homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mercilon. am cateva intrebari.


#1 2009-08-05 12:54:02

Andutsa
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 50

Mercilon. am cateva intrebari.

Nu am mai luat niciodata anticonceptionale. Am fost la ginecolog acum vreo 2 saptamani si mi-a prescris Marvelon, pentru durerile in zona de jos, de ovare, am si un chist mic. Abia cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca farmacista mi-a dat Mercilon si nu Marvelon. Mai stiu pe cineva careia i s-a intamplat la fel, poate din cauza scrisului alambicat al doctorilor. Am intrebat o farmacista daca e vreo problema daca iau mercilon si a zis ca nu, ca sunt la fel. Am inceput sa le iau, la aceeasi ora, fara exceptie. uneori la fara 5 alteori la fix, dar atat. si am cateva intrebari (pe care le voi pune si sapt viitoare cand voi merge iar la medic, ca mi-a zis sa revin la ea in pauza de 7 zile sa vada cum merge treaba):
1) s-au marit sanii un pic si ma dor de cand am inceput sa le iau. e normal sa doara?
2) am observat ca la toaleta,nu mereu dar de multe ori, am o sangerare maronie, nu f multa.
3) doctorita mi-a zis sa le intrerup DOAR in cazul in care voi avea dureri infernale de cap. am fost la mare si am racit, am stat si cu geamurile de la masina deschise, cu aparatul conditionat in camera. dar in primele 7 zile nu am avut dureri, abia apoi. asa ca nu leam interupt, ca nu erau chiar infernale. in final, am racit, si la cabinet doctorita mi-a zis, daca iau antibiotice, sa ma protejez si cu alt mod, pe durata tratamentului cu antibiotice si apoi 7 zile dupa terminarea lui. am terminat aseara tratamentul si ultima pastila de anticonceptional o iau duminica seara. deci as avea 5 zile dupa tratamentul cu antibiotice. daca am contact sexual neprotejat in alt mod,dupa astea 5 zile, as putea ramane insarcinata?ca ma vad cu iubitul meu dupa o perioada in care a fost plecat... si... tongue
doctorita mi-a zis sa ma protejez si alt fel si in primele 7 zile de cand am luat prima pastila, dar pe net am citit ca nu e nevoie de neaparat 7 zile, ca poti sa o faci si dupa primele 4 zile si nu ramai insarcinata.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sper ca nu v-am plictisit cu mesajul meu lung wink) dar sunt si eu la inceput puss


Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos. smile

Offline

 



#2 2009-08-05 14:47:45

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

mercilon nu e acelasi lucru cu marvelon, contine mai putin estrogen...
1) e normal, se intampla in cele mai multe cazuri
2) e spotting care e tot normal in primele 3 luni pana se obisnuieste organismul
3) e nevoie de protectie suplimentara 7 zile consecutive dupa terminarea tratamentului deci ori nu faci pauza duminica ci iei 2 pastile de pe o folie de rezerva si doar apoi faci pauza, ori te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastile din noua folie. si da, e nevoie de 7 zile

Offline

 

#3 2009-08-05 19:28:46

Andutsa
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 50

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

voi termina cele 21 duminica si atat. dar apoi dupa cele 7 zile de pauza, dupa cate pastile voi fi protejata?
si are ceva daca intr-o seara ma imbat si am contact sexual? nu beau de obicei, doar intrebam.


Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos. smile

Offline

 

#4 2009-08-05 21:50:28

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

dupa ce iei 7 pastile din noua folie
alcoolul nu interactioneaza cu ac. ai grija doar sa nu ai varsaturi in primele 4 ore dupa ce ai luat pastila caci atunci se poate ca ea sa nu se fi absorbit

Offline

 

#5 2009-08-05 22:03:56

Andutsa
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 50

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

aha, am inteles.
si daca nu as fi urmat tratamentul cu antibiotice, as fi fost protejata mereu, chiar si in cele 7 zile de pauza nu? si in cele primele 7 zile din noua luna la fel,nu?


Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos. smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-05 22:05:04

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

Andutsa a scris:

si daca nu as fi urmat tratamentul cu antibiotice, as fi fost protejata mereu, chiar si in cele 7 zile de pauza nu? si in cele primele 7 zile din noua luna la fel,nu?

dap smile

Offline

 

#7 2009-08-05 22:05:56

Andutsa
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 50

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

oooky. m-ai lamurit.  ms  ms ms mult pusspuss


Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos. smile

Offline

 

#8 2009-08-05 22:09:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

cu placere puss

Offline

 

#9 2009-08-12 22:26:52

Andutsa
New member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 50

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

am fost ieri la control asa cum mi-a zis doctorita si cica e mai bine. ca ea nu-mi daduse mercilon pt ca se temea ca nu il voi suporta, dar daca i-am zis ca e f bine cu el, atunci o sa continui asa. mi-a zis k e normal cu sangerarea, dar spera sa treaca si sa nu mai sangerez si luna care urmeaza.
dar de cand am facut ieri controlul, sangerez mai mult si mai rosu. pana acum am zis mai sus: era ceva maroniu si putin. acum parca sunt pe ciclu, e culoare clara... in seara asta stateam in pat si deodata m-a traznit (scurgerea). mai tarziu am fost la toaleta si la urma se vedea ca si cum mi-ar fi venit... e prea mult si ma sperie.
am ciclu regulat si ar fi trebuit sa-mi vina pe 17, luni adica. am si dureri premenstruale. se poate sa imi vina mai devreme din cauza anticonceptionalelor?
lamuriti-ma va rog ce e cu sangerarea asta, deodata rosie limpede si multa........................ grater


Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos. smile

Offline

 

#10 2009-08-26 19:17:32

kryss
Membru
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 1

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

si eu am luat mercilon timp de 3 ani..cam asa...si de curand am aflat in urma unui control amanuntit ca am tomboza venoasa. doctorii cred ca am facut din cauza ca luam anticonceptionale....in fine am avut noroc ca nu era tromboza venoasa profunda.....asa ca aveti grija ca aceste pastilute pot avea si efecte secundare...

Offline

 

#11 2009-08-27 08:59:14

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Mercilon. am cateva intrebari.

Andutsa a scris:

am fost ieri la control asa cum mi-a zis doctorita si cica e mai bine. ca ea nu-mi daduse mercilon pt ca se temea ca nu il voi suporta, dar daca i-am zis ca e f bine cu el, atunci o sa continui asa. mi-a zis k e normal cu sangerarea, dar spera sa treaca si sa nu mai sangerez si luna care urmeaza.
dar de cand am facut ieri controlul, sangerez mai mult si mai rosu. pana acum am zis mai sus: era ceva maroniu si putin. acum parca sunt pe ciclu, e culoare clara... in seara asta stateam in pat si deodata m-a traznit (scurgerea). mai tarziu am fost la toaleta si la urma se vedea ca si cum mi-ar fi venit... e prea mult si ma sperie.
am ciclu regulat si ar fi trebuit sa-mi vina pe 17, luni adica. am si dureri premenstruale. se poate sa imi vina mai devreme din cauza anticonceptionalelor?
lamuriti-ma va rog ce e cu sangerarea asta, deodata rosie limpede si multa........................ grater

e posibil sa apara unele scurgeri maronii sau mici sangerari in primele 3 luni de administrare a anticonceptionalelor.
daca sangerarea aceea rosie persista si e in cantitate mare ceva nu e in regula...


kryss a scris:

si eu am luat mercilon timp de 3 ani..cam asa...si de curand am aflat in urma unui control amanuntit ca am tomboza venoasa. doctorii cred ca am facut din cauza ca luam anticonceptionale....in fine am avut noroc ca nu era tromboza venoasa profunda.....asa ca aveti grija ca aceste pastilute pot avea si efecte secundare...

kryss, daca iti faci analizele periodice necesare pt administrarea de anticonceptionale poti depista orice problema din timp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.