homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hsg si inseminare in aceeasi luna??


#1 2009-11-20 10:33:42

ama1977
Membru
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 2

hsg si inseminare in aceeasi luna??

buna ziua...
sunt noua pe acest forum.....
va rog daca ma poate ajuta cineva sa o faca....multumesc anticipat

povestea mea e lunga.....o sa o scurtez cat pot de mult....

am un copil si de 7 ani ne chinuim sa mai aducem alt bebe pe lume...
am facut n analize...pareri si pareri....

am hotarat impreuna cu dr sa incercam si IA....

INTREBAREA MEA: DACA FAC HSG IN Z9 , MAI POT SA INCERC IA TOT IN LUNA RESPECTIVA??

VA MULTUMESC ANTICIPAT....

Offline

 



#2 2009-11-20 11:50:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: hsg si inseminare in aceeasi luna??

din cate stiu eu, nu exista contraindicatie de a concepe intr-un ciclu cu HSG, cu conditia ca HSG-ul sa fie facut inainte de ovulatie, asa cum este si cazul tau. bafta!

Offline

 

#3 2009-11-21 00:15:27

ama1977
Membru
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 2

Re: hsg si inseminare in aceeasi luna??

in primul rand iti multumesc.....
fetelor...doctoreasa...ma poti ajuta?/?

Offline

 

#4 2009-11-21 09:55:38

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: hsg si inseminare in aceeasi luna??

Buna Ama ,
Eu stiu ca este chiar de dorit intr-un ciclu cu HSG facut inaintea ov. sa incerci sa concepi, cu sanse de reusita mai mari, nicidecum ca ar fi contraindicat, mult succes sper sa reusesti si asteptam vesti goodluck

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2009-11-21 09:56:17)


hjarta M&M=S

Offline

 

#5 2009-12-27 20:41:41

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: hsg si inseminare in aceeasi luna??

larisa_cioceanu a scris:

gargarita a scris:

din cate stiu eu, nu exista contraindicatie de a concepe intr-un ciclu cu HSG, cu conditia ca HSG-ul sa fie facut inainte de ovulatie, asa cum este si cazul tau. bafta!

Sarbatori fericite fetelor!!!
Sper ca noul an sa va aduca tot ce va doriti!!!
Revin totusi cu o intrebare...daca nu sunt multumita de rezultatul histerosalpingografiei (din diverse motive), la cat timp se poate repeta aceasta procedura? Ma gandesc ca fiind radiografie, poate are contraindicatii...
Si...daca sunt infundate, oare se desfunda trompele in urma HSG??? Sau trebuie laparo???
Multumesc din suflet...

ceau larisa, trompele nu se desfunda la HSG decat daca sunt foarte putin infundate, daca sunt infundate mai rau trebuie laparo. si in legatura cu repetarea HSG poate trebuie la un interval ai mare de timp... vreo 6 luni (asta cred eu... poate nu e asa...)
tu crezi ca nu a fost facuta bine HSG? de ce nu mergi cu filmele la un alt medic si iti poate interpreta si eventual iti poate zice daca a fost bine facuta sau nu... si poate iti zice si daca mai poti face o HSG si cand.
cand ai facut HSG?

bafta si asteptam vesti kram


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.