu nu vorbesc boaba de germana, iar aici engleza este buna doar la supermarket (si nici acolo cine stie ce! i-a luat farmacistei 20 de minute sa inteleaga ca vreau test de sarcina). Deci, eu, in decembrie, cu voia lui Dumnezeu, o sa fiu in 7 luni (asa cum calculeaza ei perioada gestationala, dar in fapt ar fi cam 6 jumatate de la conceptie) si nu pot cere niciunui medic din Romania sa ma mai monitorizeze atunci. Si am vorbit deja cu ginecoloaga cand i-am spus ca vreau sa raman insarcinata si mi-a dat unda verde si mi-a spus ca pana la 7 luni se poate zbura fara probleme, daca este o sarcina normala. Si, stii cum e, una e cand intelegi ce ti se face si cum si alta cand esti in ceata.Oricum, o sa nasc la Polizu si nu am referinte proaste despre spital, deci sunt mai relaxata asa. Singura teama e aia ca daca se intampla ceva cat eu sunt aici si nu pot ajunge la doctor, dar mai stiu si vorba ca daca e sa se intample, poti sa fii cu ginecologul de mana ca nu mai poate face nimic. Pupici la toata lumea! puss  puss

Offline

 

#24 2009-06-25 14:11:39

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: ecografiile - cate... si cand?

lasa, fii optimistita si o sa fie bine...

acum am inteles care e faza.....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-06-25 18:51:48

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Buna, din nou, fetelor! As vrea sa va intreb daca e normal sa mai simt o usoara presiune in uter si uneori intepaturi in ovare. Partea proasta e ca acum mi se pare ca mi s-a incetinit digestia si de multe ori este colonul care e iritat, dar toate fiind cam in aceeasi zona la noi, fetele, nu prea stii ce si cum doare. Dar, e normal sa ai asemenea senzatii? Nu sunt dureri, e doar o stare de presiune. E o sarcina foarte mica, nu prea vad de ce as simti asta. Dar cam asa ma simt de cand am realizat ca sunt insarcinata, adica acum vreo cateva zile. La voi cum a fost? Pup

Offline

 

#26 2009-06-26 10:21:30

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: ecografiile - cate... si cand?

Stai linistita, e normal sa te doara/inteapa ovare. Pe mine ma intepa asa de tare un ovar ca nu mai puteam sta in picioare ca simteam o presiune mare de zici ca-mi cadea ceva din mine.
Eu de cand am ramas gravida, am inceput sa am probleme cu iesitul afara  tongue


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#27 2009-06-26 11:15:37

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Aoleo!!!! Nu-mi spune, Juli!!!! Eu, care nu am avut niciodata probleme cu digestia, acum...e jale! grater Nu stiu ce sa mai mananc! Am ajuns sa beau doar ceaiuri si sa mananac muuulte cereale, dar tot ma balonez ca naiba! Si sunt doar saptamana 3 de la conceptie!!!Pana la 9 luni... rotfl Ieri am sunat-o pe ginecoloaga mea, care, desi nu stia de sarcina si nici cine o suna, mi-a raspuns la telefon (unii nu raspund nici cand esti aproape de termen, de-asta m-am bucurat) si am intrebat-o daca e ok sa zbor. Si m-a linistit si mi-a spus ca nu sunt probleme. Acum, abia astept sa merg la primul control peste vreo 3 saptamani, ca sa se poata vedea ceva, ca acuma...E cat o linte, cum zice sotul meu! big_smile Sunt faorte fericita, fetelor, dar si ingrijorata. Stiti cum e...Dar,  rugaciune si cu Dumnezeu inainte!  puss

Offline

 

#28 2009-06-26 12:05:01

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: ecografiile - cate... si cand?

Da, si eu ma balonam si din apa. Faceam o burta de zici ca era in peste 3 luni  big_smile Asa in prima perioada.
Mie mi s-a spus sa mananc paine graham, iaurturi, ciorbe, si in caz ca nu pot iesi supozitor cu glicerina.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#29 2009-06-26 12:46:18

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: ecografiile - cate... si cand?

Stai linistita Neraida..e normal sa te balonezi, sa te constipi, sa te si doara burtica....pe mine ma durea ca la menstruatie de la inceput credeam ca-mi vine..ideea e ca trebuie sa fie suportabile durerile....daca e mai rau, fuguta la dr...si personal nu cred ca e o idee tocmai buna sa nu ai un medic acolo...nu se stie niciodata..uite, eu am o prietena insarcinata si locuieste in Italia, dar va naste in tara la inceputul lui octombrie...a facut toate controalele acolo, are medic, etc...dar a vb cu dr ei de aici si va veni de la jumatatea lui iulie in Rom si o va monitoriza pana la nastere...deci se poate..si tre' sa gasesti pe acolo unul care sa vb engleza, sau pe cineva care vb germana si sa mearga cu tine...ar fi mai rezonabil decat sa te fatai pe drum...si dr din Romania ar trebui sa inteleaga situatia...de ex in cazul meu(am placenta jos inserata)mai riscante ar fi asemenea drumuri decat altceva...mai ales in primele luni trebuie sa ai mare grija..si eu am mers cu avionul de Pasti cand aveam vreo 7, 8 saptamani si tare rau mi-a fost..am crezut ca nu mai ajung acasa.....pupici si multa sanatate si tie si lui bebe...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-06-26 12:49:12)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#30 2009-06-26 13:48:14

