homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nervi si suparare in sarcina:(


#1 2009-09-27 20:39:12

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

nervi si suparare in sarcina:(

Buna gravidutelor..

Sunt tare nelinistita deoarece m-am confruntat cu o situatie neplacuta in familie care m-a afecat incat m-am suparat pana la lacrimi ..la propriu:(
Acum ca m-am calmat imi pare rau si imi e tare frica sa nu il afecteze pe bebe:(
Am 2 luni si 2 saptamani de sarcina si este prima data cand mi se intampla..Chiar nu m-am putut autocontrola:((
Astept sfaturi incurajatoare....va rog

Ultima oara a fost editat de claudi's (2009-09-27 20:48:36)

Offline

 



#2 2009-09-27 20:48:30

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Iubita, stai linistita ca nu se intampla nimic cu bebe. Si eu am plans cand am fost insarcinata. Dar e bine sa incerci sa eviti, daca sunt ceva discutii in familie, imbraca-te si pleaca la o plimbare in jurul casei, nu sta sa te enervezi in casa.

puss  puss  Hai ca trece, nu iti mai face probleme.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#3 2009-09-27 21:02:46

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Multumesc pentru incurajari draga mea.Ma ajuta mult sa ma linistesc.Uite si tie ti s-a intamplat si ai o fetita frumoasa foc .Sa iti traiasca:)
O sa iti ascult sfatul si o sa fac tot posibilul sa nu se mai repete...
pupicei

Offline

 

#4 2009-09-27 21:15:37

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Nu e nici o problema ca te-ai suparat o data, dar sa incerci sa eviti, pentru ca se poate destul de usor daca te gandesti la bebe. Nu mai pune la suflet chiar tot ce se inatmpla. Treci peste smile
Nu trebuie sa iti faci procese de constiinta ca te-ai suparat si poate afecta copilul. Nu s-a intamplat nimic. Ia partea buna a lucrurilor, ca acum te-ai linistit, ti-ai dat seama ca nu mai tb sa te stresezi pt orice si totul va fi bine wink


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#5 2009-09-28 15:19:11

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nervi si suparare in sarcina:(

si eu am avut parte de cateva discutii cu sotul...iesea cu baieti la bere si isi inchidea tel...nopti nedormite, planse ....am crezut ca o sa pierd sarcina, dar uite ca am aj aproape de sf fara probl....e fiecare data cand ma suparam ieseam sa ma plimb, ca in casa o luam razna..faceam o plimbare de 30 min si ma linisteam...asa ca ai grija de tine si asrcina usoara...incearca sa nu te lasi afectata...abia acum, la sf sarcinii am ajuns sa fiu indif si sa ma gandsec in pr rand la copii  kram


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-09-28 15:35:26

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Claudi, eu, in a doua luna de sarcina,  am trecut prin cea mai mare furtuna din ultimii 2 ani, din punct de vedere material. Am vazut cum toate planurile pe termen lung ale familiei mele, planuri pe care ma bazam cand am decis sa raman gravida, se duc de apa sambetei si o luam de la capat la propriu.
Alte planuri, mai multa munca, investitii, profituri aproape zero...ce sa mai, dezastru !
Normal  ca m-am necajit si am si plans, dar a trecut si acum ne straduim sa facem lucrurile sa mearga din nou, ca sa avem totusi ce sa ii oferim lu' asta mic atunci cand va veni pe lume !

