homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale/acnee


#1 2009-08-09 16:42:25

biANkaa
New member
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 39

anticonceptionale/acnee

topicul meu e o kestiune destul de dezbatuta.in ceea ce ma priveste,am luat prima data anticonceptioanle cam akum 2 ani...pentru  a ma proteja.triquillar am luat prima data.apoi doctorul mi lea skimbat si am luat yasmin.dintotdeauna am avut probleme cu acneea.E drept...nu la modul grav,dar rare sunt perioadele cand pot sa zic ca aveam un ten curat fara sa ma dau cu fond de ten.Am inceput tratamentul cu yasmin(repet...scopul meu era sa ma protejez,nu luam pentru problemele mele cu tenul) si cam peste o luna aveam un ten care chiar arata bine.Toata perioada..cam juma de an cat am luat yasmin f rar am avut cosuri,tenul era curat,luminos.Apoi n-am mai luat un an anticonceptionale si iata ca am ajuns in perioada de fatza,trecuta ptrintr-un stres groaznic cu bacul si admiterea si abia venita de la mare,cu un ten groaznic,plin de pete,bubitze,cosuri.Am incercat metode ce tin de exterior,creme , geluri de curatzare si ca intotdeauna...nici un efect...poate doar mai calmeaza..dar nu vidneca.Pentru ca ma simt la capatul puterilor in lupta mea anti-acnee ma gandesc sa revin la yasmin,desi l-as lua acum doar pentru efectul sau asupra acneei,pentru ca nu mai am viata sexuala activa.ce imi recomandati? pentru cele care au luat yasmin...ati simtit efecte pozitive asupra tenului vostru sau a fost la mine doar o coincidenta ca in perioada cand luam yasmin aveam si tenul frumos?e posibil ca in cazul meu sa fie doar o problema hormonala care imi declaneseaza acneea? pentru ca in ceea ce priveste igiena si alimentatia pot sa ma laud ca nu gresesc.multumesc si astept raspuns:)

Offline

 



#2 2009-08-09 17:11:45

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionale/acnee

bianca, degeaba iti spunem noi daca suntem sau nu multumite de yasmin, pt ca fiecare organism e diferit...

inainte sa iei iar anticonceptionale eu te sfatuiesc sa mergi la un dermatolog si la un endocrinolog.

Offline

 

#3 2009-11-19 16:10:07

lariss
New member
Inregistrat: 2007-09-13
Mesaje: 16

Re: anticonceptionale/acnee

buna Bia !! ma regasesc complet in cuvintele tale..am luat si eu yasmin pt acnee dar si pt protectie 1 an jumate..dupa care le-am intrerupt, a coincis si perioada cand am dat licenta, exact atunci a inceput si tenul meu sa o ia razna rau rau...cred ca nu exista alta solutie decat sa luam pilule incontinuu..sau roaccutane??? ai incercat?? eu in afara de roaccutane am facut zeci de experimente pe fata mea, binenteles date de medici;((

Ultima oara a fost editat de lariss (2009-11-19 16:10:22)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.