homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Planningul familial


#1 2009-08-25 12:56:23

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Planningul familial

Esenta planningului consta in ideea ca omul are dreptul sa separe intre actul iubirii si consecintele lui sau, mai precis, sa caute si sa obtina placerea ca scop in sine. Planningul este o eroare, o falsificare si o crima pentru ca se bazeaza pe acest fals. Pentru ca toate domeniile de cunoastere si cercetare umana pot sa dovedeasca adevarul fundamental ca in ordinea dreapta a naturii placerea nu este niciodata scop, ci totdeauna mijloc; daca se intampla altfel, atunci e vorba de o denaturare si pervertire.

In mentalitatea si in societatea planningului, care sunt categoric utilitariste si consumiste, persoana umana nu mai este o realitate specifica unica si identica ci un flux, un ghem de senzatii si conjuncturi, un obiect de exploatat placere. Or, in situatia in care omul nu mai cauta in partener omul, ci obiectul placut, atunci si relatiile celor doi si toate relatiile sociale vor fi grevate de aceasta depersonalizare, obiectualizare a sentimentelor si a omului in general. Familia decade intr-un simplu contract social reciproc, o societate de intrajutorare in care valorile spirituale, esentele adevaratei personalitati, precum iubirea, castitatea, fidelitatea si sacrificiul nu-si mai au locul.

Daca este indreptatita pretuirea partenerului pentru placerea pe care mi-o ofera, atunci infidelitatea, adulterul, avortul si divortul sunt justificate, iar idei precum castitatea si fidelitatea apar desuete si ridicole. insa oricat s-ar stradui cineva sa schimbe ideea si sensul familiei, oricat ar vrea sa o modernizeze, nu va putea nega ca fortele, temeliile care pot asigura o familie sunt tocmai auto-controlul, fidelitatea si sacrificiul iar fara ele nu mai poate fi vorba de familie. Indreptatirea placerii in sine, utilitarismul si planningul, departe de a servi cu ceva familiei, provoaca si fac inevitabile pericolele care ameninta familia.

Concubinajul, ?casatoria de proba? (?Nu exista casatorie de proba, asa dupa cum nu exista moarte de proba? a observat papa Ioan Paul II), adulterul, contraceptia, avortul, prostitutia si divortul devin in societatea si mentalitatea planningului nu simple accidente nefericite ci ?parti conexe ale unui sistem complet, coerent?conceptii noi de viata?coordonatele unei noi civilizatii?. Intrucat cultivarea si supralicitarea instinctului il face pe acesta sa domine spiritul si persoana, degradand astfel omul, planningul degradeaza esenta legaturii conjugale. Avand in vedere sensul spiritual si divin al persoanei umane, orice deviere, contrazicere, contrafacere sau ?corectare? a naturii umane se dovedeste a fi denaturarea persoanei, a sensului vietii si existentei in general.

Offline

 



#2 2009-08-25 15:09:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Planningul familial

mmaayyaa, teoretic inteleg eu unde bati... si un sambure de adevar exista in ce spui tu. DAR arunca o privire la "vreau sa aflu".. unde trei sferturi din intrebari nu sunt puse de femei care au o familie, ci de fetite care nu stiu pe ce lume se afla, dar fac sex AIUREA, NEPROTEJAT... iar apoi, "contraceptiv", recurg la avort(uri). PT ELE ce propui? (sa nu mai faca sex nu merge... pt ca asa e lumea, nu merge cu vorba buna, iar la 14-15 ani cu atat mai putin). decat sa faca coada la cabinete pt avort, nu e mai normal sa se protejeze? din punctul asta de vedere, vad planningul ca pe un "rau necesar" al societatii noastre...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2009-08-25 15:27:46

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: Planningul familial

da...totul incepe de la raul acela  :"dragostea inainte de casatorie"care nu pare rau la prima vedere....dar atunci cand    sexul e numai pentru placere si nu spre nastere de copii...asa cum e dat de la Dumenzeu ..intreaga  fiinta se duce spre rau...de unde si anticonceptionalele care provoaca avort timpuriu...steriletul la fel....prezervativul care nu ofera protectia la care  se asteapta tinerele...si in ultima instanta  sarcina nedorita  din care  ulterior rezulta evortul.... deci crima  .E adevarat ca nu putem schimba mentalitatea unui intreg popor sau a intregii lumi dar postez aceste mesaje in speranta ca poate macar o tanara sa se  gandeasca mai mult la sanatatea ei sufleteasca si trupeasca.

Offline

 

#4 2009-08-25 15:32:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Planningul familial

sexul e SI pt "placere", unde in "placere" inteleg armonizare energetica cu partenerul... nu doar pt facut copii


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2009-08-25 15:52:00

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: Planningul familial

na si daca apare copilul il omoram? NU ...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-25 16:11:52

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Planningul familial

Pai si atunci, ce propui? sa nu mai faca sex? nu merge


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#7 2009-08-25 16:19:21

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: Planningul familial

sa faca copii. Sunt cea mai mare bucurie a vietii. Pentru aceasta afirmatie sunt constienta ca voi primi multe"palme" dar  continui sa-mi sustin afirmatia

Offline

 

#8 2009-08-25 16:28:41

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Planningul familial

Sa inteleg ca pe tine te incanta cand vezi cate o fetita de 12 ani cu copilul in brate?sau cum ti mai mult de 3 copii in scoala?nu mai zic de cazurile in care fac cate 8 copii care ajung in centrele de plasament din cauza parintilor inconstienti care au facut "cati da domnu" si ii tin in conditii inumane.......ai deschis 4 topicuri de genul asta pana acum...cred ca unu era suficient...


