homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diaree si anticonceptionale


#1 2009-09-24 20:45:44

sanda1990
New member
Inregistrat: 2009-05-19
Mesaje: 15

diaree si anticonceptionale

Hello,
am si eu o intrebare. Am citit in prospect ca daca ai diaree in 3-4 ore de cand ai luat anticonceptionalul / Logest / substantele nu mai sunt absorbite corespunzator si trebuie sa iti iei masuri contraceptive corespunzatoare.
La o ora dupa ce am luat pastila azi am avut un scaun gen diaree. Intrebarea mea este daca mai sunt protejata sau trebuie sa folosim prezervativul? Si dupa intreruperea pe perioada celor 7 zile va trebui sa iau alte 7 zile pastilele inainte de a putea face sex neprotejat?
Sau imi fac eu prea multe griji?  rodnar Multumesc

Offline

 



#2 2009-09-24 21:15:27

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: diaree si anticonceptionale

tb sa iei o noua pastila
daca nu, va tb sa te protejezi suplimentar, cu prezervativ, 7 zile

Ultima oara a fost editat de kat_utza (2009-09-24 21:16:13)

Offline

 

#3 2009-09-24 22:26:41

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: diaree si anticonceptionale

Cand spui ca ai avut diaree se conidera ca ai avut intr-o zi mai mult de 3-4 scaune moi.
Daca ai avut doar un singur scaun moale nu esta nici o problema. Nu e nevoie de protectie suplimentara.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#4 2009-09-25 07:07:30

sanda1990
New member
Inregistrat: 2009-05-19
Mesaje: 15

Re: diaree si anticonceptionale

A fost un singur scaun gen iaurtiform lol. Nu stiu daca se califica ca diaree sau nu. sad
Multumesc pentru raspunsuri.

Offline

 

#5 2009-09-25 12:38:00

Darcy
Sr. member
Inregistrat: 2008-07-11
Mesaje: 1396

Re: diaree si anticonceptionale

si eu stiam ca daca ai unul moale-apos nu e problema chiar si in primele ore...dar de la 4 in sus intre doua pastile atunci tre sa te protejezi suplimentar 7 pastile.
totusi, mai asteapta raspuns smile


Cap patrat cu minte-n colturi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-09-25 14:58:04

sanda1990
New member
Inregistrat: 2009-05-19
Mesaje: 15

Re: diaree si anticonceptionale

L-am sunat pe ginecolog, ce sa fac sunt o natura stresata, si am vorbit si cu o farmacista. Amandoi au zis ca nu e o problema un scaun moale iaurtiform lol.Cu toate astea nu pot zice ca sunt 100% linistita. sad
Pe forum parerile sunt impartite, si am mai citit si alte forumuri si acolo la fel. Adica unii zic ca nu e nicio problema altii ca ar trebui baute 7 zile pastile si folosita metoda de contraceptie alternativa.
Problema e ca eu mai am 4 pastile si termin folia si nu prea stiu ce sa fac.
Ar fi dragut daca ar raspunde cineva care a trecut prin asa ceva si stie din experienta.
In fine, cred ca sunt eu prea stresata.......
Mersi ca ma suportati smile puss

Offline

 

#7 2009-10-03 22:20:42

alexa983
Full member
Inregistrat: 2008-02-18
Mesaje: 151

Re: diaree si anticonceptionale

fetelor la ora 9 am luat pastiluta iar la 9:30 am avut un scaun apos... sa nu-mi fac griji?


"Nu trai in trecut, nu visa la viitor, concentreaza-te asupra clipei prezente.."
Buddha

Offline

 

#8 2009-10-04 10:43:14

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: diaree si anticonceptionale

Nu. Ai putea sa iti faci griji in cazul in care ai avea mai mult de 4 scaune moi intr-o zi.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#9 2009-10-05 15:07:34

sanda1990
New member
Inregistrat: 2009-05-19
Mesaje: 15

Re: diaree si anticonceptionale

Hello,
revin cu experienta noua.
Adica am constatat pe propria mea piele ca un scaun iaurtiform la o ora dupa ce ai luat pastiluta nu afecteaza eficacitatea acesteia. smile

Offline

 

#10 2009-10-06 17:14:59

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: diaree si anticonceptionale

"faptul ca ai avut un scaun moale nu pune probleme...daca acest scaun moale va fi insutit de minim alte 3 scaune moi/apoase in urmatoarele 4 ore protectia va fi pusa sub semnul intrebarii pentru contactele sexuale din urmatoarele 7 zile daca insa acesta a fost un episod izolat, nu sunt probleme" asta zicea DOCTORESSA intr-un mesaj mai vechi al ei.sper ca v-ati lamurit cum sta treaba.


