homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor de teme pentru la scoala-3


#39 2009-10-18 13:09:55

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

MissO girl a scris:

negriiluciana a scris:

que fais-tu? Eh bien, je l'esp?re. pr?s de trois ans ont pass? depuis que vous n'avez jamais venu nous en Roumanie. vous avez oubli? lorsque nous marchons ? travers les parcs de Bucarest et collectionons feuilles d'arbres diff?rents? en France comme? Qu 'est la collection? des mines a augment? de fa?on spectaculaire. J'ai un grand herbier. collectent toujours une feuille des endroits o? j'allais. Maintenant est venu l'automne et la chute des feuilles, une augmentation consid?rable de ma collection. vous attendent dans les vacances de No?l sur nous pour pr?senter la collection et amusez-vous ? la vieille ann?e. vous vous attendez. au revoir


e bine?

j'espere que tu est bien.
parca e mai bine asa
parerea mea

Offline

 



#40 2009-10-18 13:25:29

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

kdeea a scris:

blackberry a scris:

ce inseamna "analiza morfologică a elementelor fiecărei perechi de structuri grafice omofone" ?

Wow lol

In primul rand - omofonele sunt cuvintele care se pronunta la fel cu alt cuvant, fara a se scrie identic ( de exemplu: aplecat, a plecat; miau, mi-au;  de mers, demers etc ) - vorbim deci despre perechi de structuri omofone ( ma induce un pic in eroare ca scrie acolo si " grafice ", dar cred ca se poate omite chestia aia ).

Si in al doilea rand, morfologia este partea gramaticii care studiaza partile de vorbire, deci o analiza morfologica presupune identificarea partii de vorbire si, mai incolo, exista anumite etape pe care trebuie sa le urmaresti in functie de cuvantul care ti sa da spre analizat; de exemplu, la analiza morfologica a unui substantiv, trebuie sa scrii genul, numarul, articularea, la analiza unui verb trebuie sa scrii modul, timpul, conjugarea, la analiza unui adjectiv trebuie sa scrii despre acordul pe care il face cu substantivul pe care il insoteste etc.

Asta deduc eu ca e cerinta.
Sper ca nu gresesc, pentru ca n-am mai facut gramatica din gimnaziu smile

stai ca am apasat din greseala pe niste combinatii de taste si mi s-a f***t displayul lol

da, ai dreptate. am un ex si am structuri d-alea de care ai dat tu exemplu. offf, si trebuie sa le analizez si sunt MULTE. neutral oricum, ms puss


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#41 2009-10-18 13:45:39

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

Spor la treaba atunci si pentru putin puss


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#42 2009-10-18 13:46:10

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

ms smile


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#43 2009-10-18 18:21:01

negriiluciana
Full member
De la: bucuesti
Inregistrat: 2009-05-09
Mesaje: 145

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

e tradus bine textu????....sadsmile(smile((

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-10-18 18:35:39

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

tu ghici-vei chipu-i.

ce fac cratimele? prima leaga 2 cuvinte si ajuta la mentinerea rimei, ritmului, muzicalitatii si a doua izoleaza un complement direct ?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#45 2009-10-18 19:00:45

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

A doua cratima are rolul de a lega acel pronume i de substantivul chip, avand functia sintactica de atribut pronominal in Dativul posesiv.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#46 2009-10-18 19:28:41

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

ms


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#47 2009-10-18 19:30:14

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

N-ai de ce smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#48 2009-10-18 20:56:11

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

kat_utza a scris:

fetelor am si eu un referat de facut despre Societati de Asigurare insa nu stiu exact ce sa scriu si nici nu gasesc mai nimic.... va spun ca trebuie sa fie legat de finante...
ma poate ajuta careva?

pai depinde care e mai exact tema ..Societati de asigurari nu e o tema in sine..daca zici ca trebuie sa fie legat de finante.. as face"Societati de asigurari-ce poate duce la falimentul unei soc de asigurari si ce implicatii ar avea aceasta in mecanismul de intermediere pe piata"


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#49 2009-10-18 21:20:22

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

kat_utza, daca asa e tema proiectului tau, batuta in cuie, atunci eu zic sa caut despre societati, cum functioneaza ele, cum scot profit, ce indici folosesc..tot ce e la finante aplicat pe acest tip de societate cesafac

Offline

 

#50 2009-10-19 22:13:00

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

unde gasesc si eu o aplicatie care sa-mi spuna (rosteasca) alfabetul lb engleze ?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#51 2009-10-19 22:15:13

DeeA KaRinA
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2009-08-26
Mesaje: 117

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

Help:....
la mate am un astfel de ex:

Sa se stabileasca valorile de adevar ale propozitiilor urmatoare si sa se scrie negatiile lor:
ex: 1)  p: ,, 2 > 3 "
  cum adica negatiile lor:D


Gata:...scz nu luati in seama mesaju` nu citisem bn cerinta!Stiu sa fac  big_smile

Ultima oara a fost editat de DeeA KaRinA (2009-10-19 22:17:14)


[b]Furia,lacrimile si tristetea sunt doar pentru cei care s`au resemnat!!!

Offline

 

#52 2009-10-19 22:18:49

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

blackberry a scris:

unde gasesc si eu o aplicatie care sa-mi spuna (rosteasca) alfabetul lb engleze ?




ai aici tongue


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#53 2009-10-19 22:21:55

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

ah, ce greu era lol ms puss


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#54 2009-10-19 22:22:21

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

Nu stiu cat te ajuta asta:

a[ei]
b[bi:]
c[si:]
d[di:]
e[i:]
f[ef]
g[dji:]
h[eitch]
i[ai]
j[gei]
k[kei]
l[el]
m[em]
n[en]
o[ou]
p[pi:]
q[kju:]
r[a:]
s[es]
t[ti:]
u[ju:]
v[vi:]
w['dablju:]
x[eks]
y[wai]
z[zed]

Sau asa:

A     a    
B     bee
C     cee    
D     dee    
E     e    
F     ef, eff    
G     gee
H     aitch, haitch       
I     i    
J     jay    
K     kay    
L     el    
M     em    
N     en    
O     o    
P     pee    
Q     cue    
R     ar    
S     ess, es    
T     tee
U     u    
V     vee    
W     double-u    
X     ex    
Y     wy, wye    
Z     zed, zee


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#55 2009-10-19 22:23:17

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

ms ms puss puss puss


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#56 2009-10-19 22:24:44

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

primele forme sunt corecte.. vai, o sa mor maine roll


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#57 2009-10-19 22:37:13

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Ajutor de teme pentru la scoala

E asa usor ... Pot sa jur ca e singura chestie pe care o tin minte din clasa a 2-a.
Asta, plus cele 9 planete ale Sistemului Solar in ordinea departarii lor de Soare, pe care nu le stiu chiar de atunci, dar am eu o fixatie sa stiu astea doua lucruri neaparat lol

Pur si simplu repeta-le de multe ori si o sa ti se fixeze efectiv in memorie. Succese smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.