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Multumesc mult de raspunsuri, fetelor! Walkiria, asa am sa fac. O colega de serviciu a sotului va naste cam intr-o luna si o sa o rog pe ea sa-mi dea numarul de telefon sau chiar sa mearga cu mine sa stam nitel de vorba. O sa vad ce zice si ginecoloaga mea din Romania, pe 20 iulie cand am primul control. Trebuie sa gasim noi un medic ok aici. Oricum, eu m-as putea intoarce in tara chiar de la sfarsitul lui noiembrie, urmand sa mai faca sotul naveta o luna singur. Atunci, as avea 5 luni si jumatate varsta fatului si 6 cea gestationala, ceea ce nu ar fi o problema, cred. Ce as vrea sa va mai intreb, fetelor, e ok sa mi se faca ecografie transvaginala acum la primul control? Nu stiu ce o sa-mi faca, dar vreau sa ma asigur ca bebe va fi ok. Va pup si va multumesc! puss Si toata iubirea si sanatatea din lume bebeilor vostri!

Offline

 

#31 2009-06-26 14:32:07

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: ecografiile - cate... si cand?

da, primul echo se face transvaginal..cel putin mie asa mi s-a facut....la cel pelvin nu cred sa se vada f bine la varsta asa mica a sarcinii...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-06-26 14:32:17)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#32 2009-06-26 17:22:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ecografiile - cate... si cand?

mai, mie la 5 sapt si 4 zile mi0-a vazut sarcina la eco abdominal...

da' lamuriti si blonda... cum e cu eco asta transvaginal? adica mai exact...c um se sterilizeaza "chestia" pe care o baga in tine? ca parca nu e placut sa stii ca a mai facut nush cate ecografii inainte lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#33 2009-06-26 21:58:45

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Katami, eco transvaginala este ca cea pe care ti-o face la un control ginecologic normal. Adica, se introduce o sonda in vagin ca sa vada eventualele afectiuni ale uterului, ovarelor, etc. Orice medic responsabil va utiliza un prezervativ nou pe care il plaseaza pe sonda si il arunca imediat ce termina cu tine. La mine asa a fost mereu. Eu nu stiu acum ce o sa-mi faca, transvaginala sau abdominala.Cand o sa merg, o sa am fix 5 saptamani si 3 zile de la conceptie, 7 saptamani si 3 zile calcul gestational, deci cred ca poate sa-mi faca si abdominala. Voi vedea. Pupici burticii!! puss

Offline

 

#34 2009-06-27 12:43:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ecografiile - cate... si cand?

aaa... cu prez pe sonda.... ce tare rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#35 2009-06-27 14:10:44

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: ecografiile - cate... si cand?

la mine nu foloseste prezervativ  ci o manusa chirurgicala, baga un deget pe ea...

prima data pune gel direct pe ea, apoi manusa apoi iar gel, si ti-o baga undeva...la sfarsit scoate manusa si o arunca si sterge de gel sonda....

asta e...eu zic ca e destul de igienic...eu nu-mi fac griji din cauza asta....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#36 2009-06-27 21:16:45

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Fetelor, o intrebare: e normal sa-ti creasca nivelul secretiilor vaginale la o luna de sarcina? Chiar de acuma? Nu e cine stie ce, dar mi se pare mie ciudat. By the way, weekend placut! majoreta

Offline

 

#37 2009-06-27 21:29:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ecografiile - cate... si cand?

da, e normal..smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#38 2009-06-29 13:31:53

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Buna, din nou fetelor si de la inceput, sa aveti o saptamana minunata cu burtici linistite! As vrea sa va intreb ceva, e o chestie care ma roade, ca de, n-are omul treaba si isi face! lol Sunt la fix 4 saptamani si 5 zile de la UM si mi-a intrat mie in cap o frica: sarcina extrauterina. Simptome nu am, decat dureri ambigue de abdomen si mai ales localizat in partea stanga, dar sunt constipata rau si ma si balonez ca o racheta. Si dupa ceaiuri, durerea asta dispare. De tot. Si apare rar si nu sustinut. Si se si muta dintr-o parte a abdomenului in alta. Ieri am facut al n-lea test de sarcina unde a doua linie a devenit mai accentuata aproape decat cea de test in mai putin de 3 minute. Nu sangerez, secretia e perfect normala. programare la eco am peste 2 saptamani ca pana atunci a zis medicul ca nu se vede clar. Voi ce ziceti? Sunt nitel nebuna, nu? puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.