Asa ca vezi tu, viata nu e mereu cum credem noi, dar, atata vreme cat suntem sanatosi si putem munci, le trecem toate !
Te pup si per sa nu iti mai faci ganduri negre ! puss


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#7 2009-09-28 17:27:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nervi si suparare in sarcina:(

si noi ne-am certat cel mai tare de cand suntem impreuna cand eram eu prin luna a 4a. nu e bine... si stari de genul asta, repetate, afecteaza intr-adevar copilul. dar daca s-a intamplat o data... nu e o tragedie. nu mai prelungi si tu starea nasoala cu procese de constiinta puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2009-09-28 19:57:10

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Off dragele mele...cand va aud povestile parca a mea numai conteaza:( ...aveti dreptate ...trebuie sa fim puternice ...dar tot noi femeile suntem sensibile si eu una cateodata ma simt neinteleasa..
Un copil mi se pare cel mai minunat dar si as sta intr-un bol de sticla daca s-ar putea..As vrea sa fiu protejata la maxim dar uneori nu depinde numai de noi ci si de cei apropiati:(
Stresul si supararea in sarcina am citit ca afecteaza sistemul nervos al fatului dar probabil cum spui si tu katami in cazul in care se repeta
Da anne stiu despre ce vorbesti ...o data cu criza majoritatea avem probleme financiare...Eu am tot asteptat sa se rezolve problemele dar nu am mai avut rabdare....ma si apropii de 30 de ani...Situatia ta suna urat de tot dar pari  puternica si te admir mult.Ma bucur ca ai reusit sa treci peste si imi pare rau ca te-a prins intr-un asa moment....
Fleurette despre tine ce sa zic...o situatie asa neplacuta...eu sunt f posesiva si geloasa..cred ca as fi inebunit...Te admir si pe tine f mult pentru tarie,rabdare si intelegere.
Multumesc mult pentru incurajari ..Ascultand si povestile voastre am inteles ca responsabilitatea cea mai mare o avem tot noi...si daca nu avem noi grija de puii nostri cine are:(...Acum ca sunt in burtici numai noi ii putem proteja...Trebuie inteligenta ,toleranta ,rabdare si multa dragoste pentru bebei ....
VA pup mamici si va urez sarcini si nasteri  usoare,copii frumosi si sanatosi!

Offline

 

#9 2009-09-28 20:03:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nervi si suparare in sarcina:(

si tie la fel puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#10 2009-09-28 21:35:04

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: nervi si suparare in sarcina:(

claudi's a scris:

Multumesc pentru incurajari draga mea.Ma ajuta mult sa ma linistesc.Uite si tie ti s-a intamplat si ai o fetita frumoasa foc .Sa iti traiasca:)
O sa iti ascult sfatul si o sa fac tot posibilul sa nu se mai repete...
pupicei

puss  saru' mana!
Gata, sper ca ti-a trecut supararea... daca nu iti trece, iti da Anastasia un pupic  tongue


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#11 2009-09-28 23:04:09

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Vin si eu la raport smile...in luna a treia am m-am enervat, suparat si s-a lasat cu plansete si dureri de cap din cauza cumnatei mele. Nu am fost buna de nimic in ziua aceea, am crezut ca trebuie sa ma duc la spital asa de rau ma durea capul. M-am calmat singurica: la ce bun sa ma enervez pe unii mai prosti ca mine? Mi-am adus aminte de ce calitati am eu si ce defecte are ea  happy si ce nu am vorbit cu ea pana atunci, dar din acel moment au incetat orice tentative de convorbire. Si pentru ca m-a suparat asa de tare nu are nici o sansa sa-mi vada si sa-mi atinga copilul. Stam si departe una de alta  happy  happydance Si ce-i mai frumos si mai linistitor cand ma gandesc ca ea are 30 de ani si 100 de kg lol?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#12 2009-09-29 11:29:25

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nervi si suparare in sarcina:(

si eu am trecut prin cateva momente dificile in perioada sarcinii...ba discutii fara rost datorate unor terte persoane absolut neimportante, sotul a suferit o operatie destul de nasoala si va dati seama ca nu a fost usor pt nici unul din noi....ca sa nu mai zic de nervii constanti pe care mi-i produce maica-mea(nimeni nu reuseste asa bine ca ea)...dar bebe e mai important si trebuie sa lasam toate cele rele sa treaca pe langa noi...multumim lui DD ca suntem sanatosi...asta conteaza...va pup si sa aveti grija de voi...
flower.... rotfl  rotfl super tare faza cu cele 100 de kg ale cumnatei...am si eu un specimen de gen de o rautate exemplara, numai ca e slaba rau spre deosebire de a ta...eu o ignor si ma simt foarte bine...pup..