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#11 2009-10-09 09:58:18

rox@nik@
Membru
Inregistrat: 2009-10-09
Mesaje: 1

Re: diaree si anticonceptionale

buna! Am 21 de ani si vreau sa va spun cu ce problema m-am inalnit. Am primit de la medicul meu anticonceptionale Diane 35, doar k am o problema. De cand am inceput sa le iau am o diaree continua si nu stiu ce sa fac. Nu pot sa imi contactez medicul acum pt ca este din alt oras si numai luna viitoare ma pot duce la el. Ce ma sfatuiti? Sa intrerup tratamentul....sau sa-l continui..simptomele astea fiind normale. Oricum este prima data knd iau anticonceptionale si nush ft bine ce este normal si ce nu...

Offline

 

#12 2009-11-04 12:34:08

panicata
New member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 60

Re: diaree si anticonceptionale

salutare..am dat si e de o problema de genu asta. in mare parte m-am lamurit dar as vrea sa va intreb si pe voi. "problema apoasa" dureaza de aproximativ 3 zile . Nu am avut contact decat ieri seara . La baie am fost de dimineata, apoi seara cu vreo ora inainte sa-mi iau pastila si la vreo ora ora jumate dupa ce mi-am luat-o si respectiv dupa ce am avut contactul.ca sa fiu sigura ca am fost protejata in cazul in care s-a eliminat pastila de aseara am mai luat una azi dim la 12 ore (ca si cum as fi uitat-o) dar dupa vreo jumate de ora o ora am mers iar la baie si am avut iar scaun apos.Iau pastile de 2 ani deci nu cred ca ar fi o problema daca nu s-ar fi absorbit o pastila dar vreau sa fiu sigura si sa mai cer o parere.Precizez ca aseara am luat ultima pastila din folie, astazi fiind prima zi de pauza.
Merci mult

Offline

 

#13 2009-11-11 18:14:38

anadrin
Banat
Inregistrat: 2009-08-26
Mesaje: 45

Re: diaree si anticonceptionale

Buna. O sa prezint o situatie ipotetica, in cazul in care mi se va intampla sa stiu ce e de facut. smile
Sa spunem ca tocmai am luat pastiluta nr. 18 din folie, iar pe tot parcursul zilei am avut 5 scaune moi. Bun, deci protectia este in mod logic afectata. Acum eu mai am doar 3 pastilute de luat pana se termina folia. Le iau, dupa care intru in pauza.
Intrebarea mea este: eu voi fi protejata dupa ce am luat 7 pastilute din blisterul nou sau cum? Pentru ca din cate stiu, abia dupa ce ai inghitit 7 pastilute, abia atunci se reinstaleaza protectia, deci cele 3 pastile luate inainte de a intra in pauza nu se pun, nu? Pentru ca mi s-ar parea putin ciudat sa se cumuleze: 3 pastile + 4 pastile din cel nou.
Imi cer scuze daca e o intrebare mai.. "naiva", dar chiar nu as sti ce sa fac in cazul asta big_smile

Offline

 

#14 2010-02-18 21:57:22

pericol
New member
Inregistrat: 2010-02-18
Mesaje: 38

Re: diaree si anticonceptionale

Buna, stiu ca s-a mai discutat aceasta problema insa fiecare caz este diferit. Iau Laurina de 2 luni, acum fiind aproape la sfarsitul foliei. Ieri la aproximativ 2 ore dupa ce am luat pastila am avut probleme cu stomacul, scaun moale, nu chiar apos insa fara forma. De atunci si pana acum cand am luat a doua pastila nu am mai avut nici o problema. Trebuie protectie suplimentara in urmatoarele 7 zile? Dar daca episodul se repeta si astazi? Va rog daca se poate sa primesc o parere calificata, nu pareri de genul "am auzit ca... ", "o prietena a patit.. ". Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Offline

 

#15 2010-02-18 22:09:17

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: diaree si anticonceptionale

rox@nik@ a scris:

buna! Am 21 de ani si vreau sa va spun cu ce problema m-am inalnit. Am primit de la medicul meu anticonceptionale Diane 35, doar k am o problema. De cand am inceput sa le iau am o diaree continua si nu stiu ce sa fac. Nu pot sa imi contactez medicul acum pt ca este din alt oras si numai luna viitoare ma pot duce la el. Ce ma sfatuiti? Sa intrerup tratamentul....sau sa-l continui..simptomele astea fiind normale. Oricum este prima data knd iau anticonceptionale si nush ft bine ce este normal si ce nu...

