homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Urgent!!!-2


#20 2009-09-16 18:47:27

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

katami a scris:

ms puss

nu inteleg... cum adica "era tot murdar de sperma", dar nu si-a dat drumul? pai ori era ori nu...

oricum... altceva decat sa astepti n-ai ce face...

Poate vei rade..dar eu nu am incredere in prezervativele astea...si pe buna dreptate..dupa cele intamplate si i-am zis sa iasa cu penisul din mine cand  vrea sa ejaculeze..ehhh cand a simtit a si vazut ca s-a spart prezervativul si era el patat pe pantaloni, pe jos..in fine...dar o data ce s-a rupt capul prezervativului in mine, eu nu pot sta linistita....sper sa intelegi..

Maine as vrea sa fac un test de sarcina la sange, acela imi zice clar ce si cum e...fara sa astept zile intregi..ca ma da gata stresul asta.

Offline

 



#21 2009-09-16 18:51:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Urgent!!!

iti zice el clar, dar tot la vreo 2 sapt de la contact. principiul la testele de sange si la cele din urina e acelasi... respectiv detectarea in organism a hormonului de sarcina, beta-hcg. ori ala apare la cateva sapt de la contact... cand au trecut deja cateva zile de la nidare. de aia ziceam mai devreme ca e vrajeala chestia cu testul care iti detecteaza sarcina la 7 zile de la contact.... nu are cum, hormonul ala nu e inca in urina ta...

in sange apare ceva mai repede decat in urina... cam cu vreo sapt mai repede. acum  mie una tot prea devreme mi se pare... dar cum crezi tu smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#22 2009-09-16 18:59:32

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

katami a scris:

iti zice el clar, dar tot la vreo 2 sapt de la contact. principiul la testele de sange si la cele din urina e acelasi... respectiv detectarea in organism a hormonului de sarcina, beta-hcg. ori ala apare la cateva sapt de la contact... cand au trecut deja cateva zile de la nidare. de aia ziceam mai devreme ca e vrajeala chestia cu testul care iti detecteaza sarcina la 7 zile de la contact.... nu are cum, hormonul ala nu e inca in urina ta...

in sange apare ceva mai repede decat in urina... cam cu vreo sapt mai repede. acum  mie una tot prea devreme mi se pare... dar cum crezi tu smile

Ufff....nu stiu ce sa mai fac..ma mai gandesc daca mai astept sau nu...multumesc mult.

Offline

 

#23 2009-09-16 19:11:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Urgent!!!

cu placere, sa ne tii la curent smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#24 2009-09-16 19:37:37

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

katami a scris:

cu placere, sa ne tii la curent smile

Asa voi face, o seara frumoasa si linistita! kram  par

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-09-17 10:27:39

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

Buna dimineata! am vesti...azi dimineata la prima urina am vazut pe hartia igienica o dara de sange rosiatica-maronie, am mai asteptat sa vad daca e intr-adevar menstruatie si m-am patat pe chilotel un pic..intrebarea mea e: mi-a venit menstruatia si inseamna ca nu sunt insarcinata sau pata asta de sange ar fi de la o eventuala sarcina? eu sper sa nu fie asa.

Ar mai fi ceva..eu iau marvelon 28 de la planning si doamna doctor de acolo nici nu m-a avertizat ca ar fi posibila o intarziere a ciclului, ba chiar imi calcula ca poate imi vine mai devreme si mi-a zis sa le reiau dupa a 5 a zi de la mentruatie. asta am inteles si stiam deja, dar tot doamna doctor mi-a dat o folie a cerei data de expiratie e luna a 10 a 2009.asta ar insemna ca e deja expirata, doamna doctor a vazut asta si cu toate astea mi-a dat-o..dar eu...sa o iau chiar si asa? avand in vedere si intarzierea asta a mea...sau sa merg la ea si sa ii explic toata povestea asta a mea?

Sper sa ma lamureasca cineva in legatura cu aceste nedumeriri! Multumesc anticipat!!

Offline

 

#26 2009-09-17 12:48:51

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Urgent!!!

