homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CORDON OMBILICAL BIVASCULAR


#1 2009-11-18 10:07:14

amipopa78
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 6

CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

Buna ziua,
sunt insarcinata in 22 de saptamani, si la morfo fetala de TRim 2 am fost diagnosticata cu CO bivascular, Fetita este insa dezvoltata normal fara semne de malformatii.
Mentionez ca bi si triplu test au iesit OK, la fel si morfologia de Trim 1.
As dori un sfat, mai multe detalii, va dati seama ca stau cu grije.
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cu stima,
Anne Popa

Offline

 



#2 2009-11-18 13:01:07

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

ii las link doctoressei

Offline

 

#3 2009-11-18 13:41:41

amipopa78
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 6

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

Multumesc!

Offline

 

#4 2009-11-19 12:48:56

amipopa78
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 6

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

Am mai cautat pe net si ec am gasit am introdus intr un blog....Poate mai sunt si alte mamici interesate:
http://sarcina-jurnalulincuvintesiimagi … cular.html
Astept inca parerea doctoressei.
Numai bine.

Offline

 

#5 2009-11-19 17:36:50

lazar_alexia
Membru
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 3

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

draga Anne si noi suntem in aceesi situtuatie ca si tine. la fel la morfo fetala de trim 2 n-i s-a descoperit ca avem cordon ombilical bivascular. eu am 26 de ani 2,3T  au iesit ok. dr ne-a zis ca 2,3t si morfo de trim 2 descopera 97-98% din malformatii, deci daca astea sunt ok restul riscurilor care raman descoperite sunt riscurile la care se supun toate femeile insarcinate. acum avem 31 de saptamani si suntem perfect dezvoltati am fost mai des la control la 2 saptamani sa vedem ca bebele creste cum trebuie si doppler-ul era facut cu f mare atentie. iar de aici inolo o sa merge la o sapt cred.
Din cate am aflat o singura artera ai trebui sa fie suficienta pt bebe ca sa isi primeasca papica si oxigenul de care are nevoie.
la inceput eram disperati si noi ca nu gaseam mai nimic pe net despre asta si credeam ca suntem singurii dar dr. nostru ne-a zis ca nu e asa. noi suntem din Cluj Napoca si cum spune dr. Muresan aici jumatate di cazurile ciudate se aduna... cei mai multi se nasc fara probleme la termen.
tu pe cat posibil trebuie sa stai linistita sa nu te stresezi si sa ai o alimentatie corespunzatoare asta mi s-a recomandat mie. dar nu e chiar asa de simplu, la inceput imi dadeau lacrimile numai cand ma gandeam ca ceva s-ar putea intampla...  dar acum cand vad ca e ok sunt mai linistita dpn meu e in 18 ianuarie si sper sa nu apara nimic intre timp. tot  ce te pot sfatui sa faci e sa comunici cu dr tau orice intrebare orice.
numai bine si sa ai grija de tine

PS  la morfo de trim 2 dr. nu i-a zis "anomalie" i-a  zis "particularitate" a cordonului

Ultima oara a fost editat de lazar_alexia (2009-11-19 17:49:08)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-20 09:43:44

amipopa78
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 6

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

Buna Alexia,
Iti multumesc pentru cuvintele incurajatoare.Ma bucur ca sunteti bine.Astept vesti de la tine si in continuare.
Va doresc sanatate si sa ai parte de un pui sanatos si norocos:-)
Te tin la curent.Eu sambata merg iar la Eco.
Numai bine!
PS Nici la mine nu i a spus anomalie si doar cordon: cu 2 vase si boldit, dar in cuvinte mi a explicat ca este o patologie a CO si daca nu exista alti markeri care sa sugereze ca ceva e in neregula totul este OK....

Offline

 

#7 2009-11-20 15:04:36

lazar_alexia
Membru
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 3

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

pari putin mai linistita anne eu abia saptamana viitoare o sa mai merg la control o sa te tin la curent daca mai aflu sau se intampla ceva pana atunci stai linistita

sa ai grija de tine!

Offline

 

#8 2009-11-24 13:23:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

amipopa78 a scris:

Buna ziua,
sunt insarcinata in 22 de saptamani, si la morfo fetala de TRim 2 am fost diagnosticata cu CO bivascular, Fetita este insa dezvoltata normal fara semne de malformatii.
Mentionez ca bi si triplu test au iesit OK, la fel si morfologia de Trim 1.
As dori un sfat, mai multe detalii, va dati seama ca stau cu grije.
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cu stima,
Anne Popa

cel mai in masura sa iti raspunda la intrebari e medicul care iti urmareste sarcina...
eu nu ma pricep la patologia de cordon mai deloc...nici nu as avea cum, asadar nu imi voi da cu parerea in nici un fel...
atit pot sa spun, tine strins legatura cu medicul ginecolog care iti urmareste sarcina si intreaba-l tot ce vrei sa stii...el are imaginea de ansamblu si poate gasi raspunsurile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2009-11-30 09:05:33

amipopa78
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 6

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

Buna din nou.am lipsit pt ca am fost racita:-(
Am fost sambata la medic si am facut din nou eco cu doppler- la 24 saptamani fetita mea are 608 gr sie dezvolatata normal.
Mi a spus ca daca si incepand cu 30 de saptamani se dezvolta normal, in sensul ca ia bine in greutate si creste nu vor fi probleme.singura grije in cazul in care exista aceasta particularitate a CO si NU AU APARUT MALFORMATII VIZIBILE LA ECO SI 2 SI 3T este sa se urmareasca cresterea copilului.
Pup si sanatate!

Ultima oara a fost editat de amipopa78 (2009-12-07 09:11:06)

Offline

 

#10 2009-11-30 23:17:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

Multa sanatate amipopa! puss

Offline

 

#11 2010-01-18 11:48:53

lazar_alexia
Membru
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 3

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

ami nu am mai intrat de mult... voiam sa iti spun ca am nascut la inceputul lunii ianuarie prin cezariana la 38 de saptamani si bebelul meu este perfect sanatos. ca precautie in spital i-au mai facut niste ecografii la cap si la burtica care o sa le repetam dupa o luna pentru a fi toata lumea linistita. Sper ca o sa fie totul ok si cu voi bafta si nastere usoara

Offline

 

#12 2010-02-15 13:37:33

amipopa78
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 6

Re: CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

Buna!
Sa fiti sanatosi!Sa cresteti mari.
Eu intre timp am facut si varicela:-(
Fetita mea are acum 2200 Gr si medicul zice ca e OK.La morfologii totul a iesit in regula.Termenul ar fi 11 martie- 38 de saptamani.Doamne ajuta!
Tinem legatura.
mailul meu e coolsprinter_anne@yahoo.com
astept poze.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.