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#9 2009-08-25 16:37:47

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: Planningul familial

De ce imi dai numai exemple extreme cand  majoritatea  femeilor  care fac avort au o situatie financiara   media sau buna si fac asta din comoditate si necredinta?
Intradevar exista  si foarte multe cazuri de avort la adolescente  dar ca sa  fim de acord milioanele de avorturi  este un fapt injositor.
Cine suntem noi sa  omoram omul din noi   care nu are  nici o vina si are drepturi depline?
Oare Dumnezeu  ni l-a pus din greseala acolo?

Spun asta   in dorinta de  a face  macar cateva persoane sa inteleaga ce fapt grav este un avort.Si eu am  fost victima avortului.Unde e copilul meu?

Offline

 

#10 2009-08-25 16:49:43

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Planningul familial

Si tu acum cauti căinţa pe anticonceptionale.ro?
Exemplele astea extreme de care zici tu...sunt la tot pasul...mai ales in viata rurala..nu sunt niste exemple rar intalnite....Cate persoane ai intalnit care sa faca un avort din necredinta?


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#11 2009-08-25 16:51:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Planningul familial

mmaayyaa20 a scris:

na si daca apare copilul il omoram? NU ...

pai exact... NU. de aia, daca o femeie nu isi doreste copilul, mai bine "previne"...

referitor la avort sunt de acord cu tine... nu suntem noi in masura sa decidem asupra vietii... mai ales a unei vieti LIPSITE DE APARARE... mi se pare mai groaznic avortul decat a omori un adult, sincer...

tocmai de aia sustin ca e nevoie de contraceptie... am auzit si eu faza cu pilulele (si de cand am auzit nu am mai luat). dar exista si alte metode de contraceptie... care toate nu fac decat sa EVITE CRIMA. nu poti face copii la nesfarsit... nu pt ca nu ar fi o bucurie, ci pt ca nu ai bani sa sustii o gasca de 15 copii (pe putin) smile, cat s-ar aduna intr-o viata fara protectie....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#12 2009-08-25 16:52:59

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Planningul familial

pai tocmai ca sa eviti avortul folosesti metode contraceptive! vad ca esti ferm convinsa ca anticonceptionalele sunt abortive....ok, cum crezi tu, dar cu prezervativele ce ai?


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#13 2009-08-25 17:08:15

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: Planningul familial

o sa deschid un subiect si despre prezervative cu ocazia asta si acolo sunt de spus multe

Offline

 

#14 2009-08-25 17:18:24

katyi
Full member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 288

Re: Planningul familial

astept sa vad ce e in neregula si cu prezervativul...


angel

Offline

 

#15 2009-08-25 17:26:16

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: Planningul familial

pentru florentina: orice femeie care nu constientizeaza gravitatea pacatului si care -si omoara copilul e clar ca face asta din necredinta...adica nu crede ca va suferi enorm.. nu  vrea sa auda asta...nu are frica de Dumnezeu...si sincer iti spun e un lucru foarte trist.Nu am deschis subiectele  decat  din dorinta de a afla si alte fete/femei  lucruri care nu sunt spuse si pe care nu le cunosc.Numai bine!

Offline

 

#16 2009-08-25 22:11:37

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: Planningul familial

maya poi in cazul asta nu tre sa facem sex....facem numai knd vrem copii si atat....


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

#17 2009-08-26 00:38:58

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: Planningul familial

d3vildelia a scris:

maya poi in cazul asta nu tre sa facem sex....facem numai knd vrem copii si atat....

nu!  faci  cand trebuie (adica atunci cand esti casatorita)  si  bebele poate sa vina sau nu!Nuhotarasti tu asta

Offline

 

#18 2009-08-26 12:45:11

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: Planningul familial

da maya si cati copii fac ???


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

#19 2009-08-26 12:57:32

the.duchess
Full member
Inregistrat: 2009-08-06
Mesaje: 139

Re: Planningul familial

florentina irina a scris:

Sa inteleg ca pe tine te incanta cand vezi cate o fetita de 12 ani cu copilul in brate?sau cum ti mai mult de 3 copii in scoala?nu mai zic de cazurile in care fac cate 8 copii care ajung in centrele de plasament din cauza parintilor inconstienti care au facut "cati da domnu" si ii tin in conditii inumane.......ai deschis 4 topicuri de genul asta pana acum...cred ca unu era suficient...

mmaayyaa20 a scris:

De ce imi dai numai exemple extreme cand  majoritatea  femeilor  care fac avort au o situatie financiara   media sau buna si fac asta din comoditate si necredinta?
Intradevar exista  si foarte multe cazuri de avort la adolescente  dar ca sa  fim de acord milioanele de avorturi  este un fapt injositor.
Cine suntem noi sa  omoram omul din noi   care nu are  nici o vina si are drepturi depline?
Oare Dumnezeu  ni l-a pus din greseala acolo?

iti spune toate astea pentru ca asta e realitatea....sunt foarte multe fete care isi incep viata sexuala in jurul varstei d 12,13 ani si n u stiu prea multe despre asta... raman insarcinate,desi ele de abia au intrat la liceu. sunt foarte multe familii (tinere chiar) care nu au un loc d munca, foarte multe familii sarace....si dak ei de abia se descurca cu banii sa manance dupa o zi p alta normal ca s gandesc dak ar face un copil cum s`ar descurca. de aceea multa lume apeleaza la mijloace de contraceptie pana cand considera d cuviinta,pana la momentul potrivit pentru a face un copil. normal k este o binecuvantare sa faci un copil...dar ai libera alegere de al face cand crezi d cuviinta...


i`m tryin` to do good, but the devil's fuckin` with me..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.