homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmine-6


#96 2010-10-16 00:16:06

persifona
Vizitator

Re: yasmine

Insarcinata nu, contactul ala de ieri nu e cu risc, f bine ca ai luat ambele azi. Acum eu ti-as recomanda sa nu mai faci pauza luna asta, sa mai unesti cu inca o folie si timp de 7 zile sa nu ai contacte sau sa le ai protejate cu altceva, preferabil prezervativ

 



#97 2010-10-16 00:29:01

angel sweet for u
New member
Inregistrat: 2010-02-10
Mesaje: 56

Re: yasmine

nu este nimik rau in faptul ca aman menstruatia? este vreun pericol daca nu unesc foliile? multumesc anticipat

Offline

 

#98 2010-10-16 21:57:03

angel sweet for u
New member
Inregistrat: 2010-02-10
Mesaje: 56

Re: yasmine

???

Offline

 

#99 2010-10-17 02:47:13

alina11
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 29

Re: yasmine

Nu e nicio problema daca amani menstruatia.
Daca exista vreo sansa sa fi aparut ovulul in ziua cu pilula uitata, atunci unitul foliilor, fara pauza de 7zile, te asigura ca nu ramai insarcinata. Scrie totusi si pe prospect ce sa faci daca ai uitat o pilula in saptamana a 3a.

Offline

 

#100 2010-10-17 12:15:25

Ambergen
New member
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 30

Re: yasmine

hello, am o nelamurire, sper sa ma puteti ajuta. am terminat blisterul si am lasat cele 8 zile de pauza in care mi-a venit menstra/ problema mea este urmatoarea: nu mai tin minte exact cand am luat ultima pastiluta din blister ( eu tind sa cred ca a fost sambata). de sambata trecuta pana sambata acesta,  incluzand in numaratoarea ziua de sambata...sunt cele 8 zile trecute.  Am calculat corect? Credeti ca am luat corect pastila? Se numara a 8 a zi de cand ai luat-o pe ultima ( ex sambata 1 zi) sau se calzuleaza de duminica( ca fiind 1 zi? ).  Eu tot ce va pot spune este ca am inceput intr-o sambata un blister, si tot intr-o sambata mi s-a si terminat.
  In cazul in care am luat pastila mai devreme cu 1 zi, ce pot face?  Va multumesc mult

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2010-10-17 14:36:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: yasmine

daca ai inceput intr-o simbata blistrul el se termina vinerea, nu altcindva(daca s-a terminat tot simbata atunci inseamna ca undeva pe traseu ai uitat sa iei o pastila).
daca ai inceput blisterul simbata, atunci toate blisterele le vei incepe simbata(pauza e de 7 zile, nu de 8)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#102 2010-10-17 15:04:52

Ambergen
New member
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 30

Re: yasmine

ok. bun. in cazul in care am uitat sa iau o pastiluta pe traseu, ce pot face? fac pauza?
ce protectie mai am in cazul in care am facut pauza 6 zile si in a 7 a am incepiut noul blister?

Offline

 

#103 2010-10-17 16:47:08

Ambergen
New member
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 30

Re: yasmine

?

Offline

 

#104 2010-10-18 10:13:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: yasmine

Ar fi bine sa fi stiut ce pastila ai sarit. Insa, in conditiile astea, termina blisterul si protejeaza-te suplimentar pana inghiti corect 7 pastilute. Pauza mai scurta cu o zi nu pune probleme. Sa nu lungesti pauza e mai important.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#105 2010-10-18 10:16:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: yasmine

protectia scade doar daca faci pauza mai mare, daca e mai mica nu ai probleme.
daca ai uitat o pastila pe traseu si nu stim cind, nu ai ce face....nici vorba sa faci pauze in plus.
sfatul meu foarte hotarit e sa iti faci timp cit mai repede sa mergi sa vorbesti cu un medic de planning, care sa iti explice in detaliu tot ce trebuie sa stii despre contraceptive ca sa nu mai ai atit de multe intrebari fara raspuns


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#106 2010-10-20 00:20:07

deea_22
New member
Inregistrat: 2010-10-19
Mesaje: 6

Re: yasmine

am si eu nevoie de un sfat, va rog!
am luat yasmin timp de 2 ani. n-am avut nicio problema cu ele. m-am simtit foarte bine pana cand am inceput sa tin o dieta destul de drastica plus niste sedinte de masaj anticelulitic cu vacuum. de atunci timp de 3 luni am avut  spooting in fiecare luna cand ajungeam undeva intre a 15a pastila si a 19a. mentionez ca menstruatia imi venea mereu dupa ceas in a 4 zi de pauza.
am fost la ginecolog dar nu m-a putut lamuri daca din cauza dietei mele mi se intampla asta sau din cauza pastilelor. in schimb mi-a zis sa fac o pauza pana la a3a menstruatie dupa care sa incep cu un nou blister.
zis si facut numai ca am intampinat aceasi problema. am unit 2 folii si inainte sa o termin pe a doua ... spooting. am facut din nou pauza vreo 3 luni apoi am zis sa mai incerc o data. am patit acelasi lucru. 2 folii unite, la jumatatea  celei de-a doua spooting. asta s-a intamplat in septembrie. am renuntat la ele inainte sa termin blisterul pentru ca nu mai suportam, nu mai aveam nici nevoie de protectie. de atunci am avut o menstruatie normala iar la urmatoarea as vrea sa incep din nou sa iau anticonceptionale numai k nu sunt sigura dak ar trebui sa merg tot pe yasmin.
as vrea sa stiu de fapt daca atunci dupa 2 ani de yasmin spootingul acela a fost din cauza faptului k mi-am schimbat alimentatia? pentru ca daca e asa, stiu k n-ar trebui sa ma mai stresez atat pentru k de celelalte 2 ori cand mi s-a intamplat era absolut normal sa am spooting pentru k eram in primele 3 luni de la inceperea lor.