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-09-29 11:29:59)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#13 2009-09-29 11:34:13

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nervi si suparare in sarcina:(

claudi sper sa ai putere sa poti trece peste probl si sa nu te afecteze in mare masura  kram .... asa e, noi, mamele suntem responsabile pt dezv copiilor  al9leacer


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#14 2009-09-29 12:37:04

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Multumesc katami....
Love_t mi-am revenit usor usor...ieri a fost mai greu pentru ca dupa suparare urmeaza durerile de cap la propriu dar azi sunt mult mai bine...Un pupic de la o asa fata frumoasa si as fi ca noua:)
flowerpot  ma bucur ca ai reusit si tu sa treci peste....Din propria experienta am observat ca sunt f egoiste cumnatele in general:(.,...nu se gandesc decat la ele...Si eu am de gand sa incetez orice contact cu persoana care m-a facut sa sufar...in cazul meu e un pic mai grav pentru ca e vorba de frate...dar decat sa imi faca rau mai bine asa..
walkiria_c  subscriu si eu ca nimeni nu reuseste sa imi faca rau asa cum reuseste mama  si asta pentru ca de ea imi pasa cel mai mult.....si daca ea nu ar fi intervenit intre frati probabil lucrurile nu ar fi stat asa rau...dar e subiectiva si asta am tolerat pana acum cand ma consider mai importanta...macar pentru o perioada...
Din pacate tin la familie atat de mult incat i-am pus inaintea sotului chiar daca asta mi-a tulburat linistea caminului:(
Cu Dumnezeu inainte..noi sa fim sanatoase...ca sa dam nastere unor copii sanatosi:)
Va pup mult pe toate:) si va urez o zi buna....

Offline

 

#15 2009-09-29 12:38:23

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Claudi, pe mine nu criza m-a afectat ci rautatea celor din jur. Avem o mica afacere de familie si am trecut printr-o perioada foarte grea deoarece s-a dorit efectiv eliminarea noastra de pe piata locala. Poate suna un pic exagerat... dar chiar asa a fost.
Si socul a fost cu atat mai mare cu cat habar nu aveam noi, doi tinerei prostuti care s-au gandit sa faca treaba sa mearga, de jocurile astea murdare si nevazute.

In fine ... acum e bine !


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#16 2009-09-29 14:56:32

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nervi si suparare in sarcina:(

claudi's...iti spun din proprie experienta ca pentru nimic in lume nu merita sa-ti periclitezi linistea conjugala, nici chiar pentru propria familie...atat eu cat si sotul am ajuns la concluzia ca noi suntem cei mai importanti si ca ne avem unul pe celalalt si la bine si la greu si ca relatia pe care o avem e o minune de la D-zeu...cat despre familiile din care provenim, ne-au dovedit ambele ca nu contam atat de mult pt ei, ba din contra ne-au facut sa suferim...in cazul meu e cu atat mai dureros pt ca sunt si singurul copil la parinti si e cumplit sa simti nepasare, lipsa de respect, de apreciere din partea lor...ba mai rau...sa auzi remarci rautaciose mai ales insarcinata fiind(gen, "ce, nu au mai nascut femeile".-emisa de mama..asta ca sa fiu finuta si sa nu detaliez sau sa dau alte exemple) sau se supere si sa faca circ pt ca eu, femeie cu burta la gura nu ma duc sa ma ocup de renovarile la casa lor(maica-mea nu e in tara si asta a fost prb ei inca de cand m-am maritat...ca a ramas fara diriginte de santier)...si nici familia sotului nu e mai breaza...nu stiu cum a facut D-zeu sa fim amandoi in aceeasi oala, lucru care nu face decat sa ne apropie si mai mult-ne-am coalizat impotriva tuturor, avem familia noastra si suntem cei mai fericiti din lume...asa ca iti repet:tu, sotul si bebelushul ce il asteptati contati, restul mai putin...nu cu ei traiesti...pupici si numai bine...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-09-29 14:59:05)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#17 2009-09-29 15:10:49

