homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Amenda ratb-2


#20 2009-09-28 20:09:51

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: amenda ratb

@piie de unde esti?   mie tot 50 pe loc mi-au cerut

@pink_martini eu le-am zis ca nu vreau sa cobor cu ei la prima pt ca tre sa ajung la gara sa prind trenul si le dau ce date vor ei in statia de la gara. mi-au zis ca daca nu le dau buletinul nu ma vor lasa sa cobor ca nu e dupa mine  si ca vor trage troleul spre garaj si acolo cheama nush ce echi[paj de politie..  eram asa de nervoasa de nu va imaginati ...  in final le-am dat buletinul in statia de la gara , am semnat procesul verbal si am plecat bodoganind, aproape cu lacrimi in ochi de nervi ... unul dintre ei a strigat dupa mine ca cica alta data sa merg cu bilet, iar ca raspuns, l-am injurat ...  stiu ca nu e frumos, dar nu m-am abtinut  diablo   

f nesimtiti mi s-au parut .. din troleu de cand le-am zis ca n-am bani si nici acte, mi-au zis de politie , iar cand le-am spus ca nu cobor cu ei  m-au amenintat ca nu-i dupa mine si ca ei vor chema echipajul politiei sad


inca stau in balanta daca sa o platesc sau nu...    parca as lasa pt impozitul casei sa se spele mama cu el pe cap, si asa mi-a urlat ca d c nu mi=am mai facut abonament  forgetit


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 



#21 2009-09-28 20:31:08

deepsleep
Full member
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 178

Re: amenda ratb

hehe, ce de povesti! mi s-a intamplat si mie in adolescenta de vreo 2 ori. Acum, cu exceptia cazurilor in care efectiv nu am de unde sa-mi iau bilet, compostez de fiecare data... din principiu. tot timpul ne plangem ca transportul in comun e varza, ca circula prost, ca circula rar. Si totusi ce pretentii sa avem cand noi ne zgarcim pt un amarat de bilet de 1.3 ron?!? Intr-adevar controlorii ratb (sau RAT...care-o fi) nu sunt tocmai profesori universitari, dar daca nu ne face placere sa avem texte cu ei, sunt simplu de evitat - luam bilet. Cred ca avem cel mai ieftin transport in comun din europa! daca ne zgarcim la 1.3 ron, ma intreb ce s-ar intampla daca ar fi 2 euro calatoria, ca prin alte tari civilizate (ca sa nu mai zic de sansele pe care le ai acolo sa te mai fofilezi in momentul in care esti prins fara bilet la control - zero barat)!?! Probabil am fi si noi toti pe biciclete...

Offline

 

#22 2009-09-28 21:28:59

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: amenda ratb

Ma scuzati fetelor, dar sunt de acord cu deepsleep. Nu dati bani pe bilet sau abonament, dar va plangeti ca se circula prost cu transportul in comun. Eu cand eram in tara si vedeam pe toti tiganii stand jos si eu care aveam tot timpul abonament stateam ca proasta in picioare... vaaai, tot timpul imi doream sa vina controlul sa ii dea pe toti jos. Moah, si cand mai vedeam pe una stand jos si venea controlul, nu avea bilet sau abonament si se mai si lua in gura cu ei... ce sa zic, Romania e asa cum pentru ca nu stim sa ne asumam anumite lucruri.

Cat despre amenda, iti recomand sa o platesti, ca pana la urma tot o sa o platesti. Acum macar platesti mai putin.

Offline

 

#23 2009-09-28 21:52:47

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: amenda ratb

pill si deepsleep chiar daca prin absurd ar plati toata lumea bilet si ar calatori cinstit iti garantez ca starea tranportului in comun ar fi aceeasi.  Ca dupa cate tzepe iti trage "tara" asta si la cat esti furat, prin neplata calatoriilor te refulezi ... mai fura si tu de la ei ca destul fura ei de la tine.
Daca am fi un popor civilizat, stat european cu servicii la nivel european cred si eu ca ai fi platit biletul. Pentru ca, calitatea oamenilor se reflecta si in calitatea vietii pe care o duc.
Degeaba se zice de romani ca sunt asa si pe dincolo ca popor dar daca am fi fost condusi de oameni pertinenti si tara ar fi mers pe un drum drept , decat s-o ia in jos, mai mult ca sigur am fi fost si noi ca popor mult mai civilizati, educati etc

Deepsleep ziceai de biletul de 2 euro .... raportat la salariul de mii de euro din tarile europene ?????
1,3 lei la salariul minim pe economie de 7 mil ???? Nici macar nu e direct proportional.
Si stii de ce? pt k oameniii care merg cu ratb-ul sunt oamenii saraci astia cu saalrii mici si cu 1,3 lei iti iei 2 paini. Aia bogatii cu bani multi nu pun botu la ratb.
Asa ca si pt mine e o mare corvoada sa dau 2,6 lei pe un drum dus-intors ( sincer sa zic ) Pentru ca nu am bani

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2009-09-28 21:56:07)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#24 2009-09-28 22:36:08