Offline

 

#107 2010-10-20 00:25:24

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: yasmine

eu stiu ca se poate intampla sa ai spotting pt ca nu-ti mai prieste tipul respectiv de pastile! parerea mea e ca ar trebui sa mergi din nou la ginecolog (altul eventual) sau la un medic de planning (cel mai bine), poate ar fi bine sa iei alt fel de pilule!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#108 2010-10-20 14:49:41

deea_22
New member
Inregistrat: 2010-10-19
Mesaje: 6

Re: yasmine

off... tot in ceata sunt. am fost la planning si mi-a spus k acel spotting a fost din cauza ca am lipsa de calciu si k asa pot pati de la orice fel de anticonceptionale. mi-a recomandat milligest sau in cazul in care nu gasesc, k cik nu se gaseste in orice farmacie, sa iau ceva trifazic.
imi poate spune cineva ceva despre ele? mi-e km frica sa le incerc pentru k akm am citit prospectul si suna destul de inspaimantator smile. am vazut ceva si de tromboza. nush daca sunt predispusa dar in familia mea atat mama cat si bunicul au avut. plus ca am vazut k mai contin si zahar. si nu vreau sa ma ingras. am dus o lupta crunta cu kg. si akm dupa ce am slabit 24kg si cand pot spune si eu k sunt normala nu vreau sa le pun la loc.
sunt in dubii pentru ca prima data mi-a zis sa continui tot cu yasmin iar dupa ce i-am zis k de cand m-am nascut am lipsa de calciu mi-a spus de milligest. dar daca ar fi fost totusi de la lipsa de calciu dc nu as fi avut probleme cu ele de la inceput? dc mi-a fosr atat de bine cu ele 2 ani de zile ca tot lipsa de calciu aveam...
mi-e km teama sa le schimb. as mai incerca o data tot cu yasmin makr 4 luni si dak nu ma acomodez cu ele le schimb apoi. voi ce ziceti?

Offline

 

#109 2010-10-20 14:54:35

geamana
New member
Inregistrat: 2010-07-04
Mesaje: 42

Re: yasmine

am urmat un tratament cu anti diane-35 o luna de zile...nu am avut probleme cu ovarele deloc in timpul tratamentului.akum k am inceput din nou o folie au inceput dureri,nu foarte mari cateodata..ar trebui sa le intrerup cred eu...voi ce spuneti..ast mesaj urgent...ms mult

Offline

 

#110 2010-10-21 11:50:11

deea_22
New member
Inregistrat: 2010-10-19
Mesaje: 6

Re: yasmine

chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?
azi sau cel tarziu maine  trebuie sa merg sa-mi cumpar pastilutele si chair nu stiu ce sa-mi iau. chiar nu a luat nimeni milligest? si chair daca nu ati luat avand in vedere situatia mea spuneti-mi si mie voi ce ati face?
un factor decisiv pentru mine ar fi si parerea doctoressei dar se pare ca n-a mai intrat...

Offline

 

#111 2010-10-21 12:55:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmine

pai ce sa-ti spunem ?
eu nu cred ca spottingule  de la lipsa de calciu, dar da, poate insemna ca trebuie sa schimbi pastilele
efectele secundare "inspaimantatoare" sunt la fel pentru toate contraceptivele, la fel scrie si la yasmin daca te uiti... asa ca daca ti le-a prescris medicul ia-le

Offline

 

#112 2010-10-24 11:10:48

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: yasmine

Am luat yasmine timp de aproape 4 ani iar in iulie am renuntat la ele (nu din motive de sanatate, analizele facute au iesit toate bune, ci pt ca nu am mai considerat ca am nevoie de protectie). Acum mi-a venit a treia oara menstra, nu la 4 saptamani cum venea cand luam AC, dar destul de normal zic eu, la o luna si 5 cinci zile. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: cate menstre ar fi indicat sa am pentru ca apoi sa ma pot gandi la o sarcina? In zilele urmatoarea as vrea sa fac un set de analize, ce fel de analize ar trebui sa solicit (atat eu, cat si sotul) ca sa stiu ca suntem sanatosi ca sa putem avea un bebe?
Doctoressa, lamureste-ma, te rog...

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2010-10-24 19:15:56)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#113 2010-10-25 08:31:51

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yasmine

Onutza, poti ramane insarcinata cand vrei, chiar si in prima luna dupace renunti la anticonceptionale. nu reprezinta nicio problema pt bebe.
in legatura cu analizele mergi la medicul de familie si spune-i ca vrei sa faci analize pt sarcina

Offline

 

#114 2010-10-25 13:49:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: yasmine

onutza, ai aici un link cu analizele necesare:
http://forum.anticonceptionale.ro/p1757 … l#p1757053

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.