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: nervi si suparare in sarcina:(

si eu am avut nervi in sarcina dar asta nu poate sa fie de cat un semn bun .. cu cat mai multi hormoni de sarcina cu atat mai multi nervi smile..

Offline

 

#18 2009-09-29 18:34:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nervi si suparare in sarcina:(

SoareleMeu a scris:

si eu am avut nervi in sarcina dar asta nu poate sa fie de cat un semn bun .. cu cat mai multi hormoni de sarcina cu atat mai multi nervi smile..

rotfl rotfl i-am spus asta cu mandrie sotului meu lol ca eu ma enervez repede de felul meu si el mereu imi reproseaza. la care el: "imi pare rau pt tine, atunci... dar esti ceeeevaaaaa mai calma de cand esti insarcinata" rotfl or fi defecti hormonii mei? lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2009-09-29 20:49:44

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: nervi si suparare in sarcina:(

fleurette am reusit sa trec peste partea cea mai grea ....Multumesc pentru incurajari ...desi problema ramane acolo...si probabil pentru mult timp...Sunt probleme financiare care implica familia ceea ce e cel mai grav..Mai repede te certi cu un strain decat cu cineva din familie pentru bani:(
anne85 am ajuns la concluzia ca majoritatea oamenilor sunt rai si egoisti ca niste caini maidanezi:(( mai ales cand e vorba de afaceri. si bani..Ma bucur sa aud ca totul e bine pentru voi acum.

walkiria_c  sunt sigura ca ai dreptate...Doar ca eu crescand de mica doar cu mama am pretuit familia f mult...Si am incercat sa aplanez conflictele ..sa dau dreptate fiecaruia in parte ca sa zic asa ,sa inchid ochii la ce ma deranjeaza  si astfel sa nu se ajunga la conflicte....doar ca uneori nu reusesc...sad dupa cum se pare
Ceea ce imi povestesti tu am observat si la familia prietenilor....Si sa ma ierte Dumnezeu dar mi-am pus problema absentei copiilor pe motivul asta...ca la un moment dat ori copii ajung sa sufere din cauza parintilor ori invers...dupa caz... Si de multe ori ma intrebam- pentru ce sa ma chinui?...
Faci doi copii ca sa se aibe unul pe celalat si ajung sa se certe mai rau ca doi straini..

Acum ca timpul a trecut ...ma gandesc ca al nostru va fi altfel...ca noi vom fi altfel....apoi ma gandesc la 2 ca ai nostri vor fi altfel ...ca pe ai nostri ii vom creste altfel....

katami si eu sunt f  nervoasa din fire...dar culmea intr-adevar am fost mai calma si mai toleranta in ultima perioada....Trebuie sa fie ceva  destul de grav ca sa ma scoata din pepeni cand inainte ma enervam din nimik...Poate ne putem controla mai mult decat am crezut ..atunci cand vrem si suntem motivate...Ori gandeste-te ..daca o persoana de fel nervoasa ar fi si mai nervoasa in timpul sarcinii ar bate pe toata lumea ..la propriu.. big_smile
Organismul este atat de complex si Doamne Doamne da la fiecare cat poate duce...tongue
Multumesc mult fetelor pentru incurajari ..m-ati ajutat mult sa ma descarc si sa ma linistesc....
Pup mamicile si pe toti bebeii

Ultima oara a fost editat de claudi's (2009-09-29 20:51:52)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.