homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmine-3


#39 2009-12-07 08:34:53

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

Ajutor! Daca ieri scurgerea mea s-a facut maronie, azi noapte a fost rosie, de parca mi-ar fi venit menstruatia. De bine ce am spus aseara ca voi lua pastilele ca si pana acum, am uitat sa o iau si mi-am amintit acum, adica am luat-o dupa 11 ore jumatate. Care sunt riscurile? Se poate ca asta sa fi fost cauza scurgerii rosii?


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 



#40 2009-12-07 08:48:15

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yasmine

daca scurgerea a aparut inainte sa uiti pastila atunci nu e din cauza ei
mergi la medic daca e sangerare!

Offline

 

#41 2009-12-07 09:04:12

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

e in regula daca astept azi sa vad daca trece? de obicei scurgerile dispareau intr-o zi, ieri am fost plecata toata ziua si am stat numai afara, am simtit ca mi-a fost f frig. care ar putea fi cauza? adica nu ma doare absolut nimic. cu pastilele continui? mai am de luat pana sambata, iau in continuare in mod obisnuit?


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#42 2009-12-07 09:08:33

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yasmine

mai stai eventual azi si daca e sangerare in continuare mergi la medic.
daca e doar spotting atunci nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji

Offline

 

#43 2009-12-07 09:17:05

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

acum 3 ani am avut o rana pe col pe care am tratat-o pana prin vara anului trecut. totusi imi trecuse si la nici un contact sexual nu am avut sangerare. ma gandeam poate de asta, dar totusi repet, nu ma doare absolut nimic, nici pana acum nu am avut vreo problema. chiar si acum sunt f bine, doar gandul ca ar fi ceva ma sperie. daca mai continua si azi o sa sun sa ma programez la doctor, dar sper sa treaca. i'm scared... pastilele sa inteleg ca le iau in continuare pana la ultima, nu?

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2009-12-07 09:17:42)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-12-07 09:46:54

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yasmine

vezi cum se prezinta scurgerea..
daca e sangerare rosie eu nu as mai lua...

Offline

 

#45 2009-12-07 10:05:42

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

deja capata nuanta maronie si e f putina, ca in ultima zi de menstruatie... daca pana diseara e maro sau a disparut, sa iau pastila?imi cer scuze ca sunt atat de insistenta... si iti multumesc din suflet ca ma ajuti cu sfaturi!


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#46 2009-12-07 10:39:16

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: yasmine

eu cred k este spotting,daca a devenit maroniu


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#47 2009-12-07 12:06:31

ametis
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8

Re: yasmine

Buna fetelor,

eu am inceput sa iau anticonceptionale pe data de 17 noiembrie,folia se termina azi,luni pe 7 decembrie.Urmatoarea folie ar trebui sa o incep pe 14 sau 15 decembrie?7 zile pauza pentru mine ar insemna de pe 8 pana pe 14 inclusiv,deci urm folie ar trebui sa o incep de marti,15 decembrie.Nu este logic asa?

A doua intrebare ar fi ,eu nu am inceput sa iau anticc din prima zi a menstruatiei luna trecuta si m-am protejat suplimentar primele 7 zile.Asta ar trebui sa fac si acum in a doua luna ?

Multumesc mult,o zi cat mai buna.

Offline

 

#48 2009-12-07 12:11:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmine

Da, pe 15 incepi folia noua
Nu, esti protejata in continuu... oricum ai fost protejata din prima zi, fiindca ai inceput in prima zi de menstra

Offline

 

#49 2009-12-07 12:23:08

ametis
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8

Re: yasmine

mersi de raspuns

nu, nu am inceput din prima zi de menstra ((

Offline

 

#50 2009-12-07 12:23:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmine

a, ok, citisem eu aiurea
ai facut bine atunci

Offline

 

#51 2009-12-07 12:50:25

ametis
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8

Re: yasmine

deci nu mai tb protectie si luna asta,s-a reglat nu?

mai am o curiozitate fetelor,daca ramai insarcinata sa zicem pe data de 1 si de pe 2 incepi sa iei anticonceptionale,nestiind ca ai ramas ,ce se intampla ?afecteaza bebele?

va pup

Offline

 

#52 2009-12-07 13:44:56

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

Nu am mai sangerat deloc de cand am postat ultima oara, acum e maronie scurgerea si e putina. Nu stiu inca ce sa fac cu pilulele, le iau daca acum a disparut sangerarea si nu reapare pana diseara?
Ajutor, va rog!

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2009-12-07 17:17:17)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#53 2009-12-07 20:24:29

anaiddyv
Membru
Inregistrat: 2009-12-07
Mesaje: 2

Re: yasmine

buna seara!as avea si eu cateva intrebari.1.e adevarat ca anticonceptionale iti pot afecta ficatul si ca poti ramane sterila daca folosesti pe o perioada mai lunga?eu am inceput sa iau yasmine de o luna si intre timp iau centrum performance si niste pastile pentru memorie.interactioneaza anticonceptionale  cu aceste pastile?
si as vrea sa mai stiu daca am protectie si in cele 7 zile de pauza.va multumesc!