Buna Amia. in primul rand bine ai venit la noi. eu zic ca daca e rosu , ti-a venit. sa nu te stresezi.
daca folia e expirata eu zic sa nu o iei. du-te la dr si cere-i alta. eu una nu as lua pastile expirate. nici AC.  in general cand intrerupi AC apar intarzieri. asa am patit si eu. a durat vreo 3 luni sa revin cat de cat la situatia normala a organismului meu. pot spune ca dupa 6 luni de pauza se regleaza organismul .

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2009-09-17 12:49:07)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#27 2009-09-17 14:12:50

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

Alina Elena a scris:

Buna Amia. in primul rand bine ai venit la noi. eu zic ca daca e rosu , ti-a venit. sa nu te stresezi.
daca folia e expirata eu zic sa nu o iei. du-te la dr si cere-i alta. eu una nu as lua pastile expirate. nici AC.  in general cand intrerupi AC apar intarzieri. asa am patit si eu. a durat vreo 3 luni sa revin cat de cat la situatia normala a organismului meu. pot spune ca dupa 6 luni de pauza se regleaza organismul .

multumesc mult Alina Elena, voi merge maine dimineata la planning. In mod normal ma tinea 4 zile menstruatia, acum sa ma astept sa tina sau mai mult?

M-am mai linistit un pic, stiind ca nu mai poate fi vorba de o sarcina! Cand va fi sa am un bebe, vreau sa fie mult dorit si sa il astept cu cea mai mare dragoste, dar acum e prea curand..chiar de am 21 de ani.

Offline

 

#28 2009-09-17 16:23:52

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Urgent!!!

stiu ca dupa AC menstra e mai abundenta, apar ceva dureri de burta mai intense, asta pana isi revine organismul. ideea e ca mai bine iei AC decat sa ramai insarcinata, daca nu vrei. pauzele nu sunt necesare decat daca faci pauza mai lunga  macar 6 luni, ca sa isi revina organismul. daca nu, nu e necesar sa faci pauza.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2009-09-17 16:24:12)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#29 2009-09-17 19:40:00

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

Alina Elena a scris:

stiu ca dupa AC menstra e mai abundenta, apar ceva dureri de burta mai intense, asta pana isi revine organismul. ideea e ca mai bine iei AC decat sa ramai insarcinata, daca nu vrei. pauzele nu sunt necesare decat daca faci pauza mai lunga  macar 6 luni, ca sa isi revina organismul. daca nu, nu e necesar sa faci pauza.

La mine si cand luam Ac prima zi de ciclu era ca si cum ar fi fost ultima, putin curgea..azi a fost cam la fel...fara dureri de burta, crampe..zilele trecute aveam niste dureri in zona ovarelor, dar azi dimineata nimic. oricum nu sunt insarcinata. nu?

Offline

 

#30 2009-09-17 19:42:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Urgent!!!

nu, nu esti. smile in rest, ti-a zis Alina Elena ce ti-as fi zis si eu. wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#31 2009-09-17 19:50:40

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

katami a scris:

nu, nu esti. smile in rest, ti-a zis Alina Elena ce ti-as fi zis si eu. wink

E bine atunci! Maine merg la doctorita sa imi de-a alta folie de pastilute care nu e expirata, sper sa vrea..ca nici cand mi le-a dat pt prima luna de dupa pauza asta a vazut ca sunt expirate si tot mi le-a dat..acum eu merg iar:) si sa imi explice de la mine nu este abundent inca din prima zi..mai cu seama acum, pt ca si eu m-am mirat de lucrul asta.( asta a fost principalul motiv pt care am vrut sa fac o pauza, pt ca vedeam ca abia curge...mai ales prima zi, cateva picaturi si gata, abia din a 2 a zi si a 3 a zi era mai mult, iar in a 4 a zi la fel de putin ca si in prima zi).


As mai avea o nedumerire, imi cer scuze daca deranjez pe cineva cu intrebarile mele( poate stupide si enervante pentru unele persoane, poate) dar o data ce voi reveni la AC totul va reveni la normal? adica ma vor proteja oricand si in orice moment? ( exceptie atunci cand as lua antibiotice si trebuie sa ma protejez suplimentar) menstruatia imi va veni din nou regulat, adica la 28 de zile?

