homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Indicatie anticonceptionale


#1 2009-11-18 11:26:16

anurim1987
Membru
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 4

indicatie anticonceptionale

Buna ziua!
Urmăresc forumul de ceva vreme dar ?ncă nu am găsit ceva concludent pentru nelămurirea mea. Așadar:
As vrea sa știu dacă anticoncepționalele sunt indicate sau nu femeilor cu o cantitate mica de hormoni sexuali. In urma unor teste mi s-a spus ca am o secreție mica de hormoni sexuali și ma g?ndesc ca anticoncepționalele ar inhiba și mai mult aceasta secreție. In plus , am fost la medicul ginecolog și mi-a găsit in urma unei colposcopii o mica leziune pe col. Testele au arătat ca nu este vorba de HPV si ca la acel moment nu aveam nicio infecție, ci o ușoara inflamație probabil din cauza unei mici răceli. Am primit un tratament cu imuno stimulatoare, vitamina E, ovule colposeptine 1 la c?teva zile  și spălături cu echinaceea. De asemenea, observ in prospectele AC ca exista contraindicații pentru cei cu probleme renale. Eu am nisip la rinichi, iar daca nu am grija si stau in frig am hematurii cam 1-2 pe an - pentru care din nou folosesc imuno stimulatoarele si antiinflamatoare la nevoie. Tot la ginecolog mi-a fost recomandat Mastodynon din cauza unor dureri si tensiuni la s?ni mai ales in perioada pre menstruala. E drept ca menstra mea nu e tocmai CEAS vine cam la 31-32 de zile, dar vine. Mastodynon chiar mi-a făcut foarte bine. A atenuat durerile menstruale si pre menstruale. Pana la programarea la ginecolog (pe care am am?nat-o din cauza ca am avut un an agitat) mai e ceva vreme si as fi vrut o părere din partea cuiva avizat.
Va mulțumesc!
Anurim  smile

Offline

 



#2 2009-11-18 11:38:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: indicatie anticonceptionale

Mai exact, ce analize ai facut si ce hormoni au iesit sub limita ?
Nisipul la rinichi n-are nicio treaba cu AC, deci nu ti se va agrava problema asta

Offline

 

#3 2009-11-18 11:42:01

anurim1987
Membru
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 4

Re: indicatie anticonceptionale

Am fost la un cabinet de biorezonanta pentru ca mama mea are probleme cu tiroida si cu hormonii si a tras de mine fiindca stie ca asta se mosteneste. Nu stiu exact care hormoni anume sunt sub limita, dar daca imi amintesc bine era progesteron...sper sa nu fac o greseala. Dar as putea sa fac un dozaj cu hormoni sau ceva de acest tip ca sa vad ce anume e sub limita. Intrebarea e:  ce situatie (ce lipsa de hormoni) e agravata de tratamentul cu AC?

Offline

 

#4 2009-11-18 11:46:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: indicatie anticonceptionale

Eu zic asa : mergi la un ginecolog sau la un cabinet de planning si intreaba ce analize hormonale poti face, eu personal nu cred in ghicitul in bobi al hormonilor, dar in fine... si nu cred ca AC agraveaza problemele astea, daca ar exista, dimpotriva, fiindca ele contin hormoni, deci in cazul unui dezechilibru ajuta.

Offline

 

#5 2009-11-18 11:55:09

anurim1987
Membru
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 4

Re: indicatie anticonceptionale

ok. Multumesc smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-18 11:59:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: indicatie anticonceptionale

cu placere smile daca esti din Bucuresti poti merge la doctoressa, ai sus un banner unde poti da click sa vezi detalii

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.