Offline

 

#54 2009-12-08 09:42:28

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yasmine

ametis a scris:

deci nu mai tb protectie si luna asta,s-a reglat nu?

mai am o curiozitate fetelor,daca ramai insarcinata sa zicem pe data de 1 si de pe 2 incepi sa iei anticonceptionale,nestiind ca ai ramas ,ce se intampla ?afecteaza bebele?

va pup

acum esti protejata.
normal ca afecteaza bebele daca le iei peste sarcina... tocmai de aceea se recomanda inceperea anticonceptionalelor in zilele de menstruatie, atunci e sigur ca nu esti insarcinata



Onutza23 a scris:

Nu am mai sangerat deloc de cand am postat ultima oara, acum e maronie scurgerea si e putina. Nu stiu inca ce sa fac cu pilulele, le iau daca acum a disparut sangerarea si nu reapare pana diseara?
Ajutor, va rog!

daca s-a transformat in spotting atunci continua pastilele



anaiddyv a scris:

buna seara!as avea si eu cateva intrebari.1.e adevarat ca anticonceptionale iti pot afecta ficatul si ca poti ramane sterila daca folosesti pe o perioada mai lunga?eu am inceput sa iau yasmine de o luna si intre timp iau centrum performance si niste pastile pentru memorie.interactioneaza anticonceptionale  cu aceste pastile?
si as vrea sa mai stiu daca am protectie si in cele 7 zile de pauza.va multumesc!

1. anticonceptionalele afecteaza ficatul DOAR daca exista deja probleme cu acesta, caz in care medicul iti recomanda un hepatoprotector.
2. centrum performance si pastilele de memorie nu afecteaza protectia.
3. daca iei corect cele 21 de pastile de pe folie esti protejata si in zilele de pauza

Offline

 

#55 2009-12-08 21:09:44

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

nu stiu ce am facut eu cu pilulele, ori le-am incurcat ori nu inteleg... aseara sunt convinsa ca am luat-o, dar in seara asta am observat ca pastila de luni e la locul ei. as avea o intrebare acum, si anume daca am uitat sa iau o pastila in a 3-a saptamana de administrare si in urmatoarele 7 zile nu am contact sexual, exista vreun risc ca apoi sa raman insarcinata? peste o saptamana vine menstruatia si de pe 20 incep o noua folie de yasmin...


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#56 2009-12-08 22:29:26

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yasmine

daca uiti o pastila o iei in momentul in care iti dai seama
ai nevoie de protectie suplimentara pana inghiti corect si consecutiv 7 pastile.
daca nu mai ai 7 pastile pe folie ai 2 alternative:
1. iei de pe o folie de rezerva cate mai trebuie sa ai 7 pastile si apoi faci pauza normala de 7 zile si nu ai nevoie de protectie suplimentara decat pana inghiti cele 7 pastile.
2. faci pauza cand se termina folia si te protejezi suplimentar cate pastile mai ai acum, in pauza de 7 zile si pana inghiti 7 pastile de pe folia noua.


iti recomand sa-ti pui memento pe telefon ca sa nu uiti sa le iei, pana iti intra in reflex

Offline

 

#57 2009-12-08 22:49:11

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

am memento si nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum, iau de 3 ani. dar zilele astea nush ce am avut, de duminica parca sunt total aeriana. pastilele de pe folia asta se vor termina sambata, ca de fiecare data. chiar nu-mi dau seama ce am facut, initial am zis ca am uitat sa iau duminica seara si am luat luni dimineata, cu 11 ore jumatate intarziere. apoi am constatat ca de fapt confundasem pastilele, ceea ce insemna ca am luat si duminica seara si luni dimineata. luni seara eram convinsa ca am luat-o, pt ca vorbeam la tel si a sunat memento-ul si am ras, ca o iau uneori fara sa-mi dau seama. dar de unde am luat-o nu inteleg, pt ca pastila e in folie. acum din ce am citit mai sus, oricum as face de craciun trebuie sa ma protejez suplimentar, inghitind pana atunci abia 3-4 pastile...
De fapt nu, am inteles gresit. prima solutie pe care mi-ai propus-o e sa completez inca 2 pastile la cele 4 pe care le am pe folie + cea luata in seara asta (marti seara) , se fac 7 si trebuie sa ma protejez doar pana le termin de inghitit pe astea 7, apoi fiind protejata chiar si in perioada de pauza. Am inteles corect?
Camysh draga, ajuta-ma si sfatuieste-ma, promit sa fiu atenta de acum ca sa nu te mai bat pe tine la cap smile. multumesc anticipat!

Si inca ceva. Si ieri si azi dim am avut o scurgere roz, rosu deschis la culoare, care imediata  devenit maronie pana seara disparand complet. Nu inteleg care e cauza. Daca devine maron inseamna ca e spotting?

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2009-12-10 11:13:00)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.