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: amenda ratb

Mai, eu cand eram la liceu nu foloseam decat metroul, era 25 de lei mi se pare asta ca sa nu dau bani si de abonament de autobuz. Pana la metrou mergeam 2 statii pe jos, si de la metrou la scoala inca 2, jumate de ora pe zi, ploaie, vant, mergeam pe jos, asta doar intr-un sens. Asa mi se pare corect. Nu aveam bani de mai mult si gata. Pe mine nu ma intereseaza daca altii sunt corecti, eu nu o sa ma comport aiurea doar pentru ca Romania e o tara aiurea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-09-28 22:40:08

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: amenda ratb

Bravo tie


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#26 2009-09-28 22:53:21

deepsleep
Full member
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 178

Re: amenda ratb

cat de obisnuiti suntem sa dam mereu vina pe altii pt lipsa noastra de civilizatie! ce legatura are guvernul sau administratorul de la bloc cu faptul ca noi nu suntem dispusi sa platim un serviciu care ni se presteaza, bun-prost, cum o fi el, si care nu e gratuit? E ca si cum furi o paine din raft si il injuri pe vanzator ca e veche... Daca nu imi permit sa am masina personala, nu imi cumpar si merg cu ratb-ul, daca nu imi permit ratb, merg pe jos - as simple as that! Toti isi doresc sa traiasca precum nemtii, dar sa "ciupeasca" precum romanii. si sa stii ca raportul salariu minim pe economie/ bilet de transport in comun nu variaza chiar atat de mult cat iti imaginezi!

Offline

 

#27 2009-09-28 22:59:57

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: amenda ratb

In tarile civilizate, cum spui tu, Pink... salariul minim pe economie este de 700 de euro... nu de mii de euro


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#28 2009-09-29 09:39:15

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: amenda ratb

ii urasc pe astia cu ratp-ul. nimic bun nu ar face. uite eu de exemplu mereu iau bilet dar cand sa compostez de multe ori nu se imprima seria sau se blocheaza/rupe in compostor si tre sa mai folosesc un bilet (de obicei iau set de 10 bilete). a patit-o cumnatul meu a incercat sa composteze pt 3 persoane: primul a mers, al2-lea s-a rupt in compostor, al 3lea nu avea seria si s-a dus la alt compostor din tramvai unde le-a compostat pe celelalte 2. si sunt autobuze in oras cu compostoare unde se imprima seria. nu inteleg de ce nu se fac si la tramvaie ca poate o data nu am bani decat de un bilet cu o calatorie si ala se rupe sau nu se imprima seria...pe controlori nu ii intereseaza. am vazut eu ce fel de controlori is..zici ca is baieti de cartier. dar eu oricum nu merg cu buletinul dupa mine decat cand am nevoie de el big_smile asa ca n-au decat sa zica de amenda ca nu le dau nimic smile m-a prins unul o data, era mai batranel, fara serie imprimata, doar cu gaura pe bilet si i-am zis de compostor, a zis bine si a trecut mai departe. atat ii trebuia sa zica de amenda

Ultima oara a fost editat de green_fairy (2009-09-29 09:41:03)


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#29 2009-09-29 12:08:02

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: amenda ratb

love_t a scris:

In tarile civilizate, cum spui tu, Pink... salariul minim pe economie este de 700 de euro... nu de mii de euro

Nu ma refeream la salariul minim pe economie, ci la un salariu mediu si cand m-am referit la mii de euro >> 1000 , 2000.

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2009-09-29 12:08:47)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#30 2009-09-29 12:10:14

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: amenda ratb

Pai si un salariu de 1000 e mult? daca mergi cu mai multe mijloace de transport intr-o zi?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#31 2009-09-29 12:15:13

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: amenda ratb

Ce voia pink_martini sa zica e ca nu se compara salariile noastre de 5-6-7 milioane cu 1000-2000 de euro. Totusi... Iar in ziua de azi vorbesc serios cand spun ca nu poti circula cu pejosu'. Sunt eleva,am incercat. Pur si simplu nu poti sa ajungi sa faci tot ce trebuie sa faci.

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-29 12:16:32)

Offline

 

#32 2009-09-29 12:21:53

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: amenda ratb

Pai da, dar voi nu socotiti cat de scumpa e si mancarea. 1000 de euro e un salariu din care poti trai. Atat si nimic mai mult. Cea mai ieftina chirie e de 400 de euro.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#33 2009-09-29 20:01:46

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: amenda ratb

pai daca e sa o luam asa, ce mai zici de un salariu de 1000 -1200 ron, din care 840 (in functie de valenta euro-leu) ii dai numai pe chirie? hmm

Offline

 

#34 2009-09-29 20:08:08

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: amenda ratb

Nu inteleg care e chestia cu chiria, si salariul. Poti gasi chirie mai ieftina de 8 miloane jumate, iti garantez. Plus, daca nu ai, te limitezi. Nu iti cumperi o bluza, dar platesti ce folosesti (aka biletul de autobuz).

Offline

 

#35 2009-09-29 20:19:34

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: amenda ratb

eu una imi fac abonament wink

Offline

 

#36 2009-09-29 20:21:45

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: amenda ratb

v-am mai intrebat o data .. cat e abon pt studenti ?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#37 2009-09-29 20:22:11

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: amenda ratb

25 ron

Offline

 

#38 2009-09-29 20:22:38

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: amenda ratb

si la metrou stii? big_smile


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.