Ultima oara a fost editat de Amia (2009-09-17 22:38:50)

Offline

 

#32 2009-09-18 12:27:54

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

am fost la planning si mi-a zis ca ar fi sanse putine sa fi ramas insarcinata, dar pt ca acum ciclul meu nu e abundent, cum s-ar fi asteptat sa fie dupa o pauza, pt lamurirea problemei trebuie sa fac un test de sarcina la sfarsitul lunii acesteia..ufffff iar stres...grater m-am saturat.

La mine azi ar fi a doua zi de menstruatie si curge doar cand urinez, si atunci un pic:(( ce mai inseamna si asta?grater fetelor ce ziceti, e doar o dereglare tampita si ca ar trebui sa nu  ma stresez ca nu am sanse sa raman insarcinata?

Offline

 

#33 2009-09-18 12:41:00

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Urgent!!!

eu zic ca nu esti insarcinata. nu ai cum.

daca reiei pastilele totul revine la situatia de cand luai AC. ciclul vine regulat. si da te protejeaza.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2009-09-18 12:41:09)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#34 2009-09-18 12:54:35

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

Multumesc Alina Elena. Imi face bine sa mai aud cat mai multe opinii. O zi cat mai frumoasa si mai placuta!

Offline

 

#35 2009-09-18 23:13:24

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

Cred ca o iau razna...citeam azi pe diferite site-uri, orice ce era legat de menstruatie..cu diferite dileme si am citit ca unele femei au avut menstruatie in timpul sarcinii, unele avand cm normal in timpul sarcinii, altele il aveau dar fff putin. eu tot ingrijorata sunt de faptul ca la mine nu e cum trebuie menstruatia mea...abia curge...numai cand ma gandesc ca as putea sa fiu insarcinata ma ia parca cu ameteala si greturi. au mai fost cazuri ca la mine , ca dupa pauza de AC sa ai menstruatie putina de tot?

Offline

 

#36 2009-09-18 23:21:19

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Urgent!!!

Amia a scris:

Cred ca o iau razna...citeam azi pe diferite site-uri, orice ce era legat de menstruatie..cu diferite dileme si am citit ca unele femei au avut menstruatie in timpul sarcinii, unele avand cm normal in timpul sarcinii, altele il aveau dar fff putin. eu tot ingrijorata sunt de faptul ca la mine nu e cum trebuie menstruatia mea...abia curge...numai cand ma gandesc ca as putea sa fiu insarcinata ma ia parca cu ameteala si greturi. au mai fost cazuri ca la mine , ca dupa pauza de AC sa ai menstruatie putina de tot?

Ai avut contacte neprotejate?

Offline

 

#37 2009-09-18 23:30:08

Amia
New member
Inregistrat: 2009-09-12
Mesaje: 23

Re: Urgent!!!

V's bunny a scris:

Amia a scris:

Cred ca o iau razna...citeam azi pe diferite site-uri, orice ce era legat de menstruatie..cu diferite dileme si am citit ca unele femei au avut menstruatie in timpul sarcinii, unele avand cm normal in timpul sarcinii, altele il aveau dar fff putin. eu tot ingrijorata sunt de faptul ca la mine nu e cum trebuie menstruatia mea...abia curge...numai cand ma gandesc ca as putea sa fiu insarcinata ma ia parca cu ameteala si greturi. au mai fost cazuri ca la mine , ca dupa pauza de AC sa ai menstruatie putina de tot?

Ai avut contacte neprotejate?

Am tinut o pauza de o luna de AC marvelon 28, dar pe 10 sept. am avut un contact cam cu risc...s-a rupt prezervativul in mine, varful..insa eu i-am zis prietenului meu sa ejaculeze in prezervativ dupa ce a iesit din mine si asa a fost..el zice ca nu a ejaculat in mine, ca era deja scos, dar atunci vazuse ca era si spart si era el patat de sperma pe pantaloni, pe jos...

Mi-a intarziar o saptamana si pe 17 sept mi-a venit putintel..azi mai deloc..doar cand merg sa urinez si atunci ff putin.

Offline

 

#38 2009-09-19 00:41:02

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Urgent!!!

Cel mai indicat ar fi sa faci un test de sarcina ca sa stii exact despre ce e vorba. Poate e vorba doar de o dereglare cauzata de acea pauza. Sanse de sarcina ar fi mici, dar ar putea fi date de lichidul preejaculator aflat deja in prezervativul care s-a rupt.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.