homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35 si sarcina


#1 2009-10-07 20:30:02

monicasta
New member
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 8

diane 35 si sarcina

buna fetelor....rog mult sa mi se raspunda si mie la intrebare.....care este diferenta intre perioada fertila si cea de ovulatie...vreau sa stiu daca mi-am obosit sotul degeaba sau nu ca nu mai am rabdare pana la menstra...pe 22 sept am avut menstra si am facut un test pe internet de ovulatie si mi-a dat 2 perioade 1oct per fertila 6oct per ovulatie...sincer nestiind care este diferenta am muncit de pe 1 pana pe 6 in fiecare zi si sotul meu fuge disperat doar daca ma mai uit la el va rog in caz ca  nu raman cu bb vreau sa stiu pe viitor care este diferenta si cand tre sa lucram la sigur?

Offline

 



#2 2009-10-08 11:33:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: diane 35 si sarcina

in primul rind, ideea ca trebuie sa tragi tare, de nu stiu cite ori pe zi in perioada fertila e complet gresita
ca sa poti calcula perioada fertila (perioada care practic incepe cu 4 zile inainte de ziua in care are loc ovulatia si se termina la 2 zile dupa ovulatie) iti trebuie lungimea ciclurilor menstruale-adica mie imi trebuie, testul de pe intermet nu stiu in functie de ce calculeaza...insa...1 oct pare a fi a 10 zi...nu stiu in functie de ce anume ti-a zis tie testul ca vei ovula in a 16 a zi...
nu inteleg de asemenea nici ce cauta dianele 35 in titlu....
oricum, daca vrei sa ramii gravida nu obosi partenerul ca nu asta e solutia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2009-10-08 18:36:42

monicasta
New member
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 8

Re: diane 35 si sarcina

doctoressa a scris:

in primul rind, ideea ca trebuie sa tragi tare, de nu stiu cite ori pe zi in perioada fertila e complet gresita
ca sa poti calcula perioada fertila (perioada care practic incepe cu 4 zile inainte de ziua in care are loc ovulatia si se termina la 2 zile dupa ovulatie) iti trebuie lungimea ciclurilor menstruale-adica mie imi trebuie, testul de pe intermet nu stiu in functie de ce calculeaza...insa...1 oct pare a fi a 10 zi...nu stiu in functie de ce anume ti-a zis tie testul ca vei ovula in a 16 a zi...
nu inteleg de asemenea nici ce cauta dianele 35 in titlu....
oricum, daca vrei sa ramii gravida nu obosi partenerul ca nu asta e solutia

am luat diane 35 timp de trei ani iar medicul mi-a spus ca este posibil sa raman foarte repede insarcinata numai ca eu nu am inteles cand tre sa muncim ca sa vedem un rezultat ...am inteles ca in per de ovulatie da care este aia? a 10 zi ? si cat tine ovulatia?

Offline

 

#4 2009-10-08 18:53:00

monicasta
New member
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 8

Re: diane 35 si sarcina

dimineata m-am trezit cu cateva picaturi am zis dezamagita ca mi-a venit cc , dar s-au oprit..acum ma dor si sanii simt o tensiune in ei...imi pun intrebarea daca am ramas insarcinata...nu mai am rabdare pana pe 20 oct cand ar trebui sa-mi vina cc,oare pot afla mai devreme rezultatul?suntem nerabdatori de un rezultat pozitiv....

Offline

 

#5 2009-10-08 21:31:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: diane 35 si sarcina

uneori apare spotting la ovulatie, poate a fost si cazul tau. sau poate a fost spotting de la impalntare. sau poata alta varianta  nustiu . nu te mai lua dupa calculatoarele de pe net. nici un soft nu poate sa stie cand ovulezi tu. incearca testele de ovulatie, te pot ajuta

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-10-08 21:47:32)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-09 19:01:03

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35 si sarcina

Acele mici sangerari pot fi de la ovulatie. Nu are cum sa fie sangerare de nidare atat de repede de la contact ... Nidarea se produce la aproximativ 2 saptamani de la fecundare.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#7 2009-10-09 20:33:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: diane 35 si sarcina

nu neaparat andreea. media la care se produce implantarea este la 8-10 zile de la ovulatie dar se poate intampla si mai devreme ( 5-6 zile) sau mai tarziu, aproape de ziua cand ar trebui sa apara menstra cum ai spus tu. dar acestea sunt exceptii.

Offline

 

#8 2009-10-10 10:07:01

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35 si sarcina

Poate nu sunt eu bine informata ... Insa stiu ca doc a spus intr-un post al ei ca nidarea se produce la 10 - 14 zile de la fecundare.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#9 2009-10-11 16:53:07

monicasta
New member
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 8

Re: diane 35 si sarcina

va multumesc foarte mult fetelor pentru raspunsuri...maine dimineata mi-am facut programare la medic ...acele mici sangerari s-au transformat in ceva maroniu dar cantitate a ramas aceeasi....sper sa aflu mai multe maine...va multumesc oricumchiar o sa-mi cumpar maine si test de ovulatie...pupici

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.