eu zic sa iei ceva medicament pt diaree...si sa te protejezi suplimentar pana ajungi la doctor...pt k protectia ti-e afectata.

panicata a scris:

salutare..am dat si e de o problema de genu asta. in mare parte m-am lamurit dar as vrea sa va intreb si pe voi. "problema apoasa" dureaza de aproximativ 3 zile . Nu am avut contact decat ieri seara . La baie am fost de dimineata, apoi seara cu vreo ora inainte sa-mi iau pastila si la vreo ora ora jumate dupa ce mi-am luat-o si respectiv dupa ce am avut contactul.ca sa fiu sigura ca am fost protejata in cazul in care s-a eliminat pastila de aseara am mai luat una azi dim la 12 ore (ca si cum as fi uitat-o) dar dupa vreo jumate de ora o ora am mers iar la baie si am avut iar scaun apos.Iau pastile de 2 ani deci nu cred ca ar fi o problema daca nu s-ar fi absorbit o pastila dar vreau sa fiu sigura si sa mai cer o parere.Precizez ca aseara am luat ultima pastila din folie, astazi fiind prima zi de pauza.
Merci mult

daca problema dureaza de 3 zile...inseamna k protectia a scazut de-atunci.... deci nu stiu ce sa zic...s-ar putea sa nu fie nici o problema daca zici ca le iei de 2 ani insa,pentru orice eventualitate sa te protejezi suplimentar pana se reinstaleaza protectia.

anadrin a scris:

Buna. O sa prezint o situatie ipotetica, in cazul in care mi se va intampla sa stiu ce e de facut.
Sa spunem ca tocmai am luat pastiluta nr. 18 din folie, iar pe tot parcursul zilei am avut 5 scaune moi. Bun, deci protectia este in mod logic afectata. Acum eu mai am doar 3 pastilute de luat pana se termina folia. Le iau, dupa care intru in pauza.
Intrebarea mea este: eu voi fi protejata dupa ce am luat 7 pastilute din blisterul nou sau cum? Pentru ca din cate stiu, abia dupa ce ai inghitit 7 pastilute, abia atunci se reinstaleaza protectia, deci cele 3 pastile luate inainte de a intra in pauza nu se pun, nu? Pentru ca mi s-ar parea putin ciudat sa se cumuleze: 3 pastile + 4 pastile din cel nou.
Imi cer scuze daca e o intrebare mai.. "naiva", dar chiar nu as sti ce sa fac in cazul asta

da...pentru a fi protejata trebuie sa iei 7 pilule consecutiv,fara pauza....deci in situatia expusa de tine,ori unesti foliile ca sa se adune cele 7 pilule ori vei fi protejata dupa pauza,dupa cele 7 pilule de pe noua folie smile

pericol a scris:

Buna, stiu ca s-a mai discutat aceasta problema insa fiecare caz este diferit. Iau Laurina de 2 luni, acum fiind aproape la sfarsitul foliei. Ieri la aproximativ 2 ore dupa ce am luat pastila am avut probleme cu stomacul, scaun moale, nu chiar apos insa fara forma. De atunci si pana acum cand am luat a doua pastila nu am mai avut nici o problema. Trebuie protectie suplimentara in urmatoarele 7 zile? Dar daca episodul se repeta si astazi? Va rog daca se poate sa primesc o parere calificata, nu pareri de genul "am auzit ca... ", "o prietena a patit.. ". Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

poti sa stai linistita ca protectia nu a fost afectata.Sunt probleme cand ai mai mult de 4 scaune apoase,nu moi smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#16 2010-02-18 22:31:20

pericol
New member
Inregistrat: 2010-02-18
Mesaje: 38

Re: diaree si anticonceptionale

mersi pentru raspunsul prompt!

Offline

 

#17 2010-02-18 22:53:51

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: diaree si anticonceptionale

cu mare placere smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#18 2010-03-26 21:37:13

Sory23
New member
Inregistrat: 2006-09-25
Mesaje: 39

Re: diaree si anticonceptionale

Buna. In aceasta seara am luat o pastila de Yasmine si la 10 minute am avut scaun normal nu apos. Isi pierde efectul din aceasta cauza? Ce trebuie facut in aceasta situatie?
Multumesc.

Offline

 

#19 2010-03-26 22:07:27

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: diaree si anticonceptionale

din moment ce e normal nu are cum sa-si piarda efectul.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.